Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Jason »

Zdarte,
potreboval bych poradit ohledne novych krbovek. Uz to par dni resim a vsude dohledavam. Jelikoz jsem od minuleho roku jeste dostavel podkrovi tak jsem zjistil ze moje stavajicic krbovy kamna jsou totalne nevyhovujici. Spise mi jde o to ze kdyz jsme pred par lety s pritelkyni delali byt tak jsme s ohledem na finance kupovali ty nejlacinejsi krbovky v nakym obi bo tak neco. Jednak velika spotreba dreva a hlavne po par hodinach bez prikladani jsou studeny. Pres noc je temer nemozny je udrzet aby horely (jsou i male ze do nich nenacpu moc dreva).

Jenom tak orientacne - potrebuji vytapet cca 100m2 bytu ve starym baraku (zatepleni podkrovi je velice predimenzovane ale tady dle jsou klido metrovy kameny zdi).

Jde mi ted o to jaky krbovy poridit - spise po jaky znacce se mam divat a tak. Porad uvazji o Jotulkach nebo ted co jsem se dival (o par stranek drive) na nejaky ty kanadsky kamna. Pro me je nejdulezitejsi pozadavek abych tam mohl nacptak ranec polen a pres noc nemusel nic resit, stejne tak rano prilozit a meli jsme relativne teplo (vzdy tu pres den neni nikdo min. 8 hodin) ja byvam pryc cca 12 tak aby polovicka jenom prilozila kdyz prijede z prace domu...

Tak pokud mate nekdo nejaky tipy (dle vlastni zkusenosti) jake kamna poridit tak prosim pisnete.. diky moc
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od proforma »

No, nechavat doma horet kamna, kdyz nikdo neni v baraku, to si pekne koledujes! To bych nikdy neudelala! Jestli chces mit teplo i rano, i po prichodu z prace, resila bych to nejakym vykonnym topidlem (Jotulky jsou klasa) napojenym na 1-2 bojlery za sebou (funkce akumulacni nadrze). Kdyz budete doma, nahrejete vodu do zasoby, kdyz nebudete, cerpadlo bude honit v radiatorech tu horkou vodu. Bojlery jsou levne a daji se rozmistit i ruzne po baraku (napr. 1 v prizemi, 1 vpatre), aby to tepla voda nemela nikam moc daleko :-). Samozrejme pouze pro topeni, ohrev uzitkove vody by byl zvlast.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od step »

to Jason:

Mám Jotul F3TD a v pohodě s nimi vytopím celý dům, jen je třeba dostat teplý vzduch do ostatních místností. Dobře se regulují. Při vyšších výkonech začíná už citelně táhnout při podlaze studený vzduch. To bych viděl jako největší nevýhodu všech kamen, která nemají přisávání vzduchu řešené z jiné místnosti.
Také mám Jotul F601N, šikovná plotýnka na vaření, ale nízký výkon, výhodou může být cigaretové odhořívání přiložených polen.
Vyzkoušel jsem i jiná kamna, asi nejhorší jsou jakási Španělská z OBI :head - klička u dvířek je krátká a plastová, tak to hrozně pálí do ruky při přikládání, chybí vnitřní ohrádka proti vypadávání polen, tak se to při přikládání sype ven, chybí smysluplná regulace výkonu. Nevěřím Španělům, kteří neví co je to zima.
Občas kamna stěhuji a Jotuly jdou rozebrat na součástky, tak je mohu přenést sám.
Mám i kamna s výměníkem, takový zázrak se mi to nezdá - malý tah při zatápění a studeném výměníku, čištění výměníku a co je nejhorší, když nejde elektřina, tak nejde čerpadlo a nedá se v tom topit :head . Je nutné vyřešit nouzové chlazení kamen při výpadku elektřiny a natopených kamnech - buď záložní zdroj čerpadla, nebo vodní vychlazovací smyčka.
salám
Příspěvky: 107
Registrován: 17.07.2013 8:06
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od salám »

Mrkni na Nordica. Není to úplně nejlevnější záležitost, ale máme doma krbovou vložku INSERT 70 Crzstal s nasáváním z venku a bez rozvodů s tím bez problémů vytopím bungalov o nějakých 150 m2. Nízká spotřeba dřeva + regulace větráků, které má v sobě zabudované.
Krbová kamna mají v nabídce taky.
Schwimm
Příspěvky: 83
Registrován: 22.08.2011 22:20

