Improvizovaný vařič dřívkáč

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
Uživatelský avatar
marish
VIP
Příspěvky: 654
Registrován: 12.01.2011 21:29
Bydliště: Liberec

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od marish »

DSCN5796a.jpg
v praxi...
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od Terminated Account »

Taková malá blbost a kolik to udělá radosti ;) Dobrá práce :yes
Uživatelský avatar
marish
VIP
Příspěvky: 654
Registrován: 12.01.2011 21:29
Bydliště: Liberec

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od marish »

Proto se s tím člověk tahá. Děti sbírají klacíky a šišky... a rychle se to pak složí a jde se...
DSCN5789a.jpg
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od Terminated Account »

Tomu rozumím. Výše jsem narážel na akce zcela jiného typu než vandr nebo výlet s dětmi. Dřivkáč má své místo, pro určité lidi na určité akce.
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od Fjord »

marish:
:mrgreen: hezká práce :yes
spynfo
Příspěvky: 25
Registrován: 12.07.2011 12:23

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od spynfo »

NEVYHAZOVAT nerezovou termosku (ktera prestala drzet teplo), staci k ni pak pouzivat drzacek na esusy (takove ty kleste), nebo blitzky ci multitool, do termosky nekolik otvoru s pilkou na zelezo, a pouzivam tez sacek, po vychladnuti termosky ji vlozim do sacku. Zarezy na otvorech jsem vyklepal trosku dovnitr, at se sacek neprerezava. Puvodni umely vrsek neni vhodny, lepsi je korkovy s dratkem (dirka s 1mm vrtakem).
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od Terminated Account »

Prosím tě, nejsem si jistý, že jsem to úplně pochopil. Termoska pak slouží jako nádoba na vaření? Nebo jako vařič. Nedokážu si to moc představit. Byl by detailnější popis či foto? Předem díky.
Uživatelský avatar
marish
VIP
Příspěvky: 654
Registrován: 12.01.2011 21:29
Bydliště: Liberec

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od marish »

Také bych rád podrobnější popis. Nedávno jsem se o něco podobného pokoušel, mám rozdělanou termosku doma, ale zatím nedoděláno... Zamýšlel jsem to tak, že ve spod by se pálil tuhý líh, teplo by šlo nahoru mezi plášti komínovým efektem a tam skrz díry ven. A ohřívala by se voda v normální vnitřní nádobě termosky. Ale šlo jen o 0,5l termosku, a moc prostoru mezi plášti není. Navíc to proti Kelyketlle není ideální princip, protože ohřátý vnější plášť je vlastně ztráta. Pak mě ještě napadlo upravit to jako nástavec na dřívkáč...
spynfo
Příspěvky: 25
Registrován: 12.07.2011 12:23

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od spynfo »

Termoska je celokovova, matny chrom https://www.google.com/search?tbm=isch&q=termoskaKovova. Svrchni 2 dily s plastem jsou v tomto pripade nanic, roztavily by se. Dira ve spodni casti (naboku) na prikladani, na stejne strane dira nahore jako kominek (udelane pilkou na zelezo). To jest, kdyz se podivam do ohniste v termosce, zaroven vidim kominek. Nadoba uvnitr je na ohrev vody. K vyliti vody musi prijit kominkem a prikladacim otvorem nahoru. Na to jsou nejlepsi kleste blitzky, protoze jsou zahnute. Kdyby mel korkovy vrchnacek od kominku prihorivat, pridame vrstvu alobalu (nebo vybereme trosku paliva ven). Funguje na nejtenci vetevky. Varim nad potokem na kameni. Kdyby NAHODOU, tak uhliky spadnou do vody. Nebo bych to v prip. nutnosti cele skopnul do vody (jeste se nestalo, takovy vitr jeste nebyl). Principialne to vypada, jako kotel na skvarky, kteremu chybi komin. Kotel = nizky a siroky, termoska = uzka a vysoka. Ale principialne je to to same. Jediny rozdil je v tom, ze prikladaci otvor i komin jsou na stejne strane. + pridavam neco, jako mikroUdirnu http://www.youtube.com/watch?v=_VdjrQB9_-I
Uživatelský avatar
marish
VIP
Příspěvky: 654
Registrován: 12.01.2011 21:29
Bydliště: Liberec

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od marish »

