Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1175
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Patrol »

Mám velikej starej barák, kde kdysi byly kamna v každé místnosti a v dolním patře bylo několik radiátorů a starej vypálenej kotel na uhlí. Přeskočím komplikace s odvlhčováním a opravami 20 let neobydleného domu.
Nejdříve jsem si nevěřil, tak jsem zainvestoval (tenkrát) asi 10tis a nechal si udělat projekt. Asi by to vyhřálo barák, ale obsahoval 4 čerpadla řídící systém asi za 50tis, dalších asi 80tis do trubek a ventilů,a v případě výpadku elektřiny bych byl v ... :moon .Takže jsem začal studovat a ptát se a vytvořil si svůj projekt.
Na stávající část rozvodů,které byly v oceli a samotížně s otevřenou expanzí, jsem s pomocí kamaráda vytvořil velký směšovač a rozdělovač, přidal další větve do horních pater,předělal na uzavřenou expanz,vyměnil kotel a postupně doplňoval a měnil a studoval, ....a vlastně to stále není komplet, ale je to stále lepší a lepší. Chybějí jen prachy a čas na řídící systém.Už rozumím skoro všemu. :lol:
Momentálně má systém dvě čerpadla.Jedno je v Ladomatu hned za kotlem a druhé na vracečce hlavní větve.Mám 1000l AKU,a velikou expanzku.Když vypnou elektřinu, tak přepnu na náhradní zdroj, nebo otevřu bajpas čerpadla, a se sníženým výkonem nechám dohořet při částečně funkční samotíži.
Zapoměl jsem říct, že jsem pořídil kotel ATOMA je to nějakej Moravskej výrobce, viděl jsem úplně stejnej kotel s nápisem ROJEK. Ne, že bych jim chtěl dělat reklamu, ale byl to jedinej zplynovací kotel na dřevo, kterej jsem tenkrát našel, co nepotřebuje ventilátor, a protože není litinovej, ale jen nějakej vařenej plech, tak byl i docela levnej. Psali všude, že díky dokonalýmu spalování vůbec nedehtuje, ale to by jste museli mít zásoby dokonale proschlýho dřeva. Já mám rok až dva starý dřevo a dehtuje. :roll: Ale u nás je dost vlhko, tak to může bejt i tím. Po přenastavení přídechu vzduchu výborně topí i pilinama, ale to hučí takovým fofrem, že po nasypání do plna musíte už asi po 1hodině jít přiložit.(zase to ale spálí ten dehet :chuckle) . Takže obvykle topím jen dřevem, občas přisypu piliny, a když jsou extrémní mrazy, tak přihodím trochu uhlí. Jde topit i jen uhlím, ale proč bych utrácel, když mám les?
Tenhle kotel mám 10let a zatím drží. Aby dobře táhnul, čistím ho tak každé 3 měsíce. Mám tam i smyčku na ohřev vody.
Při dlouhodobým výpadku bych kotel nemohl provozovat, takže až vyvložkuju druhej komín , chci pořídit Jotulky do největší místnosti, jako zálohu.
No a komín, to byla anabáze. :chuckle Zase jsem tenkrát chtěl poradit od profesionálů. Poptal jsem Schiedel a udělali mi rozpočet na 120tis. :shake Když jsem se probral z mdlob projel jsem diskuze na netu, vzal doruky ten projekt, kterej mi naštěstí udělali zdarma , a zajel do Letovic. Nevím už jak se ta firma jmenuje, ale dělají tam úplně to samý za zlomek ceny Shidlu. Nechali mě vybrat si z hromady "2.jakost"(nic jim nebylo, jen se musely tvarovky probrat, aby nebyly šišaté), no a komín jsem postavil za 20tis(i s prací zedníka). :rock
Jo, kdyby někdo chtěl poradit s drenážema,odvlhčováním zdiva a dřevomorkou, mám taky hodně zkušeností s profíky. :mrgreen:
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Count »

Noir píše: Ale neodvratně stárnou a nenapadá mne, čím je v budoucnu nahradit.
Nějaký Tip?.ps. sháním kamna spíše širší než delší.
Když jsme sháněli kamna, ptali jsme se známých okolo na reference, pak si sami objeli několik podnikových prodejen a rozhodli jsme se definitivně na výstavě Infotherma, na kterou jsme si zajeli do Ostravy. Tam jsme prošli vystavovatele, vyptali se a u našeho finalisty dojednali výstavní slevu. Další ročník je v lednu 2016, takže máš možnost vidět vše na živo.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
marw
Příspěvky: 26
Registrován: 13.04.2013 22:41

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od marw »

odpověd na krbová kamna- už pomalu 15let vlastním krbovky abx rumburk,topim jak do výměníku tak rozvod vzduchu. makají v pohodě, měnil jsem jen rošt a taky ten rádoby šamot. dělají to čert ví z čeho,ale moc to nevydrží. jinak samo čerpadlo a záložák na 100Abaterku
Frank
VIP
Příspěvky: 247
Registrován: 05.06.2012 14:36

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Frank »

Patrol: Mám Rojka asi podobně zapojeného jak ty, dělal jsem to loni, taže zkušenosti zatím moc nemám, recenzi napíšu asi až po této zimě. Nicméně se pozastavuju na tím dehtováním, topím jen dřevem 2 roky starým + piliny a vůbec mi nedehtuje.

