Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
Boeday
Příspěvky: 11
Registrován: 26.12.2018 1:34

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od Boeday »

Ahoj
Poridil jsem si domu dieselagregat KIPOR KDE6700TA. Zere to 1.5l nafty za hodinu, tedy kanystr na den. Utahne to temer cely rodinny dum (svetla, lednicku, telku, cerpadlo k vodarne, elektrickou desku, MW... jeste budu testovat, co vse jeste jo a co uz ne). Napojil jsem to na rozvod v baraku pres nepouzivanou 380V zasuvku (odborne samozrejme), takze prepnu prepinac ve dkrini z SIT na DIESEL a barak jede.

Ma to ale 2 hacky:

1. I kdyz mam z garaze vyfuk ven pres zed, hodne citim spaliny. Musim vetrat, jinak se bojim. Ale v garazi to zase tak nevadi, mam tam okno.

2. Je to hlucne. Na ulici je to pres zavrena garazova vrata slyset cca 150m. Takze 20 kanystru nafty na cca mesic provozu je mi k nicemu, po 5 dnech by me okoli zlyncovalo.

Planuju ji vykopat sklipek na zahrade, protoze ten hluk me uplne zkazil plany, a to je ta "supersilent" a jeste ma odhlucnene kryty.

Takze na to dejte pozor. Hluk je svine. Realne premyslim, ze koupim jeste druhou malinkou benzinovou, tichou, ke ktere prodluzovackou jen pripojim par spotrebicu...
P
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od K4cer »

Odhlučnění jde vylepšit krytem z osb desek, který budou zevnitř olepeny molitanem nebo sklenou vatou - ale musíš myslet na chlazení centrály. Značná část hluku se přenáší podlahou, zkus centrálu podložit silentbloky nebo gumou.
Ve vlhkým sklípku ti ta centrála spíš zrezne a umře.
Pokud máš vyvedenej výfuk ven a přesto smrdí, tak sou dvě možnosti, buď ho nemáš dobře pospojovanej (pomůže pasta na výfuky) a nebo se ti spaliny někudy vracejí zvenku do garáže, tam pomůže nadstavit výfuk. Počítej že s délkou výfuku musíš zvětšit i průměr trubky.

Dlouhodoběji udržatelný řešení není v tom jak udržet v provozu elektorcentrálu, ale jak se bez ní (alespoň většinu času) obejít. Viz též vlákna o solárních FV panelech.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Boeday
Příspěvky: 11
Registrován: 26.12.2018 1:34

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od Boeday »

O odhlucneni jsem premyslel hodne, ale jakmile agregat zevnitr cimkoli obezdim - klidne bych ho mohl obezdit zdivem -tak zase musim vyrazne zvetsit otvot na sani vzduchu a chlazeni = hluk pujde ven otvorem na chlazeni, musel bych nasavat nejakym slozitym zpusobem a dat tam nejaky tlumice, na to nemam prostor ani knowhow. Jedine, cemu opravdu verim, je umistit ji spis doprostred pozemku, kde nebude tak slyyset, garaz mam v rohu.

Spaliny - vyfuk ma 4cm prumer, nechal jsem vyrobit ve specialozovane firme vyfukovou hadici : hned za agregatem rozsireni na 8cm, pak 180cm takova kovova vyfukova hadice, zelezne koleno 90st a 150 cm ocelova roura pres zed. Ta hadice je specialni vyfukova, z takovych asi 1cm sirokych ocelovych krouzku, mezi nimi nejake tesneni. Da se trochu ohybat, prumer otaceni asi odhaduju 3 metry (ty 2m vyfuku vazi asi 8 kg, tezke ocelove...) . Nekudy mi to ale smrdi, asi na spoji vyfuk - hadice, i kdyz to tam mam peclive omotane kominickou paskou. Poradil bys mi, co je to za tu pastu na vyfuky? Zkusim to jeste opatlat.

