Improvizovaný vařič dřívkáč

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od DeadMan »

Tak zase nějaké grilování a v mezičase výroba práchna ;)
Přílohy
IMG_20160604_125928_1.jpg
IMG_20160604_130231_1.jpg
IMG_20160604_130651_1.jpg
IMG_20160604_132048_1.jpg
IMG_20160604_134118_1.jpg
IMG_20160604_134127_1.jpg
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
Dagobert
Příspěvky: 581
Registrován: 28.05.2014 12:21
Pohlaví: muž

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od Dagobert »

Tak jsem otestoval skládací dřívkáč na pár kostiček dřevěného uhlí určeného pro zahradní grily. Čekal jsem, jestli vydrží ten žár nebo ne. Kupodivu vydržel a tepelný výkon se ve srovnání s klacíky výrazně zvýšil. Na tři kousky to vydrželo hřát opravdu docela dlouhou a uhlí taky hned neshoří, takže se nemusí tak často přikládat a podobně. Prostě se z toho stal dobře použitelný vařič. Jen se tak nějak ztratilo to, že palivo se sbírá po okolí. Přece jen tahat s sebou pytlík dřevěného uhlí, to už si rovnou můžu vzít plyňák, že ano.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od Baca »

Ak sa pohybujes v oblasti, kde su turisticke ohniska, mozes drevene uhlie nazbierat aj tam. :-)
Prežiť !!!
H-mrtvolka
Příspěvky: 4
Registrován: 20.11.2016 17:26
Pohlaví: muž

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od H-mrtvolka »

Dagobert píše:
viktor píše:...
pekna kombinaace drevo.,lih je treba tohle https://www.youtube.com/watch?v=A8HKwt-APgY
je tam jasne videt vstupy jak primarniho tak sekundarniho vzduchu
jasne a cena je take uplne jina :-x
Moc hezký a šikovně vymyšlený ten dvojitý přívod vzduchu. Na videích je krásně vidět, jak to přidává další teplo spalováním kouře. Jenže ta cena je strašlivá. :shock: Když jsem si jen tak zkušebně naťukal vařič prostřední velikosti s příslušenstvím a dopravou, tak vyskočila cenovka na $299, tj. 7500 Kč. Uf! Asi bych byl ochoten za to dát tak do 2000. Ale můžete mně to někdo koupit k narozeninám :-D
Zdar,
ona Solostove a podobný výrobky s podobnou cenou, jsou určený snad pouze zápaďákům, co neví co s prachama a neví jakou má co cenu. Od rejžáků mi právě jde tento producht, který jsem pořídil i ze zvědavosti: https://www.youtube.com/watch?v=OOr0rTDC38Y Borec i celkem dobře ukazuje, jak se to má zapalovat - shora dolů. (Na prvním jeho videu se můžete podívat, co mu poslali :) Byl to evidentně bordel v dílech ve fabrice.)
A koupil jsem to asi za 13$, tj. do 300Kč. Jen doufám, že dolar zas někdy spadne na 17, jako zamlada, až třeba bude konec světa:)

S dřívkáčema mám dobrou zkušenost, neb mám asi 8 let tohle: https://www.youtube.com/watch?v=iEaaI4ktNcY Povšimněte si mohutnýho dýmu při výkonu 3kW. Ale pochopitelně je zajímavá i verze bez dmychadla i když nehoří tak dobře. Jelikož tu probíráte solostove bazmeky za tisíce, tak jsem se už teda taky registroval, k přiložení svýho. Taky je dobrý, že dřívkáče se dají používat i v interiéru. Stačí nad něj postavit digestoř/nálevku do komínku. Možná už to tu všechno je, ale nemám forum projetý.
H-mrtvolka
Příspěvky: 4
Registrován: 20.11.2016 17:26
Pohlaví: muž

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od H-mrtvolka »

