Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Joe Azbest »

Asi jsme si nerozuměli. Pouze jsem napsal, že než znásilnit ústavu, tak toto by mi vadilo míň. A ne že by mi to nevadilo. A hrdinsky řeči o sundávání bych si nechal na jiny fórum. Pokud si to kocourkov pošéfuje zákonem tak nenaděláš nic a nebo to zacvakáš. V případě takovyho specializovanyho zařízení bych to odhadoval tak do čtvrt mega a pokud by to provozoval stát tak na čtyřnásobek :)
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od viktor »

emise to je tak trosku muj obor.
takze aby byl v obraze mereni ktere je treba na spalovne ma cidla v useku s pokud mozno laminarnim proudenim o min delce 5m. Vyhodnoceni zabere almaru a jsou v tom veci co nesnesou transport za provozu. Cela to prijde asi tak na 5 mil.kč. Predstava ze to nekdo posadi na dron a hodi do komina je pomerne dost iluzorni. Samozrejme ze by slo udelat asi neco v tom stylu hodime sondu do komina budeme merit. Napr. zbytek o2, to by slo ale je kolem toho neskutecne otazek. V mem pripade by presnost mereni byla zatizena obrovskou chybou protoze mam proste velky komin a ne vsude to proudi stejne. Nedopal,NOx ? Proste mereni ma svoji metodiku a neni to tak jednoduche.
Nevic dron co by to nesl je uz docela zajimavy bezpilotni prostredek a jeho litani neni tak moc jednoduche, myslim legislativne. Navic v blizkosti soukromych objektu, anteny, kominy, stromy.
Jedine co by bylo realne je asi tohle. U tveho domu zastavi dodavka a k tvemu kominu se bude plazit rada hadic a kabelu. Na vhodnem miste ti do kominu udelaji diru a tam to nastrkaj. Tereticky by to tam slo zastrcit i kominem rovnou ze strechy. Pak stravi cely den ( minimalne ) ty budes topit samozrejme schvalenymi palivy ( petky si nechas na pozdeji ) v urcitem rezimu. Samozrejme takovem aby to co nejlepe horelo. Tj. malo paliva, plny vzduch. ne plna kamna a hezky dusit. Tak a ted prijde zajimava otazka kdo to zaplati ?
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Joe Azbest »

Pravděpodobně máš pravdu, ale co by potom zkoumala ta komise co ti vleze do domu. To sebou potáhnou vlek se zařízením? Polezou do kamen a do komína? To by teda byla celkem síla. Neexistuje nějaké měření základních hodnot menším zařízením? Pokud by to bylo tak komplikovany jak píšeš, tak v případě pokuty by se to měření dalo lehce napadnout a zpochybnit jako nepřesny. Taky může být dronem nasátý pouze vzorek plynů a rozbor proveden až v laboratoři. Legislativa ohledně dronů u nás není žádná, snad jenom ochrana soukromí, kdyby si tě někdo natáčel a fotil. Vypadá to ale, že to v budoucnu nebudou mít modeláři jednoduchy. A otázka kdo to zaplatí snad nebyla myšlena vážně :rofl
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od viktor »

hehe, problem cele nasi spolecnosti je v tom, ze vecech odbornych rozhoduji cim dal vetsi idioti. tomu se potom nakuka do hlavy co se chce a jeste podpori uplatkem a je dilo ( zkazy ) hotovo.
No napred ti idioti musi vymyslet co vlastne chtej merit a dat dohromady metodiku, to samozrejme neumej ( statni sprava ) a tak to zadaj. Nekdo vetsinou fundovany dostane za ukol neco takove ho navrhnout a to se take stane. No a potom do toho vleze nejakej "ekoleog" a navrhne vetsinou uplnej nesmysl. A ted se to cele zasekne. Nebo se vyda smernice kterou neni mozno soucasnym stavem techniky merit. Si nedelam bohuzel srandu. No ted jeste do toho vlezou ruzne ostatni vlivy a stane se z toho naprosto uzasny paskvil. Definitivni pecku tomu dodaj novinari. Mala ukazka, spalovna odpadu na 100 x prisnejsi limit na ulet pevnych castic ( prachu ) nez kotel na biomasu. Ale v na CT uslysis ze na Ostravsku neni mozna spalovna protoze by se zvysilo mnozstvi prachu v ovzdusi...
Ohledne dronu je u nas normalni platna legislativa, jedna se o hmotnost. Dron co by unesl neco takoveho by byl urcite uz za prahem hmotnosti co podleha prislusnym predpisum.
Potom vzorek neni reseni. Pri spalovani probiha rada promenych deju. I u blbejch domacich kamen. Jsou studeny.
kvalita paliva, mnozstvi, tlak, teplota, vlhkost vzduchu atd.. proste vzdy se berou v podstate dve hodnoty. Prumerne hodinove hodnoty a zaroven maximalni mozne hodnoty, ty jsou vyssi.
Proste zadna sranda. Tak si to ted nejak predstav jak ti budou kontrolovat sporak na tuha paliva....
fakt bych se u toho docela bavil :-))
viktor
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3470
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Hohepa »

