Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1003
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Hdm »

To by jsem viděl, že máš moc silný kotel (a malý okruh) a teplota se velice špatně reguluje a skáče jak splašený kůň.
big bang
Příspěvky: 856
Registrován: 12.10.2012 10:45

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od big bang »

viadrus 5 článkový(dom 6 izbová boľševická kocka, jednoposchodová), nesťažujem sa, samozrejme že sa nedá úplné presne regulovať teplota ale mne to nevadí, potom mám v dome 23-24 stupňov a ak to prepísknem tak aj 25 a to sa potom potím ako kôň, dalo by sa to poriešiť čerpadlom a akumulačnou nádobou, ušetrilo by to aj nejaký ten kubík dreva ale nebolo by to moc rozpadlícke :lol:
cipis
Příspěvky: 4846
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od cipis »

Jo, to je nejčastější chyba, že lidé předimenzují kotel a pak to nemají jak zregulovat.
U nás je případ kotle na tuhá paliva - prostě pokud není venku alespoň -5°C, tak nemá cenu v něm topit. Navíc musím vypnout čerpadlo u vedlejšího kotle na plyn, aby se to nemotalo dokolečka, takže to jede na samotíž.
K tomu předimenzovanému kotlu na tuhá paliva by to chtělo pár beček a bylo by to o řád jinde - přes den by se nahřála voda do zásoby a přes noc by se netopilo a voda by vystačila s přehledem do dalšího dne.

Jo, jinak s tou teplotou, svařované ocelové plynové kotle potřebují minimální teplotu 55°C ...

U nás byly oba kotle zapojené paralelně (s možností zastavení vody u kotle na tuhá paliva), na samotížku. U kotle na plyn jsem přidal ono zmiňované čerpadlo a výrazně se zrychlil náběh a regulace. Spotřeba +/- stejná, akorát komfort je lepší (s inteligentním programovatelným termostatem).
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Josef »

Chápu, že řešíte stále dokola kotle a samotížku. Je to výborné technické řešení. Ale jak už jsem napsal (nazpět před několika stránkami) - teplovodní kotel na tuhá paliva bude "z vyššího rozhodnutí" pro nás všechny zachvíli tabu (s vyjímkou několika málo typů s automatickým přikladačem a dmychadlem - tj.plně závislý na elektřině). A to je sice netechnický, ale bohužel o to zásadnější problém. Tj. buď se skloníš a zplynofikuješ (a staneš se energeticky vydíratelný každým, kdo bude mít tu moc zatáhnout ti v zimě kohoutek nebo zdrařovat nad výšku tvého příjmu) nebo na tuto hru nepřistoupíš, ale budeš mít asi hodně velký problém s úřady.
A nyní by se patřilo napsat: "Teď babo raď!" Jak se zařídit a čím topit ?, aby to bylo zcela nezávislé na energetických sítích, krachu či rozmarech dodavatelů, vystačilo si to s minimem opotřebitelných dílů, bylo to snadno obsloužutelné v případě tvé nefunkčnosti (ať už nemocí, úrazem či vzdálením se z místa bydliště) a přitom se to dalo už dnes regulérně zřídit a využívat budoucnu v době přituhujících zákonů.
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1003
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Hdm »

big bang píše: dalo by sa to poriešiť čerpadlom a akumulačnou nádobou, ušetrilo by to aj nejaký ten kubík dreva ale nebolo by to moc rozpadlícke :lol:
Nějak jsem na tím přemýšlel a myslím, že by se dala(technicky to je proveditelné) akumulační nádoba taky udělat na samotíž. Problém pak to dostat do trubek, když to je v rámci jen přízemí.
Uživatelský avatar
Rookie81
Příspěvky: 240
Registrován: 02.02.2011 21:14
Pohlaví: muž
Bydliště: moravské slovácko

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Rookie81 »