Spalovací prostor musí být hrozně malý, sám sem proto uvažoval o pevném lihu. Ale jestli ti to funguje, tak o to raději bych viděl fotku.
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od tygrsdrakem »

Narazil jsem na dva typy dřívkáčů, které mě zaujaly:
http://www.bushcraftshop.cz/bushcraftsh ... -Stove-v-2
https://www.youtube.com/watch?v=gMDw1KHEG1w
Ten první je mi sympatický svým kapesním provedením, u druhého mě zajímá sekundární spalování. Nemáte někdo praktickou zkušenost jaký je z hlediska provozu rozdíl mezi jednoduchým dřívkáčem a takovýmto dřevoplyňákem? Jinými slovy: Stojí za to se s tím tahat?

EDIT: Vygooglil jsem ještě něco litaratury: http://amper.ped.muni.cz/miler/climatel ... _kamna.pdf
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
Uživatelský avatar
zdoch
Příspěvky: 237
Registrován: 06.01.2016 13:39
Pohlaví: muž

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od zdoch »

Já mám od Bushcraftu ten menší za 620,-
http://www.bushcraftshop.cz/bushcraftsh ... Stove-MINI
Je to malej žebrák a když jsem v něm poprvý rozdělal oheň, tak sem z toho byl trochu rozpačitej. Je to fakt dost malý. Musel jsem ze začátku přikládat vrchem, až se celej vnitřek naplní žhavejma uhlíkama a pak na to plácnu půl litrovej nerezovej hrnek. Voda je uvařená do 10minut a v průběhu vaření je potřeba neustále přikládat bokem. Je dobrý si udělat zásobu malejch klacíků, jinak dřívkáč hodně rychle vyhasne. Ale na to, že to váží 150g a složený je to za minutu, tak to půl litru vody uvaří překvapivě rychle. Na ohřev guláše v plechovce pro jednoho, případně na usmažení pár vajíček by to ještě stačilo, na cokoliv většího už ne. Na uvaření polívky v ešusu by nejspíš nestačil ani ten větší dřívkáč.
Žádnej popel v jídle/pití, jako když jsem dřív dával hrnek rovnou do ohně. A navíc se to bere jako uzavřenej oheň podobně jako plynový vařiče, takže se s tím dá vařit i v lese, kde je rozdělávání uzavřenýho ohně zakázáno. Nosím neustále v baťůžku.
Přílohy
dřívkáč
dřívkáč
Buď opatrný v tom, co trénuješ, můžeš se stát opravdu dobrým, ve špatné věci!
Tony Blauer
Uživatelský avatar
Dagobert
Příspěvky: 581
Registrován: 28.05.2014 12:21
Pohlaví: muž

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od Dagobert »

Testoval jsem ten menší na klasickém ešusu, tj. cca 2 litry vody. Nemá na to sílu, i když ho roztopíš a pořád přikládáš. Voda se ohřála, tak nějak se odpařovala, ale do varu se ji přivést nepovedlo. A jak píše Zdoch, musíš napřed roztopit a pak pořád přikládat, jinak to strašně rychle vyhasne.
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od tygrsdrakem »

Dagobert: Na zavřeným ešusu?
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od Cep »

Vařit v ešusu bez pokličky je ztráta času..
Uživatelský avatar
Dagobert
Příspěvky: 581
Registrován: 28.05.2014 12:21
Pohlaví: muž

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od Dagobert »

Klasický velký díl, hliníkový. Bez pokličky se sotva začaly dělat bublinky. S pokličkou už šla pára, ale var to nebyl. Přemýšlel jsem, že vyzkouším hodit tam briketku nebo něco podobně výhřevného, ale nebyl jsem si jistý, jestli by to vydržel ten tenký plíšek vařiče.
Mám ještě i ten větší model, ten zkusím na nějaké příští akci.

