Topení kompostem

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
Redot
Příspěvky: 15
Registrován: 18.01.2012 20:45

Topení kompostem

Příspěvek od Redot »

urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Topení kompostem

Příspěvek od urbanwarrior »

No, nevím. Uvnitř kompostu může být až kolem 70°C (ale ne soustavně a ne celou dobu, teplota se postupně sníží), ale když tam umístím trubky s chladicí vodou, výchozí teplotu snížím, čímžto pádem zpomalím kompostovací děj a tím výrazně zpomalím přeměnu na humus (bedna bude plná, ale nebude topit), a to celé má vliv na účinnost vytápění... V létě bude v čajovně k nevydržení, v zimě na kabát. Řekl bych, že na to nepotřebuju sedět v kompostu...
Redot
Příspěvky: 15
Registrován: 18.01.2012 20:45

Re: Topení kompostem

Příspěvek od Redot »

Jasně to zní rozumně, četl jsem i nějaký článek kde si týpek takhle udělal letní sprchu ohřívanou kompostem,nevím teda jak v zimě ale vyzkouším využitelnost v praxi
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Topení kompostem

Příspěvek od Kapo »

Tiež som nad tým uvažoval. Ale je pravda, že teplovodný výmeník umiestnený v komposte ho schladí, a tým zastaví proces.
Reálne a učinejšie by už bolo urobiť si bioplynový generátor. Bioplynom vieme poháňať motor-elektrocentrálu, alebo aj klasický plynový kotol či šporák.
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Topení kompostem

Příspěvek od urbanwarrior »

V Malevillu měli bojler na vodu pod kupou hnoje, to by mohlo fungovat spíš než kompost.
petr.polivka.1
Příspěvky: 2
Registrován: 12.08.2013 11:07

Re: Topení kompostem

Příspěvek od petr.polivka.1 »

Nene...teda na co tady člověk nenarazí. Toto mi přijde jako opravdu dobrý nápad. Jde o koncept nebo už něco podobného někde stojí?
-----------------------------
Www.reklamu.ne

Ban, komerce. Fab
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Topení kompostem

Příspěvek od Heike »

Děda měl kdysi ohromný skleník(ještě za totálu si mohl dovolit tam topit)-po jeho obvodu truby od kotle. Zeleninu v takových záhonech v truhlících po obvodu, cca 120cm šíře a hloubka 40cm, nad zemí. Do mezery dával koňský hnůj a slámu, když zdražili topivo, ten začal tlením vydávat dost tepla, takže ani v zimě nevymrzl. Ve hnoji však dost železo koroduje. Co takhle jáma, na dně polystyren, pohřbené třeba dva litinové radiátory, posypané slámou, a to celé přikryté oknem třeba z paneláku. Na vrch dávat kompost, zbytky z domácnosti. Díky slunku a tlení by to mělo vodu ne rozpálit, ale předehřát třeba na 30C-a z 30ti se lépe ohřívá na požadovaných 60 než z 10C.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Topení kompostem

Příspěvek od DeadMan »

V zimě je krásně vidět jak poklop od septiku pěkně hřeje, protože díky rozkladu vzniká teplo a taje na něm sníh tak by to teplo šlo možná taky nějak využít pokud by se vedlo zaizolovanýma trubka (pozor jen teplo nikoli přímo ty plyny co tam vznikají :mrgreen: ).
lordCorvin
Příspěvky: 102
Registrován: 22.12.2011 12:08

Re: Topení kompostem

Příspěvek od lordCorvin »

To je stará věc, bylo to někdy před léty na nějakém webu.

V RD si někdo pořídil tepelné čerpadlo země-voda a trubky omotal kolem nově pokládané kanalizace (bylo na to nutné speciální povolení). Ekonomičnost provozu mu tak slušně stoupnula, protože kolem kanalizace byla přes zimu mnohem vyšší teplota, než v doporučované hloubce na pozemku.
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Topení kompostem

Příspěvek od Heike »

Nevím je li to OT ale musím to sem dát. V největších mrazech jsem se radoval, když jsem zjistil že ráno nemusím škrábat, spal jsem na návštěvě, auto krásně vyhřáté..povedlo se mi zaparkovat nad kanálem. Taky jsem pak jel s otevřeným oknem...
Uživatelský avatar
Damianus
Příspěvky: 15
Registrován: 07.12.2014 17:07
Pohlaví: muž

Re: Topení kompostem

Příspěvek od Damianus »

Možná vytahuju z hrobu téma, ale našel jsem na http://www.instructables.com/id/Compost ... /?ALLSTEPS návod na takové topení. Zajímavá je také část, kde tvrdí, že:
If possible, consider including a series of temperature sensors with your water pipes, so that you can track the BTU output along the way. Our mound produced more than 6 million BTUs over a period of 12 months, including a freezing New England winter.
Po 12 měsíců kopa produkovala teplo přes 6 milionů BTU i přes zimu na New Englad (poměrně dost sever). :)

Cca 1666,66666667 kWh ?

Což je poměrně slušný výkon ne? :roll:
Odpovědět