Venet píše:rado sa stalo ;)
Odpisal by som aj skor, ale nestiham sem chodit :oops: dufal som ze budem mat zimu volnu... a makam cely cas.
A urcite pouzi nerez. Hlinik je zdraviu skodlivy ;)
a serepeticky ala hlinik so superhyperultrateflonovodiamantovouHitech vrstvou su naprd. Raz poskrabes a mozes vyhodit. Nerez vydrhnes aj v potoku pieskom.
Moderní hliníkový ešusy, eloxovaný na šedou barvu, mají na povrchu mikrovrstvu korundu - oxid hlinitý. Ten je samozřejmě chemicky inertní a tvrdý tak, že normálně používám nerezovou žlicu na všechno a nejeví známky škrábání.

Nerez má lepší izolační vlastnost, že odráží teplo zpět do kovu, viz vysoceefektivní papiňáky, ale je zas těžší. A taky odolá žhavýmu, kdy hliník by se už propálil.
H-mrtvolka
Příspěvky: 4
Registrován: 20.11.2016 17:26
Pohlaví: muž

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od H-mrtvolka »

Tak proběhl testík onoho vařiče. Litr dal za 16 minut a mohl by ještě rychleji, kdybych občas přidal se dřevem. Venku 6°C a minimální vánek. Funkce lepší než jsem čekal, vůbec nezakouřil, až na malý moment přebytku plynu. Ešus je ale černý i tak, což nepotěšilo. Jsem zvyklý na dřevoplyn, kdy po dvaceti vaření je ešus tak leda lehce nažloutlý. Spotřeba ani ne dvě hrstě klacíčků.

Když už tady někdo svévolně mění můj moderní nick, tak ho zrovna změň na "venca lahev". Tohlencto je bastl.
Uživatelský avatar
zdoch
Příspěvky: 237
Registrován: 06.01.2016 13:39
Pohlaví: muž

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od zdoch »

Po dlouhý době půl dne jen pro sebe, venku sucho, tak šup do přírody. Rozdělal sem si oheň v dřívkáči, tentokrát velkej a těžkej IKEA odkapávač s dírou a nožičkama. Ale oproti tomu malýmu, co nosím pořád v baťohu to má větší grády, není problém mít v popelu brambory a k tomu opíkat klobásu nebo vařit čaj. U toho malýho musím všechno postupně, takhle jsem měl během 30minut uvařeno 0,6l lesního čaje, upečený brambory a dvě klobásy.
Nestihl sem ani dopít pivo a kořalku z placatky, co sem táhl s sebou, tak jsem si k večeru už jen udržoval oheň a kouřil dýmku. Za těch 59,-Kč pořizovací náklady + 4 šrouby s vymezovacíma matkama jako nožky a trochou práce je to moc fajn věc :clap

Jen vymyslet mřížku na vršek, po dvou použitích se ta mřížka z větráku od PC začíná rozpadat, koupil jsem mřížku na sporák, ale nedělají se tak velký, aby přesahovala přes okraj. Nějaký nápad čím to nahradit, nebo z čeho použít? Přivařovat k sporákový mřížce packy se mi nechce.
Přílohy
1
1
2
2
3
3
4
4
5
5
Buď opatrný v tom, co trénuješ, můžeš se stát opravdu dobrým, ve špatné věci!
Tony Blauer
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od DeadMan »

V supermarketech před sezónou prodávají různé rošty za cca dvě kila.

Sice jsou větší, ale šlo by z toho udělat a určitě by to vydrželo.

