PB láhve vs. LPG

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 874
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od Count »

Takže chci nízkotlakou jednoplotýnku s kovovými nivelačními šrouby (abych mohl připojit i větší lahve než 2kg), k tomu redukční kohout a oranžovou vysokotlakou hadici. Ještě musím popřemýšlet a zkombinovat to s požadavky na vaření piva, aby vařič udržel min. 20l hrnec (do budoucna i víc) a měl výkon. Zeus mi ale příjde až moc výkonný a velký žrout Pb.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od K4cer »

Tady asi došlo k drobnýmu nedorozumění.

Přímo na 2kg flašku se šroubují turistický vařiče:
- jednovařič Solo - ten mám a pochvaluji si
- dvouvařič Picamp - té ten s drátěnejma packama
- dvouvařič Táborák - to je ten o kterým jsem psal, že má šrouby na podepření o flašku, jsou lepší než ty pacičky
pak ještě existuje:
- lampa Classic - těch lamp je víc druhů, pro ilustraci postačí jedna
- teplomet Ardent - ten mám a popisoval jsem
- a různý opalovací hořáky - to jen pro úplnost

Pak jsou samostatně stojící stolní jedno- až tříplotýnky - viz tady - nahoře jsou podkategorie vysokotlaké a nízkotlaké.
V principu se jedná vo ten samej vařič, rozdíl je v osazení tryskama a v připojovací hadici.

Vysokotlaký má hadici zakončenou kohoutkem, který se šroubuje přímo do 2kg láhve a do ničeho jiného nepasuje. Přes kohoutek a hadici jde plný tlak do vařiče, který je na to uzpůsoben. Tato hadice JE součástí vařiče.

Nízkotlaký má hadici zakončenou regulátorem, kterej se šroubuje na ventil 5, 10, a 33kg flašky. Regulátor sníží tlak plynu na cca 30mbar a hadicí k vařiči jde PB jen pod tímhle malým tlakem. Stejným způsobem se napájí i klasickej sporák, akorát musí mít trysky na PB, né na ZP. U nového vařiče hadice a regulátor NENÍ součástí výrobku a je nutno ji koupit samostatně!, u jetýho to nejspíš dostaneš koupit celý dohromady.

Šroubení malý láhve je nějaký jemný metrický závit, šroubení 5kg a výš je W21,8L (levý závit) a logicky není kompatibilní.
Regulátor má na vstupu matici W21,8L a na výstupu nátrubek na 8mm hadici. Matice se šroubuje na ventil flašek 5kg a výš.
Jde ale koupit redukce z malé láhve na velký závit, takže jde napájet nízkotlaké zařízení i z malé láhve.

Zeus (a všechny profi spotřebiče) sou nízkotlaký a napájej se z větší flašky přes regulátor.
Takže ty konkrétně chceš nízkotlakou dvouplotýnku (nebo Zeus, nebo obojí), k tomu hadici se sponama, regulátor, a ještě onu kohoutkoredukci (u těch pozor, kohoutků je více a liší se závitem - s W21,8L jsou dva, přímý a 90°, ale to je jedno, fungují oba, jde jen o to kolik máš místa), abys to mohl krmit z malý 2kg flašky.
Pokud v budoucnu získáš větší flašku, připojíš regulátor přímo na ni, bez toho kohoutku.

Tak, snad jsem to popsal srozumitelně.

Ještě, Zeus vs. dvouplotýnka.
Zeus (resp. jeho obdobu, italský Foker) mám. Je to vobrovská litinová kráva, váží přes 10kg a výkon je 9,2kW (pro srovnání, malej hořák na klasickým plynovým sporáku je cca 1kW, střední tak 1,5kW, velkej 2 až 2,5kW. Tzv. turbohořáky (na některech sporácích) maj tak 3, výjimečně až 4kW).
Je to vynikající věc na vaření číny, nebo guláše pro četu vojáků. Můj má tři kohoutky a umí samostatně levý a pravý půlkruh a střed, takže na něm jde vařit i v menší nádobě. Ale na běžný vaření bych se spíš přimluvil za klasickou dvouplotýnku, je to daleko pohodlnější i na přenášení, i na samotný vaření.
20L kastrol ovšem na malý plotýnce neuvaříš ani náhodou, tam prostě ten výkon potřebuješ.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od dracekvo »