Josef píše:Chápu, že řešíte stále dokola kotle a samotížku. Je to výborné technické řešení. Ale jak už jsem napsal (nazpět před několika stránkami) - teplovodní kotel na tuhá paliva bude "z vyššího rozhodnutí" pro nás všechny zachvíli tabu (s vyjímkou několika málo typů s automatickým přikladačem a dmychadlem - tj.plně závislý na elektřině). A to je sice netechnický, ale bohužel o to zásadnější problém. Tj. buď se skloníš a zplynofikuješ (a staneš se energeticky vydíratelný každým, kdo bude mít tu moc zatáhnout ti v zimě kohoutek nebo zdrařovat nad výšku tvého příjmu) nebo na tuto hru nepřistoupíš, ale budeš mít asi hodně velký problém s úřady.
A nyní by se patřilo napsat: "Teď babo raď!" Jak se zařídit a čím topit ?, aby to bylo zcela nezávislé na energetických sítích, krachu či rozmarech dodavatelů, vystačilo si to s minimem opotřebitelných dílů, bylo to snadno obsloužutelné v případě tvé nefunkčnosti (ať už nemocí, úrazem či vzdálením se z místa bydliště) a přitom se to dalo už dnes regulérně zřídit a využívat budoucnu v době přituhujících zákonů.
Josefe, nebo ostatní rozpadlíci, nemáte zkušenost se zplynovacími kotli? Dají se krmit poleny, kusovým dřevem, dřevěnými briketami, štěpkou a podobně, dokonce i uhlím. Chtělo by to nějaký typ s minimem elektroniky, u všech jsem viděl ventilátor, asi je u takového kotle potřebný.
Řeším co do budoucna, zatím mám klasický kotel na dřevo a uhlí a samotížku, uvažuju buď o zplynovacím nebo si nechat vyrobit klasiku z nějakého lepšího materiálu a vyloženě na dřevo.
peteres
Příspěvky: 267
Registrován: 13.06.2011 10:06

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od peteres »

Pokud by opravdu došlo na zákaz dnešních blbuvzdorných kotlů tak myslím, že se to bude týkat jenom hlavního zdroje tepla, krby a krbová kamna jako doplňkové topení snad zůstanou legální a tento jednoduchý zdroj může v nouzi posloužit jako hlavní a vytopit aspoň nejdůležitější část baráku, případně na něm i něco uvařit. V každém případě starý jednoduchý kotel může ležet nepoužíván někde v garáži a čekat až třeba někdy dojde i na něj a bude znova uveden do provozu.

A jinak takové krbovky a nebo dokonce ústřední topení je vymoženost až posledních pár generací. Dřív se doma netopilo kvůli tomu aby tam bylo lidem teplo, takový luxus si málokdo mohl dovolit, ale aby se uvařilo jídlo. Když nebylo třeba vařit tak byla holt v zimě v dřevěnici kosa a žilo se. Taková tlustá peřina bývala důležitým vybavením domácnosti a představovala kus majetku a pod ní se hodpodář s hospodyní vyspal i v mraze. O nějakém zálohování oběhového čerpadla se jim nezdálo ani v nejdivočejších snech :)
Veda_Kong
Příspěvky: 16
Registrován: 26.11.2013 21:41
Pohlaví: žena

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Veda_Kong »

K té regulaci - myslím zákonné regulaci, jak psal Josef - taky jsem brala v potaz. Obecně je asi míra regulace v případě mimořádných událostí nepředvídatelná (a bere to rychlý spád, asi se na to nedá rozumně připravit) - myslím zkrátka , že osekání svobod nejen v topení může přijít dost rychle (ono i unijní "semínkové nařízení" komplikující výměnu osiva i mězi zahrádkáři a nekomerční uchovávání původních odrůd je něco před pár lety imho nepředstavitelného), ale na druhou stranu je tu trend horší vymahatelnosti. Co si pamatuju, u těch emisí z lokálních topenišť by měli dostat pravomoc kontroly i obce...což pak závisí na místních poměrech, těžko říct zda ku úprospěchu věci. Ale občanská neposlušnost proti regulaci podobnýho typu je namístě a u nás ve vesnici jsem už byla svědkem (v případě kontrol načerno provozované hospody v době prohibice - hotový Palermo:-))....
Ale k topiku - jak uvažuju i proto (kamna místo kotle vypadávají z dopadu emisní legislativy) mi nakonec vychází varianta plynový kotel s ústředním topením pro běžný časy, víc kamen s teplovodním rozvodem pro VP, nejlíp. Další důvod je decentralizce - porucha kotle má horší důsledky než jedněch kamen. To bohatě vyváží diskomfort s nepořádkem.
Etranger
VIP
Příspěvky: 291
Registrován: 29.10.2012 1:47
Bydliště: Východ

