Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
janik225
Příspěvky: 22
Registrován: 29.03.2020 20:53
Pohlaví: malé, zrzavé

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od janik225 »

Zdravím dámy a páni,
neviem či sa tu niečo také preberalo, zatiaľ som na to nenatrafil.
Celkom by ma ale zaujímalo ako je to s hliníkovými ešusmi a zdravím.
Videl som kadejaké titánové či čo to bolo, prípadne hliníkový s popisom: "....vyrobený z kvalitného potravinárskeho hliníka. Povrch je morený." Tie beriem, že sú ok.
Dakde som započul, že ten hliník nie je zrovna vhodný na varenie a tak.
Na chate sme "zdedili" aj zopár hliníkových ešusov, ktoré tam boli ako nádoby na varenie.
Nikto netuší či je to ten "potravinársky" hliník alebo či je "morený". Aj keď to neviem už vôbec čo znamená.
Tak by som chcel vedieť, že či to mám rovno vyhodiť lebo zomriem na hliníkorakovinu, alebo to môžem v pohode používať.
Ďakujem
Nuwara
Příspěvky: 553
Registrován: 17.02.2012 11:07
Pohlaví: muž

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Nuwara »

Za prvé, respektuj prosím pravidla, zejména mám teď na mysli pravidlo č.2
https://rozpad.cz/viewtopic.php?f=8&t=2

Protože už v tomhle vlákně najdeš odpověď několikrát:
https://rozpad.cz/viewtopic.php?f=45&t= ... Dk#p112500
https://rozpad.cz/viewtopic.php?f=45&t= ... Dk#p120753
https://rozpad.cz/viewtopic.php?f=45&t= ... Dk#p149020

Nauč se prosím používat tlačítko "hledat"
„Náhoda nepomůže tomu, kdo si nepomůže sám.“
Sofoklés
janik225
Příspěvky: 22
Registrován: 29.03.2020 20:53
Pohlaví: malé, zrzavé

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od janik225 »

:O ďakujem pekne.
Naučím sa trpezlivejšie používať vyhľadávanie :)
Uživatelský avatar
MFG
Příspěvky: 267
Registrován: 05.04.2015 1:41
Pohlaví: muž

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od MFG »

Minirecenze hrnek "Kupilka 37"

https://kupilka.fi/en/products/kupilka-37/kelo

Dostal se ke mě darem po létech uvažování, zda nutně potřebuji nebo ne .-) Hrnek asi v pohodě, celkem jsem si ho oblíbil, je to přeci jen změna proti olizování plecháčů, ale mám pár připomínek k marketingu (jako obvykle).

Kupilka propagují jako cosi EKO přátelského k přírodě, přitom je to prostě kus plastu namíchaného s borovicovými pilinami, likvidovat se to musí úplně stejně jako každý jiný plast, jen je k diskuzi zda není o něco ekologičtější celý proces výroby.

Další věc je proklamovaná odolnost proti ulpívání chuti, po několika málo opláchnutích by z hrnku nemělo být nic cítit (ani piliny, ani předchozí jídlo). Od pořízení byl cca 10x v myčce, nespočetněkrát opláchnut vodou, dost často s jarem apod. Dostat z povrchu mastnotu a chuť vývaru je práce na deset minut, ale stejně je potom z kafe cítit. Obráceně, příchuť kafe se promítá do všech následujících pochutin bez ohledu na míru čištění. Takže opět kecy v kleci.

Abych jenom neprudil - moc mi vyhovuje tato největší velikost, důvod proč jsem si Kupilku nikdy nekoupil byl malý obsah předchozích verzí, tahle je tak akorát dát si polévku u ohně, vydrží dlouho teplá, příjemně se z hrnku pije, to samé kafe, čaj, hojně používám jako misku na zeleninu pod. Super padne do dlaní, dobře se s ním nabírá voda ze studánky atd. Tady naopak panuje veliká spokojenost.