Trošku to uteklo. Možná by stálo za to založit vlastní vlákno o plyn vařičích.
Já mám turistickej VAR2 s redukcí na 2kg flašku a ten je ohodně skladnější než přímo šroubovaný na 2kg flašku. Navíc ten co se šroubuje přímo nepude tak jednoduše napojit na větší láhev.
Osobně bych bral samostatně stojící jedno až dvou plotnu vysokotlakou, tj. bez regulátoru. Při opatření vhodných koncovek to pak lze zapojit k čemukoliv. Rozdíl hmotnosti mezi samostatně stojícím a šroubovaným na láhev je nepodstatný (v batohu to stejně nosit nejde a v autě či doma je to fuk), ale komfort užívání je ohodně lepší. Nemusím se bát, že se mi to převrátí a když to dám na kuchyňskou linku, tak vařič je tak akorát vysoko.
Šroubovaný na flašku by stál za úvahu jen v případě, že bych ho plánoval používat při cestování autem, kde nemám možnost nějaké rovné plochy pro umístění samostatně stojícího vařiče.

Jo a pokud chceš něco na vaření piva, tak asi jedině vařič ala zeus. Počítej min nutný výkon 1kw na 10l mladiny a hlavně aby to mělo nějakou rozumnou nosnost. Ty levné plechovo drátové bys prostě rozmačkal, nehledě na velikost hořáku k průměru hrnce.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od K4cer »

Nebo upravit název na PB láhve a co k nim připojit...

VAR je turistickej vařič a je taky subtilnější než ten šroubovací na flašku. Měl jsem ho a posunul jsem ho kolegovi, když jsem zakoupil Omnifuel od Primusu.
Vařit na něm několik dní je v naprostý pohodě. Na delší vaření (několik týdnů) bych měl o hodně radši ten šroubovací.

Dvouplotýnka je výborná. Proč vysokotlakou? Šroubení hadice-velká flaška se koupit dá, ale nesmí se to tak připojovat (nevím proč přesně). Fungovat to ale bude, a na malou flašku by se to připojovalo přes onen kohoutek.
Ale jedinej rozdíl je že nízkotlaký má na konci hadice regulátor s maticí, namísto samotné matice. Vzhledem na cenu regulátoru je stejně fajn mít náhradní. A k Zeusu ten reglér stejně bude potřebovat, takže to musí stavět kompatibilně s ním.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od Chorche »

pánové zmínili ste že plníte 2kg flašky. Nemůžu na to sehnat redukci, kde ste jí sehnali ?
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od K4cer »

Neplníme, nestojí to za ten vopruz. Používám 10 a 33kg a na dvoukilofce si jen vařím kafe, už asi dva roky na tý samý.

Redukce asi koupit nepůjde, jedině že by šla teda.
Zakoupíš jeden kus šroubení na velkou flašku, s nátrubkem na hadici, a jeden kus šroubení na malou flašku, opět s nátrubkem na hadici (jako bys chtěl připojit hadici na danou flašku). No, a vobě propojíš kouskem voranžový hadice na PB a stáhněš qalitníma SKpáskama.
Voranžová hadice i šroubení sou xehnání v lepším železářství. Běžný hadice PB leptá.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od Chorche »

todle řešení se mi nelíbí, to bych uš rači použil redukci s kohoutem a na to našrouboval redukci na desetikilofku. Bez kohoutu, nebo spětnýho ventilu by ti to z dvoukilofky zase vylítlo ven když bys to votpojil vot pistole... Šlo mi voto jestli někdo má hotovej bazmek v jednom kuse. Někdo tu psal že dvoukilofky plní. Smysl toho počinu je f tom, že když jedu na delší dobu mimo čr, tak mam v autě místo na dvě dvoukilofky, ale když by došly tak mi je nikdo nevymění (je to český šroubení). Ale redukcí bych je moch plnit normálně u pumpy.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od K4cer »

