PB láhve vs. LPG

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od K4cer »

To je taky možnost, kdysi jsem dokonce měl nachystaný gamaty právě na tohle; ale po zvážení všech komplikací (díra do zateplenýho paneláku, nutnost přemístit radiátor na vocelovejch trubkách) jsem se na to vykašlal.
Otázka je kolik ty gamaty sežerou, a tedy jakou zásobu PB by člověk musel mít - obávám se že krmit je 10kg flaškama asi dlouho nepůjde.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Atraidis
Příspěvky: 81
Registrován: 26.01.2017 10:47

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od Atraidis »

Vidíš to mě nenapadlo tak jsem to zkontroloval. Na 10 kg lahev při 2KW výkonu by jsi topil dva dny a při 4KW by to byl den a půl to opravdu není nic moc. ( výpočet pro maximální výkon po celou dobu) Sice obvykle netopíš na maximum celou dobu ale i tak by to chtělo buď větší lahve nebo pořádnou zásobu.
Jen doplním že je není potřeba dávat pod okno ale dají se dát na libovolnou stěnu pod oknem je ale fungují líp.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od dracekvo »

K4cer píše:myslím si že první co potenciálně klekne bude elektřina, né plyn. Z rozpadlickýho hlediska
Mě příde, že tu lidi žijou moc rozpadlickým životem a vymejšlí co by, kdyby :)
Já zase žiju normálním životem s lehkým zaměřením na rozpad. Takže situace ve městech vidím jinak. Značně méně extrémě. Když si vemu součet havárií dodavatelských služeb zmiňovaných v médiích, tak elektřina je jedena z nejspolehlivějších. Potom následují poruchy vodny a tepla.
A když vemu kolik lidí bylo vždy ve zprávách a stěžovali si jak tam v panelákách mrznou, tak bych se nějakého přežtížení sítě vůbec nebál. Je totiž ani nenapadne si dojet do nejbližšího elektra a ten přímotop si koupit, protože jsou prostě tak strašně nesamostatný, neschopný se o sebe postarat.
Takže když sem bydlel v paneláku a teplárna z nějakýho důvodu zdechla, tak sem si prostě topil přímotopem. Těch 50kč/den co sem spálil za večerní přitápění mě nepoloží. Výpadek byl stejně tak 2-3 dni max. a zažil sem ho během bydlení v praze asi jen dvakrát.

Ono topení pohody vs přímotop bude čistě subjektivní věc. Mě zase nehorázně vadilo v místnosti dýchat ty splodiny z pohod. Prostě strašně vydýchaný vlhký vzduch. Voda mi pak kondenzovala všude možně. Pokud nechci rozdělávat v kotli, tak si na hodinku zapnu přímotop. On sežere elektřinu za 10kč a sem v pohodě.
Navíc suchý vzduch se nechá vždy doladit. Stačí k přímotopu postavit hrnec s vodou (dřív se na radiátory dávali takové odpařovače).

Naftě bych se vyhnul. Strašně smrdí jak spaliny tak palivo pokud ho někde rozlejete. Teď mám doma teplovodního bufíka na benzín a není téměř cejtit. Chci ještě vyzkoušet jestli zvládne spalovat ten E85.
V nouzi by s benzínovým topením šlo vytápět i panelák. Stačí jen nějak dostat výfuk mimo barák. Pomůže pootevřené okno a široká lepící páska.
No, toto řešení mě příde poněkud extrémní. Kupovat nějaké takové topneí, abych ho třeba nikdy za život nepoužil. A palivo bude stát tak 2x víc než topení elektřinou.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od K4cer »

Mno, tak já si myslím že taky žiju docela normálním životem (rozhdoně nespávám ve sklepě v helmě na paletě konzerv), ale bojová připravenost je můj koníček a bavím se tím, že vymejšlím co kdyby a hledám k tomu plán B.

