PB láhve vs. LPG

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od K4cer »

Máme :mrgreen:

Prakticky nevomezeně dlouho. Teoreticky je šance že bys měl smůlu a nafasoval flašku se špatným ventilem, ale to podle smradu poznáš brzo. Já mám průběžně nekolik 10kg flašek skladovaných v řádu let, a žádný zmenšení náplně sem nezaznamenal.
Pokud ti ta flaška neprorezne (je fajn dyš si můžeš při výměně vybrat zánovnější a nevomlácenou) tak bych to vůbec neřešil. Někde tady někdo psal o možném problému s vypršením tlakové zkoušky láhve, ale to je silně závislý na lokálním dodavateli, vím že někde berou i kus železa co byl kdysi láhev, jen pokud na tom de přečíst znak firmy. Na Slovensku mohou být problémy s měněním ofiko zakoupených láhví od Mevy, vím že ty nikdo měnit nechtěl. Běžný značky jako Probugas nebo Flaga se měněj bez potíží - jak je to f tvý voblasti se musíš poptat.
Pokud se bavíme vo jedný nebo dvou flaškách, tak vzhledem k ceně za kterou dou koupit jetý, bych to nijak zvlášť neřešil a když mi je v nejhorším případě nevyměněj, tak je zakutálím do kopřiv a koupím si další.

Desetikilová flaška ti na vaření (pro běžnou rodinu) vydrží tak 3 - 6 měsíců, pokud neděláš zabíječky teda. S nějakým topením bych asi moc nepočítal, max. na nouzový vytápění jedný místnosti Pohodama, jinak bys těch flašek musel mít plnou garáž. Skladování se řídí nějakými předpisy, takže nejspíš nesmíš mít víc než jednu dvě, nesměj bejt v garáži a ve sklepě - opět, toto je nutno zjistit podle toho kde bydlíš.
Vyhnul bych se dvoukilovkám, krom snadnýho přenášení maj jen spoustu nevýhod - maj jen kuličkovej ventil kterej je náchylnej k netěsnosti, k připojení standardního regulátoru potřebuješ redukci která stojí peníze a ráda se ztrácí, a čím menší balení tím ten plyn vyjde dráž.

Já mám jednu flašku v kamínkách Pohoda, a jednu plnou záložní jako rezervu. V případě potřeby umím předělat sporák ze ZP na PB v řádu minut. Krom toho mám v dílně 33kg ze který krmím autogen, další 10kg jako přenosnou k autogenu (abych nemusel do trabanta cpát velký flašky), a nějaký dvoukilovky ve věci vaření kafe.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od dracekvo »

Mě flaška utekla a ani sem nic necejtil. Prostě sem jí koupil, hodil na půdu a když jí po půl roce chci použít, tak koukám, že je nějaká lehká. No orig pečeť sem neporušil, takže sem jí prostě vrátil.
PetrNovak72
Příspěvky: 156
Registrován: 05.04.2015 14:05

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od PetrNovak72 »

jaká je spolehlivost a trvanlivost uložení plynové kartuše (třeba konkrétně plyn: propan/butan v poměru 30/70) coleman..

bavíme se o nějakým stabilním sudu-sklepě.. jaká je šance že to ujde nebo bouchne třeba po 2 letech?
paja
Příspěvky: 191
Registrován: 30.03.2014 19:27
Pohlaví: muž

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od paja »

to spíš bouchne svět kolem. Pokud to nezrezne tak to neujde a není důvod proč by to mělo bochnout. každopdně než skladovat todle tak raději 10kg flašku co koupíš v avizu za pár korun a pak vyměníš za plnou.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od K4cer »

Tak zrovna taková mě právě utekla kdysi - né kartuše do vařiče, ale nádobka typu spreje lak na vlasy, velkej sprej pro použití s hobby letlampičkou; princip je ofšem ten samej jako u kartuší do vařiče, akorát to má jinej tvar.
Měl sem ji v dílně a nepoužíval, páč mám dospělou letlampu i autogen, a asi po roce jsem ji vzal do ruky a nezbylo v ní nic.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
paja
Příspěvky: 191
Registrován: 30.03.2014 19:27
Pohlaví: muž