Pak jsm objevil, ze za tlumicem vyfuku, za nimz je koleno nahoru a puvodni vyfuk smerem nahoru, je v to ohybu dirka a na ni nasazena gumova hadicka smerem k zemi. Predpokladam, ze je to na odkapavani pripadneho kondenzatu z vyfuku, ale logicky z te trubicky samozrejme jdou spaliny, i kdyz mene (vyfuk je jakoby rozdelen, vetsina jde ven z baraku, mala cast touto trubickou do baraku). Zatim jsem ji ucpal, ale prodejce mi doposud nebyl schopen rict, k cemu to je, zda opravdu na kondenzat a mohu ji tedy treba v lete ucpat, nebo neco jineho.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od dracekvo »

Když to máš v uzavřené místnosti, tak si kup prosimtě detektor, ať nejsi ve zprávách.

https://zpravy.idnes.cz/lide-se-udusili ... 1_krimi_jn
floky
Příspěvky: 263
Registrován: 17.12.2011 22:37

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od floky »

Pravdepodobne to bude na kondenzát z výfuku...asi by som to vyriešil tak, že by som tam spravil sifón...Prípadne celú tú hadičku predlžil do kýbla s vodou....V prípade kondenzátu voda len proste volne stečie do nádoby s vodou...ale výfukové splodiny cez hladinu vody prebublávať pravdepodobne nebudú...

Ak je centrála počut, nemôže za to práve zvačšujúci sa priemer výfuku? .... čím vačší priemer...tým vačší hluk....

Predpokladám, že centrála má svoj výfuk s tlmičom...ak sa to následne predlži a zvačší sa prieme ale už bez dalšieho tlmiča na konci....bude to hučať
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od kregan »

Co řikáte tomuhle? Na první pohled nevypadá špatně. Bude mít dostatečný výkon?
Multifunction Outdoor Portable Manual Crank Generator For Emergency Survival
https://www.ebay.com/itm/Multifunction- ... SwJ8pbWvgu
Přílohy
s-l1600.jpg
Čím víc víš, tím míň neseš.
TomSmith
Příspěvky: 1270
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od TomSmith »

Koukni na banggod kde jsou k tomu i recenze.
Jak jsem to viděl rozebrané tak eee. V podstatě hračka v plechové krabičce. Hlavně ta plastová planetová převodovka mne odrazuje. Ale chvíli to fungovat bude ;)
https://m.banggood.com/IPRee%C2%AE-Outd ... 25105.html
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1031
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od vratnikp »

ahoj,
chtěl bych Vás tady požádat o radu, chtěl bych pořídit malou elektrocentrálu, např. Kraft&Dele KD109 - první co z internetů vypadla.
účel: při krátkodobém výpadku proudu (dny, nepravděpodobně týdny) pro napájení pultového mrazáku a výzbroje akvárií (vzduchování, topítka, případně filtrace) případně plynového kotle.

mrazák má příkon 140W, kotel bych počítal stejně. Má takhle levná centrála smysl? Případně jakou pořídit?

díky
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1031
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od vratnikp »

dál si pohrávám s myšlenkou menšího solárního systému, nějaká moudra jsem v různých vláknech posbíral, ale jakožto elektronický analfabet si netroufám vyvozovat žádné závěry a jako nejsnazší se nabízí se prostě zeptat.

v případě dlouhodobého průseru by se mi hodilo nabíjet tak akorát akumulátory do svítidel, vše navíc - el. sporák, LED osvětlení by bylo nad požadované minimum. V době míru pro solár nevidím vpodstatě žádné nutné využití. Lze vybudovat nějakou malou solární zálohu za pár peněz?

díky za rady jak pro jantara
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od K4cer »

Přečti si příslušný vlákna ještě alespoň jednou (myslím vážně, ne fšechno de absorbovat najednou, a získáš ucelenější přehed), protože všechno už asi bylo napsáno a nic moc novýho k tomu napsat nejde.

