Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Woody Crafty »

Tak už jsem docela v obraze. To mě nenapadlo, že natlakování čerpadlem může být problém. My měli samotížku s výměnou za uzavřenou expanzku, natlakovanou a nikde nic neteklo. Ikdyž možná že to trochu protlačovalo vodu skrze staré ventily co měly tendenci zatuhnout. Ty průměry trubek odpovídají tomu co je u nás na chalupě, jen nevím jaké jsou ty rozvodné, bo jsou pod podlahou (topíme krtkům).

Myslím že svépomocí by ta rekonstrukce za měď s čerpadlem nevyšla až tak draho. Zvlášť když bereme v úvahu značnou úsporu drahého plynu v kondenzačním kotli. To by se do pár let vrátilo. Co si vzpomínám, tak roční náklady na plyn byly snad 40 000. Dnes by to bylo víc. A to se vypínaly radiátory kde to šlo, když tam nikdo nebyl.
Holt nezateplený starý barák.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od dracekvo »

http://www.hybrid.cz/praha-konci-s-tope ... t-do-2-let

Takže zakážeme uhlí a občane starej se a vezmi na to peníze, kde chceš.
Co poslední dobou sleduji vývoj v Praze jak tyhle nařízení, tak dopravní situaci. Jsem rád, že jsem z prahy utekl na venkov.
pterodaktyl
Příspěvky: 52
Registrován: 16.01.2019 8:37

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od pterodaktyl »

dracekvo píše: 26.09.2020 11:55 Takže zakážeme uhlí a občane starej se a vezmi na to peníze, kde chceš.
Otázkou je,co ti zelenorudí greténi zatrhnou dále?
Teď řeším náhradu kotle na tuhý paliva( starej Dakon DOR). Kromě emisního výmyslu už má roky( 20 let) a prostě je technicky na konci životnosti.
Topím v něm dřevem. Plyn je kilometr od baráku. Naftu a LPG jsem zavrhnul.
Uvažuju o zplynováku na dřevo- ovšem trnu, jestli Grety kamarádi nezatrhnou i to.
Tepelný čerpadlo- nutnost překopat celej barák( 28 let starej). Vypadne elektřina a jsem v loji. Čerpadlo a ventilátor kotle nějak zazálohuju- 200W se zálohuje snadněji než 20kW
Navíc už vidím,že jim začne vadit chladivo v TČ a nařídí výměnu.

Fakt mi připadne,že tyhle novokomouši chtějí dotáhnout do konce vlhký sny západních komoušů z 20.let( Corbusier a jeho dům komuny. Bydlet po deseti v jedný místnosti, v nájmu a za ten dát půlku solidní výplaty, nulový soukromí a dohled ideologů nad každým vy..cáním se) :head
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Germanik1 »

Udělej si optimum na provoz a náklady na 20 let a na nějaký eko teroristy se vyprdni. Kapacitně se stát ke kontrole těchto věcí nikdy nedostane. Nejlepší jsou dneska opravdu kotle či kamna s tercialnim spalováním na dřevo. Čerpadlo si pojistit bateriemi s dobíjením solar a 29 let nemusíš na nic sahnout
Udělám co musím
Permonik
Příspěvky: 496
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Permonik »

Teď budu taky řešit topení. Můj aktuální plán je krbová vložka s teplovodním výměníkem + akumulační nádrž + záloha elektrokotlem. Zatím jsem nezkoumal úplně všechny aspekty toho řešení, ale je i pár typů těch vložek s výměníkem, co mají emisní třídu III a zároveň díky klasifikaci jako "lokální topidlo", tak by se jich neměly všechny ty zákazy týkat.
S jakou pitomostí a zákazem ale přijdou v budoucnu, to se asi nedá moc odhadovat...

Jinak tuto stránku znáš?
https://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a- ... i-tzb-info
Není tam započítáno úplně vše ideálně, ale pro nějaký přehled to není špatné
pterodaktyl
Příspěvky: 52
Registrován: 16.01.2019 8:37

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od pterodaktyl »

Germanik 1, Permonik:
Díky. Jinak portál TZB info znám- ale díky ;)
Osobně to vidím na zplynovák plus akumulačka s vestavnýma topnýma tělesama elektrokotle. Zálohu čerpadel a ventilátoru jak píšete- záložní zdroj s automatikou plus baterie, časem solárpanel na střechu na dobíjení.
Jinak kotel budu mít v kotelně v suterénu , mám ještě klasickej kachlovej sporák v kovovým rámu( "kabourek" K3).výpadek elektřiny na tři dny jsem zažil.

28 let není zas takový stáří baráku,abych si ho chtěl totálně rozmlátit při rekonstrukci. Jinak bych krbovou vložku s výměníkem dal.

Výhoda suterénu- bordel jen ve sklepě. Nevýhoda- asi víc prochladá přes stropy?
Akorát přemýšlím jestli zplynovák volit litinovej nebo ocelovej?

