Solární ohřev vody

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od Tomáš »

Hmmm, máš asi pravdu...
To s tím napětím, to je čára přes rozpočet.

Ale dnes mě napadla další varianta, jelikož mám v plánu stavět přístřešek pro auto, tak bych koupil bazarové panely, a použil je rovnou jako "střešní krytinu", mohl bych jim tím pádem vzít víc s menším výkonem a rozhodit stringy, aby to dalo to napětí.
S tím, že inventor nebo bel nebo co by to bylo, tak by byl pod pergolou s ostatním jištěním a do baráku bych pak táhnul výstup.
na střechu se mi bohužel toho moc nevejde, tam těch 6 panelů akorát vycházelo. Když dám víc, bude stínit komín a bleskosvod.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od cipis »

To je dobrý nápad. Sežeň 8-10 bazarových, nacpi na přístřešek, BEL hned pod to (také ho mám v plánu dát ven, co nejblíže k panelům, ale budu muset pořešit hliníkovou vodotěsnou skříň, ale s větráním a nejspíš aktivním) a dál táhnout jen 230V, protože se mi nechce tahat daleko těch ~400V stejnosměrných.
Až si s tím pohraješ, tak pak rozjedeš na baráku s plachtama jinačí rodeo :D

Jinak na mypower byly fotky, jak si to někdo zaizoloval, sice to stálo omega profil v plné délce, ale vypadalo to i dobře.
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od Tomáš »

Tak mám problém, přístřešek má sklon střechy 5°, tudíž naprosto nevhodné pro panely :twisted:
Asi se vrátím k myšlence dát to nazpět na střechu.
Jen mi to přijde, že bazarových (starých a tudíž za rozumné peníze) je teď jako šafránu.
Tak jsem koukal co je ještě a našel jsem nové Poly 275Wp za 3050,- a přemýšlím jestli ve výsledku to nebude lepší, když stejně mám orientaci na JJZ.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od Joe Azbest »

Pokud se bude přístřešek teprve stavět, tak bych ho poupravil aby sklon vyhovoval víc.
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od Tomáš »

Taky jsem nad tím přemýšlel, ale mít na něm sklon 30° by znamenalo mít jednu stojnu 1,9m a druhou 3,6m a jelikož je to na jižní straně skoro před obývákem, tak takové monstrum tam nechci.
Ve výsledku, kdyby to bylo jo třeba, je možné holt panely časem přesunout na přístřešek a domontovat jim tam konstrukci.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od cipis »

Udělej si propočty podle té stránky https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/#PVP pro různé sklony, které jsi ochoten akceptovat. Nemusí tam být až zase taková velká ztráta. Defacto ty ztráty můžeš dohnat panelama navíc, to je pak zase o propočtu peněz. Ušetřená krytiny vs. cena panelů a toho vodotěsného spojování.
Jardaxyz
Příspěvky: 62
Registrován: 10.12.2018 8:11

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od Jardaxyz »

On už existuje nějaký hotový a levný systém, kdy lze panelama nahradit střechu? Byť jen na stodole, anebo na přístřešku - na utěsnění - aby tama neprotýkalo ;-)

A teď nemyslím předražené malé tašky s vývodem kabelu, které fungují jako solárními panely.

Ale ty levný velkoplošný FV panely…

Protože ona blbá krytina by ti ta nejlevnější průhledná sklolaminátová, tak to jsou dnes 350 Kč na m2 + jednou tolik za nerez vruty a podložky .. https://www.guttashop.cz/sklolaminatova ... -pes-.8185

Takže pokud bude 1m2 FV V brzkém budoucnu vycházet okolo 1000,- tak to už bude docela zajímavý… třeba na “pergolu” (což je formálně lehká nezastřešené konstrukce) anebo na přístřešek, anebo na stodolu…

