Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
radluko
Příspěvky: 35
Registrován: 06.12.2012 22:24
Pohlaví: muž

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od radluko »

Atmos mám čtvrtým rokem. Jmenovitě typ C18 S 20 KW. Vytápíme s ním dvojdům který má společnou kotelnu. Je zapojen spolu s akumulační nádrží na 1000 litrů ve které je vnořen ještě 200 l bojler na teplou vodu. Zatím si nemohu ani trochu stěžovat. Oba domky vytopím absolutně bez problémů, včetně aku nádrže. Se dřevem nemám žádný problém a to ani s vlhkým. Když je kotel v pracovní teplotě a komín ohřátý poznáte že se topí pouze podle vlnícího se vzduchu nad komínem.
Ale jak by to fungovalo bez elektřiny nemám zdání. V systému jsou zapojeny dvě čerpadla, jedno na Ladomatu a druhé ještě před odbočkami do jednotlivých domků. Zvěsti o nízké životnosti těchto kotlů jsem slyšel a to nezávisle od několika lidí, tak se nechám překvapit :?: Ale zatím pouze spokojenost.
drigon
VIP
Příspěvky: 2951
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od drigon »

Maximus píše:Také relativně aktuálně musím volit volbu kotle na dřevo a najít něco co dostatečně funguje i bez elektřiny je velký problém.
Zmiňovaný Atmos údajně těžce nezvádá vlhkost i běžně venku sušeného a zakrytého dřeva a jeho životnost pak nepřekračuje 6 - 8 let, tj. v poměru výkon/cena tragicky propadá.

Takže budu rád za poznatky, jak z této "ekofašos" šlamastiky ven. Navíc mě štve, že norma ani neřeší největší nešvar v podobě malých topenišť - bordelem se topí hlavně v kamnech ala petry či takové kamna na vyjetý motorový olej jsou také nepostižitelné. Jedinou cestou českého člověka s malým ekonomickým potenciálem bude se vrátit do minulosti a vytápět malým "peckem" několik hlavních místností a jinak po domě nosit teplé oblečení :devil.

Edit: Zatím mi vychází jako nejlepší volba pro mě kotel Zebiec Jowisz 20 kW s prodlouženým oběhem spalin. Je to kotel už ve III. třídě a měl by fungovat v pohodě bez elektřiny (ještě ověřím) - samozřejmě pro zvýšení komfortu si třeba ventilátor pořídím také ;). Sice je to polská výroba, ale Poláci tyto věci umí a zkušenosti uživatelů v ČR jsou veskrze pozitivní.
U Viadrusu mi zatím nejlíp pro novou instalaci vychází kotel viadrus U28. Je určený pro spalování hnědého i černého uhlí a lze v něm spalovat i dřevo. Je v III. emisní třídě. Nepotřebuje elektřinu (nemá ventilátor) a funguje i samotížně. Je z litiny (dlouhá životnost - u nás v hospodě je litinový kotel z roku 1972 a funguje dodnes. Pálí v něm jak dřevo, tak i uhlí.) Podrobnosti i ceník jsou na stránce: www.viadrus.cz. Toto mne napadá jako možnost jak z té "ekofašos" šlamastiky ven a mít zároveň spolehlivý, provozně nenáročný a dlouhoživotnostní kotel na vytápění domu. S pozdravem M.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Maximus »

Já jsem při výběru kotle limitovaný tím, že hledám kotel v podstatě jen na dřevo - v těch Viadrusech na uhlí se při mnou požadovaném výkonu nedají pálit tak dobře větší špalky jako v tom Zebiec Jowisz.
big bang
Příspěvky: 856
Registrován: 12.10.2012 10:45

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od big bang »

Maximus ak kotol tak ten od Atmosu(JAROSLAV CANKAŘ A SYN ATMOS) splynovací na drevo, funguje aj bez elektriny(2/3 výkonu), stojí cirka 1000€ a môže sa namontovať aj na samotiaž a má triedu ekofašos 3 pričom liatinový(drevo uhlie) len 1 a stojí len o 100-200€ viac(splynovací na drevo) a ak prejde tá ekofašos dementina nebudeš musieť meniť kotol :lol:

ja mám viadrusa liatina obyčajní na drevo/uhlie ekofašos trieda 1 :?
biskup
Příspěvky: 176
Registrován: 22.01.2013 19:20

