Lightstick

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Uživatelský avatar
Evinka
VIP
Příspěvky: 285
Registrován: 06.09.2012 22:31
Bydliště: Ústí nad Labem

Lightstick

Příspěvek od Evinka »

Nenašla jsem odpověď na otázku, tudíž zakládám vlákno... pokud jsem slepá, prosím o přemístění popř.vymazání...

Takže : Jaká barva chemického světla je nejvhodnější? Má některá nějakou výhodu, pro mě zatím skrytý smysl? Jakou pořídit ...oranžová, zelená ? Viděla jsem i modré a jiné ...

právě koukám na tyto a nevím...

http://aukro.cz/us-army-usmc-cyalume-li ... 34978.html
Naposledy upravil(a) Evinka dne 12.01.2013 22:44, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8782
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: LIGHTSTICK

Příspěvek od Fabulous »

Jestli se nemýlím (a to vážně nikdy :D ), tak nejlepší svítivost a výdrž mají zelená a žlutá barva. Proto si je kupuji.
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: LIGHTSTICK

Příspěvek od Reccol »

Cyalume z tvýho odkazu jsou kvalitní a co se barvy týče - zelený jsou nejhezčí ;)
Uživatelský avatar
Evinka
VIP
Příspěvky: 285
Registrován: 06.09.2012 22:31
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: LIGHTSTICK

Příspěvek od Evinka »

Díky.. ;)

Sigmark také radil zelenou ...

Tudíž ty barvy jako takové nemají hlubší smysl? Např. je vidět z větší dálky, má širší záběr okolí atd. ??
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: LIGHTSTICK

Příspěvek od Reccol »

Zelenou značkuju, červená se obvykle udává, že nejmíň narušuje schopnost oka vidět ve tmě...
cipis
Příspěvky: 4833
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Lightstick

Příspěvek od cipis »

Zkus toto: http://www.lightstick.cz/svitici-tycinky-15cm
Jsou tam občas akce na větší počet, na podzim jsem tam nakoupil asi 100ks a i s poštovným to bylo pod tisícovku.

Jinak to použití, třeba červená se používá na označení mrtvoliště, když se hraje v noci, případně "mrtvého" hráče. V airsoftu :)
Nebo večer/v noci na střelnici, zelená na hrudník, červená na záda, aby bylo jasno, kdo je kam natočený. Nebo červená u dopravní nehody.
Jinak jak psal F., tak nejvíc svítí ta zelená.
V batohu tahám zelenou a červenou.
Uživatelský avatar
Evinka
VIP
Příspěvky: 285
Registrován: 06.09.2012 22:31
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Lightstick

Příspěvek od Evinka »

děkuji ;)
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Lightstick

Příspěvek od jameson363 »

Jo, zelena sviti nejvic. Pokud se nepletu, je to dano chemickym slozenim, kdy zelena je zakladni barva, jak sviti ty latky uvnitr sami o sobe a vse ostatni se musi dobarvovat. Pokud se pletu, opravte me?

Jinak pokud nemas zkusenost s lightsticky tak jedna zajimavost - delka chemicke reakce je zavisla na teplote. Kdyz je teplo, sviti tycinky intenzivneji ale kratsi dobu, kdyz je zima, muzou svitit vic nez vikend, ale docela slabe.

Origo cyalume jsou asi nejlepsi, ale levne tycinky z lighstick.cz se nam take velice osvedcily.
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: Lightstick

Příspěvek od felix5 »

zelená - oko u zelený vnímá nejvíce odstínů . viz třeba proč neni noční vidění v červené nebo žluté. naproti tomu nejsem zrovna zastánce těhle tyčinek jakožto nouzového svítidla. jelikož je opravdu hojně používám ( spotřeba zhruba 6-900 ks za rok ) můžu říct že nové série těch "oficiálních značkových" stojí za prd . v každém 300vkovém balení mi aspoň 2 praskly a ten smrad je fakt šílenej . navíc jich kolem 30 nesvítí a to mluvim o originálních vytažených z pevného obalu aby nepraskly. což se dřív nestávalo - asi začaly šetřit na materiálu. mají svoje uplatnění ale určitě né jako nouzové svítidlo už jen kvuli nespolehlivosti. do stejné hmotnosti a oběmu si koupíte led baterku či dvě s dostatečnou zásobou baterií a možná i za dost podobnou cenu a výsledné množství světla je nesrovnatelné. ale pokud by ste se dostaly do labirintu nebo podzemních katakomb proč ne.
Uživatelský avatar
Evinka
VIP
Příspěvky: 285
Registrován: 06.09.2012 22:31
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Lightstick

Příspěvek od Evinka »

Jasně, na normální svícení mám baterku....tohle chci do báglu v autě, na označení cesty či místa ....prostě nouzovku ;)
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1472
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Lightstick

Příspěvek od DanBlack »