Jinak většinou souhlasím, naprostá většina lidí ten přímotop nemá, proto jsem psal "teoreticky". Ale u nás elektřina už několikrát vypadla, kdežto teplárna ani jednou, tak na to možná koukám jinak. Každopádně Pohody s flaškou PB funkční jsou, přímotop je funkční podmíněně.
Mimochodem, zásobování obyvatelstva plynem je ošetřeno i metodickými pokyny pro krizové situace (má přednost před zásobováním podniků s výjimkou vybraných) a předpokládám že bude funkční i za míň příznivých okolností. Naproti tomu elektřina prostě JE háklivější a ten výpadek nastat může. Výpadek plynu ve flašce doma ve spíži nastat nemůže :)
Smrad z Pohod nějak neregistruju, nejspíš to opravdu bude individuální.
Bufík (jakýkoli) JE extrémní řešení, zmiňoval jsem ho jen proto, že jsem to tak kdysi měl (mezitím co jsem koupil bufík a namontoval ho do auta).
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od dracekvo »

Ono asi bude záležet na lokalitě.
Já to bral podle prahy. Tam pokud nehoří trafačka, tak elektrika jde. Ale topení/voda tam bouchá celkem běžně :)
Jinde to může bejt zase naopak.
Každopádně sem chtěl zmínit přímotop jako taky možnost. Oproti pohodám je skladnej, levnej a nepotřebuje palivo. (samozřejmě pokud jde proud).
Oproti tomu pohody do městského bytu + dvě 10kg flašky moc skladné ani levné nejsou. Buď musím mít velký byt, kam je někam schovám (šatní skřín, balkón), nebo sklep.
Takže jestli se na to nekouknout tak. Nejde teplo, ale jde elektrika. Vytáhnu ze skříně přímotop.
Je to špatný, nejde teplo i elektrika. Skočím si do sklepa pro pohody.
Za cenu 600 kč, je to podle mě věc, která by měla doma být pokud mám teplo od externího dodavatele.
Ty připravenější si ještě opatří pohody, protože tu fungujou vždy dokud mám plyn.
Každé řešení má plus i mínus a jejich kombinace mi příde ideální.
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od Count »

V tom domě o kterém píšu můžou nastat dva stavy. Vypadne plyn a pojede elektřina a pak se zapne přímotop. Nepojede elektřina a pak nepojede ani plynový kotel, protože ten ji ke svému chodu potřebuje. Pak nastane potřeba nezávislého topení alespoň v jednom pokoji. Bourat stěny a napojovat se na starý komín už nikdo nebude a tak sáhnu po těch Pohodách. Mám jednu 10kg láhev a koupit druhou není problém. Tři dny, až týden občasného topení vydrží a pokud ne, tak bych je ještě před umrznutím stáhl k nám ke kamnům. Na biolíh se vyprdnu.

Mimochodem, dá se na těch Pohodách ohřát alespoň hrnek čaje?
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od Count »

Našel jsem vítěze. Meva Relax plus kombinují chod z 10kg PB bomby a 230V, takže pokryjí oba zmíněné stavy.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
surikata
Příspěvky: 394
Registrován: 08.10.2012 22:56

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od surikata »

Nejsem si jist jestli při výpadu proudu bude fungovat dodávka plynu. Osobní zkušenost z mrznutím v unimo buňce topili jsme si svíčkami na podlaze. A to asi 2 měsíce a bylo pod nulou tak se ze spacáku moc nelezlo. Zajímavě vypadá
https://www.youtube.com/watch?v=SIf_gaOvahA
Zvažoval někdo dřevěné uhlí? Kdysi se tak topilo v ocelových koších, nebo pánvích. Ale osobní zkušenost nemám
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od DeadMan »

Tyhle ty svíčkochujoviny nemůžou z podstaty věci nikdy fungovat, protože to vznikající teplo je na daný prostor velice malé (snad jedině v autě, ale při -10°C asi taky těžko).

Já mám pro tyto účely v autě právě pytel briket na gril (předpokládám, že budou méně nasávat vlhkost než klasické dřevěné uhlí), IKEA dřívkáč a starý plech na pečení.