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od biskup »

http://bydleni.idnes.cz/montaz-kotle-ka ... nergii_rez

Ale kdo chce něco na dřevo a instalovat si to sám, měl by si pohnout do konce roku :D
Uživatelský avatar
Majkl Night
Příspěvky: 327
Registrován: 08.02.2013 23:26
Pohlaví: muž
Bydliště: JN89HF

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Majkl Night »

Opravdu, pokud ke mně někdy přijde nějaká kontrola s tím, kde mám papír od elektrikáře, když mám vyměněnou žárovku apodobné výmysli. No nevím jak to bude pokračovat, ale čím dál víc jsem nas.aný z tohoto světa. :ne
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od bacil »

Ať si kontrola přijde hezky se soudním příkazem.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Karlos »

Do konce příštího roku:
Svépomocná montáž ale podle platného zákona o hospodaření energií skončí od ledna 2015.

Zdroj: http://bydleni.idnes.cz/montaz-kotle-ka ... nergii_rez
bacil píše:Ať si kontrola přijde hezky se soudním příkazem.
Jenže tak jednoduché to není, máš třeba hypotéku a musíš mít barák pojištěn, pojišťovna tě požádá o doložení revizí, ty jim řekneš nemáte nárok, oni ti zruší pojistku, banka tě za porušení smlouvy vyzve k vyrovnání závazků do 10 dnů, což je většinou likvidační a za nějakou dobu můžeš být taky bez střechy nad hlavou resp. ještě rád zpětně budeš shánět všechna lejstra a ukecávat nějakého autorizovaného technika o potvrzení (v tu dobu již několikrát dražší).

(já vím rozpadlík přeci nemá mít barák na hypo a vždy si při nejhorším může postavit zemljanku jenže... ;) )
RAD
Příspěvky: 214
Registrován: 27.11.2013 10:39

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od RAD »

týká se jen obnovitelných zdrojů . tak hold budu tvrdit že pálim uhlí
dolakj
Příspěvky: 1
Registrován: 08.01.2014 15:24

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od dolakj »

Můžete někdo doporučit www.reklamune.cz s teplovodní krbovou vložkou?

Trvalý banánek za primitivní reklamu. MacGyver
nojman
Příspěvky: 12
Registrován: 15.03.2014 10:46
Pohlaví: muž
Bydliště: Krušné hory

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od nojman »

Mám litinový kotel Dakon DOR s úpravou na topení dřevem (větší topeniště) a celkem spokojenost. Na dřevo super, na brikety už horší. Nedá se v něm ale topit hnědým uhlím (zkoušel jsem a totálně se zasvinil, černý jsem nezkoušel), což mi ale nevadí, uhlí nemám rád :-) Největší nevýhodu současných kotlů stejně vidim v oběhovym čerpadle, musim ještě dořešit nějaý alt. zdroj energie (patrně vrtuli, v krušných horách je větru dost).

Do kuchyně jsme si pořídili kachlový sporák od nějakého slovenského výrobce (teď si nevzpomínám). Topí, vaří a peče naprosto dokonale :-) Jediná nevýhoda je hodně krátké topeniště.
Ve staré kuchyni (a současné dílně) máme plechový sporák KVS, ale s tím jsme spokojený moc nebyli.
vilik010
Příspěvky: 108
Registrován: 23.08.2014 13:03
Pohlaví: muž

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od vilik010 »

Ahoj, jsem tu nový...
Zaujalo mě, že řešíte kotle atd.. ale jak je v příspěvku nad .. co kachlová kamna nebo pec (s výměníkem).. na pec i s ležením se chystám, ale postavil jsem sloupovky, tak aby se dalo přikládat z chodby a topí to neskutečně. Večer v 10 naložím a ráno v 6 jen rozhrábnu a přiložím znovu. Je to skládačka jak logo, s topeništěm jsem si pohrál a obložil ho šamotem, aby kachle vydrželi více.Pokud Vám nezáleží na barvě a tvaru tak se to dá koupit za pár korun na aukru. Já za ty svoje dal 5000 , ale chtěl jsem zelené a s pěknou hlavicí na hoře.