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od paja »

a byla načlá nebo funglovka? třeba nějaé smítko ve ventilu. Pokud nová vydrží cestu od výroby ke mně domů tak doma ji ohrozí jedině koroze.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od K4cer »

Načlá, ano, to mohla bejt příčina.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od Count »

Dostal jsem dnes darem čtyři kusy 2Kg PB lahve. Jsou starší, odřené, lehká povrchová koroze. Ve dvou je ještě nějaký PB. Protože jsem s tím nikdy nepracoval, nevím kde začít. Řešit revize, těsnění, nebo je vyměnit za plné u naší samoobsluhy? Chci je mít doma jako rezervu s vařičem pro případ výpadku elektřiny, případně použít v budoucnu k vařiči Zeus Mega při vaření piva.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od K4cer »

Flaška je furt majetkem plnící firmy a ty ji máš za jednorázovej poplatek pronajmutou. Při výměne měníš kus za kus a tlakovky si řeší firma, to je její starost, né tvoje. Po ukončení vztahu by ti teoreticky měli vrátit zálohu za flašky, ale v praxi to nefunguje. Ty vrátíš prázdný a vodneseš si naplněný i s platnou tlakovkou.
Navštiv nejbližší výměnný hnízdo a zeptej se jich, co všechno sou vochotni vyměnit a co případně ne. Já mám zkušenost že vemou jakoukoli flašku, pokud je od tý správný firmy*. Ale vím že to je všude jinak, někde dělaj cavyky, někde vemou i pomačkanou a neřeší nic, pokud je to kus tak je víc nezajímá - jak říkám, musíš se optat lokálně tam kde měněj flašky (těch míst budeš mít v okolí několik, zpravidla na pumpě, ale ne nutně).

Dvoukilovky maj jen kuličkovej ventil (kterej je náchylnej k netěsnosti) a opravu opět řeší firma, při tlakovejch zkouškách a při plnění, tam nemáš co řešit. U 2kg je důležitý aby měli šroubovací rukojeť/záslepku, a musí bejt na ní gumička, jinak maj tendenci ucházet.

Ty dvě ve kterejch něco je můžeš klidně použít, pokud teda máš spotřebič. PB se nezkazí, alespoň já o ničem takovým nikdy neslyšel. Až je mineš tak vyměnit jako předchozí, nebo je můžeš vrátit i poloplný, ale je to škoda.

Z běžnejch spotřebičů na 2kg je jednovařič (mám a jsem velmi spokojen), douvařiče (ty sou dva různý, chceš ten co má jako opěrky šrouby, né drátěný packy), lampa (nemám a chci), a teplomet (mám a žádný velký nadšení teda). Napřímo se připojuje vysokotlaká** dvouplotýnka, nebo různý opalovací hořáky. Ještě existuje kohoutek-redukce z 2kg na standardní závit W21,8L - to je to co maj 5, 10, a 33kg flašky a na co se montuje regulátor - přes ten kohoutek pak jde připojit i nízkotlaký spotřebič standardně krmenej z 10 nebo 33kg flašky.

*) Na Slovensku jde běžně vyměnit Flaga a Probugas, někde jdou i PPS (nebo tak nějak, ty nekupuju páč sem jednou koupil poloprázdní). Na SK se v opchodě prodávaj prázdný flašky vot Mevy, který si vofčan koupí do vlastnictví, ale nikdo je nechce měnit, protože každá firma si plní jen svoje. V ČR to bude nejspíš podobný, jedině že bych se mejlil teda.

