Improvizovaný vařič dřívkáč

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od MRAK »

Přesně pro ten druhý případek ;)
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od Grunt »

Ok, tak to jsem možná trochu netrefil, ale to také ještě hned nemusí znamenat, že má Fjord automaticky pravdu (akorát ji bude mít s vyšší pravděpodobností).

Jinak teď jsem se podíval na Rage a zapomněl úplně tu nejdůležitější výhodu v libovolné PA době: Svíce se dají snadno použít pro barter (přeci jen je to energie v jednom balení, kterou už jen stačí zažehnout), Dakota nebo libovolné otevřené ohniště už hůř. Vrtačku nebo pilu nebo energii k potřebné úpravě nemusí mít kdokoliv, ale zas může mít jiné věci.
BOGOVIK
Příspěvky: 507
Registrován: 12.11.2011 15:09
Bydliště: JMK

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od BOGOVIK »

To Grund:

ad. Moc času? Jedna díra z vrchu... :

Tak jestli mi chces rici neco ve stylu, rucne to udelas za 5 minut a neunavis se, tak jsi rucne nikdy nic nevrtal. Ja mam po dedovi truhlarskou dilu(prvorepublikovou) a vrtal jsem rucne nejednou. Ty diry ti daji odhadem 30-40 minut prace a spotis se jako prase (nezapomen jake prumer tomu daval). Takze pokud to nebudes delat el. vrtackou tak je to sice krasna vec, ale v PA na dve veci.


ad. Stromy těžko sami od sebe spadnou... + Jo? Z jednoho polénka? No to těžko...:

Pro predstavu proc si myslim, ze to co sji napsal nema vubec realnou uvahu pro dobu PA.
1) V PA bud budes na uteku a jsi z baglem, tak je lepsi tahnout drivkac. Mensi váha, mít to bude hulit, uvaris pohodlne v esusu jidlo. Nemas tedy zadnou potrebu delat nejake stojan, ten je v drivkaci. Nehlede na to, mensi potreba paliva a rychlejsi uvareni jidla.

2)nejsi na uteku a jsi v chalupe ci na statku. Takze tam vemes pilu a pujdes rubat drevo a nadelas si ho na spalky. Pak se ptam "proc bys proboha delal svici?" Tam mas kamna ci sporak. A budes jidlo na nem ci nich. Proc bys travil cas a energii vyrobou svice, kdyz mas sporak?

Ad. Blizard
Pokud by byl, tak urcite nebudu delat jidlo, ale budu nekde v ukrytu kde nefouka a zase jsem u toho, drivkac bude lepsi varianta.

Ad. nejaka situace kdy nemas nic nez nuz je dobra svice s tech drivek ci ta dira v zemi. V zime asi ty drivka(zeme zamrzla), dira v zemi v karo az pozim a to za pedpokladu, ze na miste chces stravit 1-2 dny. Delsi cas uz asi bude lepsi udelat si poradnou vetsi pec s kameni a hliny.

Ad. Záleží jak je na co kdo zvyknutý....
Snad se bavime o PA dobe ne o tom jestli pujdem na cundr ci kratke vyslat VHT a chcem tlacitko START. Tak k tomu se priznam si beru benzinak. Cokoliv co bude 1-2 tydny i delsi kde bude alepon trocha civilizace je ideal benzinak. Drivkac sem pouzival jednou a to kdyz sem byl mesic mimo civilizaci. A i tam byla krasa vzit pat vetvi a uvarit si jidlo a ktomu caj a jenom sedet a vykecavat se.


Ad. Nezkoušel jsem nicméně podle dostupných....
Podle principu raketovych kamen, i jejich jednoduchych realizaci je to podobne system v jedne dire splynujes a mas prisun kysliku pro splynovani a v dire se uz spaluje drevoplyn a tam mas hrnec. Planuju si delat na jare jakmile opadne navla v praci v dilne drivkac ala raketova kamna pak poreferuju.


Ad. Nechci se Fjord nijak dotknout, rozhodně je to...
Nu ja vypychl s jejiho prispevku postrech a mensi spotrebu paliva. Nechcu urazit tebe a schazovat Fjord, ale chces snad prohlasit, ze na toto potrebujes profesuru abys k tomuto zaveru dosel? ci potrebujes chemicke vzorec premeny dreva na teplo a popel abys mel dukaz?