Shrnuto - fajn hrnek, ale mohli by si odpustit kecy okolo, kterými ospravedlňují celkem sebevědomou cenovku. Tohle mi poslední dobou strašně vadí i na jiných věcech.
Kupilka.jpg
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Germanik1 »

Já jsem sehnal pod rukou 4 ks nerezových komunistických hospodských šálků na polévku ozn. raznicí RaJ. Mimo indukční plotnu, kde se klame se sporákem navzájem, fungují v ohni, na plynu, i jako miska, hrníček, s obsahem 0,4 l po okraj. Dobře se myjí, zvenku i zevnitř, nekorodují. Žádná chuťová stopa po předchozím obsahu😆 a stále vypadají jako new.
Udělám co musím
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od viktor »

jj jsou supr, jen trochu teźky (jsou ze silnějšího plechu nez většina dnesni produkce) taky je nekde mam :-)
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od viktor »

kupilka je predrazena designova zalezitost, v podstate vyjadruje socialni statut uzivatele nekde na designovanem horskem srubu vybavenem nejnovejsi hitech technologii tesneho souziti s přírodou. V podstate se jedna o stejny materiál jako je ekologicka pažba atd Sa58. Je videt ze jsem jiz davno mysleli tim spravnym smerem ze i pazby samopalu jsme delali z ekologických materialu :-)
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 312
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Piston »

Máte někdo zkušenost se závětřím k vařiči Var 2? https://www.ceskyraj.com/zavetri-plamen ... izator-var Zda ho mám vzít rovnou k vařiči. Bohužel musím koupit i nějaký ešus, včera jsem hledal svůj starý používaný na táborech v osmdesátých letech, a pak z matky vylezlo, že se jí zdál ošklivý, tak ho vyhodila.
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1003
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Hdm »

Používám a vařím jen s tímto závětřím a nikdy jsem neměl problém s větrem, takže asi jo, funguje dobře. :yes
Uživatelský avatar
MFG
Příspěvky: 267
Registrován: 05.04.2015 1:41
Pohlaví: muž

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od MFG »

Zavetri VAR je super, testovani cca 20 let, ale pozor na rozmer nadoby co budes p rimarne pouzivat ... esus v pohode, ale vetsi hrnec sedne po celem obvodu a vzduch neproudi ze ano.-) S vetsim nadobim vozim klasicky celofanove okolo cele varici soustavy
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Maximus »

Spíš to závětří bude alobalové než celofánové ;)
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
MFG
Příspěvky: 267
Registrován: 05.04.2015 1:41
Pohlaví: muž

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od MFG »

Jasny, moc jsem dnes nespal tak melu z cesty ;)

Zasel jsem do stodoly ... tohle je o cem mluvim ... je fakt dost male ... klasicky esus bohuzel nemam, resp. nevim kde je
Bigger.png
Smaller.png
Smaller.png (592.11 KiB) Zobrazeno 4640 x
Uživatelský avatar
Apokalyptik
Příspěvky: 286
Registrován: 03.01.2013 17:57
Pohlaví: muž

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Apokalyptik »

MFG: Ano, predražený výrobok s kopou sprostých kecov o kupovaní si "pocitu" je dôvod, prečo sa takým výrobkom vyhýbať! Teda ovce radi békajú so stádom, ale ja teda nie.

Kupilka? Prečo preboha jesť z plastu???
Pes žerie z nerezu a ja budem žrať z plastu? Začala sa zem naopak točiť? :roll:

Na jedenie jedine nerez alebo Titan, podľa ochoty míňať. Žiadne hliníky, elox-neelox! Jak sa to raz poškriabe, výluh z hliníka ako vyšitý.
Neexistuje jediný argument pre hliník, okrem ceny.
Hliník nech používajú na lietadlá a aj tam už mimoriadne rýchlo opúšťajú.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3470
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Hohepa »

:o
Používám hliníkové nádobí (S-šálek) přes padesát let bez známek následků na zdraví :head
Název HLINÍK je odvozen od slova HLÍNA ,
neb je to nejrozšířenější kov na zemském povrchu :chuckle
Tahle ekofašistická mánie o škodlivosti aluminia je postavená na hlavu,
protože nerez nerezne proto, že v tom železu jsou namýcháné "těžké" kovy ,
které jsou pro organizmus toxické :rock
Uživatelský avatar
Apokalyptik
Příspěvky: 286
Registrován: 03.01.2013 17:57
Pohlaví: muž

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Apokalyptik »

Utri nasuchu bielym kusom látky nerez a tvoj hliníkový S-šálek.
Ktorý kov zostane na tej látke???

