Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Cep »

vrb » 01.09.2022 14:35
Taky by mne zajímalo, co před půl stoletím mysleli pod pojmem "čistící benzín", když psali, že se má do vařiče používat.
Zkusím tedy ten technický benzín.
Líh jsem bral na nastartování toho vařiče a taky kdyby mne napadlo pokusničit s těmi liháči z plechovek.
vrb
VIP
Příspěvky: 899
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od vrb »

Technický benzín je, co vím, asi nejčistší forma bez aditiv a smradu navíc.
Krevel
Příspěvky: 131
Registrován: 03.02.2013 11:19

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Krevel »

Delší dobu jsem toto téma už neřešil, ale pozor jaký technický benzin kupujete, liší se obsahem toluenu a xylenu... když jsem pred lety sháněl technický benzin do vařiče, tak varianta technického benzinu určená pro spalování byla naprosto nedostupná a všechny ostatní blbě hořely nebo smrděly... přešel jsem na benzin od colemana určený přímo do vařičů... z testování automobilového benzinu můžu říct, že ten co je v evropě bych už nikdy ani nezkusil, naopak co sem to nouzově zkoušel s benzinem v turecku tak bez problémů s minimem kouře i smradu (predpokládám že rozdíl bude v aditivech)
Co mě nezabije...by mělo začít utíkat.
sigurd
Příspěvky: 397
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od sigurd »

Existuje Technický benzín- ropná frakcia 55-80°C- obsahuje prevažne alkány (hlavne C7) smrdí málo, a je vhodný do varičov. Potom existuje Benzínový čistič- tiež ropná frakcia 60- 70°C + frakcia 60-70°C izoalkánov + prídavok do 15% zmesi toluenu a xylénov- smrdí, čadí a smrdia aj spaliny. Treba pozerať čo a kde kupujete.
vrb píše: 01.09.2022 14:35 Čisticí benzín, neboli čikuli je velice těkavý
Čikuli bol čistič (nebenzínový!) na báze trichlóretylénu- pre hojné užívanie feťákmi sa prestal vyrábať už za totáča.
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4507
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Serža »

smažky mají náhradu - toluen je dostupný pořád
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Cep »

Benzínový čistič od Severochemy a Technický benzín od Parama mají v podstatě stejné složení - v obou <1% toluenu, v technickém benzínu ještě nějaký benzen (<0,01%)
Takže nastudovat plechovku po plechovce a na místě stahovat bezpečnostní listy :-)
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Cep »

Včera první pokus o lihový vařič z plechovky. No, nefungoval jak ty z Youtube.. po pár minutách hodně velký plamen, který byl za chvíli 'skoro všude'.
Při druhém pokusu dnes už přijata lepší bezpečnostní opatření: na podlahu velká překližka, na ni plech do trouby a pak teprve liháček. Bavlněná hadra na případné uplácání plamenů po ruce.
dolmar
Příspěvky: 305
Registrován: 09.03.2014 8:46
Bydliště: Střední Čechy

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od dolmar »

A jaký jsi dělal? Je jich víc druhů. Já jich už vyrobil tak 10-15ks, baví mne to :) Podle tohoto návodu https://www.kalimera.cz/lihovy_varic_vy ... hovky.html , když budeš dostatečně přesný bude fungovat jako z YouTube:) Nejlepší zhasnutí už hořícího vařiče je přiklopit ho, zhasne hned.
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Cep »

Dělal jsem ten, co mi přišel nejjednodušší .
Jenže dlouho nechtěl vřít (?), o tom že by šel dírkami ani nemluvě a když se na něj dal ešus, tak samozřejmě zhasnul. Po dost dlouhé době ok, ale pak ty plameny šly moc vysoko - do půli ešusu..
Díky za odkaz, podívám se a uvidím, jestli příště to bude tvůj nebo ten třetí od vrb.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Grunt »