Máš tam zpomalovače spalin? Je to pod horníma dvířkama v těch průduších, pokud ano, vyhoď je. Další věc je, jestli máš regulátor tahu komína. U těchto kotlů je to dost podstatná věc, protože tah komína vlatně ovládá to, jestli kotel zplynuje nebo ne a řeší účinnost kotle. Pokud máš starý barák se starým komínem na uhelné kotle, je asi na tento kotel předimenzovaný a má příliš velký tah. Další věc je, jakou patronu máš na ladomatu a při jaké teplotě kotel stabilně jede. Po zkoušení se mi zdá, že od 75 začíná zplynovat a rapidně se zvedá účinnost. To je věc, kvůli které by to mohlo dehtovat, protože pokud máš akumulačku 1000L jako já, stačí zatopit a 2x přiložit a měla by být na 85 stupních a kotel by dehtovat neměl, protože celou dobu jel v optimálním režimu s vysokou teplotou a nebyl dušený.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1175
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Patrol »

To Frank: U mně je asi problém, že prostě nestíhám dělat to dřevo moc dopředu. Já topím rok starým dřevem a všude v okolí domu je dost vysoká vzdušná vlhkost. Než jsem vysvahoval a oddrenážoval okolí, tak tu byly okolo bažiny a rákos. Pokud špalky nepoštípu, tak z nich vyrazej větve, i když je to pořezaný na paletě. :)
Zpomalovač spalin tam asi nemám, nevím sice, jak by to mělo vypadat, ale to bych si při čištění jistě všimnul. Regulátor tahu komína taky nemám, to je asi dobrej typ na další upgrade. Komín mám sice novej, ale je vysokej a tah je dost velkej.
Tah kotle mi reguluje termohlavice s řetízkem ovládající dolní dvířka přisávání vzduchu.
S patronou v ladomatu jsem laboroval někdy před dvěma lety a dal jsem tam nakonec tu co byla přibalena v pytlíku jako druhá možnost.(teď si nepamatuju, jestli to je právě těch 75°C).
Akumulačku mám trochu větší( překoukl jsem se ), je to 1600l, ale je to samodomo z velkého vzdušníku a zatím je jen lehce omotána zbytkem Orsilu z izolace střechy.
Nejčastěji používám zapojení, kdy topím do radiátorů a trochu mám pootevřený ventil AKU. Tím jede kotel pěkně na plno, nedehtuje, teplota z kotle cca 80°C v rozdělovači se k tomu přimíchává tím pootevřeným ventilem voda z AKU, do radiátorů jde cca 70°C. Na vracečce z radiátorů je cca 60°C, ze které se odbočkou dostává část do AKU.
Tímhle způsobem spálím asi tři bedýnky dřeva denně.Naposledy přiložím asi ve 22:00hod, kdy je voda v AKU asi na 60°C a když kotel vyhasne, cirkuluje voda dál a bere zase to teplo z AKU. Ráno je v baráku teplo a v okruhu běhá tak 45°C teplá voda.
Občas se mi stane, že je večer voda v okruhu už moc horká cca 90°C, tak na chvíli přepnu vše do AKU opačným směrem(vrchem tam ženu těch 90°), ale to už jsou různé další varianty a složitosti, které zkouším, abych si do budoucna mohl zapojit automatický řídící systém.
Celkově když to shrnu, tak ten kotel mám asi 10 let a je dobrej. Kdyby měl ladomat čerpadlo na 24V, tak by to pro krizovky bez el. sítě bylo ještě lepší. Pokud někoho zajímá schema mého zapojení, tak to někde vyhrabu, ale je to "vyšší dívčí" :D .
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
Desouza
Příspěvky: 813
Registrován: 02.08.2012 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Za koncem světa

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Desouza »

Jo s kotlem jsem si užil , mám 2 Atmose 25kW r.v. 2007 ( jsou na suché dřevo 20% vlhkosti )
Akumulační nádrž nemám ,ale jsou tu bojlery s výměníky . Čerpadla tu mám 4 a v kotlích jsou ventilátory ( kotle ale fungují i bez nich )

Hlavní problém byl s drobnou netěsností rozvodů , jedenou za čas se rozvod zavzdušnil . ( postupným průzkumem jsem objevil netěsnost u připojení topení a další u drobně prohnilého topení )

Po utěsnění a výměně topení vše začalo fungovat perfektně .