Současný ceny (okolo 2000 Kč/m2):
Přílohy
16A3C5BB-941F-4345-8E8D-8130631D0966.jpeg
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od Tomáš »

no, podle https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/#PVP bych řekl, že i při 10°slope na pergole to bude splňovat co si předtavuju, ohřívat bojlet cca od půlky dubna do začátku září.
Takže to by asi šlo :hand

ještě jedna věc, jak je to s těmi mikroinventory, můžou se nebo ne? kvůli přetokům...
teď jsem četl tady: https://www.i4wifi.cz/cs/stranky/123-gridfree-provoz
že to prostě jde

moje představa teď je
1) 9panelů 270wp + BEL na ohřev vody (samostatně a oddělené od DS)
2) 2 panely 270wp + mikro inventor 350w který by krmil stálou spotřebu v době. Furt mi tady běží VZT, kamery, server, vše dohromady s odběrem min 350w
takže by se energie vždy spotřebovala a nehrozil by přetok
případně bych zapojil prouduvé relé a pokud by z nějého důvodu oběr klesl, vyplo by to...

Nebo jsem furt mimo? :mrgreen:
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od bacil »

Jardaxyz píše: 10.02.2022 15:18 Současný ceny (okolo 2000 Kč/m2):
Odkudpak máš takový hezký přehled?
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Permonik
Příspěvky: 497
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od Permonik »

Pokud nechceš mít problémy, tak neber informace z i4wifi. Na začátku schválně tvrdí stabilní nonstop spotřeba proti přetoku, ale to není tak triviální, protože ta stabilní je fakt jen router, wifi, a standby spotřeba spotřebičů, což obvykle nedá ani 100 W. U většího odběru ti vznikne přetok v okamžiku odpojení, než stihne zareagovat regulace. No a potom si z výkladu schválně zaměňují galvanicky oddělený zdroj od sítě a galvanické oddělení uvnitř zdroje (DC a AC), což je absolutně něco jiného.

Jinak cokoliv napojeného na síť, co "pomáhá" nebo "přicucává", tak udělá přetok. Jde jen o to jak velký. Výjimka jsou měniče Axpert King a podobné, které mají tzv dvojitou konverzi (z AC si udělají DC, ke kterému přidají z baterie a z panelů a z toho zpět AC). Tam jedině přetok nastat nemůže, ale platíš za to nižší účinností.
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od Tomáš »

Ok, myslel jsem si, ale vtom množství protichůdných informací jsem si nebyl jist... :yes
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od Tomáš »

Je to trošku OT, ale jak moc si myslíte že jsou "likvidní" teď panely? Jsem skoro 100% rozhodnut koupit 270wp poly panely, potřebuju 9kusů na solární ohřev TUV s BELem.
Jelikož pro ně pojedu přes půl republiky (1wp vychází na 9,1czk), tak si říkám jestli jich nekoupit rovnou 20 a zbytek buď časem doinstaloval, až k tomu dospěju, nebo prostě jen střelit, aby se mi zaplatila doprava :D
Ale přijde mi, že teď každý shání mono s co nejvíc výkonem...případně ještě s aby to nebyl panel 2x1m, tak aby mi to pak nehnili :F
lz1
Příspěvky: 65
Registrován: 10.02.2012 9:16

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od lz1 »

Ahojte,
chcel by som poprosiť skúsenejších o radu, prípadne zdieľanie skúseností. Uvažujem o inštalácii solárnch panelov na rodinnom dome svokrovcov (fotoermika, plus fotovoltaika) a akumulačných nádrží. Nie som som si úplne istý či by všetko mohlo fungovať tak ako si predstavujem, pretože jedna vec je teoria, a niečo iné reálna prax.

Skúšam si navrhnúť nejaký systém a pri zohľadnení toho čo chcem aba to vedelo, mi vyšiel pomerne komplikovaný systém...

Uvažujem využívať dve akumulačné nádrže (LMT500 primárne na prípravu TUV; a LVT 500 ako rezervu pre spätné dobíjanie LMT500 a prípadne podporu UK v prechodných obdobiach).