**) Klasický "dvouplotýnky" (ležící na stole nebo něčem) sou dvoje, vysokotlaký a nízkotlaký - to zjistíš okamžitě jakmile se pokusíš nějakou koupit. Vysokotlaký se připojujou napřímo na 2kg flašku a JEN na ni. Výhoda je že nepotřebuješ regulátor ani nic, hadice z plotýnky se šroubuje přímo do šroubení flašky. Nízkotlaký maj na konci hadice reguátor a tento se šroubuje na 5, 10, a 33kg flašky, s použitím výšeuvedený kohoutkoredukce jdou připojit i k 2kg. Dvouplotýnka položená na stole je na domácí vaření výrazně lepší než jedno/dvouvařič šroubovaný na láhev; je pohodlnější, stabilnější, a bezpečnější. Jedno/dvouvařič je spíš kempovací záležitost, je skladnej a lehčí.


EDIT: Zeus Mega (sem gůglil taxem chytrej) je nízkotlakej a krmí se přes regulátor. Já mám podobnej (litinovej Foker, 9kW, a je to výborná věc na vaření číny, kromě jinýho).
Kohoutkoredukce třeba tajdle: http://www.mevatrade.cz/mevatrade/eshop ... til-2156UV
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1587
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od Grunt »

Musím se zeptat. Dají se někde za dobrý peníz koupit prázdné flašky? Prázdné nové stojí docela slušný ranec a koupit funglovku a hned ji vyměnit za nějaký zreznutý šunt se mi moc nechce. Další věc je že se nedávno zavedly 5kg láhve - prázdná 1200,-Kč. Nedá se to někde sehnat výhodněji?
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od K4cer »

10 a 33 kg dou běžně koupit na inzerát - bazoš například. Cenu v ČR bych odhadoval tak na pětikilo cca, u vobou (po 10kách je věčí poptávka neš po 33kách).

Musíš si ale pohlídat vot jaký firmy flaška je, páč nejspíš půjde vyměnit jen za tu samou - takže si nejdříf voběhni pár míst v dosahu, kde bys je v budoucnu chodil měnit, a poptej se jich jakou flašku ti vyměněj.

Pětikilový levnějc asi neseženeš, sou poměrně nový na trhu a není jich tolik.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
RobertK
Příspěvky: 360
Registrován: 02.06.2016 13:19
Pohlaví: muž

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od RobertK »

Proč kupovat ? Pronajmout se da 10KG za cca 800kč. Mrkni na primagas nebo podobně.
Robert
-----------------------------------------------------------
Očekávám to nejlepší ale připravuji se na nejhorší.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1587
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od Grunt »

K4cer píše:Pětikilový levnějc asi neseženeš, sou poměrně nový na trhu a není jich tolik.
No jo. Nic se nedá dělat. Jednu sem vzal:
5kg.jpg
Váhově naprosto perfektní, dá se tahat i na zádech, přenos zvládne i žena, nebýt ceny radši bych vzal dvě pětikilovky než jedno desetikilo. Do „Pohod“ perfektně vleze a ty jsou díky váze částečně mobilní a předpokládám že na takové to přismradění flaška vydrží celou zimu. No a pokud někde nezatratím lístek, tak nepřijdu ani o zálohu:
doklad.jpg
Škoda holt že se nedá sehnat za rozumnější peníz.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od K4cer »

Mno, nevím.. :?
Jesli ti to funguje xpokojenosti tak ti ji neberu, ale myslím že 5kg je příliš malá, a za takle hříšný peníze bych ji určitě nekoupil.

Pětikilová je podle mě tak nanejvejš na krmení dvouplotýnky v karavanu, kde každej cm místa pomůže; na doma mi 10kg přijde výrazně lepší. Já mám v obdobnejch kamínkách desítku a sou plně mobilní; rezervní mám ve skříni na chodbě. Do kredence vedle sporáku desítka vleze taky.
Plná 10kg váží cca 25kg, to není tak tragický a dyš sem línej tak si vemu rudlík.

Já sem to dělal tak, že sem na inzeráty postupně koupil několik prázdnejch 10kg, a tyto pak vyměnil za plný. V dílně mám ještě 33kg na autogen, a chtěl sem 5kg jakožto přenosnou k malejm kyslíkovejm flaškám, ale blbě se shání, takže sem se na to vybod a mám tam jednu desítku pro případ potřeby, stejně výjezdů s autogenem mám minimum.

