Plnění jednorázových PB kartuší

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Plnění jednorázových PB kartuší

Příspěvek od K4cer »

1. V československu spíš ne. V Británii se používá čistej Propan a čistej Butan, ale vyvézt odtamtud flašku butanu je na hranici teroristického činu a legálně to téměr nejde, pokud nemáš karavan. Jestli jde čistej butan (kterým by to plnit šlo bez nebezpečí a v létě by to normálně fungovalo) koupit někde jinde v evropě nevím, možná ví někdo jinej. ZKus dyštak pohledat na nějakém karavanfóru.
2. a 3. Nevím o žádných. To neznamená že neexistují, ale silně o tom pochybuju, protože by tím výrobce šel proti sobě. Navíc jakákoli manipulace s přepouštěním není user friendly a idiotproof, takže bude prudce zakázána.
Támhlety flaštičky na Propan, MAP, a kyslík co si uvedl v linku, sou taky jednorázový a doma se plnit nesmí - vony sou primárně na kdejaký hobby autogeny a hodně je používaj instalatéři.

Jinak IMHO vyboulené kartuše sou následek přeplnění, ne přebytku propanu. Znám člověka co je plní léta a nikdy se nic nevyboulilo, jde o to že PB má velikou tepelnou roztažnost a pokud se naplní na víc než 80% objemu, po zahřátí tekutej plyn vyplní celej objem a při dalším roztažení karutši nutně musí vyboulit nebo roztrhnout. Při plnění letní směsí a na cca 70% objemu by mělo být vše f cajku.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
sigurd
Příspěvky: 376
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Plnění jednorázových PB kartuší

Příspěvek od sigurd »

Kartuše plním už 18 rokov bez jediného problému...
Stačí mať v hlave jasno,ako sa menia fyzikálne vlastnosti skvapalnených plynov,riadiť sa tým,vždy rozmýšľať,čo robím.
Ak si niekto myslí,že je to "brnkačka",tak sa výsledok časom dostaví :shock:
Chodím často na viacdňovú turistiku,tak sa mi plnenie vyplatí.Letné kartuše mám nastriekané na žlto a plním bežným propán butánom,zimné na červeno a plním čistým propánom.Kým kolegovia v zime naštartujú benziňáky,ja už mám
uvarené ;)
Moja rada:kúpte novú kartušu,odvážte,zapíšte si na spodok brutto váhu,a plnte o 5% menej...
Na suchej kartuši zalejte vstup do spodného falcu riedkym lakom-práve tam kartuše korodujú-steká tam zkodenzovaná vlhkosť ochladením pri varení.
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
majsner
Příspěvky: 246
Registrován: 14.01.2011 18:17
Bydliště: Sudetenland

Re: Plnění jednorázových PB kartuší

Příspěvek od majsner »

Grunt píše:...Co přesně je v kartuších není nikde popsané, všude se udávají kecy jako „Univerzální plyn pro plnění zapalovačů“, „Plynová kartuše“, atd. ale na všech je někde v rožku vtěsnané slovíčko „Butan“. Propan ovšem nikde nevidim...
To nevím, co kupuješ za kartuše, ale na kartuších VAR je obsah standardně uváděn: propan-butan v poměru 30:70 (viz http://www.var.cz/produkt/06-Plynova-ka ... R-CGV-220/).
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Plnění jednorázových PB kartuší

Příspěvek od Grunt »

Grant Thompson dělal nějaké testy s propanem a butanem, tak přidávám video:

Překvapivě jak čistý propan, tak čistý butan jde držet v plastové láhvy určené na sodovky. Jde o tlakové lahve - samotná sycená sodovka nemá atmosferický tlak a PET flašky na kolu by měly udržet cca. 100-120psi (zdroj internet, brát s rezervou) což koresponduje přibližně s tlakem výparů čistého propanu za pokojové teploty. Ale zkuste je zahřát a můžete hádat co se stane. Ač by měl mít propan mnohem vyšší tlak výparů zcela kontraintuitivně, butan reaguje mnohem agresivněji v případě proražení. Samozřejmě ani jedno do PET flašek cpát nezkoušejte pokud nechcete přijít k úrazu.