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Schwimm »

Jen pár poznatků na základě používání Jotul F 100 CB.
Dnes bych volil:

-boční přikládání - větší komfort obsluhy
-externí přívod vzduchu
-smaltovaný povrch - kvůli snažší údržbě
-varná deska
- vnitřní obložení šamotem - vyšší životnost kamen

Pár takových se vyrábí, sice to něco stojí, ale po zkušenostech co mám, bych si dnes neváhal připlatit.
TomSmith
Příspěvky: 1274
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od TomSmith »

Zrtovna taky řeším krbovky s výměníkem a protože nejsou hlavním zdrojem, ale spíše záložním tak řeším i výkon.
Normálně by člověk bral něco s dostatečnou rezervou výkonu, ale od doby nutnosti pravidelných revizí kotlů rozmýšlím jestli mi náhodou fakt nestačí výkon jen 9.9 kW ;) což by znamenalo ušetřit si každé dva roky cirkus a peníze s revizí.
Zatím ale těch výrobců co najeli na celkový výkon pod 10 kW (s maximem do výměníku) moc není.
Uživatelský avatar
hoznahrub
Příspěvky: 1
Registrován: 17.01.2017 17:12
Pohlaví: muž

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od hoznahrub »

Přeji všem hezký večer, taky se chci podělit co máme doma za stroj, na který jsem patřičně hrdý, už jen díky jeho výkonu 16 kWh. Rozhodně nejvíce mě těší ta šetřivost paliva. Topíme dřevem a jak již zmiňoval autor tohoto tématu, na sezonu stačí 5 metru ... tedy u nás to je 6. Každopádně, foto nemám nyní k dispozici a ani ho nemám jak pořídit, tak tady máte alespoň odkaz: www.spam.ban.fab.cz
vilik010
Příspěvky: 108
Registrován: 23.08.2014 13:03
Pohlaví: muž

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od vilik010 »

Nemáte někdo s zkušenosti se stavěnou pecí s teplovodním výměníkem? Potřeboval bych se někde ještě trochu "nachytřit", už jsem toho přečetl dost, ale když už to postavím tak na první dobrou a chci aby to hřálo... Když jsem to poptával s topením na samotíž tak se mi skoro vysmáli. Klasické kachlovky jsem již postavil a jsou OK, ale nebaví mě lítat po baráku a topit pořád na dvou místech ..
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Já zrovna řeším nové vytápění domu teplým vzduchem tzn. rozvody tepla z obýváku do dalších 2-3 místností. Vytápěná plocha asi 120-150 m2. Osobně bych nejradši měla krbová kamna (např. zmiňovaná Jotul) s varnou plotnou, ale přemýšlím jak to udělat, aby byla plotna využitelná pro krizové vaření a zároveň aby nebyly vidět ty rozvody tepla. A co jsem se zajímala, tak těch teplovzdušných kamen je taky jen omezená nabídka a Jotul nevím zda něco takového vůbec dělá. Vesměs to lidi řeší krbem, kdy se ty rozvody krásně schovají, obezdí, nic není vidět a krb/krbová vložka je v obýváku často i hezčí a praktičtější než krbová kamna. Já s krbem nemám žádné zkušenosti, tak nevím, zda je v něm třeba možnost v případě nouze si uvařit např. vodu nebo polívku jako klasicky na ohni (s pomocí roštu nebo nějaké trojnožky atd.). Jak byste to řešili vy?
Kdo je připraven, není překvapen.
colek
VIP
Příspěvky: 686
Registrován: 18.02.2011 18:36
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od colek »

Ahoj Jenny,jde postavit kachlový sporák s výměníkem a rozvodem vzduchu.Já mám krb a rozvod z něj,sporák by se nám nevešel.No a vaření v krbu jsem nezkoušel,nebylo proč.Na krizi mám rezervní zděř,do které se zapojí sporáček a může se vařit.Ale počítám se zásobou PB na rok vaření.
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od J-e-n-n-y »