Jinak před dvěma lety proletělo medii toto: https://ceskobudejovicky.denik.cz/z-reg ... 90115.html

Doufám, že to byl kec a planej poplach.
Koniáš
Příspěvky: 705
Registrován: 27.11.2012 21:28
Pohlaví: muž

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Koniáš »

Emisní třída III (kotle) už téměř není možno instalovat. Myslím od nynějšího roku 2020.
Už jen 4 a vyšší.
Jak je to u krbových vložek nevím.
Ale s výměníkem na vodu i když napojenou na akumulaci bych byl opatrný. Pokud si zatopíš v létě pro zábavu, tak nějakou 500 litrovou akumulačku máč zahřátou za chvíli.
Lepší je teplovzdušný výměník.
Ale je to na zvážení.
Ostatně soudím, že Evropská unie musí být zrušena.
Koniáš
Permonik
Příspěvky: 496
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Permonik »

Jo, já se na ty požadavky díval, co je povolené, co ne, na co existuje dotace... a vždy si připomenu animák 12 úkolů pro Asterixe a Obelixe

Nicméně ty, co plánuji pořídit jsou jedny z mála v seznamu schválených dle ekodesign pro nová zelená úsporám, tak předpokládám, že teď je pořídit moci budu a dál se uvidí, jak to bude.

Z hlediska zásoby tepla, tak počítám zásobník 1500 l, což by mělo v pohodě vydržet nepřetopit i v létě (ne tedy každý den). Ze zásobníku se bude brát teplo i pro TUV, proto teplovodní výměník.
Koniáš
Příspěvky: 705
Registrován: 27.11.2012 21:28
Pohlaví: muž

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Koniáš »

OK.
Ale než si to pořídíš, tak si zjisti kdo ti to oficiálně uvede do provozu. Protože normálně (pokud je to opravdu už zakázáno) tak to žádný autorizovaný servisák neudělá. A pojišťovna tě v případě jakékoli s tím spojené události (vytopení a pod) pošle do Brusele.
Ideálně si to udělej na klíč. Alespoň ten spotřebič a platba až po uvedení do provozu.
Protože znám případy, kdy si lidi pořídili levně něco co už nešlo uvézt do provozu. A nikoho nesehnali.
Ostatně soudím, že Evropská unie musí být zrušena.
Koniáš
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Pez »

Permonik píše: 08.10.2020 16:55
Nicméně ty, co plánuji pořídit jsou jedny z mála v seznamu schválených dle ekodesign pro nová zelená úsporám, tak předpokládám, že teď je pořídit moci budu a dál se uvidí, jak to bude.
Můžu tě poprosit o odkaz na ta kamna? Řeším úplně stejnou situaci.
Permonik
Příspěvky: 496
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Permonik »

Koniáš:
Ty, co splňují "ekodesign" (jsou i na schváleném seznamu pro dotaci NZU), tak ty by měly být v bezpečí ještě minimálně pár let. Vyznat se v tom ale není úplně snadné, to je fakt. Jinak ale určitě špatný nápad, jak postupovat obecně, to není :)

Pez:
Já budu pořizovat krbovou vložku, ne kamna, ale tak to je skoro stejné. Prostě když je u toho napsáno, že splňuje "ekodesign", tak to je ono. Například mrkni sem:
https://www.homelux.cz/krbova-kamna-s-vymenikem/

Pak by bylo dobré, aby byly i na tomto seznamu:
https://svt.sfzp.cz/vyrobky/vyhledat-dl ... 2%5Bdo%5D=

ale pokud splňují to první, tak na tom seznamu budou, myslím, taky.
pterodaktyl
Příspěvky: 52
Registrován: 16.01.2019 8:37

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od pterodaktyl »

Ještě se chci zeptat- máte někdo zkušenost s dřevěnýma briketama? Z hlediska výhřevnosti,zanášení kotlů a komínů apod? Jak je to s jejich vhodností pro zplynovací kotle?
Uživatelský avatar
Rookie81
Příspěvky: 240
Registrován: 02.02.2011 21:14
Pohlaví: muž
Bydliště: moravské slovácko

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Rookie81 »

několik sezón jsem topil briketama, válce s dírou, jedna briketa 2kg, 5 briket v balíku. Nebyl to teda zplynovací kotel, zezačátku fajn, oproti uhlí to je čisté topení, můžeš je v pohodě koupit v létě, když je nízká cena. Ale rok od roku se zhoršovala kvalita a výhřevnost, přidávají asi více smrkových pilin.
Jednu sezónu jsem měl na vyzkoušení i nějaký dovoz z východu, ale to byla úplná katastrofa, výhřevnost špatná a zůstávala i spousta popela.
Za sebe bych už do dřevěných briket, ani pelet nešel. Pokud teda nemáš svoje, z vlastní truhlárny, stolárny nebo pily. Jinak jsi otrokem dodavatele. A cenově mě vycházelo topení stejně, jako plynem.
Spíše bych je bral jako zálohu, kdybych byl nemocný a nemohl si naštípat a nanosit dřevo, nebo tak.
pterodaktyl
Příspěvky: 52
Registrován: 16.01.2019 8:37