Plech dám dnem vzhůru, na to dřívkáč (ten jsem si upravil tak, že je dvojitý = v IKEA je ještě jeden menší) a můžu směle topit/vařit i v autě s pootevřenými okýnky = nezávislé topení ;)
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1585
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od Grunt »

pracintl píše:Chtěl bych zde důrazně varovat před PB teplomety - jednou jsme se celá rodina pěkně otrávili oxydem uhelnatým po použití teplometu. Noční mrazík, relativně velká chatka v kempu, rozhodně nebyla vzduchotěsná - bylo místy vidět stěnami ven, přitápěno přes noc. Další den kruté bolesti hlavy, zvracení, celková nepoužitelnost, ...
Abych předešel otázce - alkohol v tom nebyl.
Jo, jo. Na tohle setsakra majzla. Též mám podobnou zkušenost:
ambulantni_vysetreni.jpg
ambulantni_vysetreni.jpg (50.64 KiB) Zobrazeno 9530 x
Přes noc v uzavřené místnosti pustit plynový spotřebič to je v lepším případě na přiotrávení se, ale jinak je to zcela regulérní sebevražda (ve spánku nemůže člověk reagovat). Někde jsem tu četl cosi o briketách. K tomu dodám, že spáchat sebevraždu v autě výfukovýma plynama je stále těžší a těžší s tím jak výrobci snižují emise moderních motorů, no gril s briketama v nějaké malé uzavřené místnosti (stan, auto) to je stále populární jistota jak sebevraždu spáchat :D
K4cer píše:Tak jsem se to pokusil najít.
Moje "Pohody" jsou Valor 395 a (kromě senzoru že hoří plamínek) maj senzor CO2 (nikoli kyslíku, jak jsem se mylně domníval). V praxi to funguje tak, že když topím a nevětrám, tak se po cca hodině samy vypnou.
Nově prodávaný Pohody se jmenují Relax a podle výrobce taky maj nějaký "senzor spalin", ale jestli je to to samý a co to dělá jsem se nikde nedočetl.
Na tohle bacha. CO2 není toxické (tím se dá maximálně udusit ve vysokých koncentracích)! Oxid uhelnatý (CO) je. A ten žádný spotřebič nedetekuje. Na to doporučuju sehnat si hlásič CO. Dneska už se dají sehnat za pár stovek. Ten můj se mi už párkrát rozezněl (naposledy dneska). Kupodivu velká topidla s ním ani nehnout, ale dělá mi to malý Ardent když ho nenechám jet na plný výkon, ale přiškrtím ho.
ardent.jpg
Je to starý, socialistický, rozpadající se krám, no je mi ho líto vyhazovat když furt funguje. Měl jsem ho rozdělaný a všiml jsem si že jsou uvnitř trysky podobně jako u karburátoru. Nemělo by se to náhodou podobně jako u toho karburátoru nějak čistit nebo rovnou měnit? Nemůže být vznikající oxid uhelnatý v důsledku toho že se ta tryska provozem zanáší a pak to spaluje špatnou směs s přebytkem CO? Normálním používáním by snad z P-B oxid uhelnatý vznikat neměl, ne? Asi si seženu nějaký lepší hlásič s tím digitálním displejem a otestuju to.
A zde se mi ještě podařilo vyhrabat návod k některým mým topidlům tak zde doplním něco ze specifikace:
Vařiče FOCUS, ATOS
Zdroj: 190g propichovací kartuše plněná butanem
Výkon vařiče FOCUS: 1400W
Výkon vařiče CLIO: 960W
Podmínky pro provoz vařiče: Vařič/souprava je určen pro turistické účely k provozu ve venkovním prostředí, ale i v rekreačních chatách a zahradních domcích s minimálním objemem místnosti, ve které je vařič umístněn, 20m³ (vařiče CLIO) nebo 28m³ (vařiče CLIO) a je přímo větratelná (výměnu vzduchu s venkovním prostorem lze zajistit otevřením oken, balkónových dveří, větracích křídel apod.) Vařič/souprava při provozu spotřebovává kyslík a v nevětraných místnostech může být uživatel vážně ohrožen na životě z nedostatku kyslíku a zvýšené koncentrace CO!

