Brikety z papíru

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Brikety z papíru

Příspěvek od DeadMan »

:lol: něco podobného jsem zažil když jsem zkoušel zda je možné zapálit lisované dřevěné brikety (koupene v supermarketu) čistě papírem bez drobného dříví no kouřilo to a nehořelo jen smrad z papíru

jinak někteří sousedi topí fakt šíleným svinstvem protože jim jde z komínu brutálně černý dým který zanechává na sněhu stopy popílku a to je na ...... :punch :evil:
big bang
Příspěvky: 856
Registrován: 12.10.2012 10:45

Re: Brikety z papíru

Příspěvek od big bang »

DeadMan možno susedia kúria Bursikovou briketou :lol:

.... (odmazáno)

Výroba je jednoduchá: .......(odmazáno)

Chápu že si děláš prdel, ale tohle svinstvo je fakt děsný!!!! Kdybych někoho viděl, že s tímhle topí, tak ho chytnu pod krkem a omlátím mu držku o chodník .....
Nejhorší je, že se toho návodu může někdo chytit a zkoušet to.
Chápu, že si ten návod může kdekdo najít na netu, ale pokud na tomhle webu budu fungovat, tak to budu mazat.
Takže sorry .... (Mrak)
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Brikety z papíru

Příspěvek od DeadMan »

Oživím tohle starší vlákno.

Dostal se někdo k výrobě dřevěných briket (z pilin, hoblin nebo okorků)?

Uvažuju, že bych do toho šel.

Jaké úskalí by mě mohlo potkat?
You cannot kill me as I am already dead!
JOBU
Příspěvky: 1796
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Brikety z papíru

Příspěvek od JOBU »

Stráviš pri tom kopu času a nakoniec zistíš,že sa ti to vôbec nevyplatí...
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Brikety z papíru

Příspěvek od bivoj »

Tak tak... Především bez obrovského a kurevsky výkonného hydraulického či šnekového lisu a kvalitních forem jsi, jak to říct kulantně,... .. tam, kde slunce nesvítí ;-)

Jako koníček pro nudícího se důchodce OK, jako finančně levná varianta topení - nesmysl, pokud nebudeš potřebovat více jak cca 100 tun ročně, tak vždy vyjde lépe varianta to nakoupit od výrobce, který už má technologii zaběhnutou.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
honzasl
Příspěvky: 323
Registrován: 10.03.2016 10:13

Re: Brikety z papíru

Příspěvek od honzasl »

Já topím peletkama a vždycky když se někdo díví, jak je to drahé, tak odpovídám: Peletky a brikety všeho druhu nejsou žádný "odpadní" materiál - je to energetický koncentrát, elektrická energie akumulovaná do lisovaných pilin - které bychom neuměli jinak zpracovat. Největší podíl na ceně mají fixní náklady na lis, elektřina a distribuce, piliny nehrají roli.
No a v případě papíru je to to samé. Jestli mám zadarmo papír nehraje roli, ten tvoří nepodstatnou složku ceny.
Jediné efektivní domácí spalování pilin, nebo drceného papíru je přimíchávání do uhlí pro klasický kotel.
Pokud má volný čas a ruce, mnohem víc energie získám svépomocnou výrobou dřeva v lese, nebo ještě lépe ušetřím svépomocným zateplením domu.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Brikety z papíru

Příspěvek od DeadMan »

Nechci aby to vyznělo jako komerce, ale chtěl jsem to dělat v trochu větším objemu a zásobovat i blízké okolí.

Bohužel co jsem se kolem toho motal, tak taková střední linka vyjde na mega (drtička, rafinátor a lis + nějaké serepetičky k tomu), ale největší problém je se vstupním materiálem.

Velké pily to už buď dělají samy, neřeší to (piliny pod koně, hobliny do kamen a kůru na "kompost") nebo by i chtěly, ale bohužel kvalita toho "odpadu" je žalostná (vysoká vlhkost a do toho ještě bordel ze země = kameny a prach).

To by znamenalo ještě nějakou třídičku (síto) a bubnovou rotační sušičku a na to už bych potřeboval halu cca 200m2 (samotná základní linka potřebuje jen pár metrů čtverečních).

