Solární teplovzdušný kolektor - DIY

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Solární teplovzdušný kolektor - DIY

Příspěvek od cipis »

Ohledně ventilátoru jsi také pomalejší :D Přečti pár příspěvků výše, kde jsem vyjádřil svou domněnku :)
Uživatelský avatar
Lupus
Příspěvky: 140
Registrován: 10.06.2015 9:35
Pohlaví: muž

Re: Solární teplovzdušný kolektor - DIY

Příspěvek od Lupus »

Já nijak nezpochybňuji tvé domněnky. Šlo mi spíš o to, s jakými úspěchy to někdo zkoušel. Já si teoreticky taky myslel, že když nacpu průchodku stropem nad kamny, tak vytopím pokoj v patře, ale 15 cm roura žádnou velkou účinnost nemá. Musel bych fakt udělat sopouch jako zásobník teplého vzduchu a ten pak hnát ventilátorem. Jen samovzlínání nefunguje, teda ne na takovýmhle průměru průchodky. Kdyby byla větší, tak asi jo, ale poklop ve stropě jsem budovat nechtěl.
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Solární teplovzdušný kolektor - DIY

Příspěvek od cipis »

Ale to jsem tím nechtěl říct. Jen že jsem s tím už začal, ale nikdo nereagoval ...
michal
VIP
Příspěvky: 142
Registrován: 17.02.2013 18:18

Re: Solární teplovzdušný kolektor - DIY

Příspěvek od michal »

Já jsem udělal průchod stropem z krbových kamen (12kW ??), trubka je asi 20cm v průměru a prochází cca 2m horní místností, kde je připojena do komína.Při topení v pohodě místnost nahoře vyhřeje.
Pozor- toto provedení není v ČR povoleno! Je možné do jednoho komínu vyústit pouze jeden zdroj.
Toran@ga
Příspěvky: 307
Registrován: 05.03.2015 17:02
Pohlaví: muž

Re: Solární teplovzdušný kolektor - DIY

Příspěvek od Toran@ga »

ad síť:
objednal jsem celou roly asi za tisícovku, ale s tím že budu dělat ještě jeden

ad barva:
natřel jsem to nějakým baraklyrem co jsem doma našel :D podruhé to ale natírat nebudu, přesně jak tu "Vlk" navrhnul natáhnu před izlaci fólii. Mám na to připravenou takovou tu černou zahradni, u té se předpokládá že na ní bude svítit slunce celý den, takže by měla vydržet
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Solární teplovzdušný kolektor - DIY

Příspěvek od cipis »

A musí to být vůbec černé? U Trombeho stěny ano, tak se počítá s akumulací tepla přímo ve stěně, tak je žádoucí, aby se ohřívala. Ale v případě tohodle kolektoru máme přece hlavní "topný element" tu síť (plechovky atd.). A už jen to, že tam dáváme izolaci, tak vlastně zrušíme akumulační efekt stěny. Takže by se tam mohlo vlastně dát naopak spíše něco stříbrného, aby se to, co se netrefilo do síťky, tak zase odrazilo směrem k síťce, hmm? Že bych tam dal kus parotěsné stříbrné bublinkové fólie, co tu mám zbytky ... Co si o tom myslíte?
Toran@ga
Příspěvky: 307
Registrován: 05.03.2015 17:02
Pohlaví: muž

Re: Solární teplovzdušný kolektor - DIY

Příspěvek od Toran@ga »

[quote="cipis"] jen do síťky?? tak to přece není. Výkon soláru je daný dopadovou plochou. Síťkou tu plochu de fakto zvětšuješ. Stejně jako plechovkama, kde jí znásobíš tím jak jsou plechovky pěkně kulaté...
Uživatelský avatar
Lupus
Příspěvky: 140
Registrován: 10.06.2015 9:35
Pohlaví: muž

Re: Solární teplovzdušný kolektor - DIY

Příspěvek od Lupus »

michal píše:Já jsem udělal průchod stropem z krbových kamen (12kW ??), trubka je asi 20cm v průměru a prochází cca 2m horní místností, kde je připojena do komína.Při topení v pohodě místnost nahoře vyhřeje.
Pozor- toto provedení není v ČR povoleno! Je možné do jednoho komínu vyústit pouze jeden zdroj.
Jestli to chápu správně, tak to ale vyhříváš protaženým kouřovodem, který funguje jako radiátor. To fungovat bude. Já ale (ne-)sbíral jen ohřátý vzduch od kamen a nechal ho volně vzlínat stropem.
Uživatelský avatar
Lupus
Příspěvky: 140
Registrován: 10.06.2015 9:35
Pohlaví: muž

Re: Solární teplovzdušný kolektor - DIY

Příspěvek od Lupus »

Toran@ga píše:ad síť:
objednal jsem celou roly asi za tisícovku, ale s tím že budu dělat ještě jeden
Co je to vlastně za síťovinu? Omítací, protihmyzová?
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Solární teplovzdušný kolektor - DIY

Příspěvek od cipis »

Já jsem černou našel zatím akorát tu proti hmyzu do oken. Akorát se to prodává po rolích, což mi přišlo trochu větší množství.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3470
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Solární teplovzdušný kolektor - DIY

Příspěvek od Hohepa »

