Přenosné nabiječky (solární, dynamo atd...)

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Přenosné nabiječky (solární, dynamo atd...)

Příspěvek od DeadMan »

Funguje to :yes

USB nabíječka s dvěma výstupy 2,4A a 1A za 250,- Kč.

Zapalovačovou zásuvku (max. 7,5A) jsem koupil hotovou i s kabely a kroko svorkami za 70,- Kč (kvalita ... no nepůsobí to na mě zrovna důvěryhodně, ale uvidíme časem a možná ještě pro jistotu pořídím jinou).

Testoval jsem to nejprve na starém záložním mobilu ;)
Přílohy
IMG_20170726_173330_1.jpg
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1001
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Přenosné nabiječky (solární, dynamo atd...)

Příspěvek od Hdm »

DeadMane, jako joo poradil sis :yes

Ale za mě lepší řešení je tohle:
USB.jpg
USB.jpg (18.26 KiB) Zobrazeno 22789 x
https://www.gme.cz/usb-do-panelu-yj-ds-2015

Vstupní napětí: 12/24VDC
Výstupní napětí: 5VDC
Výstupní proud: 1A/5V
2,1A/5V

Cena téměř stejná a vypadá to elegantněji ;-)
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Přenosné nabiječky (solární, dynamo atd...)

Příspěvek od K4cer »

Tuhle zásuvku mám na ovládacím panelu k soláru
http://rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f= ... 00#p139300

Ale na účely jednoduchýho vocásku s krokodýly mi přijde Deadmanovo stávající řešení lepší; přecejenom do autozásuvky může nacpat jakoukoli nabíječku, a zase USB krmítko může vzít a použít jinde, v autě nebo tak.

A ta USBčková má vzádu jen dva trčící konektory, takže by musel vyrábět ještě nějakej kryt a uchycení kabelu aby se nevytahoval..
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Atraidis
Příspěvky: 81
Registrován: 26.01.2017 10:47

Re: Přenosné nabiječky (solární, dynamo atd...)

Příspěvek od Atraidis »

To: DeadMan
Není tam do toho zapojení potřeba nějaká potřeba nějaká pojistka?
Jinak se mi to velice líbí taky si něco takového vyrobím do dodávky :)
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Přenosné nabiječky (solární, dynamo atd...)

Příspěvek od DeadMan »

Pro mě je rozhodně lepší výstup zapalovače, protože do toho můžu píchnout vysílačku.

Pojistka při tom odběru asi skutečně není nezbytná.
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Přenosné nabiječky (solární, dynamo atd...)

Příspěvek od K4cer »

Tuhle prodlužku sem myslel:
prodluzka12V.jpg
Na jednom konci byla vidlice do zapalovače a na druhém tohle, 2 x zapalovač a 2 x USB. Pokud vidlici ustříhneš a naletuješ na kabel krokodýly, máš univerzální zásufku kterou připojíš kdekoli, doma k rezervní baterce, nebo v jakémkoli autě kterému třeba nejde zásuvka.
Xehnání běžně v mototechně nebo i na pumpě.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Atraidis
Příspěvky: 81
Registrován: 26.01.2017 10:47

Re: Přenosné nabiječky (solární, dynamo atd...)

Příspěvek od Atraidis »

To DeadMan
Sestrojil jsem to tu nabíječku podle tvého vzoru a funguje skvěle. Díky za tip. Jen jsem místo krokodýlků koupil auto svorky na baterii ( nejdražší součástka cca 80 kč).

Sice je to trošku OT ale neporadily by jste mi? Chtěl bych do této zásuvky mít možnost dát nějaké LED osvětlení. Neměli by jste tip jak to udělat. Jsem na elektřinu dost levej. Případně doporučit nějakou knihu nebo návod.

Jde mi o to abych mohl večer svítit v dodávce a nevybít si autobaterku. (Někdy stojím na místě i 14 dní a né vždy pak nastartuju :-) ) Zbyla mi jedna náhradní baterie do auta tak s její pomocí chci udělat nezávislý rozvod. Stačí světlo, Dobytí telefonu a počítač.