Můj názor je víc a víc že vypoukliny u naplněných kartuší nejsou způsobeny přeplňováním, nýbrž faktem že do nich cpete něco co do nich nepatří. Všechny flašky ve kterých je butan jsou dělané z tenkostěnného plechu (turistické kartuše nebo plechovky s plynem do zapalovačů) a LPG nebo čistý propan se drží v (certifikovaných) těžých tlakových láhvích nezřídka s pojistným ventilem. Za pokojové teploty se to pak chová stabilně, ale stačí trošku zahřát na sluníčku a průser je na světě.

Já si jen tak cvičně rozřezal prázdnou jednorázovou kartuši na butan a je to přesně jak sem předvídal. Měřil jsem to mikrometrem, tím jsem se dostal na 0,35mm, no je potřeba brát na vědomí že plášť je z plechu a aby nekorodoval je na něm ještě barva, takže počítám že samotný plech bude tak 0,2-0,25mm. Dno je z hliníku, zevnitř asi lakované ale překvapivě velmi tuhé, rukou promáčknout nejde takže na to aby se vyboulilo musí být uvnitř tlak jako kráva.
kartuse_vejpul.jpg
Takže doporučuju před plněním velmi pečlivě zjistit čím byla nádoba plněná v originální sestavě a znova ji plnit tím samým ne do nich obrátit první „dvoukilovku“ co ležela na benzínce. Kupodivu se dá docela snadno sehnat jak čistý propan, tak čistý butan.
majsner píše:To nevím, co kupuješ za kartuše, ale na kartuších VAR je obsah standardně uváděn: propan-butan v poměru 30:70
Zatím jsem se setkal pouze a jen s butanem, ať jde o kartuše nebo plechovky. Vím že do některých kartuší se přidává trocha propanu. Je to protože čistý butan se přestává při 0°C odpařovat (přestává vařit, teplota varu butanu je −0,5 °C) a přídavkem propanu spadne teplota varu pod nulu někam níž a je možné s nim vařit v zimě nebo ve vysokohorských podmínkách. Teoreticky by taky měl narůst tlak výparů. Hele můžu tě poprosit (nebo kohokoliv jiného) pokud nějakou prázdnou kartuši VAR máš jestli ji můžeš rozřezat a změřit z čeho je? Samozřejmě úplně prázdnou a důkladně zkontrolovanou ať to někomu nevystřelí do prostoru.
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Plnění jednorázových PB kartuší

Příspěvek od dako »

dělá se tady místama z toho věda, když se dodrží jedno pravidlo tak je to absolutně bezpečné, a to max. váha náplně dané kartuše. Tedy kromě redukce je třeba mít i váhu, stačí klasická digitalní kuchyňská.
Malá kartuše se plní 200g PB, je to na ní i napsáno (netto). Celkově má kartuše asi 380g. Takže přepustit a zároveň vážit. Pak je to naprosto bezpečné, stačí třeba naplnit jen 150g a můžete být naprosto v klidu, taková kartuše vydrží i 60st.C vedro v autě. Vaření zdar.
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
Uživatelský avatar
MPSMacek
Příspěvky: 109
Registrován: 03.09.2014 20:21
Pohlaví: muž
Bydliště: Středočech

Re: Plnění jednorázových PB kartuší

Příspěvek od MPSMacek »

Jo, vážit je potřeba, kdysi mi jedna přeplněná asi půlkilovka bouchla v kufru u auta - byla v místech nad výfukem a čekal jsem v koloně před mýtem do tunelu a těsně, než jsem zaplatil rána jako kráva, první myšlenka byla, že to do mě někdo narval... :lol: . Tak jsem pustil větrák naplno, zaplatil a hurá do díry... byl to silný zážitek.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Plnění jednorázových PB kartuší

