Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od dracekvo »

Psal. Jako nouzovku do práce.
Nedavno nám vypli proud a byl tam strašnej hlad po kafi.
Proto nechci var. Ten mám doma. Na takovej účel ne nestabilní. A nechci do toho dávat moc peněz.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Lyster »

Tak třeba Meva spider, případně Meva spider Pro? Zkušenosti s tím nemám. Ale vypadá to stabilně, dá se to dobře složit. A je to Meva.

Kdyby si chtěl používat takové ty plynové bomby co vypadají jako spreje, tak existuje redukce. (ebay atd.)

Třeba tady jej zrovna zkouší s tím Meva spider.
https://www.youtube.com/watch?v=5WJLV8rPKGA
Naposledy upravil(a) Lyster dne 24.02.2019 11:10, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od dracekvo »

1. nechci za to dávat moc peněz.
2. ptal jsem se, jestli někdo neví kolik ten vařič stojí v sapě. Né na doporučení jiného vařiče. :D
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od DeadMan »

Včera mi dorazil z Číny tenhle dřívkáč https://m.aliexpress.com/item/327900265 ... 3094877586 a dnes jseh ho testoval.

Poměr cena výkon je naprosto bezkonkurenční a mohu všem vřele doporučit :yes

Bral jsem ten malý nerezový výška 160mm x základna 125mm x sporák 98mm (hmotnost 338g).
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od DeadMan »

Tady celkem pěkně videjko https://m.youtube.com/watch?v=3iW8iFIsFkU
You cannot kill me as I am already dead!
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od viktor »

pozor na hodne male hořaky plynaku. Na ohrev vody supr ale tim to konci, proste to jsou spalovaky, strasne snadno něco na nich spalite. moc bodovy ohrev.
Plyn je supr na den, dva..
nej varic na delší dobu je tohle, nevim jestli to ještě k nam někdo vozi, v obchodech to moc nevidíte, ale neznam nic lepšího https://www.youtube.com/watch?v=ckQQZYpsMTY
proste trangia funguje naprosto neskutecne
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od DeadMan »

Tak to je stará známá věc a hodně lidí to má i já (kopii z Lidlu, dělá to i Mil-Tec), ale je to velké a neskladné, prostě plyn a nádobí od Pinguinu je pro mě v dnešní době ideál ;)
You cannot kill me as I am already dead!
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od viktor »

tu kopii z Lidlu nezna, respektive nemam s ni vůbec zadne zkusenosti, to co dela mil-tech, tak to se jim vazne vůbec nepovedlo. Ale ani jedna věc co pises není pravda :D
Samozrejme pokud chces od vareni horkou vodu na kafe a max ohrat konzervu ci nudle, 1 clovek tak 2 dny tak mas samozrejme pravdu, ale v pripade 2 az 4 lidi na ceste kdy vazne vari, tj testoviny, brambory, gulas, palačinky k snidani zapecene testoviny k obedu .... neznam nic lepšího.

Vařič Trangia 25-2UL

Sada lihového vařiče a nádobí pro 3-4 osoby

Sada obsahuje:
1× hrnec 1,75 litru (ultralight aluminium)
1× hrnec 1,5 litru s jednoduchou měrkou (ultralight aluminium) poklici/pánev o průměru 22 cm
1 x hliníková konvice 0,95 litru
lihový hořák s držákem a zhášecí krytkou horní a spodní závětří (umožňuje vaření i ve velmi silném větru)
rukojeť na hrnec či pokličku/pánev
popruh proti rozložení sady v batohu
hmotnost: 1055 g

1 kg se ti zda hodne na tohle ?
funguje to fakt naprosto za jykychkoliv podmínek, tedy nezkousel to za silnych mrazu.. za silného vetru to pod sebou vypali kolo...

alkohol nei na tom sice s vyhrevnosti nejlepe, ale provozne je hodne bezpecnej a co se tyka spotreby ma trangie dobře vyreseno stineni a rozvod takze spotřeba paliva je velice nizka

viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
sigurd
Příspěvky: 396
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od sigurd »

Za dlhé roky turistiky "na ťažko" som vyskúšal všetky možné palivá,rôzne hrnce z rôznych materiálov(aj Trangiu) a už 8 rokov používam len set hrniec Primus Eta Power pot 1,7 l (eloxovaný hliník s vnútornou nepriľnavou keramickou vrstvou,ktorý ma na spodku taký výmenník na lepší prenos tepla z horáka,váha345g),plynový varič coleman F1 lite(vysoký výkon,dobrý horák,77g) a skladacie plastové nožičky pod kartušu.Tá nepriľnavá vrstva funguje perfektne aj na "dobré hostince"(tie sú hlavne v titanových a nerezových hrncoch katastrofa :-x )-umývanie jedna báseň...Ak sa pri varení nastaví výkon variča tak,aby sa na bok hrnca dala priložiť holá ruka,tak sa varenie 1litra vody predĺži o cca 1minútu,ale ušetrí sa 50% ! plynu oproti hrncom bez výmenníka
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od DeadMan »