Další problém byl se dřevem . Na sezonu potřebuji alespoň 15m3 suchého dřeva . A to jen tak neseženete . Takže jsem byl nucen koupit si celé stromy a doma si je naporcovat minimálně 45m3 dřeva .
Naporcované a rozštípané dřevo schne +- 2 roky .

Než dřevo pořádně proschne , topím směskou mokrého dřeva , briket a štěpky . Dokonce můžu na noc přihodit lopatku uhlí ,kotle to bez problému zhltnou . Jen je potřeba kotle častěji čistit .

Pro případ výpadku sítě jsou kotle a čerpadla připojena přes UPS . V případě delšího výpadku kotle vypnu a jdu zatopit v krbu .
Vincit omnia veritas .
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1175
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Patrol »

Ty topíš zároveň ve dvou 25KW kotlích?? To bydlíš na zámku ne? :o Já jsem si říkal, co toho protopím, a kolik práce mám se dřevem.Ještě že mám vlastní les. :lol:
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
Desouza
Příspěvky: 813
Registrován: 02.08.2012 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Za koncem světa

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Desouza »

Většinu topné sezony jen v jednom , když přituhne tak v obou . Z jistou mírou tolerance se tomu dá říkat zámek . :)

Dobrá motorová pila a ostrá sekyrka je základ . Jinak porcování stromů je docela dobrá posilovna .
Vincit omnia veritas .
Frank
VIP
Příspěvky: 247
Registrován: 05.06.2012 14:36

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Frank »

Patrol: Buď to špatně chápu, nebo to máš dost složitě zapojené.

Já topím přímo do nádrže přes trojcestný ventl s patronou a na téhle větvi mám jedno čerpadlo, které je momentálně ovládané příložným termostatem na trubce na výstupu kotle, ale je to provizorka a do budoucna bude ovládané spalinovým termostatem.

Druhá větev vede z nádrže do radiátorů a čerpadlo je ovládané termostatem z místnosti.

Na první větvi je navic ventil, kterým se dá v případě nouze odpojit nádrž a voda se pustí přímo do radiátorů (stav při výpadku proudu). Rozvod je samotížný.

Termohlavice ti jen zavírá kotel aby se nepřehřál, ale k dokonalému využití kotle díky velkému tahu komína nedochází, takže regulátor tahu rozhodně doporučuju.

Akumulačku mám taky zaizolovanou vatou, ale uvažuju, že až budu dávat druhou, tak bych ji zaizoloval stříkanou pěnou, ale to je zatím jen v plánu.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1175
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Patrol »

Máš to schema zapojení na nějakém obrázku? Rád bych se podíval, třeba bych něco předělal.To moje zapojení je vlastně takovej pokus, na kterým se učím,zkouším co jak jde a zdokonaluju to. :)
Přílohy
úprava s elektroventily02.jpg
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od viktor »

malej dotaz nevite pro jedny kuchynske sporaky se muzou pripojit na spolecnej komin a nektere ne ?
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
Ibex
VIP
Příspěvky: 784
Registrován: 20.11.2015 8:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihočech

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Ibex »

nevím jistě - je to spíš dotaz na kominíka. Ale co mi kdysi říkal děda, tak na jednu ďouru v komíně nejde napojit více kamen kůlivá nedostatečnému průřezu díry - kouř by se tam "hádal" a netáhl by...
takže asi půjde o kombinaci výkonu kamen a průměru odvodní díry komína + další proměnné
Jeste se nestalo, aby to nejak nedopadlo..
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od viktor »

diky, ale co o tom ,mam v komine diru zetam v pohode prolezu a do komina chodim dvermi, nedelam si srandu barak stary 250 let a bejvala cerna kuchyne. Do komina jdou dvoje kamna, ted je budu menit za nove. Nicmene jsem prave u nekter\ych kamen nasel ze nesmi byt pripojena na spol komin a u nekterych ze muzou. vysvetliji si to jejich odporem, respektive pozadavky na tah. ale nevim jestli se nepletu.
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1175
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Patrol »

Jo je to hlavně kvůli tomu, aby, když zatopíš v jedněch kamnech, nešel kouř těma druhýma kamnama do vedlejší místnosti. Taky pokud máš tak velkej komín, tak se tam kouř točí a pořádně to netáhne.