Jen by to tím ztratilo to kouzlo za levno :(
You cannot kill me as I am already dead!
danny1691
Příspěvky: 254
Registrován: 02.03.2015 13:28
Pohlaví: muž

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od danny1691 »

zdoch: já použil tu mřížku ze zdroje taky 2x a zatím drží. Pokud nepočítám za studena testování nosnosti. 1l vody a už nevím jak dlouho.
Příští sobotu mám v plánu vycházku, takže uvidím jak bude držet. Chci si udělat kafe nebo čaj a teplý jídlo.
Jinak mřížka je ze zdroje lepších kvalit, tak možná to mají dobře udělaný i po této stránce.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od Hohepa »

IMHO si myslím ,že by pomohlo tu mřížku od ventilátoru dávat tak, aby ty příčné dráty byli vůči kruhům dole a váha položených uzenin tím byla roznesena na všechny "sváry" . Tedy dávat tu mřížku obráceně.
Případně by tak pak ten kříž šlo vyztužit přidáním příčného drátu , který by šel od kraje ke kraji a při tepelném namáhání by nesl hmotnost naloženého "nákladu" a zamezil by mechanickému namáhání spojů při vysokých teplotách.

Tedy předpokládám že se to rozpadá ve spojích .. :D
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od K4cer »

Si ji bodni COčkem
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od bacil »

Pochromovaná mřížka ze zdroje od PC... Není náhodou obtěžkána těžkými kovy?
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
danny1691
Příspěvky: 254
Registrován: 02.03.2015 13:28
Pohlaví: muž

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od danny1691 »

Čerti vědí, ale doufám že minimálně zdejší osazenstvo by na tom negrilovalo.
Když už tak v alobalu (ehm, při těch teplotách se něco uvolňuje a dokáže se to dostat i pod alobal? Nebo je to problém kontaktní)
Pravda, na obrázku není použita mřížka, ale dva kolíky neznámé historie.
IMG_20170403_023541_337.jpg
Mirino
Příspěvky: 59
Registrován: 12.10.2014 13:11
Pohlaví: muž

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od Mirino »

To přidané plechové stínění nějak vylepšilo komínový efekt?
danny1691
Příspěvky: 254
Registrován: 02.03.2015 13:28
Pohlaví: muž

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od danny1691 »

Rozhodně ne :D jen jsem zkoušel jakou má ten slavný odkapávač pevnost, když mu na čtyřech místech nechám udělat do lemu drážky na ten "rošt" ze zdroje. Byla horší než jsem čekal a ten plech to zpevnil (provizorní řešení, Ikea je daleko)
Jinak cca 0,5l vody to dá do 15 minut pokud je rozumně suché dřevo. 0,3l to byla už velká rychlovka, skoro jako na plynu.
danny1691
Příspěvky: 254
Registrován: 02.03.2015 13:28
Pohlaví: muž

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od danny1691 »

Dneska celej den v lese- ikeáč byl v akci 2x, ohříval pouze 0,5 litru vody na kafe. Mřížka ze zdroje stále drží
sauerkraut
Příspěvky: 222
Registrován: 04.11.2017 1:27

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od sauerkraut »

Drivkac z pocitacoveho zdroje bych urcite nedelal. Ten plech je zinkovany, zinek bude horet a s trochou stesti je pry mozne poridit si i zinkovou horecku (to se mi zatim nepovedlo i kdyz uz jsem zinkovanou ocel i svaroval, ale snazim se u toho moc nedychat a nevarim toho velke kusy).

Obycejna ocel bude podle me v pohode. Ona se asi casem propali, ale bude to trvat. A ta nerez v tom ohni taky nevydrzi vecne, nektere z legur reaguji nejen s kyslikem ze vzduchu, ale i s dusikem (minimalne titan).

Navic nerez ve skutecnosti neexistuje. Je to obycejna povrchove pasivovana ocel. Pasivace se sama obnovuje (stejne, jako u hliniku), protoze vznika z primesi (chrom, titan a podobne), ktere jsou primo v materialu. To vypada na prvni pohled dobre, ale pokud zacne nerez nekde reznout, tak od toho mista bez problemu rezne dal. A proc by mela zacit reznout? Treba protoze se na nejakem miste povrchove vypali legovaci kovy. Nakonec nejhorsi zprava - jedna nerez vam muze fungovat perfektne a druha vubec. Ruznych nerezi jsou stovky a tisice a typicky ani nezjistite, jakou mate (pokud si nekoupite primo ten material a cele zarizeni nevyrobite).