Bauobimarketech to mívaj na metráž . Jen si nejsem jistej zda to není "sezóní" zboží
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Solární teplovzdušný kolektor - DIY

Příspěvek od cipis »

Tak zcela náhodou jsem si na tohle vzpomněl, když jsem dělal něco v podkroví, kde je střešní okno a několik regálů, na kterých je tahle fólie, kvůli jednodušší údržbě, utírání prachu, umývání atd. A postřeh byl takový, že ta fólie byla studená, ikdyž na ni pražilo slunce, samotná překližka toho regálu bez fólie byla výrazně teplejší. A teplá byla i roztrojka na elektřinu, co je černá. Tak nevím, jestli tahle fólie bude zrovna to pravé. Pokud jsem to teda všechno pochopil dobře, tak se ta stěna má sluncem ohřát a následně ohřát vzduch. Tedy by se jako výhodné jevilo něco s hrubým povrchem.
Toran@ga píše:, přesně jak tu "Vlk" navrhnul natáhnu před izlaci fólii. Mám na to připravenou takovou tu černou zahradni, u té se předpokládá že na ní bude svítit slunce celý den, takže by měla vydržet
Uživatelský avatar
Lupus
Příspěvky: 140
Registrován: 10.06.2015 9:35
Pohlaví: muž

Re: Solární teplovzdušný kolektor - DIY

Příspěvek od Lupus »

Ahoj,

co dělá kolektor v těchto mrazivých dnech (-10 až -20 st.C)? Resp. kolektor asi stojí opřený o barák, ale co dělají ty teploty vzduchu? :-)
Uživatelský avatar
Majkl Night
Příspěvky: 328
Registrován: 08.02.2013 23:26
Pohlaví: muž
Bydliště: JN89HF

Re: Solární teplovzdušný kolektor - DIY

Příspěvek od Majkl Night »

Také bych se přidal se stejnou otázkou. Chci něco takového udělat, místo dřevěné výplně zábradlí na balkóně u pokoje na jih. Aby to přihřívalo vzduch v obdobích jaro, (zima), podzim. Velikost by byla 2x1 metr. Proto by mě zajímaly jké teploty to dává v takovém polozimním počasí, jaké teď panuje.
Volí si stezku chodec, nebo stezka chodce?
Toran@ga
Příspěvky: 307
Registrován: 05.03.2015 17:02
Pohlaví: muž

Re: Solární teplovzdušný kolektor - DIY

Příspěvek od Toran@ga »

Jestli bude ještě mrznout, svítit slunce a já budu zrovna doma, tak se podívám. (dost nepravděpodobná kombinace)
Nicméně minulou sobotu jel na plný pecky a mezi 13-14 hodinou bylo na výstupu 60 a více stupňů


Záleží sanozřejmě na polše, úhlu dopadu a výkonu ventilátoru.
jarda01
Příspěvky: 1
Registrován: 14.10.2016 21:45
Pohlaví: muž

Re: Solární teplovzdušný kolektor - DIY

Příspěvek od jarda01 »

Pěkna práce, taky mně to inspirovalo chci udělat něco podobného akorát vanu budu dělat z hliniku to už sem koupil a překrytí ze skla 4mm . sklo pro to že na mym teplovodnim kolektoru polykarbonát po 2 letech popraskal tak sem dal sklo a už je to v pohodě asi 10 let. Mám prosim 2 otazky, čím natřít vnitřek - černym eternalem ( ředi se vodou) při nahřátí hokovzdušnou pistolí spíš voní nebo barvou na kolektory rabsorb 5 tu ale nemám tak ji nemužu viskoušet . jde mi o to aby ten vzduch nebyl cítit. A ještě ohledně te sitky ten rám je na boku a dole na těsno nebo z vulí , předpokládám že zároven sitka odděluje vstup a výstup vzduchu . slunci zdar Jarda
TomSmith
Příspěvky: 1274
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Solární teplovzdušný kolektor - DIY

Příspěvek od TomSmith »

Když máš tu vanu z hliníku tak bych zkusil poptat nebo samo domo, černý elox hliníku.
Toran@ga
Příspěvky: 307
Registrován: 05.03.2015 17:02
Pohlaví: muž

Re: Solární teplovzdušný kolektor - DIY

Příspěvek od Toran@ga »

Ten rámeček se sítí jsem dal dovnitř s lehkou vůlí. Natřel jsem to nějakým balakrylem co jsem našel v dílně. 14 dní to smrdělo a pak to bylo ok. hned v úvodu jsem psal že šlo o testovací prototyp, hlavně jsem chtěl vyzkoušet jak to bude fungovat. Až budu dělat další, tak to už bude optimalizace a zpracování trochu na úrovni ;)
Toran@ga
Příspěvky: 307
Registrován: 05.03.2015 17:02
Pohlaví: muž

Re: Solární teplovzdušný kolektor - DIY

Příspěvek od Toran@ga »

Ad zimní provoz: Konec ledna Sobota jasno 13:30 venku - 6 dovnitř + 42
Uživatelský avatar
malajizva
Příspěvky: 853
Registrován: 14.10.2014 20:46

Re: Solární teplovzdušný kolektor - DIY

Příspěvek od malajizva »

pěkný :) :yes
Foedum inceptu, foedum exitu.
Quis autem custodiat ipsos custodes?
Odpovědět