Minulej měsíc jsem řešil něco podobnýho. Mám taky komín velkýho průměru, ale v mezpatře prasklinama čudil do podlahy. :head
Komín jsem nechal vyvložkovat 1mm nerezovou izolovanou rourou, a v patře se připojujou druhý kamna. Musí tam bejt klapka a ty kamna musejí být napojitelná na společný komín.
Kolem takhle vyvložkovanýho komína je ještě prostor, takže jsem tam svedl výdech podvětrávaný podlahy(má to parádní tah). :yes
Ve tvém případě pokud je komín dost širokej a potřebuješ použít kamna, který nesmějí být na společný komín, tak tam narvi dovnitř dvě roury vedle sebe.
Počítej ale, že třeba to moje vyvložkování vyšlo na cca 25tis.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od viktor »

dik, dve roury by byly mozne reseni,
zatim to vypda takto, v kuchyni klasicky stary sporak pred rozpadem :D bude nahrazen novym urcenym i pro verzi spolecneho komina, vede v mistnosti jsou klasicke petry take zrale na vymenum tam budou krbovky,
tak v soucastnosti je v komine velkeho prumeru instalovano dve kominove roury o delce cca 1m vystene ve vyskovem rozdilu cca 1/2m, funguje to dobre tah v pohode, kdyz neni tak jou roury zanesen, cca 2 x rocne.
ale pri vyberu novych kemen jsem nasel kamna pripojitela nebo nepripojitelna na spolecny komin a tak jsem se ptal na mozny rozdil. Kdyz to bude blbnout vrazim tam delsi roury :D
diky cus
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1175
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Patrol »

Přésně. Izolace na komínový vložce je hlavně kvůli tomu, aby se roura neochlazovala, a tedy aby to mělo rychleji dobrej tah a aby to tolik nedehtovalo. Pokud máš velikej komín uprostřed baráku, tak v něm asi nemrzne, takže bych asi klidně zkusil použít dvě samostatný neizolovaný roury. Průměr bych volil podle typu kamen obvykle k menším kotlům 150 na ty Petry stačí i míň .Délka asi minimálně tak 4m, aby to mělo trochu tah.Pokud bude tah malej, tak prodloužit.Ve vrchu komínu už asi nevadí, když si budou čoudit spolu, zpátky se to nemá šanci vrátit. Tah můžeš zkusit jednoduše zapálenou svíčkou, kterou přiblížíš k nasávacímu otvoru kamen. Plamínek by se měl ohnout směrem do kamen. Nevím, jak to bude v zimě, až bude hodně mrznout, když bude vršek studenej, jestli bude chtít táhnout, ale to ukáže až praxe a případně to vytáhneš rourou až na vrch.
Pokud ale budeš chtít nějakou revizi na komín, třeba kvůli pojistce, tak se stejně nevyhneš vyvložkování odbornou firmou s certifikátem. Potom je problém i ten velkej vlez do komína, kterej už je branej jako součást komína, takže žádný dřevěný dveře, jak to bejvalo zvykem, ale mrňavý dvířka na vybírání sazí.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od viktor »

s tahem problem neni a to roury jsou v komine jeste sikmo a o delce cca 1m, taah v pohode skoro za vsech okolnosti, mimo klasiky venku horko uvnitr zima. me fakt jen zajimalo proc nektera kamna se daji pripojit na jeden komin a nektera ne.
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1175
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Patrol »

Tak to bude asi dáno konstrukcí kamen.Jestli to skrz ně může čudit do vedlejší místnosti, nebo ne.
Myslím, že v tom nebude žádná velká věda. Mají-li zabudovanou uzavíratelnou klapku, nebo odvod kouře přes několik přepážek, budou mít v návodu použitelnost na společnej komín. Pokud budeš na společnej komín chtít zapojit Petry, budeš muset dát do cesty kořovodu nějakou komínovou klapku a tím dosáhneš stejného výsledku.
Ale ještě se schválně zkusím zeptat kominíka, až ho potkám. :hi
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
TomSmith
Příspěvky: 1274
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od TomSmith »

2viktor: Mrkni přímo do normy ČSN 73 4201, tam by to mělo být podrobně vysvětleno. Do společného komínu (průduchu) lze zaústit pouze lokální spotřebiče do 15 kW (čl. 9.2.2.2), za podmínek v čl. 8.2.2.3 (výšky a úhly zaústění)...
Uživatelský avatar
Ricky
Příspěvky: 9
Registrován: 10.03.2014 17:18
Pohlaví: muž
Bydliště: Česká Republika

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Ricky »

Před chvílí jsem narazil na tyto vařící "kamna" poměrně jednoduché konstrukce, vyrobené z dostupných materiálů. :)

Myslím si, že nějaké využití to určitě bude mít a zručný svářeč je schopný toto vyrobit za pár hodin.

Odkazy: https://www.youtube.com/watch?v=nE4wZpMMHqA, https://www.youtube.com/watch?v=Nsd72U2l7nI
Odpovědět