Solární ohřev vody

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
pekoz
Příspěvky: 251
Registrován: 04.07.2012 8:27

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od pekoz »

Zdravím
Kamarád mě před pár lety ukazoval solární ohřev vody.
Když jsem viděl "technické zázemí " a cenu fofotermického systému tak tak jsem si řek že tohle teda asi ne.
Navíc si tam toho moc neudělám sám.
No a vzhledem k současné situaci jsem se konečně rozhoupal zbastlil podle svých představ a možností.
IMG_2378.jpg
IMG_2381.jpg
IMG_2289.jpg
Ještě je tam spousta detailů které mě vadí, čekám na měřák ale to se dodělá.
Hlavně mě čeká výměna bojleru co už stojí v garáži.
Zatím si nahřívám přímotopem sklep.
Jinak regulátor je BEL ale pouze deska k vestavění. Nastavený v režimu 3 pro dva dva tepelné spotřebiče.

to Rafael:
dneska tu už nic néénííí, samej outsourcing :( jj byly časy 8-) 8-) :hand
pivniciar
Příspěvky: 98
Registrován: 07.11.2021 20:22

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od pivniciar »

Ahojte. Moj tip na nezavislý dom, ktorý postupne realizujem.
Fotovoltaika, baterie a hybridny menič, aby bolo možné púštať zo siete nejaku šťavu (ak bude funkcna, tak na využívanie v nárazových prípadoch - napr. pílim drevo na elektrickej píle). Dobrý menič sa dá ľubovoľne programovať a tak sa to dá výborne optimalizovať (napr. ak bolo v zime cez deň málo slnka a batérie sú málo nabité, dobije ich v noci zo siete na na lacný nočný prúd.)
Ohrev čohokolvek priamou cestou je plytvanie drahou solarnou energiou, takze jednoznačne odporúčam kombinovať s tepelným čerpadlom. Ja mam dve, aby som mal v pripade poruchy zabezpečenú redunanciu: jedno vzduch vzduch, umiestnené tak, že fúka cez polku domu, s tym ze toto je jednoduche a spolahlive riesenie na kurenie, ale hlavne aj v lete na chladenie (tie letá su na môj vkus uz fakt moc horúce). Dalšia výhoda je, že vzduch vzduch je na rozdiel od vodných štartu aj vymrazený vo veľkej zime. Nevýhoda je mrnšia účinnost, ale to nevadí, aj tak to dá 3x viac tepla ako to zožerie elektriky a u mňa vychádza jeho návratnosť na 4 roky.
Druhé tepelné čerpadlo chystám, malo by byt buď vzduch voda, alebo voda voda na ohrev vody + druhu cast kurenia. Ohrev vody bude vo vodnom zasobniku s dvoma okruhmi, jeden od tepelneho čerpadla, druhý záložný (v podstate tretí variant kúrenia ako posledná záloha), ktorý bude napojený na pec na tuhé palivo s výmenníkom.
Zvažoval som aj solarny priamy ohrev vody, ale u mňa je to v zime nezmysel, preto idem jednoznačne radšej do rozširovania fotovoltaiky, ktorá v zime zvládne napájať hore uvedené a v lete pri prebytkoch energie zvazim nakup nejakeho plug-in hybridu (elektromobilita je sice nezmysel, ale ak euroabsurdistan čoskoro nepadne, nevyhneme sa jej)
Forum sa stalo desivo zaslepene jednostranne politicke. Tolerancia nenavisti miestnych prospievatelov degraduje uzitocne a zaujimave forum. Nepiste mi nikto, stratil som zaujem o akekolvek info odtialto. #freeUlfhednar
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od Tomáš »

pekoz píše: 13.11.2021 11:13
Zdravím, docela teď pošilhávám po nějakém FV řešení na barák. Jsem solární panic, ale zaujalo mě právě ohřev bojleru fotovoltaikou. Právě kvůli relativní jednoduchosti a zatím bych odhadem řekl, že i návratnost systému bude docela dobrá.

Jaké s tím jsou zkušenosti?