DX.com, 5ks pack/color mix cca 100Kč... http://dx.com/p/6-inch-glowsticks-with-hook-5-pack-6451
Otestované, jeden balíček vozím v autě, zelená+žlutá svítí nejvíc, délku svícení nevím (nikdy jsem je nepotřeboval déle jak půl hodinky :ugeek: )
Uživatelský avatar
alive
Příspěvky: 819
Registrován: 09.12.2011 20:53
Bydliště: Samota u lesa

Re: Lightstick

Příspěvek od alive »

zelena, zluta. Tehle z aukra mam tri krabice - super.
Uživatelský avatar
TREW
Příspěvky: 201
Registrován: 05.01.2012 7:58

Re: Lightstick

Příspěvek od TREW »

Já se inspiroval tady.
http://www.rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f=20&t=1521

Je tam i odkaz ke stažení, výborný zdroj informací.

str. 17
"Výhody a nevýhody chemického světla. Pro ty, kdo nevíte o čem je řeč, je to plastická
tyčka, kterou zlomením aktivujete a ta pak několik hodin svítí. Za hlavní výhodu považuji, že
pokud ji neaktivujete, vydrží vám na rozdíl od baterií roky. Její aktivace je rychlá a snadná,
svítí celokruhově, nikoli bodově jako baterka, proto ji můžete pověsit na větev a pracovat pod
ní stejně jako pod lampou. Je přibližně stejně velká jako LED baterka a svítí stejně intenzivně.
Jedinou nevýhodou je její jednorázové použití, jakmile ji aktivujete po několika hodinách se
vysvítí a můžete ji zahodit. Těchto tyček existuje na trhu celá řada, z mého pohledu je však
nejvhodnější tyčka se zeleným světlem o délce 10 nebo 15 cm a době svitu alespoň 4 hodiny.
Ostatní barvy jsou nevhodné. U nás se běžně prodávají tyčky Cyalume a Snaplight."
psychomag
Příspěvky: 20
Registrován: 23.02.2013 21:08
Pohlaví: muž

Re: Lightstick

Příspěvek od psychomag »

Jen doplním =výroba barevných ch.světel má svůj účel :
1)signální(zelené-ok,červené-nok=třeba na rozcestí se takto označuje správná cesta pro další skupinu)
(odlišují se takto jednotky a týmy,případně určuje předem domluvený čas nebo určuje cestu)
(označení stupně zraněných a mrtvých v noci mimo bitevní pole)
(případně se nosí na výstroji aby se jednotlivci v rozptýlené skupině viděli a identifikovali)

2)podle klimatických podmínek
( příklad-oranžová nebo červená a viditelnost v mlze..)

a samozřejmě i různá světla jsou vhodná pro různé činnosti(zkuste si číst při červeném světle v deštivé noci mapu:)
Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Re: Lightstick

Příspěvek od Pepe »

Máte někdo info o tom, že se lighstick na světle znehodnocuje? Tzn. po delším čase, kdy je vystavená světlu (není v obalu) se "vybije" ?
Uživatelský avatar
alive
Příspěvky: 819
Registrován: 09.12.2011 20:53
Bydliště: Samota u lesa

Re: Lightstick

Příspěvek od alive »

nevim, mel jsem jich par v sanite...vyndanejch z obalu...a po cca 5ti letech funguji normalne.
Pepe píše:Máte někdo info o tom, že se lighstick na světle znehodnocuje? Tzn. po delším čase, kdy je vystavená světlu (není v obalu) se "vybije" ?
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Lightstick

Příspěvek od MRAK »

mám opakovanou zkušenost z rybaření s těmi maličkými, které se strkají do policajta (asi 3cm) .... ani 2 roky staré vybalené z alobalového pytlíku, volně pohozené v přepravce .... nejevili známky zhoršených svítících vlastností .... prostě svítí stejně jako nové , právě vybalené ...
jaromir
Rozpadlík
Příspěvky: 224
Registrován: 20.01.2012 14:12
Bydliště: podkrkonoší

Re: Lightstick

Příspěvek od jaromir »

Co mám zkušenosti:

Záleží hodně na výrobci. dělají se kvalitní a šmejdy.

Světlo (tj. přímé sluneční) jim hodně vadí - nejlepší jsou ty kousky rozbalené za výlohou v prodejně....
-když leží v šupleti není problém.

V mrazech se jim nechce pracovat - svítí "méně" po ohřátí OK.

Nejvíc a nejdéle svítí zelené (je taky nejvíce vidět na dálku)
Pak žluté a modré, zbytek nic moc.

Mají dobu expirace takže stárnou (přirovnal bych to k vybíjení u alkalických bat.)
"prostě po 5ti letech budou svítit třeba jen na 60% atd..."
r.dexter
Příspěvky: 16
Registrován: 15.11.2012 10:43

Re: Lightstick

Příspěvek od r.dexter »

Zjistil jsem zajímavou věc. Když se aktivovaný lightstick zmarazí, reakce se zastaví a přestane svítit. Tudíž se nedá použít v teplotách pod nulou.
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Lightstick

Příspěvek od MRAK »

a po rozmražení ... ?
Odpovědět