Příspěvek od viktor »

jj cistej propan ci butan asi tezko sezenetem navíc cistej butan je celkem na nic.. staci trochu nizssi teploty a je nepouzitelnej
letni smes je 60/40 tj vice butanu, zimni je obracene
vazit je velice rozumne, respektive jde o to aby i za vyssi teploty byla vždy v kartusi plynna frakce, proste eby plyn v kapalne fazi nevyplnil celou kartusi
pouzival jsem nasledujici postup
kartusi jsem naplnil na 100 % a potom odpustil, vypustite zaroven i necistoty co tam fouknete pro prepousteni
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Plnění jednorázových PB kartuší

Příspěvek od Kocour »

Jenom bych doplnil předchozí příspěvek (už jsem to psal kdysi v jiném vlákně): kapalná fáze propanu či butanu a jejich směsí má mnohem vyšší tepelnou roztažnost, než na jakou jsme zvyklí například u vody. Takže jejím zahřátím dochází k výraznému zmenšení prostoru kartuše, kde je plyn. Ten kondenzuje (ač je to kontraintuitivní), kapalná fáze může vyplnit celý objem a další zvyšování teploty téměř nestlačitelné kapaliny udělá svoje. Kartuše na takové tlaky vůbec není stavěná.
Zato rozdíl mezi různými poměry propanu a butanu nepřekračuje bezpečnostní koeficient. To je taky důvod, proč kartuše nepraskne téměř každému, kdo si ji znovu naplnil, ale jenom výjimečně, pokud byl v horkém počasí ponechaný příliš malý prostor pro plynnou fázi.

(kdysi jsem si to počítal, ale teď se mi nechce a nemám ani po ruce příslušné tabulky, tak jenom pro představu: zhruba z poloviny čistým propanem naplněná kartuše při 20 stupních se zcela zaplní kapalnou fází zhruba při 80 stupních, což se může stát třeba za oknem auta na slunci! Butan je na tohle bezpečnější, ale znamená to, že nejde "naplnit a trochu odpustit", ale musí se ponechat volný prostor odpovídající použité směsi a předpokládanému rozsahu teplot, ve kterých se může nádobka vyskytovat.)
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Plnění jednorázových PB kartuší

Příspěvek od jameson363 »

Jsem nad tim premyslel a pocital to.

Moje pocty:

2kg lahev - 100kc => 50kc/kg = 0,05kc/g
450g lahev - 150kc => 333kc/kg 0,33kc/g

Clovek si rekne sestinasobnej rozdil, uspora to je velka.

Uvazoval jsem dal:

Pokud budu predpokladat, ze nekdo pujde casteji delsi trek, bude mit pravdepodobne poreseny nejaky suseny jidlo, nez ze by si ohrejval parky s fazolema v konzerve. Jasne, origo suseny jidla jsou drahy, ale da se to resit treba jen levnejsima vecma jako kase nebo kuskus+instantni polevka, kuskus+instantni omacka, kuskus+tunak, kuskus a dalsi suseny ingredience, obcas prostridat s nejakym profi-susenym jidlem nebo si delat suseny jidlo vlastni.

K tomu si clovek koupi Jetboil ci jeho odvozeninu, kde spotreba je cca 10g plynu na 1 litr vody.

Bezna porce jidla bude potrebovat 300ml vody. 300ml vody jsou 3g plynu coz je 1kc. (levny plyn 15 haliru)

Mam zapotrebi resit, jestli za ohrati jednoho jidla dam 1kc nebo 15 haliru?

