Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5352
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Rafael »

No, rád bych měl i tu tvou vizi. Neznalost energetické náročnosti takových výrob. Jak oceli, šamotů apod. i jiných materiálů. Vše je víceméně závislé na plynu.

Zásoby oceli, legur, apod. rychle dojdou, energie taky a zelená elektřina to těžko nahradí.

Anebo, že by vodík?

Takže dovoz oceli z Číny?

Anebo vše z Číny, protože takové energeticky náročné výroby tady budou ekonomicky neudržitelné?
*
Tohle je krutá energetická realita, nic jiného. A zaměřuje to i do všeho.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od mart0 »

K tomu zakazu kotlu 1. a 2. emisni tridy pisi dnes na MZP, ze predlozi zmenu s posunem zakazu o 2 roky.https://www.mzp.cz/cz/news_20220329-O-5 ... lne-zdroje
zedik
Příspěvky: 987
Registrován: 29.03.2016 20:41
Pohlaví: muž

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od zedik »

Otázka, zda to odložení je posvěcené Bruselem a co on na to..
Jak správně podotknul Rafael - nejde o nedostatek finálního produktu, ale materiály z kterého se vyrábí rostou raketově a dolů to nepůjde. Některé z důvodů Rafael taky vypsal - viz. to zdražení u Atmose ze dne na den +8000kč :-)
V podstatě tedy je rozhodnuto, že výměna za peleťák bude i kvůli dotaci.. spíš hledám případnou zkušenost se značkou z provozování
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od proforma »

A proc ses rozhodl pro peletak? Chapu, pohodli. Ale zvazil jsi, ze po kurovcovy kalamite se skoro vsechno drevo vyvezlo a ted nebude kde brat material na ty pelety? Protoze co zbylo, pohlti stavebnictvi a mestsky teplarny... Obsluha kotle na drevo je sice pracnejsi, ale porad si to dokazes obstarat +-sam, pelety nevyrobis, budes zavislej na dodavkach od vyrobcu stejne, jako ted s tim nakupem kotle/kamen.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Jason »

Trosku OT ale kdyby jste nekdo chtel obyc kamna (plech) origos z nejakeho retezce (obi bo tak neco) tak se mi jedny valeji doma (100% stav), vcetne nerezoveho kourovodu plus nahradni sklo. Vykonove myslim okolo 6kW. Jsou pripadne k dispozici za velice mrzky peniz, nemam pro ne vyuziti
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
kuny
Příspěvky: 279
Registrován: 24.03.2021 7:56

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od kuny »

Ja mám doma Thorma Borghlom, ale vykúria dom len do 0 a nedá sa na nich variť. Preto som pred dvoma mesiacmi pre istotu dokúpil zánovné Edicamin Aqua, ktoré majú aj výmenník a dajú sa teda pripojiť na radiátory + dá sa na nich aj variť.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od proforma »

https://www.mall.cz/sporaky-tuha-paliva ... jMEALw_wcB

Tyhle jsou vyborny. Vykon 7 kW, ale podle toho, jak prikladate, maji rozmezi 4-10 kW. Vymenik. A hodne velka plotna na vareni :-) Trouba pece bajecne, spotreba dreva velmi mala, cca 2 kyble/den. Trochu vetsi, do obyvaku asi ne (leda do nejakyho vetsiho v prislusnem stylu :-)), ale jinak nemaji chybu.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
zedik
Příspěvky: 987
Registrován: 29.03.2016 20:41
Pohlaví: muž

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od zedik »

Do obýváku něco slušivějšího - třeba https://www.lanordica-kamna.cz/produkty/suprema-4-0
K tvému dotazu,ze dřeva je bordel,musí se pořád zatápět když člověk není chvíli domaa obecně i pro zbytek rodiny je to míň komfortní řešení.Peleťák bych měl jednou za 3 dny nasypat násypku..jednou měsíčně vymést popel
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od cipis »