P.S. budes mi ukazat modelove situace kde povazujes za lepsi variantu v PA dobe vyuziti svedske svice, ci toho provrtaneho polenka. Ja zatim jenom vidim hodne prace malo muziky a pro dve situace PA, ktere podle me nastanou jsou tou posledni variantou co udelat. Jako na efekt na cundr vyborne, ale jinak...
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od Venet »

este tu nikto neodpovedal Fjord. Na zaciatku si sa pytala na tie nadoby na varenie. Urcite chod do nerezu. Napr. na tejto stranke su znazornene. (nemusis ich objednavat odtialto, urcite sa daju zohnat aj na nemeckych esopoch)
http://www.raymears.com/Bushcraft_Produ ... -Can-14cm/
Tieto maju tu vyhodu ze maju aj usko na zavesenie. Takze ked budes mat velky ohen, tak ich mozes aj zavesit
;)
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od Fjord »

Venet:
óó tak to je luxusní tip-děkuji děkuji :mrgreen: (není tu klanící se smajloš)
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od Venet »

rado sa stalo ;)
Odpisal by som aj skor, ale nestiham sem chodit :oops: dufal som ze budem mat zimu volnu... a makam cely cas.
A urcite pouzi nerez. Hlinik je zdraviu skodlivy ;)
a serepeticky ala hlinik so superhyperultrateflonovodiamantovouHitech vrstvou su naprd. Raz poskrabes a mozes vyhodit. Nerez vydrhnes aj v potoku pieskom.
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od Fjord »

To je v pohodě :yes
Prošmejdila jsem ten odkaz a koukla na další stránky kolem těchto nádobek, ale bohužel, zřejmě se to nevejde do toho ikea, tedy 12cm. Je to hodně natěsno-objednávat bych to raděj neriskovala. Je to poměrně i těžší-kdyby se koupila 16cm- myslím kolem 600dkg, ta 12cm už nevím-něco kolem 480dkg. Jinak by byla super, je to kvalitní nerez silný, ale bohužel je to velký-stačilo by o 3-4mm míň, hm.
Ale shodou okolností jsem dnes objevila nerez nádobu-jmenuje se to "dóza" za kilo. :lol: Vypadá to na v celku pevný nerez, jen nevím, jak je to dole připevněný-snad to není jen nabodovaný nějakým svárem. Bude se to muset pak otestovat, jestli to přežije. Ale rozměrově úúúúplně přesně se tam vejde. Víčko k tomu sice je, ale je to z poloviny skleněný, takže koupím malý nerez talířek a bude to :mrgreen:
Hliník a ty eloxovaný povrchy taky neberu. Vím, co to dělá na pánvičkách-za chvíli je to poškrábaný-i když se to míchá vařečkou. Sice jsou to realtivně lehčí věci, ale na to jim kašlu. Alzheimra dnes má už skoro kde kdo :mrgreen: Pak je ještě titanový, no, ale to bych musela vykrást asi banku .
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od Venet »

Ale dal som typ. Sam po takom pasiem, ale nechce sa mi to odtial obejdnavat. Skor vymyslim "drivkac" na nadobu ktora mi vyhovuje, ako naopak. Zatial aj tak najcastejsie pouzivam nerezove pitko z US flase. A momentalne mam chrobaka v hlave, ako vyrobit "drivkac" na toto pitko tak aby tam zbytocne nevznikali straty. tzn. nie okruhly otvor, ale ladvinkovy...
Existuje aj origo varic na toto pitko, nanestastie na Slovensku nezohnatelne.
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od Fjord »

nj, já vím, že vymýšlet nádobu na dřívkáč je trochu přitažený za vlasy, ale nerezový ešus-kotlík už právě mám-tatonku 1,6 l. Takže ta nerez nádoba by byla jen na nouzovku, nebo kratší čundry-tedy co nejlehčí batoh.

Pokud samo vyřešíš zakřivení US pitítka pro dřívkáč , tak se zavděčíš určitě spoustě klukům :mrgreen:
Uživatelský avatar
Hans
VIP
Příspěvky: 71
Registrován: 27.02.2012 18:16
Bydliště: Kósek vod Štatlu

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od Hans »

Fjord: Celonerezová nádoba, která pasuje do "Ikea-dřívkáče" už byla nalezena ;) .
Je to v tom odkazu zhruba v půlce, od uživatele Kraken666:

http://www.knife.cz/Default.aspx?tabid= ... s&m=335862

Dlouho jsem se na takovou sestavu chystal a nakonec jsme si s drahou polovičkou udělali radost kouzelnou konvičkou kelly ketle...

Venet: Nevím jak u vás, ale v ČR je vařič pod US pitítko na eshopech sehnatelnej celkem dobře, dělá je i miltec, takže by snad nebyl problém s případným objednáním a dovozem do tvé oblíbené prodejny...
Ikdyž s "Milshitem" moc dobré zkušenosti nemám, na hliníkové plechovce pod pitítko toho doufám tolik nepokazí...

Třeba tady by měl být originál (nedělám reklamu, jen uvádím příklad):
http://www.militaryrange.com/preziti/varic-us-pod-pitko


Jinak zajímavé konstrukce nejen dřívkáčů jsem našel nedávno tady (pokud to tu už je, tak se omlouvám):

http://zenstoves.net/Wood.htm
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od Fjord »

Hans:
taky krásná vychytávka :mrgreen: :yes
Já na ni přišla už zhruba před 2 měsíci v tomto videu: http://www.youtube.com/watch?v=ojCuknle_AE
Byla jsem se pak na tu konvičku kouknout do železářství-ale moc mě čoveče nepřesvědčilo. Velikosti jo, to je v pohodě, ale dole, kde je to přivařený byly tmavý fleky-nějak se mi to nezdálo. Ještě jedna věc je na tom nepříjemná, že se to dá použít jen na vaření vody, ale nejde v tom míchat kaši-no, jde, ale velice samozřejmě špatně. Takže jsem si říkala-uřezat ten vršek aby to byla otevřená nádoba-ale objevila jsem jinou nádobu, tak zatím uvidím. Ale díky za typ.
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od MRAK »