Ale z účtenky je jasně vidět, jak to funguje. Flaška zůstává majetkem firmy (i ta, kterou sem pokoutně zakoupil na bazoši) a mění se jen v autorizovanejch místech, někde měněj jen jednu značku, někde i víc. Zálohu ti vrátí jen proti účtence a protože ji každej ztratí, tak tu flašku může za á) zdarma vrátit, za bé) zakutálet do kopřif, a za cé) prodat na bazoši.
Právě proto sou problémy s těma od Mevy, ty sice dou legálně koupit do vlastnictví, ale zase nejdou vyměnit, protože každá firma mění jen svý vlastní.

EDIT: mě vydrží desítka v Pohodách cca měsíc, na večerní přitápění k ůstřednímu topení. Ale já sem teplomilnej, a na hodiny provozu sem to nikdy neměřil. takže buď budeš muset topit výrazně míň, nebo ob dva týdny měnit flašku, což by mě vohromě bavilo. Jo a stejně by bylo fajn mít doma náhradní, dyš ti dojde zrovna večer.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1587
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od Grunt »

K4cer píše:EDIT: mě vydrží desítka v Pohodách cca měsíc, na večerní přitápění k ůstřednímu topení. Ale já sem teplomilnej, a na hodiny provozu sem to nikdy neměřil. takže buď budeš muset topit výrazně míň, nebo ob dva týdny měnit flašku, což by mě vohromě bavilo. Jo a stejně by bylo fajn mít doma náhradní, dyš ti dojde zrovna večer.
Nejsou to pohody, ale nějaká polská kopie (prostě z Hornbachu za pár korun). Desetikilovka v tom byla a když se za to zatáhlo/bylo to potřeba přesunout, tak se prostě rozpadly. Proto jsem doteď používal 2kg. Je to ultramobilní (vezmeš do ruk, přetáhneš kde je potřeba), nerozpadá se to a funguje to:
2kg_pohoda.jpg
5kg je samozřejmě lepší. 2kg si snadno doleju z velké 10kg a holt budu mít nějaké 2kg bomby v záloze když budu muset vyměnit tu 5kg potvoru. Jinak spokojenost.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od K4cer »

Nj, ty vypadaj dost subtilně, té fakt. Já mám kamínka původně stavěný na 15kg flašku, v nich je ta desítka bez problémů.

Dvoukilovka jako záložní je funkční řešení a na občasný přitopení by to mohlo stačit; uvidíš sám jak dlouho ti to vydrží. Já sem to nějak neměřil, protože někdy nezatopím celej tejden, a někdy jedou i pár hodin v kuse, takže se to blbě počítá a stopovat se mi to nikdy nechtělo, tak zvědavej sem nebyl. Občas zašplouchám flaškou pro kontrolu obsahu, a hlavně vím že mám druhou plnou a další v garáži.

To s tím přelejváním by mě zajímalo - jak přinutíš tekutej plyn přetéct? Stačí mít prázdnou níž? Vím že to jde vochlazováním spodní prázdný, ale takový cavyky se mi s tím dělat nechce. Ptám se protože bych potřeboval nějakou malou flašku k tomu autogenu, desítka je zbytečně velká a 2kg zas asi malá; potřebobal bych něco jako desítka ale s polovičním průměrem.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od K4cer »

Doplnění k tomu co jsem načal ve vlákně o nouzových zásobách jídla:

Pro ty, co bydlí v malém bytě/domku, a nemají možnost vařit na sporáku na uhlí/dřevo, by funkčním řešením mohla být právě 2kg flaška PB a kempingovej vařič. Je to relativně skladný (dvoukilovka cca 30x30x25cm, vařič je malá krabice) a cenově je to taky snesitelný - secondhand flaška se nechá koupit od 200 korun asi, výměna za plnou zhruba stejně, nový jednovařič myslím pětikilo - no do tisícovky by se to mělo vejít, s dvouvařičem do patnácti stovek. Trvanlivost PB je prakticky neomezená, a jde použít i na kempování nebo v chatičce na zahrádce.

