Improvizovaný vařič dřívkáč

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
Uživatelský avatar
zdoch
Příspěvky: 237
Registrován: 06.01.2016 13:39
Pohlaví: muž

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od zdoch »

Nemám a nehledal jsem. Zatím. Právě jsi mi nasadil brouka do hlavy. Všichni prodejci dřívkáčů to uvádí v popisu. Možná jen proto, aby zvedli tržby, protože >600,- za kus plechu je dost.
Buď opatrný v tom, co trénuješ, můžeš se stát opravdu dobrým, ve špatné věci!
Tony Blauer
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od viktor »

vem si svuj drivkac at uz za 600,. ci inprovizovany... vyraz v desti do lesa ( bez otepi drivi v batohu ) a az budes poradne utahanej z pochodu, zmrzlej a mokrej tak si na tom drivkaci uvar porci grogu... a az budes tu neustale kourici ( prozrazujici pozici) poradne nehorici vec vo nema zadny vykon a potrebuje neustale jemne krmeni a foukani a zasere vse kolem, nakopavat k dlouhemu letu tak si pripomen ze nejen rozdelavani ale hlavne rozkopavani ohne je v lese prisne zakazano.
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
zdoch
Příspěvky: 237
Registrován: 06.01.2016 13:39
Pohlaví: muž

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od zdoch »

Něco málo dříví na podpal nosím, nenechávám věci náhodě, abych běhal zmrzlej v dešti po lese a hledal suchý dřevo. Když bude mokro, kašlu na oheň a rum vypiju studenej a skočím na teplý kafe na první benzínku. V mokru budu čadit tak jako tak, ať je to dřívkáč, nebo oheň.
No a jestli prozradím pozici a přijde četník a bude mi chtít dát pokutu, tak mu ji zaplatím. Aspoň se dozvím, jestli to, co píšou výrobci dřívkáčů je pravda. Prachy budou, my ne. Hledat se mi to nechce. Dřívkáč je v mým EDC prioritně hodně vzadu. Moc ho nepoužívám, vlastně ani ten oheň moc nerozdělávám. Uvařenej čaj nosím v termosce. A nosím toho mnohem víc, i když z toho co nosím, většinou nepotřebuju nic. Je to dobrá zátěž místo tréninku, prostě mě baví se s tím tahat.

A jak píše marish o pár příspěvků výš. Je to s dřívkáčem sranda, zvlášť když jsou okolo děcka, zkusej si rozdělat oheň křesadlem, upečou si buřta, uvařej čaj z lesních surovin, pak se to uhasí a uklidí. A do ohně se nekope!
Buď opatrný v tom, co trénuješ, můžeš se stát opravdu dobrým, ve špatné věci!
Tony Blauer
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od tygrsdrakem »

Já mám standardně v batohu PB vařič a jednu malou PB flašku. O dřívkáči uvažuji spíš kvůli diverzifikaci zdrojů. Za dobrého počasí a dostupnosti suchého dřeva lze vařit na něm a PB flašku si šetřit pro méně příjemné situace. V případě rozkládacích pár kousků plechu je to pár gramů navíc a užitná hodnota značná. Zvlášť v případě nedostupnosti / nedostatku zkapalněných uhlovodíků...
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od Heike »

Tahám klasický rozkládací vařič na suchý líh. Dá se použít taky jako dřívkáč, když se provede tuning pomocí kousku alobalu. U vojska jsem se dostal k jejich většímu množství, dají se dát i dva do sebe-u jednoho víc vyklopím hranu kvůli přikládání. Topím lihem jen minimálně, když nejde udělat normální oheň. Ale jinak je moje představa dřívkáče propíchaná plechovka z konzervy, kterou jsem si s sebou přinesl. Dá se z nich tvořit cokoliv, viz UNNRA návody.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od viktor »