LMT500 s dvoma a výmenníkmi plus modulom DN32 na prípravu TUV). Moja predstava je fototermikou nahrievať objem nádrže cez spodný výmenník. Spodným preto, lebo prirodzenou cirkuláciou by sa postupne nahrieval celý objem nádrže, teplá voda by stúpala nahor a tak by som mohol mať v hornej časti nádrže dostatočne nahriatu vodu pre prípravu TUV. Tiež uvažujem vybaviť túto nádrž elektrickou špirálou dohrievajúcou vodu prebytkami z fotovoltaiky (fotovoltaikou by som chcel prioritne napájať cirkulačné čerpadlá ktoré by boli súčasťou systému).
Tu je jeden z problémov, ktorý chcem prekonzultovať. Na našom paneláku (66 bytových jednotiek) máme inštalovaných cca, 40 panelov (fototermika) na podporu prípravy TUV. Vec sa má tak, že spotreba teplej vody nie je vždy dostatočne vysoká na to, aby počas najteplejšieho leta došlo k dostatočnému vybitiu naakumulovaného tepla, a počas prevádzky systému (8-9 rokov) sa nám už dvakrát stalo, že sa systém prehrial a teplonosná kvapalina vyfučala cez poistné ventily von, takže bolo treba kúpiť novú a naplniť okruh. Súc týmto poučený a predpokladajúc, že prvé roky ani u svokrovcov, kým tam časom nezačneme bývať (my alebo naše deti) spotreba TUV nebude dostatočná na vybitie tepla, považujem toto za reálne riziko, ktorému chcem predísť, pričom by to malo pracovať automaticky. Moja predstava je, že pri dosiahnutí teploty 80°C v strede hornej časti nádrže (meranej teplotným spínačom CT1) by teplotný spínač spustil cirkuláciu média z nádrže LMT cez horný výmenník, cirkulačné čerpadlo AP1 by bolo odstavené po dosiahnutí nižšej teploty (nastavené predvolenou hysterézou teplotného spínača). Po dosiahnutí teploty 90 - 95°C v hornej časti nádrže LMT by teplotný spínač (meranie cez CT2) vydal impulz pre elektrický pohon rolety/markízy (našiel som na jednej stránke polského výrobcu; nie je to lacná záležitosť ale pre asi 3 panely by som to vedel skúsnuť) a spustil by roletu dole, čím by došlo k zakrytiu panelu a zastavil by sa ohrev nádrže, až dokedy by došlo k vychladnutiu nádrže na nižšiu teplotu (65? 70°C?). Potom by teplotný spínač opäť vyslal impulz a došlo by k vytiahnutiu rolety, odkrytiu absorpčnej plochy a obnoveniu náhrevu. Dohrev špirálou cez fotovoltaiku by bol tiež riadený / prepínaný cez kontrolu teploty...

Moje otázky sú nasledovné:
- Máte niekto skúsenosť s takýmto využívaním roliet/markíz na takýto účel osobne?
- Opísaný spôsob používania teplotných spínačov mi príde elegantný, ale ako je to v reále? Napadlo ma, či nebude dochádzať k tomu, že by sa roleta spúšťalo skôr než je predstava, pretože v hornej časti dosiahnem riadiacu teplotu skôr, než by som začal odoberať teplo cez horný výmenník do nádrže LVT...

Budem vďačný za akýkoľvek kritický postreh alebo upozornenie na hocijaké úskalie, ktoré ja nevidím. Už som konzultoval s nejakým kúrenárom, ktorý ma na niektoré chyby upozornil, no ten dáva prednosť skorej štandardným zapojeniam, a toto je proste atyp...

Riešeniu roletou by som dal prednosť pred vybíjaním cirkuláciou v noci, aby sa mi nestalo že vnoci vychladím nádrž a ďalší deň by som nenahromadil dosť tepla ak by bolo zamračené...