No sporák zrovna v obýváku mít nechci :-D Asi fakt vyhraje ten krb...
Kdo je připraven, není překvapen.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Patrol »

To vilik010: Tchýně má krásnou kachlovou pec se sporákem a s výměníkem, kterej jim hřeje radiátory do dalších místností, krom světnice. Kachle si navrhla sama, ale zbytek postavil kamnář. Není to úplně sranda,jako jakýkoli specializovaný řemeslo.
Starej pecař ti třeba poradí,když bude doma. :lol:
Pokud to nemáš daleko do Č.Ráje , tak písni SZ a dojednám ti prohlídku.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
vilik010
Příspěvky: 108
Registrován: 23.08.2014 13:03
Pohlaví: muž

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od vilik010 »

bohužel Český ráj je pro mě trochu z ruky :-)
Ale pokud by jsi mi třeba byl schopen udělat fotku bylo by to fajn. Líbí se mi , že si kachle navrhla sama a někdo jí to vypálil a glazoval, o takové službě jsem nikde neslyšel, nemáš nějaký kontakt. Postavit to nebude problém to zvládnu a mám zkušenosti, mám problém projekt a nutná revize. Tj. částečně využiji dodavetele ..
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Lyster »

Našel jsem zajímavou stránku kde prodávají kamna do přírody. Zajímavé jsou verze z titanu.
http://fourdog.com/view-all-tent-stoves
Jsou tam i videa o těch kamnech.

Tady jsem našel ještě nějaké video https://www.youtube.com/watch?v=anUrFrhC_KA
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Hohepa »

Narazil jsem na jedny DIY skládací kamínka do přírody
http://manta-bushcraft.blogspot.cz/2011 ... toves.html

Tyhle se mi líbí , jen nemám maringotku kam je dát
https://cubicminiwoodstoves.com/pages/gallery
Peter85
Příspěvky: 1
Registrován: 25.08.2017 9:56
Pohlaví: muž

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Peter85 »

Zdar,

Ako by sa dala zväčšiť akumulačná schopnosť kachiel?
Mám tieto: Obrázek

Chcel by som zablendovať "ohrievací otvor - nad sklom" tabuľou plechu a do vnútra dať piesok - cez dierku spravenú vrchom .
Ďalej povykladať kompletne spalovaciu komoru šamotkami a použiť veľkú plochú šamotku umiestnenú cca. 100 mm od rúry smerujúcou do komína, tak aby plameň nešiel priamo do komína, ale obtekal.

Má to význam, alebo sú to hlúposti?
Poprípade iné "lacné" návrhy.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Fabulous »

Akumulovat to sice bude, ale množství materiálu je tak malé, že to bude mít jen malý význam. To je lepší v místnosti postavit zeď z nepálených cihel. A hned máš akumulátor v kombinaci s regulátorem vlhkosti ;)
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Jason »

Tak jsem konecne doresil a o vikendu poridil kamna. Dlouho jsem hledal a rozhodoval se co poridit. Jak jsem jiz psal potrebuji to na byt cca 100m2 - pulka podkrovi, pulka dole. Byl jsem se podivat na nekolik znacek a nakonec jsem se priklonil k Jotulkam. Jeste jsem resil hodne dlouho jestli CB (dvojite spalovani) nebo klasiku. Jelikoz ted kupujeme pozemek a budem stavet tak v byte neplanujem zustat na trvalo tak jsem sahnul po modelu F3TD - tedy klasika bez dvojiteho spalovani. Zatim jsem z nich naseny, porovnani cena/vykon je uplne pecka (tyto kamna ma strejcek uz cca 6 let a nemuze rict jedinyho krivyho slova).
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
pyronovotny
Příspěvky: 22
Registrován: 17.07.2014 21:43

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od pyronovotny »

Zvažuju záložní zdroj vytápění do baráku.Má někdo zkušenost se značkou kratki koza?(K7?K9)Nebo doporučte nějaký jiný litinový krbovky.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Fabulous »

Levný polák, malý popelník. Za ty prachy jako pomocný zdroj asi proč ne.

Každopádně já měl česká ocelová krbová kamna se šamotem, která jela deset let každou zimu a nemůžu si stěžovat. Šamot vydržel celou dobu, kdežto litina může (prý) prasknout...
Odpovědět