Vařiče ATOS, APOLLO
Zdroj: 230 nebo 460g kartuše plněná směsí propan-butanu
Výkon vařiče ATOS: 1800W
Výkon vařiče APOLLO: 1400W
Podmínky pro provoz vařiče: Vařič/souprava je určen pro turistické účely k provozu ve venkovním prostředí, ale i v rekreačních chatách a zahradních domcích s minimálním objemem místnosti, ve které je vařič umístněn, 36m³ (vařiče ATOS) nebo 28m³ (vařiče APOLLO) a je přímo větratelná (výměnu vzduchu s venkovním prostorem lze zajistit otevřením oken, balkónových dveří, větracích křídel apod.) Vařič/souprava při provozu spotřebovává kyslík a v nevětraných místnostech může být uživatel vážně ohrožen na životě z nedostatku kyslíku a zvýšené koncentrace CO!

Butanová lampa NEPTUN (to stejné platí pro lamu DEDRA a DEDRA Piezo)
Zdroj: 190g propichovací kartuše plněná butanem
Výkon: 650W
Podmínky pro provoz vařiče: Lampa je určena jako osvětlovací těleso pro rybáře, ale i pro rekreační chaty, zahradní domky a místa bez rozvodu elektrické energie. Smí se používat v místnosti s minimálním objemem 15m³, která je přímo větratelná (výměnu vzduchu s venkovním prostorem lze zajistit otevřením oken, balkónových dveří, větracích křídel apod.) Lampa při provozu spotřebovává kyslík a v nevětraných uzavřených místnostech může být uživatel vážně ohrožen na životě z nedostatku kyslíku a zvýšené koncentrace CO!

Propan-butanové topidlo BRI
Zdroj: 10 nebo 5 kg LPG láhev plněná PB směsí A1 nebo B
Maximální výkon: 3,45kW
Maximální spotřeba: 0,25kg/h
Pracovní tlak: 30mbar
Minimální objem obytné místosti: 69m³
Minimální větrací otvor: 86,25 cm²
Podmínky pro provoz topidla: Toto propan-butanové topidlo je určeno pro dočasné vytápění místností, např. chat, rekreačních chalup, dílen, kanceláří, čekáren apod., s minimálním objemem místnosti 69m³, ve které je topidlo umístěno a je přímo větratelná (výměnu vzduchu s venkovním prostorem lze zajistit otevřením oken, balkónových dveří, větracích křídel apod.). Větrací otvor musí být nejméně 86,25 cm². Topidlo při provozu spotřebovává kyslík a v nevětraných uzavřených místnostech může být uživatel vážně ohrožen na životě z důvodu nedostatku kyslíku a zvýšené koncentrace CO ! Je zakázáno umisťovat a používat tlakové láhve s LPG (a to ani vyprázdněné) v prostorech pod úrovní terénu.
Jako je vidět že prostory ve kterých se to smí oficiálně používat nic moc a průmyslové topidlo je třeba na malou chatku docela overkill. V každém případě prosím používejte bezpečně a nespáchejte s nějakým topidlem či vařičem harakiri.
Jardaxyz
Příspěvky: 62
Registrován: 10.12.2018 8:11

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od Jardaxyz »

K4cer píše: připravenost je můj koníček a bavím se tím, že vymejšlím co kdyby a hledám k tomu plán B.
OT: I hate plan B

Plan B maji looseri, pry https://youtu.be/mNDA-o9yJNw 10 mil.

——-

Jinak tu mam poznamku, ze kilo Propanu v plnirne u nas stalo 28,- bez DPH - takze 10 kg lahev 280 + DPH.

Chci se ale zeptat, zda je bezpecne naplnit s tim pak kartusi k varici, pri dodrzeni 90% hmotnosti, protoze originalni kartuse maji nejakou smes PB, a ten P se vice roztahuje, zkousel to nekdo plnit?

Mam 10 kg a 2 kg s redukci na 10 kg zavit, a potreboval bych asi nejaky prechod na ty kartuse...