Popravdě tento obyčejný dvoustěnový vařič jsem zkoušel několikrát (odkazované PDF se mi válí na ploše nějakou dobu) a mám to jako ultimátní vaříč, který ač má být jednoduchý se mi nikdy nepodařilo vyrobit tak, aby se bez problémů dal zapálit a spolehlivě fungoval. Asi je to prostě rukama :)

Nicméně v tomhle oboru jsou mistři řemesla Japonci, takže doporučuju se inspirovat u nich:
Obrázek
Obrázek
Ten kapilárový (větší) jsem osobně zkoušel a zatím vždy fungoval a výroba mi přijde o něco jednodušší. Stačí dát na nějakou nehořlavou podložku (nebo rovnou do nějaké nádoby), podlít trochou lihu, zapálit a až se začne líh v plechovce odpařovat, tak zapálit ten. Pro nižšší teploty doporučuju líh ředit něčím co se ochotněji odpařuje, mělo by to fungovat spolehlivě.
dolmar
Příspěvky: 305
Registrován: 09.03.2014 8:46
Bydliště: Střední Čechy

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od dolmar »

Ten japonský jsem chtěl vždycky zkusit, budu se muset obětovat a koupit něco jako dva Red Bully. Ten co jsem postoval mi vyhovuje protože je nízký a perfektně se vejde jak pod US pítko na takovém tom stojánku tak pod UK pítko na stojánku (tuším od BCB). Používám ho furt, naposledy včera. Není třeba nic nalévat okolo, zplynuje v pohodě, i když vím že to pomáhá.

Grunt: nedávno ho vyráběl starší kluk (15), protože ten co jsem mu vyrobil já mu nebyl dost dobrý - nebyl tam ten obvaz, startoval pomaleji než ten můj. Dal to na druhý pokus, tak jsem místo dvou musel vypít 4 piva. Že mohl použít i plechovky od Fanty jsem mu řekl až pak :D Klíčová je opravdu trpělivost a přesnost.
glock69
Příspěvky: 103
Registrován: 22.02.2014 18:08

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od glock69 »

Lihový vařič od Radima Siebra je asi nejjednodušší varianta a na výrobu a hlavně plně funkční.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Grunt »

dolmar píše: 16.10.2022 19:41 Ten japonský jsem chtěl vždycky zkusit, budu se muset obětovat a koupit něco jako dva Red Bully
Ty jsou myslím zalakované. Hodoně štěstí při drhnutí.
dolmar
Příspěvky: 305
Registrován: 09.03.2014 8:46
Bydliště: Střední Čechy

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od dolmar »

Leštil jsem všechny ty pivní, pár jsem jich i pískoval - mám to zmáklý :)
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Cep »

Legrace je, že v tom tvém odkazu jde o 0,33 plechovky. Já to samozřejmě dělal z pivních půllitrových..
dolmar
Příspěvky: 305
Registrován: 09.03.2014 8:46
Bydliště: Střední Čechy

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od dolmar »

Já taky :)
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1481
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od DanBlack »

Standartní 0.33l i 0.5l plechovka mají stejný průměr... 8-)
Mám doma pár litrovek od Faxe, nechce si někdo vyrobit megavařič? :mrgreen:
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Cep »

Zarazilo mne v tom návodu, že se rozlišují vhodné podle dna..
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3471
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Hohepa »

Zajímavý a precizně provedený.
Celou dobu jsem čekal z čeho udělal nožičky :chuckle
https://www.youtube.com/watch?v=uYzjApGP1eI
lihacek.PNG
lihacek.PNG (264.25 KiB) Zobrazeno 2659 x
a ano je to výrobně až moc složité na tu "přidanou hodnotu"
oproti těm "jednoduchým".
Svůj první jsem před x lety před internetem za doby BBS
vyrobil z jedné plechovky a taky fungoval.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Grunt »

Hohepa píše: 21.10.2022 15:20 a ano je to výrobně až moc složité na tu "přidanou hodnotu"
oproti těm "jednoduchým".
Náhodou, celkem dobré cvičení zručnosti a jemné motoriky.
Odpovědět