Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Fabulous »

Mám rád litinová kamna, ale pro nouzové topidlo bych asi volil kamna s keramickým ohništěm. Šamotové cihly se dají celkem dobře vyspravit, ale když praskne litina, je to problém.

Vůbec bych se asi nebál např. polských železných krbovek "Koza" z Hornbachu. Jsou levné, mají horní ohřívací plochu a mají šamot.
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Wdog »

Jinak ještě takový tip k materiálu na vyspravení či upgradu vnitřku kamen, který nahrazuje klasické šamotové desky a plátky, které mají i svoje nevýhody. Je to žáruvzdorný materiál vermikulit, desky se prodávají pod obchodní značkou Grenamat. Vzhledově to vypadá jako surová dřevotříska, je to velmi lehké, dobře se dělí a opracovává, a přitom žáruvzdorné do 1150 st. Proti šamotovým deskám má ale nižší mechanickou odolnost, asi to neodolá mlácení pohrabáčem.

A tip č.2, kdyby náhodou ... existuje eshop s potřebami pro kamnáře, kde vám na míru uříznou a pošlou žáruvzdorná skla do dvířek kamen. Nevyjdou draze, a zasílají obratem.
Uživatelský avatar
Redneck
Příspěvky: 222
Registrován: 18.01.2016 21:28
Pohlaví: muž
Bydliště: Městecko

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Redneck »

Fab: to je pravda, ale i ta litina už se dá svařit. Nedovedu si představit proč by to praskalo. Ty jotulky jsou fakt festovni. U těch klasických kamen s roštem se může rošt zkroutit a popraskat - stalo se mi to u starýho sporáku, ovšem ten byl cca 40 let v provozu.
Uživatelský avatar
MartinSk
Příspěvky: 193
Registrován: 18.09.2016 11:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Ještě mám...

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od MartinSk »

V obýváku má 15 let Jotuly - super účinnost. Ale jsou docela mlsné - tak je krmím jen dobře vysušenými bukovými poleny. V kuchyni sporák KVS - Mora. Krásný lahvově zelený... :-) :-) V tom se dá spálit i vysekaný nálet. A oběd je uvařený na dvou polenech. A dole mám i jedny nejobyčejnější plechové kamna z Bauhausu - na občasné temperování to úplně stačí.
Jen je potřeba velice dobře spočítat kubatury vytápěného prostoru a sesouladit s výkonem kamen. Já to před lety studoval a trefil se dobře. Předimenzovaná kamna jsou ještě větší problém než málo výkoná. Pak se to dusí a topení je trápení...
Generálmajor Carl von Clausewitz: "Laikové studují strategii, stratégové studují logistiku..."
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od step »

Lidé se začínají chystat na jiné druhy paliva, vykoupili všechny sporáky KVS Moravia v celé republice, chtěl jsem koupit Oliver 9170 a dodání 6-9 měsíců. Asi budu muset vzít zavděk čímkoliv, co je skladem.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od proforma »

Vyktor píše: 25.02.2022 14:05 mart0:

Teď ta zkušenost: i když mají kamna plotnu, nejsou na vaření vhodná, max na ohřívání. U kuchyňského sporáku na dřevo je totiž malé topeniště, takže se plotna přímo ohřívá plamenem. U kamen je topeniště velké, aby se tam vešly větší kusy dřeva, a žár na plotnu není dost velký. Na ohřátí vody, konzervy apod. v pohodě, na uvaření oběda ne.
To neni tak uplne pravda. Ja dokazu uvarit i na 50 let starych Petrach. Pravda, neni to komfortni, musis k tomu umet topit a dost se u toho zpotis :-) Ale v nouzi jde uvarit na vsem, co ma rovnou plotynku.
Naposledy upravil(a) proforma dne 29.03.2022 18:04, celkem upraveno 1 x.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Redneck
Příspěvky: 222
Registrován: 18.01.2016 21:28
Pohlaví: muž
Bydliště: Městecko

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Redneck »

Step: To potvrzuju, kamarádka chtěla jinou barvu než byla k mání v obchodě, musela by dle informace prodejce počkat 8 měsíců.... tak jsem jí poradil - má doma černý, bez čekání, poslední kus...
zedik
Příspěvky: 987
Registrován: 29.03.2016 20:41
Pohlaví: muž