--------------------

Kdyz uz je tak pekne vyresena efektivita ohniste, nestalo by za to udelat neco i s efektivitou nadoby? Treba udelat triplastovou nadobu? Smerem zevnitr ven:
- jidlo
# potravinarska nerez
- horke spaliny
# nerez, nebo obycejna ocel - treba 0.1mm z plechovky
= skelna vata - tepelna izolace
# nerez, obycejna ocel a mozna i hlinik

Nebylo by to sice tak efektivni, jako kellykettle, ale zase se bude lepe myt nadoba na jidlo a hlavne to nevyzaduje svarovat potravinarskou nerez a tepelne izolacni kominek pujde nasadit na jakoukoliv nadobu vhodneho prumeru. A nejlepe doplnit tepelne izolacni poklickou.

---------------------

Ja osobne jsem liny neco tahat a verim na ISRU (in situ resource utilization), takze to vetsinou dopadne tak, ze proderavim nejakou vetsi plechovku hrebikem, nebo nastrojem v multitoolu. Hori v tom cokoliv pevneho, ale o zivotnosti plechovky pri provozu na drevo toho moc nepovim, dostkrat jsem ji pred akci nenasel, koupil pulky borskvi a udelal na miste dalsi.

Pro hezci variantu se muzete inspirovat tady: http://punktopia.cz/lihovy-varic/
Mas mozek, tak se neboj ho pouzit!
Uživatelský avatar
zdoch
Příspěvky: 237
Registrován: 06.01.2016 13:39
Pohlaví: muž

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od zdoch »

Dřívkáč - finální verze 2.0:
Dřívkáč mě baví :clap, proti předchozímu (fotky v minulých příspěvcích) jsem posunul otvor na přikládání úplně nahoru, aby se tolik nesypal popel ven a přidělal lepší držáky na vaření, teď to vypadá jak hořák na sporáku. Dobrý hlavně, když vařím na litinový pánvičce, nebo v ešusu, plamen se nedusí, jako dřív, když byla nádoba přilepená hned na vařič, ale plameny pekně oblizují pánev. Nohy jsou jako u minulý verze z vymezovacích matic, oproti předchozímu dřívkáči sem dal pérovky, aby se matky nepovolovaly. Dřívkáč nesedí přimo na zemi, ale je ve vzduchu a má volný spodní díry a líp hoří.
Výkonostně jako střední hořák (v 0°C sem uvařil litr vody ve 12cm Zebra Billy-Can za cca 10minut). Navíc na to pasuje ta zmenšovací mřížka na sporák, pokud bych vařil třeba v Klean Kanteen, nebo malým hrnku.
Přílohy
dřívkáč 2.0
dřívkáč 2.0
dřívkáč 2.0 vs 12cm Zebra billy can
dřívkáč 2.0 vs 12cm Zebra billy can
dřívkáč 2.0 s mřížkou
dřívkáč 2.0 s mřížkou
dřívkáč 2.0, litinová pánev
dřívkáč 2.0, litinová pánev
dřívkáč 2.0 vaření vody v 12cm Zebra billy can
dřívkáč 2.0 vaření vody v 12cm Zebra billy can
dřívkáč 2.0 vaření v přírodě
dřívkáč 2.0 vaření v přírodě
Buď opatrný v tom, co trénuješ, můžeš se stát opravdu dobrým, ve špatné věci!
Tony Blauer
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od bivoj »

Přemýšlel jsem, jestli to nedát spíš do vtipů, ale ono jim to asi fakt funguje (buben v pračce je nerez, že), takže takový improvizovaný "megadřívkáč" nikoliv do lesa, ale třeba na zahradní grilování:
drivkac-jinak.jpg
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
hulvath
Příspěvky: 107
Registrován: 28.10.2013 22:36

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od hulvath »

Jak primitivni :) Naco, kdyz Condor Beroun vyrabi perfektni drivkac ?
Odpovědět