Jo takle, ty to chceš plnit z LPG pumpy; já myslel že z velký flašky.

https://www.lpgprofi.cz/redukce-lahev-italian--11kg

Na dvoukilofku de našroubovat kohoutek kterej má na výstupu šroubení jako velká flaška. Výšeuvedenou redukci šroubuješ na velkou flašku nebo přes ten kohoutek na malou.
Dvoukilofka má v sobě kuličkovej ventil, takže ti nic nevylítne.
LPG připojení sou v evropě 4 různý (u nás je jednička, tzv. italská) takže ještě můžeš potřebovat redukci z místní normy na naši.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od Chorche »

kačere, todle řešení sem přeci zmiňoval v příspěfku vejš, mě šlo vo to jestli existuje all-in-one řešení. Mimouchodem, bez toho kohoutu ti to právě vylítne, páč našroubováním do dvoukilofky zmíčkneš tu kuličku abys to zprůchodnil. Takže bys musel mít právě v bazmeku zpětnej ventil. Nebo jako v řešení vejš kohout.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od proforma »

K4cer píše:Nevyrába.

Jedno a dvojhorákové variče (dve verzie dvojhorákových) sú zaprvé vysokotlaké, takže pracujú pri plnom tlaku PB z flašky, ale nesmú sa pripájať k väčšej flaši ako 2kg - i keď technicky by to asi fungovalo normálne; a zadruhé, 2kg flaška im slúži ako podstavec a neviem si dosť dobre predstaviť bastliť uchytenie/stojan. Závit je nekompatibilný a hadicu na prepojenie na 99% nekúpiš.

Najúriechodnejšie riešenie bude zohnať/vymeniť stávajúcu flašku za dve 2kg a mať vždy jednu rezervnú. Alternatívne, zakúpiť nízkotlakú dvojplotenku (samostatne stojacu) a túto dopojiť hadicou a regulátorom k 5/10/33kg (tieto majú rovnaké závity, alebo (Probugas) rychlospojku - ale tej by som sa radšej vyhol).

Závit na redučák je W21L, na 2kg je nejaký jemný metrický a pravý.
Dá sa kúpiť fitinka na hadicu na veľkú flašku, a zrejme by si niekde vyštrachal aj tú druhú, ale celé je to také ošajslich a moc sa mi to nelúbi. Hadicu rozhodne vysokotlakú oranžovú na PB a qalitné SKpásky.
Tak me dnesni pocasi ponouklo k porizeni zalozniho kuchynskeho varice na PB. Procetla jsem si to tu a dotaz, jestli jsem spravne pobrala, co se tu vysvetluje:

- vysokotlaky varic muzu pripojit jen na 2kg PB flasku.
- nizkotlaky ma nejaky regulator a muzu ho pripojit na 5 a 10kg flasku.

Muzu ten nizkotlaky pripojit taky na 2 kg, tj. je to univerzal?
Nebo za jakych podminek budu mit nejaky univerzal?

Muzu jednou otevrenou flasku po pouziti zase zavrit a dat znovu do skladu, nebo ji musim vypotrebovat/nechat zbytek PB vypustit?

I kdyz to asi neni moc rozsirene, uvazuju o pouziti (tj. naskladneni a cekani na dalsi blackout) 5 kg flasky, ktera by mi mohla na vareni vydrzet pocitam tak 14 dni. 10kg uz je dost tezka na manipulaci, 5kg bych mohla v pohode mit v lince. 2kg samozrejme taky, ale pocitam, ze to bude nejdrazsi varianta.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od K4cer »

- vysokotlaky varic muzu pripojit jen na 2kg PB flasku.
- nizkotlaky ma nejaky regulator a muzu ho pripojit na 5 a 10kg flasku.