Viktor: velké myslím rozměrově a navíc potřebuješ ještě ten líh, já mám bombu i s vařičem v hrnci ;)

Když jedu vyloženě na bushcract, potom vařím na dřívkáči kulinářské speciality a hraju si s tím, ale pokud jde o výkon nebo bug out, pak jedině plyn, bo není čas na chujoviny :mrgreen:
You cannot kill me as I am already dead!
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od viktor »

myslim ze tady michame hrusky z jabkama :D
mezi nami, pokud jedu na par dni sam a nebo jen ve dvou beru tohle http://www.mevagasproducts.com/varice/o ... set-2.html je to variace na dane téma stejne ci podobne ma rada jinych vyrobcu, tady to bylo hezky po hromade a za dobrou cenu. Na kafe, caj, grog a ohrat konzervu supr, ´male, vykonne rychle ... maso opecu na klacku a hotovo ..
drivkac mam taky, v kempu dost nepouzitelnej, ale na to asi není, huli, trva nez se roztopi a zacudí nadobí, vyhody zname, netřeba se sirit, spreavnej drivkac musí mit dobře udelanej sekundar vzduch, pokud ne je to jen ohen v krabici ..
Trangie zvladla na dovolenych bez problemu ukrmit celou 4 clenou rodinu celkem asi 60 - 80 dni ?
Rikam jen ze na to jak je to male, ale male to je, to funguje neskutecne dobře. Ale tahnout trangii na dva dny v jednom do lesa je konina :- )
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
zdendape
Příspěvky: 5
Registrován: 17.09.2016 10:08

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od zdendape »

Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od kregan »

To je spíš do vtipů, že by to za tuhle cenu mohlo být Fair Trade.
Čím víc víš, tím míň neseš.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od viktor »

proč ? když pominu ze Fair Trade je sam o sobe tak trosku humor ta ta sade je pekna, alespon na pohled. Ale jeji realna cena tj odpovídající poptavce nic moc. Protože dnesni drtiva většina zen a muzu se s necim takovym nebude vůbec zaobírat. Jednak to neunesou, potom je to jen a jen litina ne nesmirne kosmicke technologie. Do mycky se to nevejde. Na ohni se stejne nevari. Jako dekorace nanic. Proste toho mohly byt nekde narvane sklady ....
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Bill Masen »

viktor píše:...pozor na hodne male hořaky plynaku...
Mám tento vařič a žádné připalování nepozoruju. Naopak když jsem měl s větším hořákem, tak mi plamen lezl i po stěnách. Ešus mám Toaks titanium 1100 mml.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3470
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Hohepa »

ne, ne Hipsteři by nesouhlasili. Dutch oven je právě v kurzu, zkus si trochu zagůůglit. :wasntme
https://www.google.com/search?source=hp ... UFpVxV-yO8

Nedá se dát do myčky i když mám doma na plynový sporák verzi se smaltem. Tak jo, myju to v ruce.
Ale na pomááálinku taženou polévku / vývar to je bez konkurence.
Zapékání v troubě fantastický.....

Pořídil jsem si i "originál" dutch oven na ohniště jen v čisté litině. Těším se až v ní s malým zkusíme upéct na ohništi oběd. Mám na tyhle chvilky nádherné vzpomínky z dětství a chci je předat dál . Vaření na ohništi je prostě vaření na ohništi, to se nedá s ničím srovnat a Holandská trouba takhle dobyla Divoký západ. Snad nebyl jediný osadnický vůz s plachtou co by ji nevezl. :rock
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Kocour »

sigurd: Používám velice podobnou kombinaci Coleman F1 Lite a hrnec Primus LiTech Trek Kettle. Rozdíl je v hrnečku, který je menší a nemá výměník. Potřeboval jsem, aby to byl přece jen odolný kus hliníku, protože se s ním občas zachází velmi hrubě, a bál jsem se, že by to výměník nesnesl. Zatím zkušenosti dobré. 250g kartuše se do něj vejde tak akorát a ve vydutém dnu je ještě místo pro složený vařič a zapalovač. Teflonová vrstva má taky tu výhodu, že po vymytí stačí jenom vytřepat vodu a vnitřek je prakticky suchý a vaření se dá hned sbalit. Nevýhodou je samozřejmě menší odolnost proti odření. Vařič se prodává se sáčkem, který má vnitřní stranu z nějaké nehořlavé ?? tkaniny, které neublíží, když se balí za tepla (vysloveně rozpálený jsem balit nezkoušel, stejně je nutné počkat tak dlouho, až se dá rozmontovat bez popálení).