Předem díky za každou dobrou radu. Jak říkám jsem stavař elektřinu znám jen velmi okrajově.
turista
Příspěvky: 67
Registrován: 27.08.2013 14:32

Re: Přenosné nabiječky (solární, dynamo atd...)

Příspěvek od turista »

Na aliexpressu vyhledej "12v camping light bulb", za cenu do 2 USD naprosto vyhovující přenosná žárovka. Jako nabíječku externí autobaterie můžeš zvážit "solar controller " místo fot. panelu tam zapoj výstup z alternátoru a budeš mít i vyřešený odpojovač při podpětí. Dělají se i s USB výstupem. 10A by mohl stačit.
Atraidis
Příspěvky: 81
Registrován: 26.01.2017 10:47

Re: Přenosné nabiječky (solární, dynamo atd...)

Příspěvek od Atraidis »

Turista: Asi bych k tomu měl pár dotazů
1) A tu 12V žárovku můžu připojit natvrdo přes autozásuvku případně přímo k baterce ( té co není zapojená v autě)?
2) Výstup alternátoru myslíš autozásuvku, nemusím to připojovat přímo na alternátor?
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Přenosné nabiječky (solární, dynamo atd...)

Příspěvek od dracekvo »

Já bych koupil normální dílenskou LED toulačku na 12V, ta má přímo zásuvku do zapalovače. Má to háček a některé i magnety. Lepší jak samostatná žárovka.

http://www.autosportslezska.cz/60-led-p ... mpa-na-12v
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Přenosné nabiječky (solární, dynamo atd...)

Příspěvek od Baca »

Lenze ta garaz lampa si aj pekne vypyta. :-) Nieco podobne som skusal na 74Ah baterke nabit doplna a trvalo to viac ako 24hodin kym zasvietila zelena, ze je nabite. Baterku vyzrala o jeden volt :-(
Prežiť !!!
turista
Příspěvky: 67
Registrován: 27.08.2013 14:32

Re: Přenosné nabiječky (solární, dynamo atd...)

Příspěvek od turista »

To Atraidis:
Solární controler kamkoliv do soustavy vozu, která není trvale zapnutá. Pokud je vypínaná zásuvka, tak klidně tam. Osobně bych ještě mezi dal pojistku na kabel. Led světýlko má krokosvorky. Na připojení na baterii s fast-on konektory dobrý, jinak máš možnost to ustřihnout a píchnout do controlleru (svorkovnice) nebo napájet cigaretovou zásuvku a na výstup controlleru dát prodlužku s cigaretovou roztrojkou. Aneb bastlení se meze nekladou :-D
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Přenosné nabiječky (solární, dynamo atd...)

Příspěvek od K4cer »

Víc světla = víc elektřiny.

Pokud chceš svítit dlouze, musíš mít slabý světlýlko, a opačně.

Nejjednodušší máš udělat si přenosku na 12V: vidlice do zapalovače, kus dvoulinky, objímka na nějakou autožárovku. LEDkový žárovky koupíš v mototechně. Malá "5W" - tedy žárovka nahrazující klasickou 5W do koncovejch světel svítí slabě, ale bere málo proudu; větší do směrovek/brzdovejch svítí víc, ale taky víc žere. Na osvětlení např. kompu a okolí tak abys viděl na klácesnici a co máš na stole, nebo na slabé osvětlení místnosti ti stačí ledkový světýlko na SPZ. Kdejaký různý ledkový světýlka hledej spíš v prodejně na náklaďáky.

Alternativně, běžnej ledkovej pásek kterým se podsvěcují kuchyňský linky třeba, je taky napájenej 12V, akorát ty ho nebudeš napájet transformátorkem z 220V, ale přímo 12V z baterky; funguje to, mám to tak udělaný doma v kredenci. Ledkovej pásek svítí velmi dobře, ale taky docela žere. Zakoupit de v elektru v metráži.

Pokud chceš tu baterii/baterie průběžně nějak dobíjet, nejvhodnější bude nějakej přenosnej solární panel - to je na samostatný příspěvek (viz vlákno vo solárch), ale v principu potřebuješ panel a regulátor, vše ostatní je zbytná bižuterie.