Centrála: není samospasitelná, hluk, zásoba paliva a jeho rotace, atakdále atakdále. Lepším řešením je obejít se bez, než složitě spekulovat jak ji udržet v chodu, ale to už sem psal několikrát.
Vo týhle konkrétní nevím nic, a ani nechci vědět; hledej recenze od někoho kdo ji má, rúzný fóra a tak. Na tvoje účely by mohla sloužit e/centrála z Lidlu, obecně ty jejich věci na takový hobby použití nejsou špatný. Pokud máš peníze tak si kup Hondu.
Centrála 800VA je jinak celkem k hovnu, to je tak na malou vrtačku; nevím jestli vůbec ustojí náběh ledničky. Smysluplná centrála začína od 2kVA (třeba na Heron mám docela dobrý reference).

Solár: sám jsem si tím prošel (taky jsem nevěděl vůbec nic, a už asi dva roky solár provozuju), začátečníkovi velmi pomůže Josefova příručka, hledej tady na fóru, nebo na vedlejším.
V kostce, potřebuješ za á) solární panel, za bé) regulátor, a za cé) autobaterku; fšechno vostatní kolem toho je jen zbytná bižuterie.
Já mám 100Wp panel (100x70cm) a uspokojivě mi to krmí dvě vysílačky, autorádio, nabíječku aku do svítilen a všechny nabíječky telefonů a ručních vysílaček, a taky pár nouzových ledžárovek. Na cokoli většího je to malý.


Lednička nebo mrazák sice může mít 150W, ale při rozběhu má špičku přes kilowatt. Na provoz jedný ledničky potřebuješ (hrubým vodhadem, protože je tam víc proměnnejch faktorů) tak min. 300, spíš 500Wp.
Na elektrickej sporák zapomeň, to je blbost, to ti žádnej solár neutáhne (a i kdyby tak je to taky blbost, protože to je plejtvání elektřinou). Ribičky v případě průseru vylij do hajzlu.
Zaměři bych se spíš na to, abych si uměl z 12V baterky (soláru) nabíjet nejen svítilny, ale taky telefony a krmit rádio a vysílačku.
Hlavní výhoda soláru je že je to záloha, která je nezávislá na síti a taky na zásobě paliva, prostě je to malá elektrárnička která funguje a fungovat bude. Vyrobená elektřina v míru je jen bonus, protože celá sranda stojí víc než veškerá elektřina kterou to za 20 let vyrobí.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od viktor »

jsem poněkud jiného nazoru, :-)
- centra je prima a dobra investice
- mela by mala lehka a ticha
- vykon takovy aby to utahlo v nouzi elekticke naradi, 1000w /1200 w staci

snížit energetickou spotřebu domacnosti na minimum, když vynecham osvetleni coz v led provedeni je par watu a lze resit solarem a baterkou ( také to neni na furt )
tak zbyvaji tri spotrebice
-obehove cerpadlo topeni ( lepsi je samotiz ale tu programove nikdo dnes nedela ) to je problém v zime, kombinace zimy, zamrzle nafty a vyrazeneho obehoveho cerpadla v snehove kalamite muze byt problém
- lednicka
- cerpadlo vody, pokud mate studnu, rucni pumpa castecne resi i tenhle problém

dlouhodoby chod v týdnech , ci mesicich je problém to neda nikdo pokud za rohem není poradna cisterna..
proste velka vykonna centrála která zachova plny konfort celého baraku ja sice prima ale ne na dlouho, proste to zere jak tank ...

proste kombinace male centraly napr Lidl za cca 4 tis, kc plus solar s baterkou pro osvetleni a nabijeni malych spotrebicu plus snížit skutecne nutne potřeby el proudu na minimum je asi mozne reseni
viktor
ps : pokud budete davat centrálu do nejakeho odhlučňující boxu tak nezapomente ze dira na odvod teplého vzduchu z chlazeni musí byt vyrazne vetsi nez kterou chladici vzduch vstupuje :-)
diry v kolenech a vyfukach jsou odvody kondenzatu, odvest do nadoby z vodou je dobre reseni, drobne uniky spalin jsou normalni a prakticky neodstranitelne stejne jako uniky paliva. U auta to moc nepoznate, protože to proste vytece na zem. Problém je u stacionárních zarizeni jako jsou napr zabudovane motory v lodich, stabilaky atd...
u nafty to proste casem vse zacne smrdet naftou, kdo se vezl na nejake lodi s naftakem vi o cem mluvim.. u benzinu je bezpecnostni problém, u zabudovanych motoru napr v lodich se to resi nucenou ventilaci před startem, proste nez otoci starter motorem tak se rozbehnou vetraky a odsajou pripadne benzinove pary ... jinak hrozi velke BUM.
výfuk lze odvést např lešenářskou trubkou vzhuru k nebi. něco jako komin, funguje to docela dobře :-)
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
drigon
VIP
Příspěvky: 2911
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od drigon »

