Maskování tmou - zatemnění

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Maskování tmou - zatemnění

Příspěvek od urbanwarrior »

V jiném vláknu jsem nakousl problematiku zatemnění - má někdo konkrétní poznatky, na jakou vzdálenost jsou viditelná tzv. noční světla - v modré barvě? Pamatuji se, že v kasínu jsme je rozsvěceli při poplachu, a snad byla i bvp při nočních výsadcích (nevím, nebyl jsem u bigošů). Mám doma kuriozitku - zákopovou lampičku na svíčku s modrými skly z 1.světové- je to hodně hutná barva, měřit vzdálenost viditelnosti jsem nezkoušel, ale odhaduji to na takových dvacet, třicet metrů.
Žhavý konec cigarety by měl být ve tmě vidět podle vyjádření jednoho dobrého střelce prostým okem 700-800m.
Přemýšlí někdo nad nouzovým vybavením svého objektu také nad pořízením , třeba i improvizovaného, zatemnění? Nevím, jestli v době infrakamer není přehnané zatemňování zbytečné. Tuší někdo, jakou citlivost mají policejní infrakamery na vrtulnících? Při každé zprávě o pátrání po nějakých ztracených osobách slýchám, že termokameru nasadili, ale snad žádný úspěch při pátrání s termokamerou jsem nezaznamenal. Až mám podezření, že ty kamery dokážou najít jen přetopenou vietamskou plantáž s trávou v jinak pustém objektu... ;) .
Etranger
VIP
Příspěvky: 291
Registrován: 29.10.2012 1:47
Bydliště: Východ

Re: Maskování tmou - zatemnění

Příspěvek od Etranger »

O termokamerách a dalších podobných věcech píše Milli ve své knize,zde na fóru je odkaz-doporučuji! :yes
Baterka"fajfka"(origo FULTON)s modrým filtrem je v bezměsíčné noci okem přivyklým na tmu viditelná ve volném terénu min.na 500 m.
Mě se osvědčila naše vojenská baterka-má taktéž 3 barvy,jejich výměna je ve vteřině a navíc má plechové stínítko.Na čtení mapy,páskování a další práce ideální věc.
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Maskování tmou - zatemnění

Příspěvek od urbanwarrior »

o termokamerách zde na fóru: http://www.rozpad.cz/forum/viewtopic.ph ... 8&start=20 jsem zaznamenal, odkaz na Milliho knihu ne, napíšu mu. Děkuji.
Uživatelský avatar
Tommy
Příspěvky: 161
Registrován: 16.11.2012 19:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Krkonoše

Re: Maskování tmou - zatemnění

Příspěvek od Tommy »

Do přírody je dobré použit lightstick s uzaviratelnym obalem aby se dalo regulovat svícení. Nikdy jsem neměřil viditelnost. Takže nechci lhát, ale kdyz se jen trochu po otevře aby se dalo něco najít nebo mrknout do mapy to stačí.


Jinak tady je téma co hledas i s odkazem na knihu v PDF:

http://www.rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f=20&t=1521
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Maskování tmou - zatemnění

Příspěvek od DeadMan »

A co tak červený filtr slyšel jsem že právě červená se používá v noci protože oko neztratí schopnost vidět ve tmě po zhasnutí světla (nemusí se znovu přizpůsobovat).

Jinak krom klasických žaluzií neuvažuju o nějakém speciálním opatření protože mi to příjde zbytečné.
Odpovědět