Větší kousky dřeva se musí házet seshora, tou dolní dírou je tam nenacpeš.
Ten menší vařič je fajn na ohřátí konzervy nebo už hotového čaje. Asi by zvládl polívku do hrníčku. Tu větší čínskou nudlovou, tam už bych si nebyl jistý, ale asi by to dal taky, protože ty nudle var nepotřebují. Na nic většího podle mého názoru nemá výhřevnost.
Uživatelský avatar
zdoch
Příspěvky: 237
Registrován: 06.01.2016 13:39
Pohlaví: muž

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od zdoch »

Já se u toho malýho dřívkáče dostal z 0,5l studený pramenitý vody v nerez hrnku bez pokličky k varu asi po 10ti minutách. A to sem během vaření přihazoval smrčkový výhonky a kopřivy a ochlazoval sem bylinkama. K varu se dostat jde. Bylo docela chladno cca 8-10°C. V mrazu by to bylo horší, ale kdyby se použilo pítko s víčkem, tak toho půl litru by se přivést k varu dalo docela dobře a ty čínský polívky by problém nebyl, stejně jako s bylinkama. Na cokoliv většiho je to slabý.

Nějaký rožeň na gril, aby se to dalo dát přes oheň by se dost pronesl, ale nosím sebou pončo, kdyby pršelo a v něm mám přibalenejch 6 náhradních kolíků od stanu, kdyby bylo potřeba pončo přichytit do země a udělat závětří, nebo přístřešek. Už jsem ty kolíky párkrát použil na vaření. Stačí je napíchat do kruho do ohně těma "packama" dovnitř a bez problému to unese ešus s 1,5l vody a váží to míň než dřívkáč ;) blbý je, že rozdělávat otevřený oheň v lese se nesmí. S dřívkáčem to jde obejít.
Buď opatrný v tom, co trénuješ, můžeš se stát opravdu dobrým, ve špatné věci!
Tony Blauer
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od Cep »

Když se ovesné vločky večer namočí, tak ráno stačí přihřát... Hodí se před namočením lehce opražit..
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od viktor »

drivkac je takova survajvlova fikce..
problem je samotne palivo, je sice teoreticky nestale v libovolnem mnozstvi k dispozici, ale ne vzdy v dobrem stavu.
proste aby mel drivkac rozumny vykon musi byt palivo suche. To ted celkem je protoze je dlouhodobe sucho ale ne vzdy.
je podle me lepsi bud si rozdelat normalni ale maly ohen. A nebo pokud z nejakeho duvodu nechceme vzit rovnou varic na nejake rozumne palivo. Z mnoha duvodu davam prednost kapalnemu lihu. Varic je lehky jednoduchy, primitivni drzak varice a nejake nadoby lze kopit a mala flaska lihu v nouzi staci. Jinak maly ohen.
V pripade drivkace potahnete nejakej kus zeleza, tj , drivkac s nejistym vysledkem.
Jedine co mi fakt fungovalo pro zkouskach byl drivkac udelany ze zmineneho drzaku na pribor z IKEA vlozeny na prinytovanych drzacich v plechove trubce od kamen. To zajistovalo nutny tah. Fungovalo to pokud bylo drivi perfektne suche.
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
majsner
Příspěvky: 246
Registrován: 14.01.2011 18:17
Bydliště: Sudetenland

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od majsner »

zdoch píše:A navíc se to bere jako uzavřenej oheň podobně jako plynový vařiče, takže se s tím dá vařit i v lese, kde je rozdělávání uzavřenýho ohně zakázáno.
Máš k tomu tvrzení, prosím Tě, nějaký zdroj (pokud možno rozhodnutí, příp. vyjádření někoho kompetentního, ne domněnky někoho v diskusi). Podle mě to je nesmysl. Dřívkáč není žádný uzavřený oheň. Stejně jako vařič na bombu není uzavřený oheň. Obojí je zakázáno a od obojího může chytnout les. Věřím, že někteří jednotliví ochranáři mohou různé druhy ohně vnímat a posuzovat různě intenzivně a nad některými třeba i mávnou rukou. Ale myslím si, že pokud bude někdo chtít, tak tě utaví na propíku i na dřívkáči.

Tím nijak nezpochybňuji užitečnost dřívkáče. Určitě je efektivnější než normální oheň, dá se provozovat i v prostorově náročných podmínkách, zůstane po něm úměrně méně bordelu a oproti propíku je zase lehčí a levnější na provoz. Ale myslet si, že dřívkáč je uzavřený oheň a mít kvůli tomu příslušníky na salámu by se mohlo nevyplatit. Krom toho když budu potřebovat rychle zdrhnout, tak jsem o dřívkáč přišel (pokud nenosím azbestové rukavice) a zůstal tam po mě jako důkazní materiál.
Odpovědět