Pánové oni měli zřejmě na mysli mnohem jednodušší metodu, než měření zplodin.
„V novele bude návrh, že bude možné zkontrolovat obsah kotle. Bude se tak dít na základě opakovaných deliktů,“ doplnila Brabcova mluvčí Petra Roubíčková.
Prostě chtějí kouknout do kotle a do uhláku, jestli tam nemáte přiloženou petku nebo pneumatiku, když ten komín právě TEĎ tak čoudí a smrdí.
A to v podstatě jen na udání (opakované) naštvaných sousedů.
Že to bude v praxi stejně na 3,14ču je snad jasné.
Jde hlavně o to, že teď i když mi bude hulit komín jak dýmovnice, tak je do domu bez soudního povolení nemusím vůbec vpustit.
Uživatelský avatar
Marglin
Příspěvky: 466
Registrován: 14.09.2013 2:09
Pohlaví: muž

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Marglin »

Hohepa píše: Že to bude v praxi stejně na 3,14ču
Tuhle invektivu jsem ještě neviděl, ale možná jenom "nésem místní" :lol: :yes
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od viktor »

jj 3,14ca je fakt dobra.. no nic
jo jedine reseni je okamzita kontrola obsahu kamen, ale to je jak si rekl take na 3,14cu protoze je tam jednak nemusis pustit, v uhlaku muzes mit co chces, obsah uhlaku neni predepsan :-))
a co je v kamnech ? si budou brat vzorky ?
proste cele je to jak obvykle, nekdo prosel z napadem ale nevi jak to resit.
Proste bych byl v klidu.
viktor
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od cipis »

No, to bude mít jednoduché řešení - pane, nechcete nás tam pustit? Ok, takže pokuta za čudění. Tedy to vlastně celé převrátí, a ty tou prohlídkou budeš dokazovat, že ikdyž ti to teď čudí, tak tam vlastně nespaluješ nic špatného, jen je zrovna blbý tah, je to studené, tak je všechno v pořádku.

Je to prostě klasika, kvůli pár debilům, se kterýma není domluva, tak se mění/dělá zákon a otravují se všichni ostatní ...
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od krvfx »

Pokutu nezaplatit - jít do správního řízení, kde by to úřad kvůli důkazní nouzi musel odložit. Oni musí dokázat vinu, ne ty svoji nevinu.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od kregan »

Běžnej občan správní řízení většinou projede. Už se mi to stalo, i když sem byl na 99% v právu. Odvolání je pak možný k soudu a oni vědi, že kvůli několika stovkám/tisícovkám pokuty se nikdo soudit nebude.
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od krvfx »

Já bych se soudil. S přestupkovým řízením mám zatím jednu zkušenost, úspěšně odloženo. V případě prohry úředníka musí stát uhradit všechny náklady. Co jsem tak slyšel, tak hrozba soudem vede ve velkém procentu případů k odložení. Ono soudit se je opruz i pro úředníka.
martin.skruzny
Příspěvky: 1
Registrován: 26.11.2014 11:16
Pohlaví: muž

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od martin.skruzny »

Dobrý den, jestli někdo shání kotel na dřevo, my pořídili u Teplice a nemá chybu! http://Www.teplice.cz. DObře nám taky poradili, profesionální přístup a kvalita.