Coleman F1 Lite je asi nejlehčí vařič na trhu vůbec (proto jsem si jej taky opatřil :)). Ale má jednu vážnou konstrukční chybu, která se začala projevovat po pár letech používání: nedá se dobře vyčistit tryska. Tohle má nejlíp vyřešené Var, kde se odmontuje hořák a tryska se vyčistí po směru proudění plynu (ovšem hořák je pevně spojen se svým sloupkem, což je na úkor skladnosti). Tryska Colemanu je utopená ve sloupku hořáku a dá se za normálních okolností čistit jedině zvenku dovnitř, kdy zpravidla netrvá dlouho, a svinstvo je proudem plynu vytlačené zpátky do trysky, kde se zachytí.

Poohlížel jsem se po Internetu, jak to řešit, a kromě knížecích rad prodejců typu "určitě jste nepoužil předepsaný plyn, protože jinek by se tryska neucpala" nebo "zašlete nám vařič do odborného servisu, rádi se na to podíváme" tam nebyly žádné návody, jak trysku čistit nedestruktivně v poli. Nicméně jsem pochopil, že, ačkoli není na první pohed vidět žádná spára, těleso vařiče není z jednoho kusu, ale sloupek je našroubován na spodní část těsně lícovaným závitem a za použití určitého násilí se dá povolit. Dalo mi dost práce, než jsem sloupek dokázal odmontovat. Kapaliny určené na povolování spojů moc nepomáhaly, svěrák i sikovky na těle sloupku zanechaly dost hluboké vrypy. Během používání do závitu samozřejmě vnikala vlhkost a hliník částečně zoxidoval a spoj byl prakticky zarostlý do sebe. Závit jsem musel opatrně protáhnout, zbavit nánosu a opravit deformace vzniklé násilnou demontáží. Nicméně teď je sloupek kdykoli povolitelný rukou a k povolení trysky stačí malý nástroj vypilovaný z duralového plechu, který se dá spolu s kusem struny přibalit do sáčku vařiče. Kdybych si z nějakého důvodu kupoval nový, byl bych ve vážném pokušení odmontovat sloupek ještě před prvním spuštěním, dokud se závit sloupku nezapekl. Ovšem úplně nedestruktivně se to provést nedá, takže by to znamenalo ztrátu záruky :(.
sigurd
Příspěvky: 396
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od sigurd »

Ja som problém s upchatím trysky nikdy nemal,a to už mám pár stoviek "motohodín" odvarené.Výbavu na opravu variča(10cm kúsok licňového vodiča s tenkými tvrdými drôtikmi a o-krúžok)nosím stále,a s úspechom používam u spolutáborníkov ;) .Chce to len udržiavať ventil kartuše a spodok variča v čistote.Ja kartuše po naplnení poutieram handričkou namočenou v liehu(tým sa zbavím smradu merkaptánu z plynu),po uschnutí liehu nakonzervujem hornú časť kartuše a závit s ventilom handričkou namočenú sprejom na konzerváciu el.kontaktov(proti korózii),potom hornú časť prelepím štvorčekom lepiacej pásky.Keď beriem kartušu do spotreby,tak na ňu nasadím plastovú krytku,a mám ju tam stále,aj na prázdnej kartuši.
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od K4cer »

K tý litině z Lidlu:

Litinovej pekáč a.k.a DutchOven mám a používám, je dobrej ale není to nic co by nešlo nahradit poctivým smaltovaným pekáčem od Sfinxu (rozumějme na pečení f troubě, na ohništi jsem ho nezkoušel). Naproti tomu nerezovej pekáč na kuře (kterej jsem si koupil jako náhradu votlučenýho smaltovanýho) se mi moc nevosvědčil a používám ho jen jako vaničku na vobalování řízků.
Mimochodem, kastrol 25x10 je na nedělní polívku moc malej (a taky zbytnej, nevidím žádnej extra důvod vařit zrovna slepičí v litině), ale myslím že by byl vynikající na dušenou rejži, tam právě ta litina smysl má.

Malej (litinovej) rendlík nemám a neumím si u něj představit využití (opět, kromě vaření na ohništi), ale možná někomu vyhovovat bude.

Ale nejlepší z celý sady je pánev, tu si určitě kupte (v Lidlu nebo jinde), je fakt vynikající - osobně si myslím že není lepší pánef neš litinová. Chvíli trvalo než se zaběhla a taky než sem se s ní naučil, ale od tý doby jsem na jinou nesáhl - hemendex nebo stejk ze svíčkový prostě na teflonový neuděláte tak jako na litině.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Bill Masen »

Kačere pánev jako pánev, nebo pánev jako wok? Protože když koukneš Číňanům do kuchyně, tak tam na tom obrovským litinovým woku na plameni mastěj všechno.
Odpovědět