Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
sigurd
Příspěvky: 393
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od sigurd »

Chlapi,dík za info.Nejaké negatívne skúsenosti so smrekovými polienkami v suteréne mám-priamo v kotolni boli 3 rady naštiepaných polienok,predné sa priebežne brali a dopĺňali-zadná rada(pri stene),bola po čase prerastená hubou,ktorá bola vrastená aj do omietky.Použijem ten nápad s povalou-povalu mám14x8 m,super suchá,vetraná,mám tam uloženú aj zásobu reziva,ale použiť ju na palivo by mi nikdy nenapadlo...
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Germanik1 »

Pokud tam naskladníš palivo, a strop to unese, tak si během let kontroluj červotoče. Ať neprijdeš o trámy na střeše a to řezivo. Nedávno jsem trhal podlahy na jedné chatě, tam červotoč sežral i hobru v podlahách. Sežral i lisovaný desky.
Udělám co musím
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Joe Azbest »

Já jsem myslel, že se bavíme o briketách. Tam snad červotoč nehrozí. Aha, teď jsem přečetl předchozí příspěvek celý. Tak asi kontrolovat.
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 312
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Piston »

Od té doby, co nám chalupu málem sežrala dřevomorka, si dáváme velký pozor na to, co dáváme na půdu, a průběžně se kontroluje stav trámů. Ideální je tam nedávat nic…
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Germanik1 »

I požární důvody by tě mohly přesvědčit, že je lepší postavit kulnu spec na dřevo. Ale sklad palivového dřeva na 10 let dopředu je opravdu těžký realizovat. Spíš nějaký režim štosování metrů na 3 letou zásobu a točit. Na deset let fakt jen uhlí
Udělám co musím
sigurd
Příspěvky: 393
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od sigurd »

Presvedčili ste ma :) .Krov povaly je kresaný,70ročný,zdravý-kontrola pred dvomi rokmi,keď som vymieňal pôvodnú betónovú škridlu za lisované dielce z 0,8 mm hliníka-škoda by tam bolo teraz nasťahovať niečo drevokazné.Nákaza od reziva nehrozí,sú to jaseňové,javorové,čerešňové,slivkové a orechové hranoly,fošne,dosky a laty bez okrajov,ktoré 5 rokov po narezaní schli vylatkované pod prístreškom,a pred hobľovaním boli 2x morené plynným chlórom(kvôli krajšej kresbe dreva a zlikvidovaním všetkého živého).Nechávam to,ako dedičstvo vnukovi,ak by dovtedy prišlo nejaké PA,tak holt budú mať zajace koterce z puškárskeho dreva...
Budem držať a obmieňať trochu väčšiu zásobu kvalitného dreva-na rozkúrenie kotla,prípadne sporáka, toho zas toľko netreba...
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
pterodaktyl
Příspěvky: 52
Registrován: 16.01.2019 8:37

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od pterodaktyl »

Ohledně skladování paliv- u hnědýho uhlí a hlavně uhelných briket bych dával pozor na vlhkost,zapaření a samovznícení.
drigon
VIP
Příspěvky: 2951
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od drigon »

Když už chcete dlouhodobě skladovat uhlí, tak černé, nebo koks.
Brikety jsou lisované z uhelného mouru, postupem času se rozpadají, uhelný prach je pak velmi náchylný na samovznícení. Proto u briket platí: koupit a do konce sezóny spálit. A určitě je třeba je skladovat mimo hlavní barák v nějaké kůlně atd.
Hnědé uhlí se postupem času též rozpadá na drobné kousky až mour. A pak může dojít k samovznícení, jen to trvá déle než u briket.
Se samovznícením hnědého uhlí mám osobní zkušenost, v kůlně jsem měl cca tříleté, už se dost rozpadalo a jednoho dne mi do práce na noční směnu volal soused, že mi v kůlně chytilo uhlí a že volali hasiče. Naštěstí hasiči oheň zlikvidovali dříve než se stačil rozšířit dál. A vím minimálně o třech případech, kdy takhle začaly blbnout brikety. Jednou staré a dvakrát to bylo v průběhu sezóny po navezeni.
Koukej tak, aby jsi viděl.
surikata
Příspěvky: 394
Registrován: 08.10.2012 22:56

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od surikata »