Ďalšie problémy v ďalšom príspevku...
Přílohy
SKICA akumulačné nádrže Kýr update 4.pdf
(396.61 KiB) Staženo 71 x
Číkus
Příspěvky: 26
Registrován: 21.09.2023 16:58
Pohlaví: muž

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od Číkus »

Původní stav: Starý elektrický bojler 80 l, 2 kW, dlouhodobá průměrná spotřeba 7.8 kWh/den.

V květnu 2023 jsem před bojler umístil solární ohřev, velice podobný tomu na fotografii v úvodním příspěvku (24 trubic, nádrž 240 l). Tedy do bojleru teče voda ohřátá sluncem.

Motivace (v tomto pořadí):
1. Teplá voda i při výpadku elektřiny.
2. Bastlení mne baví.
3. Úspora.

měsíc/rok: kWh/den ~ úspora
před: 7.8 ~ 0 %
05/2023 2.4 ~ 69 %
06/2023 1.77 ~ 77 %
07/2023 0.97 ~ 88 %
08/2023 2.3 ~ 70 %
09/2023 2.0 ~ 74 % (ještě není konec měsíce, stav k 21.09.2023)

Projekt považuji za úspěšný. Na případné dotazy rád odpovím.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od cipis »

Kolik lidí? 5-6?
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od Joe Azbest »

Nechtělo by to i novej, o trochu větší bojler? Od dubna do srpna by měla být úspora 100%.
Číkus
Příspěvky: 26
Registrován: 21.09.2023 16:58
Pohlaví: muž

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od Číkus »

cipis> 2 osoby.

Joe Azbest> Nový bojler (resp. akumulační nádrž s vestavěným bojlerem) již koupen, ale zatím nenainstalován. V blízké budoucnosti (asi na jaře) ještě v plánu instalace fotovoltaiky.

Ale myslím si, že 100% úspora není v této konfiguraci reálná:
- Když je ošklivé počasí, solární ohřev moc neohřívá.
- Voda v trubce ze soláru k bojleru (cca 10 metrů) chladne. Trubka není zaizolovaná (prostor ke zlepšení).
- Cca jednou za měsíc nechávám bojler nahřát na maximum kvůli legionele.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od cipis »

Tam bude problém někde jinde ještě.

7,8 kWh na dvě osoby je příšerně moc. 6 kWh zvládne 2 dospělé a 2 děti na 80l bojleru, a to je v tom i indukce/trouba/myčka/pračka.
Já sám mám na 80l bojler průměr 2,3 kWh, jedině když přijela přítelkyně, tak 3,1 kWh.
Teď od asi března jedu výhradně z FVE, no a jestli byla 2-3x chladnější voda ... Aspoň se člověk lehce začal otužovat :)

Divím se, že jsi šel do fototermiky, fotovoltaika dá krom přímého jasného slunce vždycky víc a je opravdu reálné jet 3/4 bez dohřívání z DS.
Číkus
Příspěvky: 26
Registrován: 21.09.2023 16:58
Pohlaví: muž

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od Číkus »

Asi máme velkou spotřebu teplé vody. Také mne těch 7.8 kWh/den překvapilo, ale dlouhodobé měření tak vycházelo. Možná tomu také nepřidává, že ten bojler je už dost dědeček.

FVE je také v plánu, ale snažím se to kombinovat, aby vše fungovalo i při poruše některého ze systémů. Jsem v tomhle divnej, například u sebe nosím dva multitooly.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Solární ohřev vody

Příspěvek od cipis »

A kolik je teda spotřeba té vody?
Ono totiž nejlepší ušetření je to vůbec nespotřebovat ...
Zálohy si dělají všichni různé :)

Jestli je dědeček, nemá na funkci moc vliv, resp. izolace se dá doplnit, třeba i z toho udělat krabici.
Anebo se prodávají kaučukové izolace se samolepkou, tím obalíš bojler a hotovo.
Akorát jestli to budeš předělávat, tak to asi nemá cenu řešit.
Tu spotřebu vody ale ano.
Odpovědět