Samozrejme ne kazdej jede na susenejch jidlech, chce si ohrat treba vajicka se slaninou na panvy na beznym VAR 2 a nechce/nemuze rozdelavat ohen atd tam je situace trochu jina. Nicmene:

VAR2 pri plnem otevreni je vykon 2800W a zere cca 150g/h. Vajicka na tom budu smazit zhruba na 1/3 vykon (cca 1kw), coz by mohlo byt zhruba 50g/h a budu je varit max. 10minut, coz je zaokrouhleno nahoru 10g na jedny vajicka se slaninou. Coz jsou v drazsim plynu cca 3koruny.

Jidlo na den me bude stat 100-200-300kc dle vybiravosti a rozmazlenosti, budu varit 2-3x denne. To mam k cene jidla cca 5% navic za plyn.

Komu se prepousteni vyplati a komu ne, na to at si kazdy udela nazor sam, jen jsem tu chtel uvest moje pocty, ktere jsou zasazene "do pouziti v praxi" a ne jen pocitani, ze cena prepustenyho plynu je 6-8x levnejsi.

Samozrejme pri srovnani s 230g nebo 100g kartusi budou cisla vychazet hur.


Jeste mensi trochu OT: Krome varicu na zavit 7/16 jsou propichovaci kartuse, ktery mezi jednotlivejma pouzitima nejdou sundat. Proste jakmile nandam, musi spotrebovat vsechen plyn. Pokud by na ten varic mel clovek vhodny obal, ve kterym by se to dalo prenaset, tak plyn v propichovacich kartusis stoji cca stejne jako ve dvoukilovce.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Plnění jednorázových PB kartuší

Příspěvek od Grunt »

Co se ulta-mobilního vaření týče, na butan bych se asi vykašlal a poohlédl se po nějakém alternativním, bezpečnějším palivu. Vařit se dá kupodivu i na 95% ethanolu nebo pokud to nemusí být vyloženě kapalina, tak se dá použít Urotropin. Bohužel butan se používá nejen na vaření. Rozbil se mi můj věrný malinkatý hořáček/vytápěč tak jsem byl nucen ho rozdělat. Kupodivu tam není žádný zázrak, ale úplně běžná tryska jako v každém jiném karburátoru. Tudíž mě napadlo ho přetryskovat na něco – o něco málo bezpečnějšího. Teoreticky by to mohlo fungovat s čímkoliv co se odpařuje, ne?
jameson363 píše: 29.02.2020 5:51 Jeste mensi trochu OT: Krome varicu na zavit 7/16 jsou propichovaci kartuse, ktery mezi jednotlivejma pouzitima nejdou sundat. Proste jakmile nandam, musi spotrebovat vsechen plyn. Pokud by na ten varic mel clovek vhodny obal, ve kterym by se to dalo prenaset, tak plyn v propichovacich kartusis stoji cca stejne jako ve dvoukilovce.
Tomu doporučuju vyhýbat se jako čert kříži. Ty jsou vyloženě nebezpečné! Pokud těsnění přestane dokonale těsnit, část plynu začne unikat bokem. Pokud přestane těsnit víc, úplně v pohodě to ujde celé a když se to jednou napíchne nedá se to nijak zastavit do té doby než je obsah kartuše prázdný. Já měl dokonce štěstí že jak jsem ji napíchl, začal obsah kartuše vařit a vylil se mi butan po rukách s tím že jsem druhou půlku musel nechat ujít. Opravu nic příjemného. Předpokládám, že soudruzi v sovětském svazu si uvědomili co udělali za chybu a tak se začali tyhle napichovací kartuše osazovat jakýmsi STOP systémem:
kemper_1.jpg
kemper_1.jpg (38.97 KiB) Zobrazeno 6783 x
No bohužel tahle 190g kartuše mě vyšla na nekřesťanských 80Kč. Takže tak. Jinak doplním pouze to co tu už opakuju roky (jak se tak dívám): V té kartuši je butan s nějakými příměsemi aby to „nezamrzalo“ při nižších teplotách (nejspíš propan), rozhodně ne klasický P-B z velkých flašek nebo LPG z benzínky (které ve směsi může v letních měsících obsahovat až 60% propanu!).
kemper_2.jpg
janik225
Příspěvky: 22
Registrován: 29.03.2020 20:53
Pohlaví: malé, zrzavé