To nemá s ekologickými náladami za posledných 10 rokov nič spoločné. To vidíš na tej handre!
Hliník sa odiera a znova a znova oxiduje. Všetok ten bordel potom človek vypije a zje.

Prečo asi chirurgovia nepracujú so zliatinami hliníka, ale s nerezom a Titanom?

Uvažuj trochu.
honzasl
Příspěvky: 323
Registrován: 10.03.2016 10:13

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od honzasl »

Jen k nerezovým ešusům: V železářství jsem narazil na levnou sadu nerezových ešusů značky Orion (něco přes dve stovky to stálo).

Na krabičce mě zaujal nápis:
Materiál: Nerez. Vhodný pro servírování, neslouží k ohřevu potravin!

Předpokládám, že je to vyrobeno z nějakého nerezového "papíru" a na plotně/ohni se to zkroutí.

Tak se ptám: je dražší ešus jako tenhle na odkaze dole určen pro ohřevv?

https://www.militarysklad.cz/detail/nad ... e-10011277
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Ulfhednar »

Co se kupilky týče, plně souhlasím s Viktorem. Předražená eko, BLM, LGBT hipster hype píčovina. Je to docela těžké a nic to nevydrží. Jejich lžíce a sporky se lámou při přísnějším pohledu a tahat s sebou v báglu...proč?

Po letech zkoušení všeho možného se mi jeví, že nejekonomičtější a nejstarší volba je to nejlepší. Hliníkový ešák z ALBu, vařič VAR a závětří. Výkon, hmotnost, spolehlivost a odolnost za pár stovek.
Titan by byl fajn, ale plynové vařiče mu nedělají dobře (nemá rád bodové teplo). Nerez mi přijde na prd, těžký, připaluje se, a blbě se to pak čistí.
Do obyčejného ešáku v plátěném pouzdře, který sedí zasazený v závětří od VARu se vejde malá bomba, VAR, sirky, hromada čaje, koření a kafe. Při extrémní kompresi i jedna dvě vločkové kaše, ale to už je puzzle. Nic to neváží, nic to nestojí. Minimálně se to připaluje na ohni i na vařiči, stojí to pár šupů. Nejlíp se v tom peče bannock. Vyčistíš to popelem a listím.
V pohodě si vystačím s jedním ešákem, jeho víčkem a pítkem od feliny. Když si chci dopřávat a jedu jen užívací vandr, přicvaknu k batohu plecháček na kafe a čaj. Ale většinou to netahám.
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Venet »

Honza, ten helikon vyzerá byť v pohode. Okraje sú falcované, ja by som sa toho nebál...
Cogito, ergo armatum sum.
sigurd
Příspěvky: 395
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od sigurd »

Úplný súhlas s Hohepa.Milión rokov žerie človek kilá hliníka(z hliny) a nič.Potom si nejaký výrobca nerezu pred 40 rokmi zaplatí výskum o škodlivosti hliníka typu mohol by spôsobovať niečo(ale bez dôkazu),a ovce bečia doteraz...
Ďalšou takou fámou je E 250(dusitan sodný),jednoduchá látka,vo vyšších dávkach jedovatá,všade sa (pre istotu) uvádza,že je "podozrivá" z rakovinotvornosti u údenín(nikto to zatiaľ preukázateľne nedokázal,a to je súčasná veda v tejto oblasti na veľmi vysokej úrovni ;) ).Pritom decht na údeninách obsahuje desiatky dokázateľne rakovinotvorných látok,vieme o tom,a s tým rizikom to veselo konzumujeme...Ale internetoví Éčkoví fanatici oduševnene hlásajú " mně praganda do domu nesmí"...
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1132
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Haluziak »

To mi připomíná našeho dědu, vždy jedl s hliníkovým příborem, protože nerezový byl "těžký" - dožil se 90 :) jediné nemoci, které ho trápili byla stařecká cukrovka a vysoký krevní tlak. A proto mám hliníkový ešus snad ještě z dob ČSLA a hliníkový hrneček ze zásob internátní kuchyně SOU-E. Nevýhodou hrnečku je, že jak hliník vede teplo tak ouško vždy pálí do prstů.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Odpovědět