Spam. Ban. Fab
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od cipis »

Jej, už se těším na Spambanfab :)
Davson12
Příspěvky: 5
Registrován: 01.07.2015 10:15

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Davson12 »

Já přemýšlím jestli si pořídit kamna na tuhá paliva nebo na plyn. Dočetl jsem se, že reklama fuj reklama mají trošku menší výhřevnost. A já bych chtěl vést teplo do dalších místností.

Reklama. protože tu jsi nový, dám ti šanci se poučit ze své chyby. Máš ale u mě čárku Davsone.
-SIG-
jozur
Příspěvky: 11
Registrován: 23.05.2012 14:01

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od jozur »

Po lonske rekonstrukci domku jsem zvolil na vytapeni Jotul F3 CB ( clean burn ) resil jsem zda dat zpatky "zanovni" petry, ale nakonec jsem se rozhodl na doporuceni pratel placnout pres kapsu. Souhlasim s Macem, ze jotul je spicka. Po teto zime uz bych nemenil. Luxusni teplo v obyvaku ( 65m3 ) + vytapena chodba s verandou jen otevrenymi dvermi ( dalsich asi 50m3, ktere se otopi z obyvaku tak na 16-18 stupnu ) a na to mi staci kazdy den plastova zelinarska bedna tvrdeho dreva - skoro vzdy trochu zbude. Jeste se ucim pracovat se spravnym topenim a efektivnim vyuzitim toho CB. Popelnik mam plny skoro kazdy den tak z poloviny, ale to bylo asi tim, ze jsem kamna vic "skrtil" kvuli dosti teple zime ( urcite jeli tak na polovinu vykonu ). Taky jsem v novem komine nasel po sezone trochu dehtu, takze to letos nebudu tak prehanet a pustim jim vic vzduchu.
Kuchyn a druhou pulku baraku jsem poresil sporakem z vymenikem ( Klaudie z KVS Morava ) v kuchyni topi sporak do vzduchu, vymenik jede do trech radiatoru ve vedlejsich mistnostech. Oproti staremu sporaku se priklada asi trochu castej v navodu pisi 3-4 kila dreva, coz asi tak odpovida, ale teplo je opravdu vsude. Pro vyssi uzitnost vyuziti tepla jsem vytahl sopouch do komina z plotny sporaku a nikoliv z boku jak je primarne predpokladano v navodu - plotna s tim vyvodem ale pocita. Toto reseni me nicmene trochu dobehlo, jelikoz se sporak musi pro efektivni vareni cca kazdy mesic cistit ( plotna a trouba ) a pri odklopeni plotny je potreba demontovat sopouch - musi se opatrne kvuli sazim, ktere padaji vsude. Uz jsem si nechal delat navrh plotny ktera by byla pred odtahem prerusena a nemusela by se tahat z kamen cela a sopouch by mohl zustat bez demontaze na zbytku plotny.
Jeste musim dodat, ze v kamnech dotapim cca 30q uhli, takze zanaseni je pochopitelne vyssi nez pri topeni ciste drevem, ale i to drevo tu plotnu zanese tak, ze pri vareni je to poznat.
Minusem je trochu mensi trouba, ale pece suprove, zmenseni je za cenu designu.
Stale resim zalohu cerpadla, nyni mam poreseno poj. ventilem, ale chci tam udelat jeste napajeni ze solarniho panelu hnaneho pres autobaterku. Cerpadlo ma odber max. 25W tak by to cele mohlo stacit pro plnohodnotny nonstop provoz pri vypadku proudu. ( stejne v noci netopime, ale co kdyby...)
Komin v kuchyni jsem vymetal po 2 mesicich ( kvuli topeni uhlim ) obyvakovy ze zvedavosti pred koncem sezony. Jinak cistim vzdy pred topnou sezonou vsechny kominy i sopouchy, vcetne kominu, sezonniho zabijackoveho kotle - ten je totiz pro me ten nejdulezitejsi :rofl
Zoidberg
Příspěvky: 1
Registrován: 19.08.2015 11:37
Pohlaví: muž

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Zoidberg »