Navíc toho vstupního materiálu by bylo stejně tak málo, že bych to neuživil, takže jedině fakt v důchodu si to mačkat pěkně ručně po jedné briketě ze svého pro sebe :lol:

Takže pokud člověk nemá vlastní pilu nebo větší truhlárnu/stolárnu, tak je to nesmysl :(
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
MarkusX
Příspěvky: 209
Registrován: 19.03.2016 15:09

Re: Brikety z papíru

Příspěvek od MarkusX »

Oživuji téma v aktuální situaci energetické apokalypsy. Uvažuji zdali v krbových kamnech kromě dřeva občas nepřihodit také papírovou briketu ze zbytkového papíru převážně létakovitého a obalového papundeklovitého původu. Lis se dá snadno pořídit, tedy výroba se zdá nenáročná. Nemám zkušenosti...
Zastřel bobra, zachráníš strom.
Lumberjack
Příspěvky: 101
Registrován: 28.01.2016 20:25

Re: Brikety z papíru

Příspěvek od Lumberjack »

Peleta, nebo briketa z čistého papíru je nesmysl. Malá výhřevnost, spousta popela.
Aby to mělo nějaký význam, dávali jsme papír jako příměs v malém množství do pilin.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Brikety z papíru

Příspěvek od proforma »

Za*ere ti to komin. Vsechny ty kridovy, batevne tisteny papiry desne coudej a dehtujou. Palit jednotlive jeste jo (vyssi prisun kysliku = cistejsi spalovani), ale jako slisovanou bych to nechtela. Jestli papirovy brikety, tak spis z lepenkovych krabic. I kdyz lepenka...
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
vvitty
Příspěvky: 122
Registrován: 26.01.2021 10:18

Re: Brikety z papíru

Příspěvek od vvitty »

Pri vykupni cene papiru letakoveho a kancelarskeho typu 5 kc a krabic 2.5 je jednodussi to odvezt do vykupu a za penize koupit drevo... do kamen hazim akorat ten opravdu zbytkovy papir ktery nikde nevykoupi - ruzna plata od vajec atp.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Brikety z papíru

Příspěvek od Grunt »

MarkusX píše: 19.07.2022 13:36 Oživuji téma v aktuální situaci energetické apokalypsy. Uvažuji zdali v krbových kamnech kromě dřeva občas nepřihodit také papírovou briketu ze zbytkového papíru převážně létakovitého a obalového papundeklovitého původu. Lis se dá snadno pořídit, tedy výroba se zdá nenáročná. Nemám zkušenosti...
Ok:
Obrázek
Obrázek
Pokud si duchna s dostatečným množstvím času, hádám že stopit lze asi úplně všechno. Akorát netop samotným papírem, ale používej ho jakožto pojidlo/výplň. Pouze dodám, že pálení uhelným prachem (flot/šlem) v domácích podmínkách je zakázané a hádam to bude platit i pro takhle vyrobené brikety.
vvitty
Příspěvky: 122
Registrován: 26.01.2021 10:18

Re: Brikety z papíru

Příspěvek od vvitty »

Ovalove kartony od podzimu ve sberne nechteji takze konci v krbu. Jako primes ke stepce a drti z vetvi to funguje celkem dobre. Davam to tam v puvodnim stavu, delat z toho brikety povazuji za ztratu casu. V komine to poznat neni, popela je z toho vic tak je potreba o neco casteji vybirat.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1169
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Brikety z papíru

Příspěvek od Patrol »

Já topím dřevem a mám ho dost všude kolem, takže brikety z papíru dělat nepotřebuju, přijde mi to jako mrhání časem i energií, ale dám vám sem jeden užitečnej postřeh. Mezi dřevem spálím i hromadu všelijakých papírů a kartonů z krabic, které se v domácnosti hromadí. Extra křídované stránky barevných časopisů velmi špatně hoří, tak je často raději vyhodím do popelnice, než do kotle. Každý jistě znáte, jak blbě hoří hromada časopisů, či knih. Stránky na sobě leží a bez přístupu vzduchu vydrží i ve velkém žáru slepené stránky, které neprohoří. Každému časopisu, který byste chtěli spálit výrazně pomůže v hoření, pokud ho zkroutíte, jako by jste ho chtěli vyždímat. Čím lépe se zkroucený udrží, tím lépe hoří. Někdy si pomůžu, aby se zkroucenec nerozvinul, naseknu ho sekerou na špalku. Takto zkroucený časopis shoří a vydá dost žáru, skoro jako polínko, jen toho popela je trochu víc. :idea:
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Brikety z papíru