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Etranger »

Topidla pod 5 kW budou alespoň dle současných návrhů prozatím vyjmuty ale je otázkou na jak dlouho.Používání kamen násobně vzroste protože většina lidí na nový kotel a jeho provoz prostě mít nebude.Takže se dá čekat ban na vše co funguje na pevná paliva.
cipis
Příspěvky: 4846
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od cipis »

To si myslím, že je poněkud přitažené za vlasy. Pokud by se to zakázalo všechno, tak se dá očekávat výše uvedená občanská neposlušnost. A co lidi potřebují mimo žrádla? Jenom teplo ... Takže si naopak myslím, že se to nebude vůbec řešit, protože by se jinak lidi vzbouřili.
big bang
Příspěvky: 856
Registrován: 12.10.2012 10:45

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od big bang »

osobne si myslím že to také strašné nebude ako to tu popisujete, proste dajú ban na výrobu kotlov na uhlie a na predaj uhlia od určitého dátumu a ban na kotle a krbové vložky a kachle na drevo sa mi zdá ako čistý nezmysel, ale určite nikto nebude kontrolovať čím kúrite a ako, proste nebudete mať legálne čím ten kotol kŕmiť a tak celoplošne to bude KO pre daní typ paliva a kotlov ;)
drigon
VIP
Příspěvky: 2979
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od drigon »

Podle toho, co jsem zjistil, bude možné kotle nižší emisní třídy než je č.3 používat až do roku 2022. Pak již neprojdou revizí (a bez ní je tam uvedena pokuta 50 000Kč.) Prohlížel jsem web a našel jsem kotle na tuhá paliva které tuto třídu splňují - např. Dakon, který funguje i bez oběhového čerpadla a ventilátoru. Na litinový kotel Viadrus jsem tam našel přestavbovou sadu na spalování uhlí (stojí cca 35 až 40 tis. Kč). Montuje se to dolů pod kotel a dle obrázků, které jsem viděl (http://www.loskotlos.cz) by se v kotli mohlo dát používat i kusoví dříví (Horní i spodní dvířka zůstanou zachována včetně přikládacího otvoru). Jen se na hořák umístěný pod kotlem bude muset dát krycí plech (původní dno kotle se při přestavbě musí odstranit - kotel totiž stojí na novém hořáku) a na krycí plech se dá původní popelník.
Kotel Viadrus s přestavbovou sadou splňuje emisní třídu č. 3 a dostane nový štítek. Pak se euroosel nažere a dá pokoj (snad napořád). S pozdravem M.
Uživatelský avatar
plenty wolfs
Příspěvky: 337
Registrován: 31.01.2012 12:58
Pohlaví: muž
Bydliště: Carpathian mountains

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od plenty wolfs »

Zaujímavá reportáž o kanadských dvojplášťových krbových kachliach

http://play.iprima.cz/receptar-prima-na ... du-2013-39

čas: 18:56/ 51:44

čisto reportáž je aj na youtube:

http://www.youtube.com/watch?v=1xVg-LMVsCM
biskup
Příspěvky: 176
Registrován: 22.01.2013 19:20

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od biskup »

Drigon:

chápu správně, že na kotel spalující dřevo, ted yco vyprodukuješ CO aspol. to stáhneš zpět pěstováním dřeva=ideál ekologie(když neberu v potaz sluneční svit). Neprojde normou na emise, ale elektrické topení krpené plynovou či uhelnou elektrárnou je OK=super ekologické?
drigon
VIP
Příspěvky: 2979
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od drigon »