Trocha pohodlí vůči tomu, až to nebudeš mít čím nasypat...
Nebo se to dá udělat doma? Podrtit, nalisovat? Jak se to vlastně vyrábí?
Jo, a ono to vlastně netopí bez elektřiny ...
Uživatelský avatar
Montezuma
Příspěvky: 378
Registrován: 08.06.2021 19:14
Pohlaví: muž

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Montezuma »

Zedik, koukni po zplyňovacích kotlech, Atmos dělá kotle, co umí peletky i kusové dřevo...
zedik
Příspěvky: 987
Registrován: 29.03.2016 20:41
Pohlaví: muž

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od zedik »

cipis píše: 30.03.2022 10:10 Trocha pohodlí vůči tomu, až to nebudeš mít čím nasypat...
Nebo se to dá udělat doma? Podrtit, nalisovat? Jak se to vlastně vyrábí?
Jo, a ono to vlastně netopí bez elektřiny ...
Pelety se dají dělat i doma pokud máš zdroj pilin. Ve většině těch peleťáků se dá v případě nouze přehodit dveře a topit i dřevem, ale pak to nesplňuje emisní třídu na dotaci takže se to neprodává už připravené, ale ta možnost tam většinou je .A některé kotle samozřejmě jsou schopné fungovat i při výpadku elektřiny. Krom toho zálohovat cca 200W co berou čerpadýlka a regulace nevidím jako zásadní problém .

Montezuma: O Atmosu jsme psali o pár příspěvků níž proč se mi nepozdává.. Pozdával by se mi Blaze Harmony , který krom pelet v automatickém režimu umí dřevo,dřevěné brikety, štepku, piliny ... ale cena je někde úplně jinde
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od dracekvo »

Já chci v budoucnu přejít na kotel Opop kombi.
Jedná se vlastně o dva kotle. Jeden na peletky a druhý zplynovací na dřevo. Jsou spolu propojené, mají jednu řídící jednotku. Po vyhoření dřevěného kotle se přejde automaticky na peletky.
Má to i klapky do komína. Takže stačí jeden komín.
Sice je to asi o 50 tis dražší, než klasickej peleťák, ale za možnost zachování pálit kusové dřevo to podle mě stojí.

Zatím jsem ve fázi šetření peněz, takže jsem to ještě nezkoumal moc dopodrobna co se týče kvality.
zedik
Příspěvky: 987
Registrován: 29.03.2016 20:41
Pohlaví: muž

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od zedik »

Opop jsem studoval, ale nejsou na to recenze..
Mají být k vidění na výstavě v Brně- BIOMASA 3.-6.4. 2022
Zvažuju, že bych zajel mrknout i když to mám 300km
steve_michalik
Příspěvky: 219
Registrován: 25.02.2020 15:27

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od steve_michalik »

Já jsem "zdědil" opop h425. Přemýšlel jsem nad konverzí na peletky za 60k, ale kašlu na to. Ty peletky taky nejsou žádná láce. Takže přidám akumulace a budu tak moct topit dřevem / uhlím snad i v samotíží. Pokud náhodou půjde plyn dolů, tak budu dál topit plynem, jinak přejdu na tuhá.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od dracekvo »

Mě nebaví to topení, mám klasickej kotel na uhlí.
Jedná se o starý barák. Na tak velkou aku, aby mi vydržela aspoň 18h nemám místo.
TČ u mě nemá ekonomický smysl a plyn tu není.

Chci se zbavit nutnosti pořád běhat kolem kotle, zbavit se špíny a prachu z uhlí. Proto mi peletky příjdou jako dobrá volba. Zmáčknu čudlík a bude teplo. Jednou za pár dní dosypat násypku čistých peletek a odsát popel.
Pro ušetření chci právě zachovat i možnost topit kusovým dřevem. Dřevo si dělám samotěžbou za pár korun.