Ideálně hledám řešení, které by umělo napájet jeden malý točivý stroj (200w) a zároveň ohřívat bojler když svítí a když ne, přepnout na síť. Ten BEL, ale jestli to dobře chápu umí jen ten bojler.
Joe Azbest
Příspěvky: 914
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od Joe Azbest »

Dá se koupit krabička na zeď třeba tady - https://dum.bazos.cz/inzerat/147333655/ ... v-vody.php
Prodávají i panely, bral jsem od nich 20 canadian solarů loni, bez problémů, ještě budu další dokupovat.
pivniciar
Příspěvky: 98
Registrován: 07.11.2021 20:22

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od pivniciar »

Ake mas skusenosti s tymi Canadian Solar? Prave mi ich ponukali..
Forum sa stalo desivo zaslepene jednostranne politicke. Tolerancia nenavisti miestnych prospievatelov degraduje uzitocne a zaujimave forum. Nepiste mi nikto, stratil som zaujem o akekolvek info odtialto. #freeUlfhednar
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od Tomáš »

Joe Azbest píše: 27.01.2022 6:33 Dá se koupit krabička na zeď třeba tady - https://dum.bazos.cz/inzerat/147333655/ ... v-vody.php
Prodávají i panely, bral jsem od nich 20 canadian solarů loni, bez problémů, ještě budu další dokupovat.
To nevypadá špatně. Nepíšou jestli to není jen pro odporovou tátěž (topení té spirály v bojleru).

Právě bych chtěl odbourat nahřívání bojleru a provoz vzduchotechniky po co největší část roku ze sítě.

Líbí se mi, že píšou, že to je rovnou odzkoušené, což je hlavní úskalí toho, když bych si zkompletoval doma sám a vyhořel.
I když při tom všem co jsem tam dělal sám, to by se už ztratilo :D

Na druhou stranu jsem doteď nedělal nic tak výkonového :wasntme
Joe Azbest
Příspěvky: 914
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od Joe Azbest »

Zavolej jim a zeptej se. Jsou komunikativní a ochotní a poradí.
pekoz
Příspěvky: 251
Registrován: 04.07.2012 8:27

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od pekoz »

Tomáš:
Zkušenosti zatím takové že bez slunka to neni ono.
Nicméně když občas vyleze (i dopoledne) tak přesto že panely (8x375Wp) v poloze spíš JZ a se sklonem na léto
dají krátkodobě ty 2kW pro bojler.
Ale na trvalý zimní provoz to není i když se to snaží.
Co se týče jiného spotřebiče než odporové zátěže a speciálně motorů tak bych byl dost skeptický.
Většinou se používá modifikovaný sinus s šířkovou modulací výkonu = jednoduchý střídač.
Zrovna BEL má ještě navíc k tomu pracovní frekvenci 120 Hz. Ostatní výrobci sice někteří mají i 50 Hz ale jinak to bude asi dost podobné.
Na tohle žádný motor nepojede a když ano tak ne moc dlouho.
Podobně koncipovaná FV je v základu uzavřený systém pouze pro co nejefektivnější ohřev vody.
Udělat sám klidně - na solárních forech je spousta inspirace ale když si nejsi jistý tak potom nechat zkontrolovat někým od fochu.
SS napětí je sviňa na úrazy a zkraty to je rovnou svářečka co nejde vypnout bo slunko.
Ideální je dostat to nakonec pod revizi.
Včetně hromosvodu - bacha na to.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od dracekvo »

A vypatí se to?
Já jsem to kdysi počítal a v nákladech mi to vyšlo se strašně dlohou návratností (vzhledem k tarifu D26d).
Protože je tam hlavní problém, že panely nahřejí boiler a pak se flákaj a nikam nedodávaj.
Proto my vždy vyšlo lépe solárama živit dům a až z přebytků teprve nahřívat boiler.
pracintl
Příspěvky: 433
Registrován: 28.11.2013 9:37
Pohlaví: muž
Bydliště: okolí Prahy

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od pracintl »

Osobně si myslím, že vyrábět teplou vodu pomocí FVE je nesmysl. Já teplou vodu vyrábím horkovodními kolektory. Jednoduché a troufnu si říci že s lepší účinností. Již 5 let máme takto teplou vodu od května (včetně) do října (včetně). V zimním období to nefunguje, ale to ani FVE - málo slunce.
dělník nejsem, rolník také ne, musím tedy asi být pracující inteligent
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1169
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od Patrol »

Máš ty horkovodní samotížně, nebo s čerpadlem? Nemohl by jsi postnout nákres, jak to máš zapojené? Vím, že tam není nic moc složitého, ale mám k dispozici dva repasované horkovodní panely a uvažuju jak je co nejlépe instalovat. Jaká ti tam cirkuluje kapalina, aby to v zimě nezamrzalo? Máš tam automatickej odvzdušňovák, expanz a nějakej bezpečnostní tlakáč?
Zvažoval jsem, že v kombinaci s 12V čerpadlem a třeba jedním FV panelem by se to rozběhhlo, když vysvitne.
Ohřejval bych tím vodu v bojleru, kterej se využívá jen občas, tak jsou možná dva horkovodní panely zbytečně moc.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Kopour
Příspěvky: 93
Registrován: 08.01.2019 18:25