——

Jo a co nevymysleli vloni pro francouzske imigranty a ceske bezdomovce, jmenuje se to iglou (vygooglete si), vyjde to na 5000 Kc a umoznuje to prespavat venku, zvysi to teplotu o 17°C :-) mrknete na to
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od Václaf »

Já jsem si ty pohody koupil také,ale z jiného důvodu,sex v nákladovém prostoru mé dodávky v mínusové teplotě opravdu nebyl hezký zážitek :rofl :rofl :rofl . Nechávám lehce pootevřené boční posuvné dveře a snad se to větrá,kamna také stojí za kabinou u těch posuvek. Za dva týdny chci vyzkoušet na každoroční akci,raději spím se psem v dodávce nežli s ostatními v budově. Tak uvidíme,ne už také ne :rofl ,ale myslím,že ty 3-4 cm pootevřených dvěří větrání zajistí. Navíc během aktu jsem si nevšiml,že by tam nějak extrémě táhlo a to jsme na sobě neměli nic :rofl . Jen dnes drobnost,začal tam téct tající sníh ze střechy,tak jsem je zabouchl a pootevřel ty zadní :hand
Čechy čechům !!!!!
Jardaxyz
Příspěvky: 62
Registrován: 10.12.2018 8:11

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od Jardaxyz »

“S plynovými kamny Relax snadno vytopíte místnost či malý sklad. Důležité je dostatečné větrání.Oblíbený, spolehlivý a levný model plynových kamen.”

Fakt neni dobry napad spat spolu se splodinami horeni :-)
A vetrani v zime je take trosku nelogicke :-)
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od Rafael »

C02 x CO.
Osobní zkušenosti mám jen s prvním. Kvasírna, kvasy, vína apod.
Drží se při zemi a je lehce identifikovatelný. Člověk se zalyká a nemůže popadnout dech takže ho lehce pozná a může se z ohroženého prostoru sám dostat. Přímo jedovatý tedy není...
*
CO lidské smysly identifikovat nijak nemůžou, v tom je velmi nebezpečný a zákeřný. Tichý zabiják.
Ale praktické zkušenosti s ním, s vytápění plyny bez odtahu spalin v malých prostorech nemám. Ale bál bych se toho. Sice vzniká jen při nedokonalém spalování, u těch plynových vnitřních bezodtahových topidel asi jen při nějaké poruše, ale i tak.
Lidí co přežili, teda hlavně v průmyslu co vím, otravu nebo přiotravení CO moc není...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
JOBU
Příspěvky: 1820
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od JOBU »

Detektor CO stoji malo,tak nieje o čom.
Jardaxyz
Příspěvky: 62
Registrován: 10.12.2018 8:11

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od Jardaxyz »

Dobre ale chcete vdechovat spaliny? Proc asi wawky maji sani i vydech skrz zed ven? To same karavanova plynova kamna.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od Rafael »

Na vojně pokud si dobře vzpomínám, tak za V3S za ní v "přívěsu" byly v R118 malá kamínka s komínkem. A podobně i v jiných...
*
Podobně jako předtím v některých vagonech jak jsem dojížděl do školy vlakem, byl tam občas zařazen starý vagon s peckem na tuhá paliva a s komínkem ven.
Malá topidla v kterých se dalo topit skoro vším...
*
Z těch důvodů a vzpomínek bych z rozpadlického hlediska jakékoliv plynové topidla zavrhnul.
Jsou vhodné pro udržení stávajíciho komfortu jen na pár dní a pak už úplně o ničem..
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od K4cer »

Jardaxyz píše:OT: I hate plan B

Plan B maji looseri, pry
Nj, já se taky průběžně setkávám s pitomcema, kteří taky nemaj žádný plán Bé a z toho jejich úžasnýho plánu Aá potřebujou nějak vytáhnout :lol:

---

Ad kartuše:
Pokud je kartuše plnitelná směsí P-B, tak by měla být plnitelná i čistým propanem, protože tlak P v PB je v tom samým rozsahu jako tlak čistýho propanu. 90% se mi zdá z hlavy moc, myslím že bezpečná hranice je 80 nebo 85%, ale hledat se mi to nechce.
Já ale nemám moc praktickejch zkušeností, naplnil jsem si jich jen pár abych zjistil zda mi to funguje; jinak je používám málo - používám víc benziňák a nejvíc klasický vohniště (já do lesa chodím kromě jinýho právě proto, že si můžu udělat vohýnek a čumět do něj; čumět do vařiče můžu i doma).
A ne, není to bezpečný a správnej euroobčan by to neměl dělat.