No,
já mám jednu blbuvzdornou vychytávku od firmy TOKAMAK :D , nevím, jestli už ji sem někdo dával - http://www.jadrovy-kotel.ru Je to nízkoemisní automatický kotel na uhlí. A proč říkám, že to je blbuvzdorné:
Bydlíme ve vícegeneračním domě s otcem a on se rozhodl pořídit do baráku kotel, protože už měl dost placení energií, že jako kluk topili doma kamny v kuchyni, jenže jsme tomu ani jeden nerozuměli. Přes jedno fórum jsme objevili ten TOKAMAK multi-eko. Jak jsme tomu porozuměli, tak dotaci jsme nedostali, protože to se dělá jen při výměně kotle, ale známý to si to takhle udělal a čvachtal si, kolik ušetřil, takže do budoucna na to myslíme.
Hlavní přednost automatického kotle na uhlí je pro nás ta, že k tomu chodíme vlastně jen jednou za den - vyměnit popel a nasypat palivo, kotel už si s tím poradí sám. Verze MULTI-EKO znamená, že to sežere třeba i pelety, ale my používáme černé uhlí. Ovládání je v češtině, což ocenil zrovna můj táta, který sice umí dobře rusky, ale s angličtinou je to horší.
Tady posílám jedno video, NENÍ to naše! - taky jsem to mohl aspoň vyfotit u nás, ale čert to vezmi, tohle je dobré i s komentářem, děkuji majiteli videa! :beer

Spam. Ban. Fab
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od cipis »

No, radši sem hoď, jak to máte zapojené doma, třeba i ty fotky, pro inspiraci. Něco jiného je popis na stránkách výrobce a něco skutečnost, kde to dáváš třeba místo starého, na staré rozvody atd.
Noir
Příspěvky: 44
Registrován: 13.02.2014 22:39

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Noir »

Mám na chatě (potenciálně rozpadlické obydlí) už dlouho nevyráběná kamna Romotop KK 1.2. Vlastně první typ krbových kamen co se u nás začal dělat po revoluci. Výkon cca 10 kW +- temelín. Mají několik výhod - protože spalovací prostor je spíše širší než vyšší a odvod kouže je "zadem", lze do kamen přikládat defacto kdykoliv (některá moderní kamna lze otevřít až když jsou dole uhlíky, jinak vám pustí do místnosti popel), popelník je dostupný i bez otevření dvířek a předevšm se do nich vejdou i polena cca 45 cm dlouhá.
navíc mají dvě "plotny" jednu menší umístěnou níže kde je větší teplo - lze používat jako sporák a horní po skoro celé ploše kamen kde lze jídlo ohřívat a nebo udržovat teplé, navíc je kam odkládat hrníčky.
Prostě ideální chalupářská kamna na stápění všeho co dala zahrada.
Ale neodvratně stárnou a nenapadá mne, čím je v budoucnu nahradit.
Nějaký Tip?
.ps. sháním kamna spíše širší než delší.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od proforma »

Ja ted porizovala sporak na drevo s vymenikem. Vykon 7-10 kW, z toho 1/3-1/2 do vody. Siroky je asi metr, hreje dobre a varime na tom vsechno, peceme vsechno. Je to byvale slovenske Fiko, jak se to jmenuje ted, bych se musela podivat.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od krvfx »

Vyměnil jsem starý kotel za automat v černém uhlí (umí i hnědé a pelety). Topím něco přes 14 dní a je to fakt super, skoro jako plyn. Pro PA bohužel nepoužitelné kvůli potřebě el. energie pro řízení a čerpadla. Má ale i možnost ručního topení a v největší nouzi bych nějak zatopil. I za cenu zvrhlosti typu malá elektrocentrála nebo solární systém - stejně musím ještě koupit záložní zdroj a dodělat solární nabíjení není problém. Pro nouzové situace mám v obýváku připravený komín pro krbovky, spodní patro vytopí do rozumné teploty bez problémů. Teď ještě vybrat nějaká pěkná a praktická kamna.

Tak se přidávám s dotazem, kde hledat a třeba na jaké značky se zaměřit? Nechci žádné monstrum a sporák by taky neprošel. Ten mám v plánu jako vytápění vedlejší stavby, kde by šlo v nouzi taky přežívat.
Odpovědět