V principu správně.
Technicky by šlo připojit vysokotlakej i na větší (5,10,33kg) flašku, ale běžně se to nedělá a asi se to nesmí.
Nízkotlakej se připojuje přes regulátor a jde připojit na cokoli. Regulátor není součástí vařiče, je to věc která se klíčem našroubuje na závit ventilu flašky a výstup jde do hadice k vařiči. Regulátor se kupuje samostatně a stojí několik málo stovek. https://www.kempergroup.cz/Regulator-tl ... A-d435.htm

Muzu ten nizkotlaky pripojit taky na 2 kg, tj. je to univerzal?
Nebo za jakych podminek budu mit nejaky univerzal?


Regulátor se šroubuje na ventil flašky s W21,7L (tedy levým, opačným) závitem. Tenhle závit maj flašky 5, 10, 33kg.
Dvoukilovka je bez kohoutku a má jinej, menší závit. Jde ale koupit kohoutkoredukce, která pasuje do 2kg flašky a výstup má právě ten velkej levej závit, takže je kompatibilní. Tahle redukce je právě proto aby na malou flašku šel našroubovat standardní regulátor.

Dvouplotýnka má nátrubek na 8mm hadici, to je vstup. Regulátor má šroubení na velkou flašku (vstup z flašky) a nátrubek na 8mm hadici (to je výstup). Tyto dvě věci propojíš hadicí. Při výměně flašky jen uzavřeš ventil a klíčem (30mm) odšroubuješ regulátor od prázdný flašky, a našroubuješ ho na plnou. Hadice s regulátorem je trvale spojená s vařičem a nerozebírá se.
Asi by bylo fajn aby ti to dělal někdo od plynu. Hadice se připojuje mačkacíma sponama a smí se použít i klasický šroubovací, ale velmi doporučuju použít nějaký kvalitní (píšu tohle proto, že třeba na kyslík/acetylen se šroubovací SKpásky používat nesmějí, i když se to běžně dělá).
Hadici bych použil vysokotlakou oranžovou (koupíš tam kde i regulátor), i když teoreticky by tam stačila černá nízkotlaká. Ta je ale bez vnitřní výstuže a já k ní velkou důvěru nemám, s tou voranžovou mám dobrý zkušenosti. Nekup červenou (na acetylen) nebo jinou, běžný hadice PB leptá a časem hrozí únik.

Muzu jednou otevrenou flasku po pouziti zase zavrit a dat znovu do skladu, nebo ji musim vypotrebovat/nechat zbytek PB vypustit?

Ano můžeš. 5,10,33kg flašky maj kohoutek, který po ukončení činnosti uzavřeš (já pro jistotu zavírám vždy když jdu spát nebo z domu) a pak můžeš regulátor odšroubovat a flašku uložit.
Dvoukilovka kohoutek nemá, má jen kuličkovej zpětnej ventil (kterej má občas tendenci netěsnit). Odšroubovat z ní vařič/hadici jde, ten kuličkovej ventil se odšroubováním uzavře (funguje to tak jak ventilek ve spreji), ale protože není na 100% spolehlivej, doporučuje se vždy po odšroubování hadice našroubovat zátku s držadlem (tato je vždy součástí flašky a je fajn ji neztratit).

I kdyz to asi neni moc rozsirene, uvazuju o pouziti (tj. naskladneni a cekani na dalsi blackout) 5 kg flasky, ktera by mi mohla na vareni vydrzet pocitam tak 14 dni. 10kg uz je dost tezka na manipulaci, 5kg bych mohla v pohode mit v lince. 2kg samozrejme taky, ale pocitam, ze to bude nejdrazsi varianta.

10kg flaška váží cca 24kg plná. 5kg ti bude stačit, ale sou docela vzácný a blbě se sháněj.
2kg je i dražší (ale ne zas vo moc), ale její výhoda je v přenosnosti a taky v tom, že přímo na ni jde šroubovat jedno a dvouplotýnka. Na domácí vaření je ale pohodlnější i bezpečnější dvouplotýnka samostatně stojící na stole.
Pokud bys měla třeba 10kg doma a 2kg jako zálohu, musíš k tý dvoukilovce dokoupit onu kohoutkoredukci, aby ma ni šel našroubovat regulátror s velkým závitem.