Ad gamaty vs. Pohody:
Gamaty maj ssání i výdech ven, protože maj ssání i výdech ven - protože je to samozřejmě lepší. Ale když nemáš díru ve zdi a z nějakejch příčin ji nemůžeš udělat, tak je lepší mít Pohody, než nemít nic, póňal?
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od Rafael »

Já plynné plyny, s výjimkou svařovacího nebo řezacího kyslíku nikdy nepřepouštěl.
Jen zapalovače s tekutým, zkapalněným plynem jsem doplňoval skoro plně běžně...
*
A brácha, turista, cestovatel, dobrodruh apod., si přepouštěl z malých 2Kg PB láhví do maličkých kartuší náplně běžně a bez problémů.
V čem je tedy problém?
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od K4cer »

Propan i butan jsou tekuté. Plnění malejch kartuší pro vařiče z velký flašky je v principu to samý jako plnění zapalovače, akorát že do zapalovače zpravidla vidíš.
Rozdíl je v potenciální nebezpečnosti, když ti bouchne zapalovač a když ti bouchne půlkilová kartuše.

Problémy začínají tam, že kartuše jsou konstruovány jako jednorázový a nejsou schváleny pro domácí plnění (zejména ventilek je dost slabý místo). Zadruhý, jakýkoli udělátka na spojení velký flašky s kartuší jsou diskutabilní, protože ofiko samozřejmě nic takový nejde prodávat (ano, kdysi se koupit dali a možná se daj sehnat i teď, ale nikdo ti to neposvětí a děláš to na vlastní riziko); koneckonců viz mnou kritizovanej návod zde na fóru na výrobu redukce, kde byla použita zahradní hadice na hladkejch nátrubcích, to si přímo koledovalo vo průser. A zatřetí, jakou votpověď jde napsat na otázku "je to bezpečný?", v době kdy na tužkovejch baterkách musí bejt napsaný do not eat? Není to blbuvzdorný a tudíš to může bejt nebezpečný - takže by to měl dělat jen člověk kterej ví co dělá a nemá blbý dotazy :)
Jinak samozřejmě že to jde a taky se to běžně dělá.

Kyslík přepouštím taky, do malejch flašek, ale to ja taky tak na hraně, minimálně ohledně vlastnictví flašek a tlakovejch zkoušek. COčko nemá smysl přepouštět za tu cenu co stojí (von kyslík taky ne, ale malý flašky se blbě měněj) a acetylen přepouštět prakticky nejde, tak né že to bude nějakej vůl zkoušet! (to už jsem tady asi někdy psal).

Ještě k těm tolik démonizovanejm Pohodám: vlastním dvoje a jedněma si průběžně přitápím doma f paneláku, voni už ty starší kosti nejsou co bejvaly. Jednu zimu jsem dokonce bydlel v domě kde se topilo jen tolik aby nezamrzlo topení, a přitápěl jsem si hádejte čím, no právě Pohodama (občasně, když mi byla moc zima, a spotřeba cca 1kg/den). No, a funguje to naprosto normálně, ani mi po chodbě neležely udušený mrtvoly, ani jsem neměl po kotníky kondenzátu na zemi, nic. Možná mám nějaký blbý Pohody, já nevím.
V obýváku cca 16m2 můžou jet na plnej výkon asi půl hodinu, na malej (1/3) několik hodin, pak je poznat že je špatnej vzduch a musí se vyvětrat. Na noc bych je běžet nenechal.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Odpovědět