Dovezl jsem si kaminka s napisem AVA. Jsou to zmenšené Petry. Jde v nich topit i černým uhlím nebo pouze hnědým?
pterodaktyl
Příspěvky: 52
Registrován: 16.01.2019 8:37

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od pterodaktyl »

Dneska jsem se dozvěděl,že končí známý tuzemský výrobce litinových kotlů: https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-ene ... di-1374923

Litinový kotle jsem bral jako "rozpadlický"- životnost násobná oproti plechu.
Možná by nebylo od věci zauvažovat o předzásobení se náhradními díly,které se mohou "vysypat"

P.S- s firmou nejsem spojen, snad to tedy admini nevyhodnotí jako komerci
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Cep »

Nejen kotle, ale i litinové radiátory!
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Tomáš »

Nevím kam to dát, tak sem...

Mám doma krb napojený přes teplovodní výměník na akumulační nádobu.
Na té nádobě mám cca 10cm "molitanu" nebo nějaké podobné izolace a na tom koženkový obal (oboje kupováno od výrobce jako příslušenství) s tím, že papírově i tak má mít akumulačka ztrátu cca 190W.
Chtěl bych to snížit a přemýším jak, čím to obalit, aby to bylo relativně dobře proveditelné, nevypadalo strašně a nebylo drahé, protože dřevo mám skoro zadarmo a nejde tak ani o to ušetřit vstupní materiál ale o to abych prostě nemusel tak často topit.
1)
jako první varianta se jeví skelná vata, ale tu do baráku nechci kvůli tomu, že to je humus
2)
Napadl mě mirelon v roli, ale přijde mi to poněkud drahé vs to co ušetřím na ztrátách
https://www.mirelon.com/cz/mirelon-desk ... html?p=295
3)
obmotat to starými dekami, ale to je takové na prd :D

Nějaký tip?
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Germanik1 »

Jestli je to hranaté, tak polystyren na pěnu, jak fasádu
Udělám co musím
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Fabulous »

Polystyren na cokoliv, co je teplé přes 60st. ne-e. Čedičová vata nebo izolace z ovčí vlny bude dobrá. Z Mirelonu jsou k sehnání i silnostěnné desky.

Pokud je tam ale 10cm izolace, tak pochybuji, že o mnoho víc uspoříš. Spíš se zaměř na detaily, průchodky, přívody, škvíry, atd.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od PeFi »

Pokud nevadí vyšší cena, tak stříkaná PUR pěna a tím vyplnit prostor dle uvážení.

https://honter.cz/produkty/froth-pak/
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Tomáš »

Fabulous píše: 20.10.2021 15:53 Polystyren na cokoliv, co je teplé přes 60st. ne-e. Čedičová vata nebo izolace z ovčí vlny bude dobrá. Z Mirelonu jsou k sehnání i silnostěnné desky.

Pokud je tam ale 10cm izolace, tak pochybuji, že o mnoho víc uspoříš. Spíš se zaměř na detaily, průchodky, přívody, škvíry, atd.
Právě takto uvažuji, teď už se nevyplatí do toho cpát moc peněz.
mám problém, že koženku přes už nerozeberu (je přes trubky) a nedostanu se k tomu "srovnat" ten molitan pod tím.
Trubky z toho jsou již zaizolované, ale právě když jsem minulý rok odložil na vrch akumulačky starý kožich (byl použit na maškaru čerta), tak když jsem ho sundaval, jsem zjistil, že je pod ním dosti teplo, proto ten nápad s další izolací.
Jo a je to kulaté, takže desky ne, spíš role. Ten mirelon se mi líbí, až na cenu, určitě to za to nestojí.

Asi budu muset sehnat víc kožichů... :mrgreen:
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Germanik1 »

Re Fab- polystyren drží vlastnosti do 80 st Celsia.
Udělám co musím
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Lyster »

Zajímavá recenze přenosných kamínek "do stanu." Měl jsem v plánu Petromax Loki 2, ale po shlédnutí se mi líbí Ty prosklené Winnerwell. Dají se sehnat i na různýh Evropských eshopech...

https://www.youtube.com/watch?v=hpovcY9 ... r%26Review
Milimetternich
Příspěvky: 12
Registrován: 22.11.2021 17:46

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Milimetternich »

Vyborne, ty skladaci cinske jsou super. Konecne neco co lze realne tahat sebou i bez dopravniho prostredku. Jen ta cena je mastna, na ebay pres 11 tisic...
Odpovědět