Já mám dvoukilovku s jednovařičem v dílně, vařím si na tom kafe a občas si vohřeju jídlo nebo uvařím klobásku, a funguje to naprosto bezvadně. Vařič vaří jak ďas, s turistickým na kartuše se to vůbec nedá srovnávat. Cena za provoz je taky výrazně nižší. Uvařit na tom normální jídlo jde naprosto bez problémů, jediný co tomu jde vyčíst je, že je kastrol dost vysoko a není na ploše tak jako u normálního sporáku, takže hrozí převržení a úraz, ale na to se dá zvyknout, nebo ho osadit do staršího stolku třeba. Na dlouhodobější vaření by dvouhořák byl asi lepší, mě ten jednohořák v garáži stačí.

Jak dlouho vydrží 2kilovka netuším, bude to záviset od toho kolik se vaří, a taky od toho jak moc podváděj na plničce. Ale při mormálním vaření dva týdny určitě, jestli vydrží měsíc bych se nevsadil, je možný že ano, ale tvrdit to nebudu. Mě v garáži vydrží víc než rok.

Ještě bonus, k tý samý dvoukilový flašce de koupit lampa (tu ale nemám), a malý ohřívač Ardent. Ten mám, na vytopení místnosti to není, ale na ohřátí rukou je to postačující.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od Count »

Dnes jsem pokusně po tankování vyměnil tu jednu prastarou Pb lahev za novou. 85Kč a měl jsem plnou s plombou a tlakovkou. Bez řečí a otázek. Juchů. Protočím všechny, k tomu ještě starší dvouplotýnku, nebo Zeus a budu spokojen.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od K4cer »

85? Tak to v předchozím příspěvku strašně kecám, to se vomlouvám, sem blbě odhad inflaci. :oops:

Při měnění flašek je fajn se kouknout po okolí, u nás u Flagy stojí desetikilovka 16,50é, a hned vedle na Shellce (asi 50m) lautr ta samá flaška za 24é, bez kapky studu. A lidi je tam mění, protože neví že hned za pumpou je výměnný hnízdo.

Count: dvouplotýnky sou nízkotlaký a vysokotlaký, už jsem to psal, tak jen kdyby to náhodou vypadlo z mysli - abys nekoupil tu co nechceš. A drobná technická, na starší bude asi rozumný vyměnit přívodní hadici, stará může přepouštět. Já mám dobrý zkušenosti*) s origo oranžovou vysokotlakou (20 nebo 30 atm) hadicí; tato jde běžně koupit v metráži v lepším železářství a nestojí moc. Na konce pak klasický šroubovací spony na hadice jako na automobil. Nekup červenou hadici na acetylen, PB ji časem leptá.

*) Pokud se hadice šroubuje přímo na ventil flašky, musí se použít vysokotlaká hadice; pokud se na flašku šroubuje regulátor, používá se nízkotlaká. Jednou jsem tu nízkotlakou koupil a moc mě nenadchla teda: je z nějaký umělejší hmoty než guma, takže je ještě tvrdší a nepoddajnější než vysokotlaká, a je jen z jedný vrstvy materiálu bez jakýkoli výstuže (vysokotlaká je z dvou vrstev a mezi nima je oplet) takže pokud praskne tak praskne durch a ulomí se. Nízkotlakou jsem posunul dál a na všechno dávám tu voranžovou.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1587
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: PB láhve vs. LPG

Příspěvek od Grunt »

Count píše:Dnes jsem pokusně po tankování vyměnil tu jednu prastarou Pb lahev za novou. 85Kč a měl jsem plnou s plombou a tlakovkou. Bez řečí a otázek. Juchů. Protočím všechny, k tomu ještě starší dvouplotýnku, nebo Zeus a budu spokojen.
Já ji měnil předevčírem též na benzínce, 110,- i s DPH.
Odpovědět