jj jako hracka je to prima, naprosty souhlas, nekolik jsem jich vyrobil..jen proste pisu ze to neni reseni jako spolehlivy zdroj, varic pro univerzalni pouziti.
Delaj se ale "drivkace" pro normalni kazdodeni pouziti v domacnosti :-)) funguje to perfektne, jen je to trosku vetsi a diky materialu litine i tezke, proste to neni do batohu. Samozrejme se predpoklada zasoba perfektne sucheho dreva.
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od Heike »

viktor: Tak plechovek nacházím kupu, resp. vytáhnu nějakou svou-jídlo stejně dám do ešusu, není problém vypláchnout a tak-pár děr-když nechci dělat stopy, pár větviček nebo stébel travin, minimum kouře. Když se musím rychle zdekovat, poleju z petky, vysypu a hodím do kaluže, nic na co bych si bral rukavice nebo zachraňoval-a dá se odnést. Po pár použitích se beztak rozpadne rzí. Věc, která se dá nechat propříště někde za kamenem. No a pak tu jsou výrobky, co zmiňují předešlé příspěvky-u těch je tohohle zacházení škoda-spíš bych je řadil někam třeba mezi kotlíkové grily. Propracované detaily, estetické, z lepších materiálů. Na výlet s dětmi ideální-já vařím bez pokličky, aby se mohly děti aktivně účastnit míchání a dochucování. Nic co bych dělal sám. V tom je asi největší rozdíl.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od Hohepa »

Pánové s trampováním jsem začínal v osumdesátých .
Za otevřený oheň se považovalo i zapálené cigáro :?
Není mi známo , že by to dnes bylo jiné ;)
Otevřený oheň - je zjednodušeně oheň co je v tom pazmegtu od někud vidět, to se nedá ukecat.
Notabene když se z těch předraženejch udělátek sypou uhlíky a vypálí to pod sebou trávu. :devil


ale jinak je to fajn pro pyromany co si rádi hrajou. Patřím mezi ně :rofl
Dva ty se sekundárním spalováním mám také na svědomí. První menší z plechovky od texaského hrnce z lídlu,
moc malé přikládat se muselo co 30 sekund, druhý byl z nějaké dvoukilovky a vnější plášť jsem spáchal z hliníkového plechu.
Velmi se osvědčil jako mobilní ohniště , když jedem nějakou řeku. Např na Lužnici byl v třetině kempů zákaz rozdělávání ohňů mimo vydlážděné ohniště. Todle má rozměr cca průměr 30× výška30 cm a správci kempů to měli za gril. :roll:

Až bude příležitost a vyhrabu to z garáže, tak udělám nějaké foto :head
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od viktor »

sekundarni vduch to chce a nejlepe predehratej. jsem svul výrobek nechal na jednom taboristi fungoval asi 3 roky a ted o vikendu uz definivne odesel na korozi. Hod fotku , jsem zvedavej
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od Count »

Chvíli si to tady čtu a docela se divím. Mám velký Ikea odkapávač jako dřívkáč. V lednu jsme s ním uvařili oběd pro dva a ještě jsem se strachoval, abych to nepřevařil, protže táhnul a hořel jak ďas. Když ho někam nesu, je v pytlíku a vnitřek vycpu měkým materiálem (ponožky, apod). Suchého chrastí je všude dost a i kdyby nebylo, za pár hodin pod bundou suché bude. To je úplný luxus za ty peníze a váhu.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od DeadMan »

Přesně, IKEA dřívkáč mě funguje za jakéhokoliv počasí a spálí téměř vše co člověk najde.

Výkon je na uvaření čaje nebo jídla z konzervy naprosto vyhovující, i nějaké to maso se nechá pěkně osmažit.
You cannot kill me as I am already dead!
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od viktor »

odkapavac iz IKEi nic proti, tyky jsem si si s tim hral. Ale nei to drivkac v tom pravem slova smyslu, ale jista forma prenosneho ohniste. Pro nekoho jsem mozna stoural, funguje to a tedy o co jde. Jasne. beru to a jak jsem rekl proti odapavaci z IKEI nic nemam. jen to proste neni drivkac :D
viktor
pekna kombinaace drevo.,lih je treba tohle https://www.youtube.com/watch?v=A8HKwt-APgY
je tam jasne videt vstupy jak primarniho tak sekundarniho vzduchu
jasne a cena je take uplne jina :-x
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od Venet »