Solár a elektrocentrálu lze i zkombinovat. Pokud je rozumné počasí pojedu při výpadku na solár, pokud se vybije baterie tak ji nabiji z ec. Ono pokud budu provozovat na ec ledničku a světla, tak bude její výkon nevyužitý a bude zbytečně žrát ( na lednici potřebuji min 2 kVA, běžně pojede tak na 10-20%). Při nabíjení baterie její výkon využiji podstatně lépe a poběží mi jen potřebnou dobu. Pak pojedu potichu a v klidu na solár.
S pozdravem M.
Koukej tak, aby jsi viděl.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od dracekvo »

Pokud jsou na to peníze, tak je nejlepší dle mě kombinace.
Lednici, čerpadlo, kotel nebo světla provozovat z baterie + solár. A centrálu startovat jen pokud nebude solár stíhat. A nechat jí vrčet jen dokud nabíječka nezačně omezovat proud.
Potom by centrála zbytečně vrčela a do baterek už by stejně nic extra neteklo.

Nicméně já centrálu nemám. Solár je velkej, ale i kdybych ho neměl takovej, tak dobíjení baterek řeším nastartovaným autem přes nějaký DC-DC měnič, nebo v mém případě rovnou modelářskou nabíječkou.
Má to několik výhod. Nemusím se starat o centrálu. Preventivní starty kvůli zalepení karburátoru bio sajrajtem, preventivní výměny oleje a výměny benzínu + obměna zásob paliva.
Na to abych to použil v našem městě tak jednou za rok, je investice do centrály úplně zbytečná.
Nehledě na rozdíl kvality dodávané elektřiny z DC-AC měniče a levné centrály s AVR regulací.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5313
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od Rafael »

Asi jsem ve špatném tématu za což se předem omlouvám, ale nedá mi to.
*
BLACKOUT bych v normální době očekával nejvíce v zimě. Tuhé mrazy, těžký sníh který naruší el. rozvody apod.
A tady se řeší ledničky, mražáky, resp. jejích udržení v provozu pomocí elektrocentrál...
Ale to je vedlejší, mě zaráží potřeba el. energie potřebná k vytápění - k napájení oběhových čerpadel.
Co máte proti samotižných systémům které tu blbou elektřinu která nás jednou zabije, nebo velmi zkomplikuje krizové situace, vůbec nepotřebuje?
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1313
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od Václaf »

Nikdo nemá proti tomu nic,jen to,že už to dnes nikdo neumí nebo nechce smontovat/zapojit. Pracuji jako zedník OSVČ a jen sehnat ,,nějakého,, vodáka či elektrikáře který s námi dokončí zakázku je často nadlidský úkol :hand
Čechy čechům !!!!!
TomSmith
Příspěvky: 1270
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od TomSmith »

Rafael píše:Co máte proti samotižných systémům...
Nic, ale už to firmy nedělají (ani neumí). Ono je potřeba u toho jednak rozmýšlet a druhak se samotížná stoupačka blbě schovává do konstrukce baráku. Dnes ti narvou měděné (lehce tvarovatelné) trubky do podlah a ze stěny trčí jen kousek pro radiátor. Takže se to fšem líbí ... bo ti trubky nehyzdí místnost ;) :roll:
No a jak to fšichni chtěli už jen takto ... tak samotíž zmizela a už ji nikdo neřeší ... drbnou do rozvodu jedno dvě čerpadla a hotofka.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5313
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od Rafael »