Podle toho, co jsem tam vyčetl, tak musí být kotel na tuhá paliva být buď čistě zplynovací (např. Atmos), který tyto kotle prodává již spoustu let. Kotel má sice ventilátor, ale při výpadku elektřiny je schopen jet na snížený výkon (cca 2/3) i bez ventilátoru a funguje i na samotíž. Má ho soused, tudíž je to vyzkoušené.
Kotle klasické na uhlí tímto neprojdou, ale na novější konstrukce existují přestavbové sady, které je předělají na kotle s automatickým přikládáním (u litinového kotle Viadrus, který mám ta sada stojí cca 35 až 40 tis. Kč.). Kotel dostane nový výrobní štítek a touto normou pak proleze. Znamená to však dost značný zásah do kotle (musí se uříznout dno kotle, neboť pod kotel přijde nový retortový hořák na drobné uhlí (ekohrášek, jak to ty "žabičky" pojmenovaly). Kotel se tak o kus zdvihne nahoru, takže se misí předělat i potrubí. Oboje původní dvířka zůstanou zachovány, takže by se v kotli mohlo dát topit i normálně (na nový spodní hořák se zřejmě bude muset dát krycí plech, aby do něj nepadal popel a bylo na co dát popelník - ale toto nemám vyzkoušené - odhaduji to dle fotek na kterých je kotel s přestavbovou sadou zachycen).
Též jsem se díval i na Dakon, který kotle splňující třetí emisní třídu prodává již teď. Některé jsou též bez ventilátoru a umožňují klasický provoz. Nejspíš budou i další firmy, které vyrábí teplovodní kotle splňující danou normu, ale více jsem již neprohlížel. Díval jsem se na tyto tři firmy, protože s jejich výrobky mám zkušenost (Atmos u souseda, Viadrus u mne a Dakon měla babička). S pozdravem M.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od bacil »

ano.

Oficiální důvod je ten, že v domácích podmínkách není ideální spalování a vznikají tak jedy. Proto je zakázané pálit i shrabané listí.

Neoficiální důvod toho všeho co se děja, je dost dobře popsán ve zde zakázaných Protokolech - ahoj Mraku ;)
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od MRAK »

už se smiř s faktem, že si tu nemůžeš volně šířit tuhle svojí ideologii ...
na to si musíš najít jiné místo

ale pokud tě to nějak výrazně trápí, lze to řešit ;)
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Maximus »

Také relativně aktuálně musím volit volbu kotle na dřevo a najít něco co dostatečně funguje i bez elektřiny je velký problém.
Zmiňovaný Atmos údajně těžce nezvádá vlhkost i běžně venku sušeného a zakrytého dřeva a jeho životnost pak nepřekračuje 6 - 8 let, tj. v poměru výkon/cena tragicky propadá.

Takže budu rád za poznatky, jak z této "ekofašos" šlamastiky ven. Navíc mě štve, že norma ani neřeší největší nešvar v podobě malých topenišť - bordelem se topí hlavně v kamnech ala petry či takové kamna na vyjetý motorový olej jsou také nepostižitelné. Jedinou cestou českého člověka s malým ekonomickým potenciálem bude se vrátit do minulosti a vytápět malým "peckem" několik hlavních místností a jinak po domě nosit teplé oblečení :devil.

Edit: Zatím mi vychází jako nejlepší volba pro mě kotel Zebiec Jowisz 20 kW s prodlouženým oběhem spalin. Je to kotel už ve III. třídě a měl by fungovat v pohodě bez elektřiny (ještě ověřím) - samozřejmě pro zvýšení komfortu si třeba ventilátor pořídím také ;). Sice je to polská výroba, ale Poláci tyto věci umí a zkušenosti uživatelů v ČR jsou veskrze pozitivní.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od štaflík »

Mě se teď dostalo do pacek dost polských věcí a řekl bych, že soudit polskou výrobu podle odpadků z polského žrádla, co sem vozí řetězce by bylo mylné. Oni leccos umí, takže bych ani kotel zavrhoval a priory že je polský...
Uživatelský avatar
alive
Příspěvky: 819
Registrován: 09.12.2011 20:53
Bydliště: Samota u lesa

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od alive »

Mam uz par let polskou krbovou vlozku, teplovodni. Naprosto se vyrovna vlozkam za dvojnasobek ceny (co jsme meli v predchozim obydli)
Odpovědět