Neviem kde som to videl, či na knajfe alebo na jutube, drievkač vytvorený z termosky - tej nerezovej. Niečo ako tuto ukázaný solo stove...
Cogito, ergo armatum sum.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od DeadMan »

Zahradní dřívkáč alias přenosné ohniště/gril/samovar :mrgreen:

Vyrobeno z bubnu staré ždímačky a dalších věcí co jsem našel ve stodole = nestálo mě to ani korunu.

Testuji ho už pár týdnů a funguje bezvadně (průběžně jsem ho lehce upravoval = přidával otvory pro přívod vzduchu atd.).

Spálí vše od dřeva až po dřevěné uhlí nebo briketky.

Voda o objemu formy na bábovku přivedena k varu do 10 minut.

Prostě kdo si hraje, ten nezlobí ;)
Přílohy
IMG_20160501_152808_1.jpg
IMG_20160501_160918_1.jpg
IMG_20160501_161142_1.jpg
IMG_20160507_121111_1.jpg
IMG_20160507_132931_1.jpg
IMG_20160507_155608_1.jpg
IMG_20160507_155753_1.jpg
IMG_20160508_153040_1.jpg
IMG_20160511_171114_1.jpg
IMG_20160514_161513_1.jpg
IMG_20160514_161526_1.jpg
IMG_20160514_161555_1.jpg
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od herman »

O jakém odkapáči ïkea se tu vede řeč? http://www.ikea.com/cz/cs/search/?query ... A1va%C4%8D
Až v pekle nebude volného místa, pak mrtví budou bloudit po zemi.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od DeadMan »

You cannot kill me as I am already dead!
jasp
Příspěvky: 31
Registrován: 30.07.2015 6:17
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od jasp »

DeadMan podobne ohniste jako mas z toho bubnu jsem videl udelane ze dvou plechovych disku z auta. Svarene k sobe tou otevrenou stranou a do boku vypaleny otvor na prikladani. Jako stacionarni reseni to bylo pekny. Jinak jsem se setkal se skladacim drivkacem a prekvapilo me jak dobre to fungovalo i se drevem nasbiranym po celodenim desti, premyslim ze si ho poridim jako zalohu pro cestovani na motorce.
Uživatelský avatar
Dagobert
Příspěvky: 581
Registrován: 28.05.2014 12:21
Pohlaví: muž

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od Dagobert »

viktor píše:...
pekna kombinaace drevo.,lih je treba tohle https://www.youtube.com/watch?v=A8HKwt-APgY
je tam jasne videt vstupy jak primarniho tak sekundarniho vzduchu
jasne a cena je take uplne jina :-x
Moc hezký a šikovně vymyšlený ten dvojitý přívod vzduchu. Na videích je krásně vidět, jak to přidává další teplo spalováním kouře. Jenže ta cena je strašlivá. :shock: Když jsem si jen tak zkušebně naťukal vařič prostřední velikosti s příslušenstvím a dopravou, tak vyskočila cenovka na $299, tj. 7500 Kč. Uf! Asi bych byl ochoten za to dát tak do 2000. Ale můžete mně to někdo koupit k narozeninám :-D
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od Venet »

Dagobert, kúp si veľkú nerez termosku, rozrež ju a máš to...
hmmm keď ja to teraz narýchlo neviem nájsť... Keď budem mať trošku času nájdem to a priložím.
Cogito, ergo armatum sum.
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Improvizovaný vařič dřívkáč

Příspěvek od tygrsdrakem »

Tak dřívkáč z termosky se sekundárním spalováním jsem dnes úspěšně otestoval. Odhadem tři čtvrtě litru vody přivedeno do varu v ešusu asi za čtvrt hodiny. Spotřeba paliva je skutečně neuvěřitelně nízká, doslova pár klacíků... až bude čas, přihodím nějakou fotku.
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
Odpovědět