Když už jsme to ty nakousli, ale stejně nevím kam jinam by se to hodilo, nehodilo...
*
Tak takové, mé oblíbené, Historické okénko:
Euforie se zaváděním el. vytápění kdysi. Taky jsem tomu podlehnul. Bezpracné, lehce regulovatelné, i nějaké "dotace" na ten nesmysl byly slibované a navíc nějaký levnější tarif na odběr elektřiny. M.j. domácí dílna s velkým soustruhem atd.., tak jsem do toho šel.
Navíc jsem měl v rodině velmi šikovného instalatéra...
*
Nevím jak byl tehdy se zákazkami, ale první co mi navrhnul bylo:

-starý litinový kotel musí pryč, nahradí ho ten elektrický
-velké, těžké litinové radiátory taky vyměníme - dáme tam máloobjemové plecháče
-všechny stávající stoupačky zrušíme a vše se dá do mědi
-expanzní nádoba na půdě musí pryč, dáme oběhová čerpadla...
-jsi blbý, zahřívat elektrikou cca 500l vody v systému když stačí "pár" litrů"?!!
-atd...
*
Samozřejmě jsem ho s jeho, pro mě nepříjatelným řešením poslal někam.
Samotíž zůstala, klasický kotel taky, jen přibyl vedle něj elektrický, ale tak aby šly vzájemně podle potřeby přepojovat.
Víceméně amatérsky vyroben, ale pomáhal, ten instaláter, i když se zjevnou nechutí.
No a, o žádné nějaké debilní dotace mi nešlo, ale kvůli nižšímu el. tarifu a vyšším jističům jsem na nějaké úřady musel...
A velký problém - černá stavba bez povolení, revizí spod., apod.
Jen s jeho pomocí, stykům v oblasti zhotovitelů tehdy velmi propagovaného el. vytápění jsem získal pár falešných faktur a vyhnul se tak nějakým správním řízením.
Na nějaké dotace jsem tím, ale nedosáhl. Ani to mým účelem vůbec nebylo.
*
A teď dál v čase:
Většina lidí kteří na ty dotace dosáhla a musela prvotně investovat cca 100tis. časem zjistila, že na to nemají, že to byl jen takový modní boom, podvod a co teď když si dobrovolně nechali zlikvidovat kotel na tuhá paliva?

Tak přišla další vlna. Ekologičtější je plyn. Vyházet elektrokotly a pořídit si plynové.
*
Ale i tak se někteří se chtěli vrátit zpět, tak zas znovu instalovali kotle na tuhá paliva.

V poslední době je zase snaha o nějaké biomasy, štěpky, ekologické brikety apod. Tak zas výměna kotlů a způsobů vytápění.
A samozřejmě v tom smyslu, že bez elektřiny to nepůjde...
*
Kdybych byl nějaký konspirátor nebo šířitel takových teorií musel bych napsat, že za to vše může instaláterská lobby.
Ale nemůžu...
*
Osobně si myslím, že je to o tom, že část lidí přestává používat zdravý rozum a nechají se zblbnou kdečím.
Hlavně tzv. Dotacemi a blázněním Zelených a podobných spasitelů...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Indy
Příspěvky: 191
Registrován: 01.09.2017 21:50

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od Indy »

Me vychazela (teoretickym vypoctem) pro teplo dlouhodobe udrzitelne i kombinace 1 kamna na tuhe palivo +TEG ktery vyrobi dost proudu pro cerpadlo (treba grundfos alfa 2 maji malou spotrebu). Cerpadlo napojene na plynovy kotel, kamna na tuha paliva nebo zemni topeni. Jeste jednodussi jsou 1 kamna na drevo/uhli s dostatecnym vykonem, nad nima otvor s poklopem do podkrovi. 2 teple mistnosti muzou byt v postapo zime luxus.