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od pterodaktyl »

Rookie 81: Dřevěný brikety právě plánuju jako zálohu.
Trochu se bojím jak do budoucna- teď je dřeva fůra,takže je to o tom zvednout zadel a nadělat si zásoby. Ale za pár let bude holo pokud kůrovec bude žrát jak neuvázanej :(
FarmářJan
Příspěvky: 537
Registrován: 15.04.2013 21:40
Pohlaví: muž
Bydliště: v horách

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od FarmářJan »

Dřevěné brikety- kamna ( jato a podzim) co vytopí kuchyň+ obýváku a ložnici super, čisté, výhrevnost stačí bohatě. Když použiješ ty kůrové na noc, stačí to i v zimě.
Kotel- mám se nastaven klasický nový se samospádem bez jakékoli elektriky, tam je výhřevnost nižší než uhelné, ale lepší než dřevo a déle vydrží. Čistší práce. Bez smradu při zatápění atd. Popel skoro nic.

Ale občas rozdíl v brikete asi podle tlaku při výrobě a vlhkosti na vstupu nez.materialu. některé občas bobtnají a pak to mene vydrží, většina ale krásně žhne a vydrží.

Takze brikety fajn, kostky i válce. Pozor, jen takove ty kvadry ruf jsou většinou blbé. Ale samozřejmě základ je zásoba dřeva. Mám ale les.
sigurd
Příspěvky: 376
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od sigurd »

Má niekto skúsenosť s dlhodobejším(5-10rokov) skladovaním drevených brikiet v polosuchej pivnici-zaujíma ma mechanická pevnosť,vlhnutie,plesne,huby...Chcem vytvoriť rezervný sklad hodnotnejšieho trvanlivého paliva(uhlie tam už mám)-brikety by boli v orginál balíkoch,na paletách,od steny by bola dištančná latová mreža.Je to na "únikovej " chalupe,v zime tam nechodíme,a cez rok stíham kúriť odpadným drevom zo stavebných a zahradkárskych činností.Toto by bola rezerva paliva na nútené prežitie zimy v chalupe.
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Germanik1 »

To bych neriskoval. Dřevo, snad mimo tvrdého, rychle degraduje. Na tak dlouhou dobu jen uhlí a tvrdé dřevo. Ne celulozový šmelc. Do 5 let je to jedno, to zvládnou i obyčejná polinka a metrové dřevo. Zásobu nad 5 let tak akát, buk, dub. A normální hnědé uhlí. Dřevo bych skladoval ve špalících v délce polínek. Samozřejmě v suchu. Nevadí vlhkost venkovního ovzduší.
Udělám co musím
pterodaktyl
Příspěvky: 52
Registrován: 16.01.2019 8:37

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od pterodaktyl »

Germanik 1 : pozor- buk je ve vlhku rychle hnijící dřevo. Akát a dub v pohodě- souhlas.
Jinak zejména břízu,buk,olši doporučuju nařezat a co nejdřív štípnout. Jinak začnou hnít. Bříza je na to zvlášť náchylná,olše a buk podobně.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Germanik1 »

Souhlasím, je to o způsobu skladování. Jen na 5-10 let bych volil tvrdé dřevo ve špalících a podle vlhkosti skladování druh. Je tak?
Udělám co musím
Joe Azbest
Příspěvky: 914
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Joe Azbest »

sigurd píše: 11.10.2020 10:55 Má niekto skúsenosť s dlhodobejším(5-10rokov) skladovaním drevených brikiet v polosuchej pivnici-zaujíma ma ...
Tak tento problém jsem taky řešil. Uskladnil jsem tři tuny briket z tvrdyho dřeva zabalenyho po 10kg do fólie do suterénu - sklípku v domění, že dělám dobře. Byla tam mírná vlhkost, hlavně u země. Měl jsem to na paletách a nechal jse mezeru mezi balíky a zdí okolo 2cm. No, po třech letech se brikety tak zvětšily, že vyboulily kantku do vedlejší místnosti a hrozilo že zvednou i panelový strop (podlaha terasy nad suterénem) a to původně mezi stropem a briketama byla mezera tak 5cm. Brikety u zdi u země roztrhaly obal a vyvalily se ven. Syn musel okraje odsekávat majzlem a kladivem abychom to dostali ven. Dopadlo to tak, že jsem je přestěhoval na půdu, kde je opravdu sucho (konstrukce domu to umožňuje - dostatečná nosnost zdí a stropu). Mírnou vlhkost snesou, ale hodně nabydou na rozměru. Teď bych nechal každopádně mezeru kolem palet alespoň 20cm.
Odpovědět