Nejlepší (prakticky i ekonomicky) řešení je nízkotlaká dvouplotýnka, kus hadice, regulátor, a 10kg (nebo 5kg, ale to bych si ještě rozmyslel) flaška. Jako nouzovější řešení dvouplotýnka, hadice, regulátor, kohoutkoredukce, 2kg flaška.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od proforma »

Kacere, dik za super navod jak pro blby, pochopila jsem :-D Chci prave stolni dvouplotynku, doma mam vsechno na elektrinu. Ta 10kg bomba je na mne uz moc tezka, proto zvazuju tu 5kg.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od K4cer »

No já dyš vidim bližnýho svýho tápat, taxem k neudržení :D

Šroubení regulátoru je furt stejný, takže jakou flašku máš takovou tam našroubuješ, žádný rozdíl v tom není.
Zjisti si jaký flašky dokážeš sehnat a taky kde je budeš v okolí měnit. Výměnný hnízdo patří zpravidla některý společnosti a většinou měněj jen flašky svý společnosti, to musíš zjistit lokálně.

Na nějakejch eshopech se nechaj koupit prázdný nový flašky od Mevy, ale já mám zkušenost že je pak nikdo nechce vyměňovat - ale to je tady, u vás to může být jinak.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od viktor »

nejlepší na tom j ze ve vsech flaskach s PLG je uplne stejnej tlak :-)
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od proforma »

Kacere, muzes mi na to pls kouknout? Mam vsechno pro univerzalni vyuziti?

- varic: https://www.4camping.cz/p/campingovy-va ... typ-2317b/
- pripojovaci sada k nizkotlakemu varici: https://www.4camping.cz/p/hadice-meva-s ... tilem-set/
- redukce na 2kg lahve: http://gola-sada-tona.cz/prislusenstvi/ ... 15638.html (hlavne timhle si nejsem jista, jestli je to ten spravny typ). Dik :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od K4cer »

Proforma: jj, to je ono, včetně toho kohoutku na 2kg. Ten ovšem potřebuješ jen na propojení dvoukilovky s regulátorem - ale chleba nežere a je fajn ho mít doma.

Vařič bude mít vocásek končící regulátorem. Ten jde našroubovat na 5/10/33kg flašky (všechny maj stejný ventil) i na výšeuvedenej kohoutek.

viktor: jasně že je, logicky musí být. Ale vysokotlaké plotýnky se dle výrobce maj připojovat jen ke 2kg flašce, jasně že technicky to jde k jakýkoli, to šroubení běžně koupíš. Jestli je to vyloženě zakázáno nevím, nezkoumal jsem to. Každopádně nízkotlakej systém je plně funkční a kompatibilnější.

Přes stejnej regulátor jde totiž krmit nejen dvouplotýnka, ale třeba i celej klasickej sporák (osazenej tryskama na PB) nebo velkej hořák (typu Zeus od Mevy) na wok nebo véélikej kastrol.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od dracekvo »

Akorát bych si pohlídal jak to s tím vařičem je.
Regulátor je na 30mbar. A u vařiče je napsáno pracovní tlak: 3 kPa nebo 5 kPa. Nejsem si moc jistý, jestli existuje nějaký univerzál, co vím, tak 50mbar a 30mbar mezi sebou nejsou kompatibilní. Jestli se to pri objednavce nemusi specifikovat.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od K4cer »

Vařič funguje na 30 50mbar.

Nejsem si cekem jistej, ale: starší zařízení v československu bylo vesměs na 30mbar; 50 sem asi připlulo ze zahraničí, kde to může souviset i s jiným složením prodávaných plynů (třeba v UK není k dostání směs PB, používá se butan (s regulátorem na 28mbar) a propan (s regulátorem na 37mbar)). 50 se myslím používá u výkonnějších spotřebičů, nebo tam kde jsou delší rozvody plynu (typicky karavan se sporákem, topením, ohřevem vody, a ledničkou na PB).