A ještě k tomu krokodýly vs. baterkový svorky, svorky snášej daleko větší proud a dou na baterku přitáhnout. Ale v Deadmanově případě jsem navrhoval krokodýly schválně, protože je může přikousnout kdekoli, například v jiným autě ve kterém nejde zásuvka a natáhnout si kablík dveřma do kabiny a nabíjet/krmit cokoli, aniž by musel sundat z baterky původní svorky.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Přenosné nabiječky (solární, dynamo atd...)

Příspěvek od Baca »

Len na okraj. Na 12v rozvod pouzi co NAJHRUBSI drat. Predlzovak zo samicou autozapalovaca mam urobeny uz par rokov a ako idealny pre mna som sa rozhodol puzit REPRO dvojlinku s najvacsim priemerom dratu aky sa da bezne zohnat. Po prve, je to CISTA nezliatinova med a to ze je hruby znamena co najmensie straty odporom vo vedeni :) a este sa da bez problemov zbalit a nezabera vela miesta. Ten moj predlzovak ma 6m, aby dosiahol od baterky v aute do "stanu". Namiesto svoriek ci krokodylov mam odizolovanych asi 10cm, konce zaliate cinom a priamo na svorky autobaterie ich namotam tak, aby sa dotykali co najvacsou plochou. Uz som takto aj jazdil, ked mi zkorodovala zasuvka v aute :-)
Prežiť !!!
Atraidis
Příspěvky: 81
Registrován: 26.01.2017 10:47

Re: Přenosné nabiječky (solární, dynamo atd...)

Příspěvek od Atraidis »

Díky všem za rady povedlo se postavit.

Na auto baterku co mi zbyla jsem přes svorky zapojil světlo a auto-zásuvku. Udělal jsem to tlustou dvoulinkou. Jako světlo jsem koupil 4,5 W led světlo svítí skvěle.

Nabíjím zatím buď nabíječkou ze sítě případně prohodím po nastartování baterky v autě.

Až budu mít trošku víc času a peněz přidělám solární panel a z naší dodávky předělané na spaní bude skoro karavan :)
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Přenosné nabiječky (solární, dynamo atd...)

Příspěvek od dracekvo »

Prehazovanim baterek za behu motoru si muzes odprasknout regulator v alternatoru. Kdyz si toho nevsimnes, tak si potom znicis i baterku.
Navic elektrina vyrobena z benzinu je nejdrazsi. Lepsi je to nabit ze site.
V obytnakach se to dela tak, ze po nastartovani se s urcitou prodlevou pripne nastavbova baterie do site auta, nebo se na to prodavaji specialni boostery,ale to neni nic levneho. tobe by stacil obycejny oddelovac siti pro obytnaky. stoji to par stovek a usetri spoustu starosti.
Atraidis
Příspěvky: 81
Registrován: 26.01.2017 10:47

Re: Přenosné nabiječky (solární, dynamo atd...)

Příspěvek od Atraidis »

Baterku mám za sedačkou a náhradní kousek od ní. Když - bych po nastartování auta je spojil startovacími kabely taky bych něco odrovnal nebo by to prošlo?

Jinak o víkendu jsem testoval na výletě a světlo i elektřina funguje parádně.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Přenosné nabiječky (solární, dynamo atd...)

Příspěvek od dracekvo »

Kvůli možnosti zkratu a požáru bych to přes startovací kabely nerisknul. Baterii připojit přes normální svorky a odpojovat/připojovat pomocí bateriového odpínače. Stojí pár šlupů a bude to o 1000% bezpečnější než startovací kabely.

Třeba takovej http://www.autodoplnkyfro.cz/odpojovace ... 39045.html
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: Přenosné nabiječky (solární, dynamo atd...)

Příspěvek od krvfx »

Důležité je to udělat pořádně, známému kvůli odpojovači shořela Š120.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Přenosné nabiječky (solární, dynamo atd...)

Příspěvek od K4cer »

Na tajdleto existuje chytrý relátko, de to koupit f potřebách pro karavanisty. Je to věc která připojí druhou baterku při nastartovaným motoru, a vodpojí ji při vypnutém - takže se za jízdy nabíjí vobě, a při stání se vybíjí jen ta karavanová.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Odpovědět