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od Kopour »

No ta fotovoltaika je lepší.Ze střechy stačí natahnout kabel a dole jenom malej rozvaděč.U termickejch musíš natahnout dvě trubky na střechu,zaizolovat a bez oběhového čerpadla to nejede.Toť můj názor.
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od Tomáš »

Vidím to právě podobně...co se složitosti týče, jednodušší natáhnout jen ty vodiče.
Navíc mám pasiv a trubky by se mi už stavebně špatně dodělávaly aby to bylo stále nepruvzdušné, naopak kabely mám připravené, tahal jsem nějaké rezervní.
Navíc elektřina je obecně "flexibilnější" energie na zpracování než jen teplá voda.
Ale oboje má své výhody a je to na každém co od toho chce.
Miata
Příspěvky: 6
Registrován: 14.08.2019 9:18

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od Miata »

Souhlas s Cipisem:
Mám solár ohřev vody už 12 let. Jednou v létě vypadl na pár hodin proud a nešlo oběhové čerpadlo. Když pominu, že jsem v parném dni měl studenou vodu, tak průser byl, že za těch pár hodin vyletěla teplota média natolik, že už tepelná ochrana nespustila čerpadlo i potom, co elektřina začla zase jít. Když jsem viděl, kolik je tam stupňů, tak jsem se modlil, ať už sluníčko zaleze. :shock:
Teď už to mám zálohovaný fotovoltaikou a baterií :yes
Joe Azbest
Příspěvky: 914
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od Joe Azbest »

pivniciar píše: 27.01.2022 7:30 Ake mas skusenosti s tymi Canadian Solar? Prave mi ich ponukali..
Mám jich dvacet dole v garáži a čekají na jaro až půjdou na střechu. Tudíž nemohu posoudit, ale snad to bude v pořádku. Jenom z té montáže mám trochu strach. Ta velikost 210 x 105cm nemusí každému vyhovovat.
pracintl
Příspěvky: 433
Registrován: 28.11.2013 9:37
Pohlaví: muž
Bydliště: okolí Prahy

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od pracintl »

dělník nejsem, rolník také ne, musím tedy asi být pracující inteligent
Joe Azbest
Příspěvky: 914
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od Joe Azbest »

V tom porovnání to vychází celkem jasně, ale pro někoho kdo si pořizuje fotovoltaiku i na výrobu elektřiny je určitě výhodnější ta fotovoltaika i na ohřev vody než budovat dva rozdílné systémy.
pracintl
Příspěvky: 433
Registrován: 28.11.2013 9:37
Pohlaví: muž
Bydliště: okolí Prahy

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od pracintl »

To je diverzifikace. Někdy (vždy) se vyplatí věnovat víc energie do vytvoření pořádné věci / systému a pak uživat benefity. Jít cestou "to je složité, pracné, to nějak ošulím" se mi už mockrát vymstilo.

Ale klidně si to tak udělej, mně je to fuk :o)
dělník nejsem, rolník také ne, musím tedy asi být pracující inteligent
cipis
Příspěvky: 4833
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od cipis »

To není diverzifikace a to druhé není ošulení.
Ten článek je těžce tendenční a vůbec nebere v potaz údržbu toho systému.
Ano, FV není tak výkonná, ale je daleko snažší přepanelovat a dohnat to, než počítat 20 let údržby.
Stačí prasklá trubice, hadice, trubka, čerpadlo, řídící systém, cokoliv z toho ten systém odstaví totálně.
Když mi zdechne/rozbije se FV panel, tak ho přemostím, urvaný kábl "smotám do sebe", zhořelý regulátor natvrdo přemostím (byť chudák termostat, ale furt tam můžu mít termostatem řízený DC stykač) a furt nějak pojedu.
Defacto jakoukoliv závadu vyřeším šroubovákem a izolačkou. U trubic ani hovno zlatá rybko.

Ne náhodou všichni na mypower, co mají/měli trubice říkají, že by do toho už znovu nikdy nešli.
Joe Azbest
Příspěvky: 914
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od Joe Azbest »

Ten článek je reklama firmy na montáž solárního ohřevu. Akorát to nějak "zapoměli" jako reklamu označit.
Odpovědět