Re: Plnění jednorázových PB kartuší

Příspěvek od janik225 »

Ahojte,
vidím, že sa tu pár krát spomenulo auto.
Chcem sa spýtať, ako je to so "skladovaním" v aute?
V lete ideme na takú okružnú cestu a predpokladám, že varič aj s týmito kartušami občas zostanú v aute.
No a keďže nie vždy je priestor zaparkovať do tieňa, tak sa interiér auta celkom zohreje.
Je to bezpečné nechať len tak v kufri auta? Prípadne hodiť k rezerve?
Budú originál, nie doma plnené.
Ďakujem
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Plnění jednorázových PB kartuší

Příspěvek od K4cer »

Úplně normálně, za předpokladu že je nenecháš na sedačce na slunci.

Vozím plynovou kartuši k vařiči a druhou podobnou k letlampě už několik let, černý auto, v létě 40°, a nic se neděje.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
colek
VIP
Příspěvky: 686
Registrován: 18.02.2011 18:36
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: Plnění jednorázových PB kartuší

Příspěvek od colek »

Bouchla mi mi na vodě v batohu v autě,jen se otevřelo dno ve švu,akorát hadry co byly v báglu smrděly. :oops:
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Plnění jednorázových PB kartuší

Příspěvek od Grunt »

Colek: Gratulace. To máš ještě sakra štěstí že to neblaflo. Takhle to dopadá když to blafne v rukou. Butan je prevít. Mě zas selhalo těsnění a utíkající butan mi potřísnil ruce. Žádná sranda. Proto taky průběžně přecházím pro rekreační účely na ethanol či palivo podobné konzistence.
mr-tomas
Příspěvky: 63
Registrován: 26.01.2016 15:57
Pohlaví: muž

Re: Plnění jednorázových PB kartuší

Příspěvek od mr-tomas »

Přidám taky svou trošku do mlýna. Plním už nějaký pátek čistým propanem kartuše 450 na váhu abych dodržel max. bezpečný obsah jako měla origo plná. V autě vozím v uzavřené dřevěné bedně na dně, takže teplota i v největších pařácích skoro pokojová. Ale vyndaný to nechávám normálně na sluníčku, kolikrát i položené na autě rozpáleném od sluníčka a žádný problém. Takže když tady čtu jak je propan při zahřátí více roztažny tak nevím jestli se mám začít bát, nebo to plnit směsí z PB. :D
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1472
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Plnění jednorázových PB kartuší

Příspěvek od DanBlack »

Sice nejde o jednorázové kartuše, ale...
Dotyčný zaměstnanec měl auto na LPG, přepouštěl (kradl) si ho ze skladovacího zásobníku do bomby a na parkovišti pak do auta. Onen den to prý nestačil odnést hned k autu a když se pro ní vrátil bouchla po zdvihnutí ze země. Urvalo mu to nohu, kotník s botou našli, jen ta část mezi kolenem a kotníkem prý "byla rozptýlená po okolním zařízení". :shock:
.
bumflaska.jpeg
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Plnění jednorázových PB kartuší

Příspěvek od bivoj »

Njn, musel tu dvoukilovku solitně přetlakovat...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Plnění jednorázových PB kartuší

Příspěvek od Grunt »

DanBlack: To sem ani nepiš. Tohle patří do Masa!
sigurd
Příspěvky: 376
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Plnění jednorázových PB kartuší

Příspěvek od sigurd »

Naplnil ju úplne doplna kvapalným plynom,trochu sa ohriala,tým enormne stúpol tlak a pri prvom mechanickom podnete ju roztrhlo.To sa stáva týpkom typu "dělám to už léta,a úplne v poho",a pritom nemajú šajnu o chovaní a vlastnostiach skvapalnených plynov.
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Odpovědět