mrazak- v lete specialne upraveny solarni , v zime propanbutanovy
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1031
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od vratnikp »

ahoj, díky všem za rady a názory. Abych to shrnul, jako 27 ucho co vlastně řemeslo neumí sem koupil částečně zrekonstruovanou novostavbu z roku 1912... nízkoobjemové vytápění přes pleché radiátory, měď a kondenzační plynový kotel tu je. za rok 2018 sem protopil 16000,- za mne OK.

letos chci zřídit nezávislá krbová kamna - hlavně jako zálohu, dále na eliminaci vlhkosti z mých akvárií a pro ten pocit ohně, akumulačku řešit nechci, znamenalo by to rozvrtat vše co je dokončené.

elektrocentrála
- pořídím jednofázový dvoutakt o min. p=1200W - start mrazáku uvažuji 5x nominál + nějaký šušeň pro jistotu
- palivové hospodářství mam zavedené
- sice mi při letošním výpadku mrazák po dodatečném zaizolování vydržel bez problémů 2 dny než síť nahodily a akvária na baterie taky přežila beze ztrát, ale ukázalo se, že bych nebyl schopen zpracovat 300 kg ryb a zvěřiny než by se zkazilo a ty +- 3000,- za hobby centrálu mi nevytrhnou, možná můj pohled na věc je zkreslenej, ale za 3000 peněz vidím velkou užitnou hodnotu
a přesně z důvodu nevyužití potenciálu centrály jí chci nadimenzovat tak, aby rozběhla mrazák, kotel, výzbroj akvárií, doštochla baterie a i elektrickej sporák, než přejdu na přenosnou dvouplotýnku. vždy bych měl mít palivo na 50-60 hodin běhu, což by mi dalo tak 7-8 dní, než bych maso začal zavařovat a pohřbil svůj africký biotop
za 3000,- peněz vidím hodně muziky

solární ostrůvek
díky za rady a představu o dimenzích zařízení
vždy sem ho chtěl, ale je to o prioritách investic a momentálně na hobby projekt není prostor, nicméně vyvstanuly dvě důležité otázky, které bych měl rád vyjasněné:
1)jako vhodné umístění se mi jeví kolna, ale je nevytápěná, v zimě tam bylo o 8 stupňů více než venku, bateriím se chlad líbit nebude a denně jim kamínkama přitápět nechci. Dokázal by 100Wp panel v současné standardní zimě udržovat baterie vystavené řekněme 0 stupňům nabité tak, aby výrazně nedegradovaly? předpokládám vyřazené 12V trakční baterie/autobaterie, případně lze to vyřešit po technické stránce? Alternativně můžu baterie uložit v garáži, ale to by si žádalo dobrých 15 metrů drátu od panelu k bateriím, budou při téhle vzdálenosti už významné ztráty? Lze vyřešit např. vodičem, který by mne nestál jeden z párových orgánů?

2)regulátor dobíjení, zde lehce navážu na otázku 1) - situace kdy jsou baterie "podchlazené", panel nestíhá dobíjet - v době hojnosti se nabízí si pomoci nočním proudem, existuje nějaký chytrý regulátor, který by dokázal vyhodnotit vybíjení baterie, malý výstup z panelu a proto by si pomohl ze sítě NN bez zásahu člověka?

díky a fajn víkend
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5313
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od Rafael »

Možná OT, tak když tak přesuňte do lepšího vlákna nebo smažte.
Historické okénko - kterak udržet olověný akumulátor i v tuhých mrazech v provozuschopném stavu.
Prvotní impulz přišel asi z knihy Nabíječky a nabíjení, Ručka, Arendáš.
Nabiječky a nabíjení.jpg
Kutilové použivali lehce dostupné trafo z ovládacího a signalizačního systému T6. Jedna usměrňovací dioda, vhodný odpor, ale většinou nějaká vhodná žárovka tak, aby do běžného automobilového akumulátoru stále tekl proud cca 20mA. Ten stačil na zabránění samovybíjení a ochranu proti mrazům.
Bohužel po létech si už nevzpomenu jak efektivně do fungovalo a zda to dnes ještě k něčemu bude.
*
Určitě Josef o tom bude vědět víc...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Odpovědět