Jsou k mání i regulátory nastavitelný, 20-60mbar, ale i ?-4bar, ty jsou spíš pro různý opalovací/nahrívací hořáky.
Praktickej rozdíl mezi 30 a 50 je u vařiče zanedbatelnej, na 30 může mít nepatrně nižší výkon.

Zkoušel jsem všechny (28, 30, 37, 50) a se všemi mi věci fungují naprosto normálně.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od dracekvo »

Tak to v tom případě jo. Sem chtěl pro jistotu jen upozornit :)

Třeba na karavan fórech se tvrdí, že věci na 30 a 50mbar nejsou mezi sebou kompatibilní. V autě mám právě rozvody 50mbar. Na 30mbar mám kamna pohody. Ale nezkoušel sem co se stane, když bych regulátory prohodil.
Ale je fakt, že u spotřebiče typu vařič by to vadit nemuselo. Maximálně by se třeba muselo poladit přisávání vzduchu.

Jo a k tématu. Nedavno sem zakoupil plnitelnou hliníkovou PB flašku 14kg. Cena sice strašná, ale do obytného auta luxus. Kromě ceny to má jen samé výhody. Člověk nemusí řešit to, že zbytečně vrací flašku, ktará není ještě úplně vycucaná, nebo pokud tak nechce dělat, musí sebou vláčet náhradní láhev. Prostě dojedu k benzínce a načerpám do plna. Výrazná úspora hmotnosti. Legální plnění na LPG stanicích. A je na ní ukazatel stavu plnosti.
Kdyby to někoho zajímalo, tak se to menuje alugas.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od Grunt »

proforma píše:Ta 10kg bomba je na mne uz moc tezka, proto zvazuju tu 5kg.
Jestli ještě můžu dodat já, tak dodám že přesně z tohodle důvodu jsem pětikilovku koupil já. Aby s tím mohla manipulovat i moje máti. Jenže poté co ji po ani ne měsíci ztopila v Pohodách dostala vyfasováno klasickou 10kg flašku a pěti-kilovku jsem si zabavil pro sebe (mám ji už přes rok a furt ještě něco málo na spodu je):
5kg.jpg
5kg.jpg (38.63 KiB) Zobrazeno 13921 x
Výhoda je opravdu v tom že je to ultra-mobilní a manipulaci zvládne i ženská není-li úplné tintítko, ale tím taky výčet výhod končí. Pořizovací cena je docela vysoká, na náročnější spotřebu to není a výměna je dražší než u klasické 10kg flašky. Prostě cena to naprosto zabíjí. Jinak jsou samozřejmě perfektní.
Máte-li domácnost komplet na elektriku a je prostě něco potřeba do nouze, prvně bych se podíval na nějaký přenosný kempingový vařič. Nouzově se na tom něco uvařit dá, butanové kartuše (ovšem důrazně doporučuju vyvarovat se produktů na ty propichovací! To je svinstvo největší.) se dají koupit v trafice, má to pěkný přenosný kufřík a dá se to šoupnout do skříně ať se na to nepráší, manipulaci zvládne i ženská a dá se to použít nenouzově na nějaký piknik v přírodě s přáteli/děckama nebo něco takového. V rámci řekněme nějakého Vánočního dárku je o taky cenově únosné.
Pokud je to málo, tak samozřejmě plotýnkový vařič a dvoukilovky. Cena je za babku platí-li se záloha za nějaké použité kusy, výměna je té též za babku (sehnat se dá na téměř libovolné benzínce, u nás i v různých krámcích) a krom toho vařiče se na to dá připojit, vyžaduje-li to situace teplomet Ardent nebo lampa (buď Brilant nebo Jugo). A samozřejmě nesmím zapomenout na jednocestný ventil (potřebuje-li manžel použít hořák) a možnost připojení regulátoru tlaku. S tím se to dá připojit na téměř cokoliv. K manipulaci jsou dvoukilovky perfektní, řekl bych že mají asi největší užitou hodnotu a je-li schopnější manžel/přítel, dovede si splácat ventily, jdou doplňovat nouzově i v prostředí domova z větších flašek.
Odpovědět