Nic lepšího mě nenapadlo.
drigon
VIP
Příspěvky: 2960
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od drigon »

zedik píše: 29.03.2022 20:38 o té sadě vím, ale jedinou certifikovanou sadu od viadrusu už sehnat nejde..přestavbové sady z polska sehnat jdou, ale nikdo na to nenapíše papír a pořád za ně chtějí docela ranec. Navíc zkušenosti po přestavbě jsou, že to sice funguje, ale oproti novejm kotlům to žere jako blázen. Proto spíš pokukuju po novém, ale souhlas s tím, že ten asi 10let starej viadrus určitě vydrží věky. Bohužel provozovat to oficiálně je problém
Pokud máš dva komíny by byla možnost do druhého komínu připojit nový kotel a starý prohlásit za nepoužívaný. Nechat si ho takříkajíc na nejhorší časy.
A nebo v případě jednoho komína, pokud se to vejde mít oba kotle vedle sebe (připojené do otopného systému přes ventily) a ze starého mít sundané kouřové trubky. Ty pak lze v případě nutnosti nasadit do komína místo trubek od nového.
Pochybuji, že za blackoutu a tak podobně někdo poleze do baráku na kontrolu, neboť bude mít svých starostí dost.

Edit: oprava automatické opravy textu.
Koukej tak, aby jsi viděl.
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od vrbodol »

Atmos- prodávám jak jsem koupil. Kámoš teď taky řeší výměnu a když jsem mu řikal aď jde do zplynovacího ATMOSE že dříví má z lesa za hubičku a továrnu za barákem, tak nechce že někdo u nich ho za chvíli propálil a řekli mu že určitě neměl dostatečně vysušený dřevo. Tak to taky řeší tou šnekovou nástavbou na ořech aby byl z obliga kdyby přišli na kontrolu,ale jinak pojede dřevo jako furt.
Uživatelský avatar
Ray
Příspěvky: 714
Registrován: 04.02.2018 7:46

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Ray »

Borci sledujete teď někdo ceny tvrdého štípaného dříví? U nás během měsíce za prostorový sypaný metr ze 1300 na 1600kč.

Fixaci na plyn mám do konce 2022 a pomalu už mám vyklizený sklep od bordela na navezení dříví pro dosud odstavený kotel na tuhé paliva.

Nad čím dumám je to, zdali se posrat a honem ještě rychle koupit i když to zatím nepotřebuju, nebo to risknout a počkat do konce sezóny s tím, že to pak možná spadne :?: :?
"Je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém" - Jan Werich
zedik
Příspěvky: 987
Registrován: 29.03.2016 20:41
Pohlaví: muž

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od zedik »

drigon píše: 30.03.2022 15:08 Pokud máš dva komíny by byla možnost do druhého komínu připojit nový kotel a starý prohlásit za nepoužívaný. Nechat si ho takříkajíc na nejhorší časy.
A nebo v případě jednoho komína, pokud se to vejde mít oba kotle vedle sebe (připojené do otopného systému přes ventily) a ze starého mít sundané kouřové trubky. Ty pak lze v případě nutnosti nasadit do komína místo trubek od nového.
Pochybuji, že za blackoutu a tak podobně někdo poleze do baráku na kontrolu, neboť bude mít svých starostí dost.
.
Tohle cesta je, i teď mám ještě krb, se starým kotlem do jednoho komína. Bohužel pro novej kotel už je potřeba vložka a dvě vložky do komína nenacpu. A druhej komín není.
Starej kotel je potřeba v rámci dotace ekologicky zlikvidovat a dodat potvrzení
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od step »

Ray píše: 30.03.2022 15:13 Borci sledujete teď někdo ceny tvrdého štípaného dříví? U nás během měsíce za prostorový sypaný metr ze 1300 na 1600kč.
U nás 1200 za štípaný buk. Bukové brikety z podzimních 4,50kč/kg na 5kč/kg
Odpovědět