Příspěvek od Grunt »

Patrol píše: 27.02.2023 23:31 Já topím dřevem a mám ho dost všude kolem, takže brikety z papíru dělat nepotřebuju, přijde mi to jako mrhání časem i energií
No ono topení samotným papírem asi tak nic moc ekonomická bomba nebude, ale spousta lidí má opravdu spousty odpadu (piliny, štěpku, velké haldy papíru) a pokud se to zkombinuje s časem (kterého důchodci mají kopu) a trochou umu, tak to zas takové mrhání není. Minimálně člověk zpracuje odpad na teplo.
My třeba máme výstup odpadního papíru v pytlích (opravdu několik pytlů) a jelikož jde o citlivé údaje, tak se to údajně pálí. Dělat z toho nějaký brikety by zas taková kravina nebyla i kdyby ten papír měl sloužit jen jako pojivo.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1169
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Brikety z papíru

Příspěvek od Patrol »

To mrhání časem vztahuju čistě na sebe. Pro mně je jednodušší uříznout souš, nebo i jen posbírat pár větví po lese a papírovej odpad spálit jen tak venku na ohništi, než se zabejvat výrobou papírových briket. Pokud někdo nemá les a má haldy papíru, má dost volného času, vhodný prostor k matlání papírového bláta i k sušení briket, tak je to samozřejmě taky možnost.
Jeden můj soused to před časem zkoušel taky. Zabral tím celou garáž, všude byl bordel,vyrobil si i spoustu přípravků a všelijakých pomůcek, ale brikety ani po roce skladování nijak moc efektivně nehořely, pořádně nedosychaly, pokud je nenatahal do vytápěného baráku, čímž si přidělal další práci i bordel a zabíral si nevzhlednejma bednama místo uvnitř baráku, takže se na to po čase vykašlal. Dovezl si valník odřezků z pily, nařezal to na polínka, kterejma obložil tu garáž a tím topí. Ty odřezky moc nestály a skladuje to normálně venku, v baráku má jen hromadu u kamen.
Skartovacíma proužkama jsem taky jeden čas roztápěl, ale práší to, padá to, blbě se to sbírá i zametá. Zmuchlanej papír z novin, nebo papírové tašky z krámu strčím do kamen jednou rukou a nenadělám okolo kamen čurbes.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
mhi
Příspěvky: 449
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Brikety z papíru

Příspěvek od mhi »

Nekdo by mohl zkusit odhadnout (nebo lepe spocitat) za kolik clovek delajici ty brikety pracuje. Jestli to je treba alespon 20 Kc/hod.

Muj nazor je, ze zpracovavat jakkoliv papir na topeni je naprosto neekonomicke, jestli s papirem (za-)topit, tak v podobe v jake jej aktualne mam.

Kartony hori hrozne rychle, zase na druhou stranu umi ohrat topeniste a podpalit i velka polena - zpomalit se to da tim, ze se na ne nasype trosku popela a v okamziku kdy zacinaji prohorivat, dostane se tam mene vzduchu a hori to trosku rizeneji.

Naopak papir, a to i kridovy, se da myslim celkem snadno zlikvidovat tak, ze se oblozi velkymi uhliky a necha treaba pres noc. Rano najdu sice nedohorene zuhelnatele kusy, ty staci rozhrabnout a prilozit par polinek a zmizi to uplne. Otazka je jak tam vychazi energeticka bilance diky ruznym inhibitorum horeni.

Pokud jde o barviva, ktera jsem tady nekde postrehl, tak v dnesni dobe pry u zneni mozne pouzivat nic zavadneho, takze se clovek nemusi bat to dat treba i na kompost nebo hodit do kamen (nemluvim samozrejme o laminaci apod.).
Odpovědět