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od zedik »

Hledám náhradu za starej viadrus kterej nám eu zakázala.Původně měl bejt plynovej kondenzační ale toho se trochu bojím, tepelko na starší nezateplený barák taky špatně. Takže asi zřejmě pelety.
Nemá někdo osobní zkušenost s automatickým kotlem na peletky ? Momentálně jsem to asi zúžil na automat od Kadria , pokukuju ještě po Opop - ale tam nejsou nic moc recenze. Samozřejmě by se mi líbil kotel Blaze Harmony, ale to je asi cenově mimo rozpočet.. Nebráním se i doporučení na něco jiného.¨
Permonik
Příspěvky: 499
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Permonik »

Spíš ze zvědavosti, proč jsi ze seznamu vyškrtl Atmos? Když jsem chtěl pořídit kotel na pelety, zvažoval jsem právě Atmos DC18S. Pak mě ale tchýně, tchán, pratchýně a další to tak dlouho rozmlouvali a přesvědčovali, že jsem dal na ně a já vůl šel do kondenzačního kotle :head
zedik
Příspěvky: 987
Registrován: 29.03.2016 20:41
Pohlaví: muž

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od zedik »

Atmos jsem taky zvažoval, ale též nemá nic moc recenze. Na ten Kadria jsou lepší ohlasy.Ještě jsem zvažoval litinový Ferolli.Obojí v kombinaci s nějakou akumulační nádrží cca 1500l , v budoucnu natápěnou i fv panely .. a hlavně se na internetu už několik topenářu zmiňujě, že praktický nový kotel Atmos praskl a bylo potřeba ho vařit. Krom toho teď atmos podražili ze dne na den asi o 8000kč
drigon
VIP
Příspěvky: 2951
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od drigon »

zedik píše: 29.03.2022 18:32 Hledám náhradu za starej viadrus kterej nám eu zakázala.Původně měl bejt plynovej kondenzační ale toho se trochu bojím, tepelko na starší nezateplený barák taky špatně. Takže asi zřejmě pelety.
Nemá někdo osobní zkušenost s automatickým kotlem na peletky ? Momentálně jsem to asi zúžil na automat od Kadria , pokukuju ještě po Opop - ale tam nejsou nic moc recenze. Samozřejmě by se mi líbil kotel Blaze Harmony, ale to je asi cenově mimo rozpočet.. Nebráním se i doporučení na něco jiného.¨
Do některých viadrusů jde dát vestavba, díky které kotel splňuje eko normu. Zkus si to zjistit, viadrusy jsou držáky a je škoda je jen tak vyhodit. A kdo ví, co bude za pár let.
Koukej tak, aby jsi viděl.
zedik
Příspěvky: 987
Registrován: 29.03.2016 20:41
Pohlaví: muž

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od zedik »

o té sadě vím, ale jedinou certifikovanou sadu od viadrusu už sehnat nejde..přestavbové sady z polska sehnat jdou, ale nikdo na to nenapíše papír a pořád za ně chtějí docela ranec. Navíc zkušenosti po přestavbě jsou, že to sice funguje, ale oproti novejm kotlům to žere jako blázen. Proto spíš pokukuju po novém, ale souhlas s tím, že ten asi 10let starej viadrus určitě vydrží věky. Bohužel provozovat to oficiálně je problém
Uživatelský avatar
Montezuma
Příspěvky: 378
Registrován: 08.06.2021 19:14
Pohlaví: muž

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Montezuma »

Včera přišly dvoje kamínka Blist Ekonomik LUX LM 7 kW. V návodu udávají výkon 6,1kW. Jsou to plechová kamínka s topeništěm vyplněným šamotem, něco takového, jak psal Fab výše. Kvalita zpracování mi na první pohled přijde vzhledem k ceně dobrá, panty jsou celkem bytelné, spoje pevné, energetická třída A. Líbí se mi mj. také tím, že váží 37 kilo, takže si je vynesu sám tam, kam potřebuju. Asi bych dal jinou kliku u dvířek, myslím si, že takhle se to tvrzené plastové madlo může celkem rozpálit.
Přílohy
IMG_20220329_204926.jpg
IMG_20220329_205008.jpg
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5344
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Rafael »