Co tohle Fjord?

http://www.akva-exo.cz/detail/pro-ptact ... itka/2555/

Neznám rozměry, jen mě napadlo zdali není něco v sortimentu pro zvířata .....
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od Fjord »

:rofl píp píp ... :rofl no mě znáš
To vypadá taky úžasně, jen bych se musela kapku zmenšit, při mý výšce by se mi asi nedostávala výživa v tom menším množství na nožičky a prdelku :rofl A to nemluvím o mozečku-jestli tedy nějaký vůbec mám :rofl
Naposledy upravil(a) Fjord dne 28.02.2012 21:54, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od MRAK »

Ale sakryš :D
To jsem tomu dal .....

No myslel jsem tu misku o průměru 12cm a obsahu 0,56 litru
Je z nerezu , tak kdyby se vešla na ten tvůj úžasnej dřívkovařič .... 8-)
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od MRAK »

Tady jsou i pro číči :mrgreen:

http://www.akva-exo.cz/detail/pro-kocky ... ezove/808/

A různé velikosti ......
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od Fjord »

no člověče, to taky fakt není špatnej nápad..zrovna jsem včera odklidila z venku nerez misku pro hafuše-dávala jsem tam ježkům něco na jídlo, zůstala tam celou zimu a je naprosto v pohodě-takže to bude dobrý materiál.. :yes

A nehledě, že kočka jsem :lol: takže by to bylo stylový :rofl
Uživatelský avatar
marish
VIP
Příspěvky: 654
Registrován: 12.01.2011 21:29
Bydliště: Liberec

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od marish »

Fjord, asi se nechám inspirovat tvým Ikea dřívkáčem.
Princip mi vyhovuje, je to super na krátký vycházky s dětma, ale ta plechovka je malá a netáhne. A než dělat novou, tak už rovnou zkusim tohle.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od Grunt »

Grunt píše:Mě osobně se víc líbí Fire log, protože se hned tak nerozpadne a udrží nádobu dokud bude hořet. V neděli jsem si ho zkoušel. Je to fakt naprosto perfektní. Už mám objednaný pořádný hadový vrták do dřeva (30/460). Ještě jsem na něj položil klasickou kamnářskou trubku a hleděl jak puk co se dá z jednoho blbého polénka vytáhnout. Div neodletělo do vesmíru (neodletělo, protože trubka se rozžhavila do ruda, propálila, spadla do sněhu a zasyčela - budu si muset nechat v práci zakružit něco pořádného z nějakého nerezu).
O toto se s váma musím podělit: V neděli jsem zkoušel na chatě „Fire log“ s klasickou přišroubovanou kamnářskou trubkou (ta minulá se mi roztavila, protože byla hliníková, což jsem nevěděl). Rozhoření bylo těžší, poněvadž jsem si zapomněl plynový hořák a díra se mi permanentně ucpávala (iniciaci budu muset ještě nějak dořešit, fakt to není sranda), nicméně když se to rozjelo tak to byla paráda. Zespoda sání, seshora žádný kouř jen horké průhledné plyny (asi kombinace vodní páry a CO2), celkově to valilo velice dobře a nikde nebylo vidět, že to celé vůbec pracuje. V iniciační fázi to ovšem kouřilo a jelikož jsem vyčuzoval sousedy, byl jsem nucen přesunout se na ulic. No lidi chodili kolem a čuměli na mě jako na idiota, zajímavé že odvahu zeptat se až na jednoho malého cigánka neměl nikdo. :-) Co je ovšem zajímavé: V lokalitě byl lesní požár, hasiči létali sem a tam a pak jezdili ve Fábii dokola a měli rozkaz „monitorovat situaci“. Sice šlápli na brzdu, hleděli, ale jinak nic. Až když to celé vyhořelo, rozpadlo se, začalo to čmoudit bílím dýmem a já se to chystal nechat vychladnout a uklidit milá paní od požárníků ve slušivé uniformě zastavila, začala se zajímat co to vlastně vyvádím a napařila mi pokutu 15€ (ve správním řízení nabízela 50-100€). Takže pánové (a dámy), jestli chcete v lese Fireman-resistant řešení, jednoznačně doporučuji. Již otestováno. Nevšimnou si toho ani požárníci, natožpak nějaké loupeživé bandy. Na bloček jsem náležitě pyšný, ten půjde za rámeček.
Uživatelský avatar
marish
VIP
Příspěvky: 654
Registrován: 12.01.2011 21:29
Bydliště: Liberec

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od marish »

DSCN5691a.jpg
DSCN5693a.jpg
DSCN5694a.jpg
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od MRAK »

Pěkné to máš příteli ... pěkné :yes
Odpovědět