No a v případě toho výměníku to udělat na samotíži? Sice si člověk připlatí za roury, ale pak mi doopravdy nevadí, že nejde elektřina.
MisterB
Příspěvky: 10
Registrován: 10.05.2013 14:05
Pohlaví: muž

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od MisterB »

Zdravím, uvažuju nad koupí kamen Kanuk 10-odkaz: http://www.kamna-konig.cz/eshop/krbova- ... 10-kw.html a chci se zeptat, zda s nimi někdo máte zkušenost případně s jejich obdobou Bullerjan.
medved3

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od medved3 »

Zdravím, jsem student a právě se nacházím v Lotyšsku na 2 týdenní stáži, kde pracuji pro jednu konkrétní firmu pro kterou přidávám do diskuzí, komentářů a blogů, jejich stránky o kotlích na dřevo TEPLOUŠ. Zde je odkaz.
http://www.communismus.lv

Šálí mě zrak? Spammer, který se rovnou přizná? BAN
brezvi
Příspěvky: 49
Registrován: 14.01.2012 11:15

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od brezvi »

Zdravím,
hodlám umístit krbová kamna do obývacího pokoje v bytovce (78m^2). Mám vybraný český HS Flaminga model Stavanger. Jejich jmenovitý výkon je 9 kW. Nebudu to napojovat na vodu a při vhodným umístění průduchů se nebojím, že by nestačili. Má někdo s nimi tady zkušenost? Na netu jsou recenze, když jsem kamna viděl na živo, tak bych ty prachy za ně dal, ale mít víc, jdu do vyššího levlu. Takže za každý uživatelský postřeh (výdrž) budu rád.

Dále, budu se napojovat na 40 let starý, nepoužívaný lauf komínu. Je tam ,,kameninová,, vložka co se dříve dávala. Co jsem si přečetl, tak na tuhý paliva netřeba vložkovat (5m komína od spotřebiče atd...), ale kominíci sichtěj taky vydělat a rádi by vložkovali, jináč nebude revize...Pokud toto někdo řešil, budu taky rád za postřehy.

Díky a ať to topí :lol:
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Fabulous »

9 kW je moc. Jestli je bytovka alespoň trochu izolovaná, tak budeš většinu času topit na minimální výkon. A v tom případě většina kamen špatně spaluje a špiní sklo.
michal
VIP
Příspěvky: 142
Registrován: 17.02.2013 18:18

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od michal »

Proč?
Musí si spočítat potřebný výkon dle m3.Nejjednodušší orientační pomůcka je (pokud se nepletu) vynásobit m3 koef.0,4.Vyjde požadovaný výkon pro tepelnou pohodu (aby tam člověk vydržel a netrpěl zimou).
Např. pokoj 6m x 5m x výška 3m=90 x 0,4= 3,6 kW.Do pokoje je třeba dát radiátor o výkonu 3,5kW.Pokud mám rád teplo tak 4 kW.
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od cipis »

Já si také myslím, že je to předimenzované.
Toto jsem našel v rychlosti na netu:
http://www.nejlevnejsikrby.cz/cz-clanky-13.html
Pro orientační zjištění potřebného tepelného výkonu existují také různé metody odhadu.
Například výhřevnost kamen a krbových vložek podle německé normy DIN 18893 závisí na tom, do jaké míry tepelná izolace objektu koresponduje s pokyny o tepelné ochranně objektů:
a) dobře tepelně izolovaný 1 kW = 27,5 m3
b) méně dobře tepelně izolovaný 1 kW = 15,8 m3
c) špatně tepelně izolovaný 1 kW = 10,8 m3

Podle http://www.krby-kama.cz/3690/vypocet-vy ... u-a-kamen/ se má dimenzovat kotel tak, aby jel na 60-70%.

Ono mi to tak i vychází, teď jsem dodělal jeden kus podkroví, cca. 80m3, a elektrický olejový radiátor 2kW to ohřál tak, že se tam nedalo být :)
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od bacil »

Ty výpočtxy jsou strašně moc hezký až na to, že každý máme jiné ztráty. Porto ti bylo teplo se 2kW, jiný by měl 15st.
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od cipis »

No však právě, proto je tam orientačně víc hodnot. Jinak pokud se použije stejná izolace atd., tak ty ztráty budou podobné. Tedy pro původního tazatele je zásadní stanovení těchto ztrát. Jak to má zateplené, jaká okna, kde v té bytovce je atd.
Odpovědět