Kolega si kamna postavíl sám. Do garáže do které se vejdou dva velké traktory a ještě tam může vedle nich i něco kutit.
Ze silnostěnné ocelové roury o Ø cca 70cm a výšce asi 1,6m. Neskutečné jak mu to ten nijak zvlášť nezateplený "hangár" vytopí.
Bez vyzdívky, bez šamotu, jen ocel. Ale pravdou je, že poblíž nemůže být nic hořlavého...
A krmí to monstrum velkými dřevěnými špalky.
(Není žádný kamnář ani tepelný technik. Jen zemědělec).
*
P.S. Abych nebyl úplně OT tak v době kdy jsem ještě bydlel v patrovém domku s ÚT tak nejlepší byl kotel vyrobený jedním & na zakázku a víceméně amatérsky a tak.
Ten strávil vše. Koks, uhlí, dřevo, kaly...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od proforma »

zedik píše: 29.03.2022 20:38 ... souhlas s tím, že ten asi 10let starej viadrus určitě vydrží věky. Bohužel provozovat to oficiálně je problém
Nekde jsem dneska cetla, ze se rusi zakaz, ktery mel platit od zari, pouzivat kotle 1. a 2. emisni tridy. Takze bys to mohl jeste chvili pouzivat. Ale fakt si ted nevzpomenu, kde jsem to cetla, natoz abych sem hodila link...
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
zedik
Příspěvky: 987
Registrován: 29.03.2016 20:41
Pohlaví: muž

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od zedik »

Oficiálně jsem to nikde neviděl, i když je jasné, že do podzimu se stejně nestihnou všechny vyměnit. Každopádně EU směr nemění takže mě to stejně nezachrání, i kdyby u nás byla nějaká krátkodobá vyjímka - což je otázka jak se k tomu naše prounijní vláda postaví pokud budou námitky z Bruselu. Krom toho teď mám předschválenou dotaci na výměnu kotle a tu musím realizovat do podzimu..Takže proč nedat novej peleťák s aku nádobou když to proplatí . Spíš ale něco vybrat je umění
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od proforma »

Tak to jo. Ja myslela, ze by ti bodlo mit vic casu na vyber a pockat si, az bude vic zbozi skladem...
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
zedik
Příspěvky: 987
Registrován: 29.03.2016 20:41
Pohlaví: muž

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od zedik »

Osobně myslím, že to bude s dostupností spíš horší a cena půjde nahoru..
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Patrol »

Tak jsem se jen zmínil doma, že by nebylo špatný mt v záloze nějaký kamna, na kterejch se dá vařit, a druhej den mi žena oznámila, že si teda objednala sporáček i s troubou "Zvezda". Byl prý v nějaké akci, asi že lidi nechtěj nic ruskýho a podle názvu to asi bude z Ruska.
zvezda.jpeg
zvezda.jpeg (20.1 KiB) Zobrazeno 3845 x
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od proforma »

@Zedik: Kamna jsme schopny vyrobit tady (KVS Moravia, Fiko Filakovo), neni na to potrebna zadna specialni technologie ani dovozove materialy. Myslim, ze soucasny nedostatek je dan nakupni horeckou podobne jako u potravin, toaletaku a PHM :-) Je otazkou par mesicu, nez vyrobci zvysi produkci a poptavku pokryjou. Obe ceske i slovenske znacky vyrabeji dobra kamna, tam neni treba se niceho bat. Ano, asi budou drazsi, ale myslim, ze v lete jich bude zase vic. S podzimem se zase vyprodaji, to je jasny.

Jestli mas vyhlednuty nejaky, o kterych si myslis, ze jsou ty pravy, kup je ted. Jestli nevis, klidne bych jeste pockala a vybrala s rozmyslem. Ve vysledku je jedno, jestli zaplatis vyssi cenu, nebo penize ztrati hodnotu lezici na uctu, za tech par mesicu to jeste nebude tolik. A budes mit dobry pocit, ze jsi vybral a koupil to nejlepsi podle svych potreb.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Odpovědět