Přenosné nabiječky (solární, dynamo atd...)

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Přenosné nabiječky (solární, dynamo atd...)

Příspěvek od DeadMan »

Dnes mi dorazila z Číny nová cestovní nabíječka.

Není sice solární ani dynamo, ale dá se napíchnout na auto baterii.

Teď právě zkouším první nabíjení ze sítě a zatím na mě působí hodně dobře po všech stránkách :yes

https://m.gearbest.com/chargers/pp_428508.html
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Přenosné nabiječky (solární, dynamo atd...)

Příspěvek od DeadMan »

Pod jiným názvem, ale to samé.

https://m.youtube.com/watch?v=DZiGYneRyzE
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Přenosné nabiječky (solární, dynamo atd...)

Příspěvek od K4cer »

V automobilu mám nějakou podobnou od Energizeru, je to rychlonabíječka na 4ks AA/AAA. Používám jen občas na nouzový dobití AAček do CB ručky nebo svítilny (P14) z auta. Výhoda je že to 4 AAčka nabije za cca 15 minut, nevýhoda je že to těm baterkám asi nedělá moc dobře.
Běžně nabíjim AA/AAAčka doma, rovněž z 12V, ale nabíječkou která je nabíjí několik hodin a šetrněji.

Obě zmíněný byly původně na nabíjení ze sítě, s adaptérem 220-12V; právě proto jsem je kupoval že je můžu napájet z 12V zásuvky v autě nebo doma ze solárního vostrůvku.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Přenosné nabiječky (solární, dynamo atd...)

Příspěvek od DeadMan »

Tahle zvládne AA, AAA i akumulátory typu 18650 (příprava na SolarStorm :mrgreen: ) a sám si můžu zvolit při nabíjení proud od 300mA přes 500, 700 až po 1000mA.

Je tam i funkce vybití, pak to změří kapacitu a nabije do plna.

Tímto způsobem se mi po opakování pár cyklů podařilo oživit nějaké mrtvoly.

Dále to ukazuje na kolik je nabito (třeba Tronic 2100mA mi to nabíjí na cca 2010mA a to jsou obyč).

Navíc tato nabíječka po vložení nabitých akumulátorů může fungovat jako PoweBanka!
You cannot kill me as I am already dead!
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Přenosné nabiječky (solární, dynamo atd...)

Příspěvek od Stenny »

Vzkřísím jeden z předchozích dotazů: Sháním solární nabíječku, která za předpokladu slunečného počasí (květen až červenec v mírném pásmu, deštivé dny nepočítaje) dokáže za den plně dobít 2500 mAh akumulátor. Stačí, když to bude jen panel s kabelem, nemusí mít vnitřní akumulátor (ale nebráním se tomu). Alespoň základní odolnost proti dešti je nutná. Hlavním faktorem je nízká hmotnost a ideálně i nižší cena (potřebuju to jen na konkrétní akci, jinak většinou "ven" elektroniku neberu).
Máte někdo ověřený tip?
Díky.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8782
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Přenosné nabiječky (solární, dynamo atd...)

Příspěvek od Fabulous »

Zadej do Google Solargorilla nebo Powermonkey a vybírej :)

Já mám Powermonkey (starou verzi) s menším integrovaným článkem (asi 2000 mAh?) a přes den se to v klidu dobije. Na přímé dobíjení Iphone to ale asi nestačí.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4240
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Přenosné nabiječky (solární, dynamo atd...)

Příspěvek od Lyster »

Dneska mi z Ebay po docela dlouhé době konečně dorazily 4ks těchto mini nabíječek. Je to naprosto super věcička. Nabíječka Liitokala Lii-100. Jedna mě vyšla na necelých 100 Kč i s poštovným. Dá se sehnat například i u nás, ale s cenou kolem 250 Kč. Dám sem odkaz kvůli parametrům: https://www.kronium.cz/usb-nabijecka-li ... _1805.html
Umí nabíjet obrovskou řadu akumulátorů. Ale co je také super, že po vložení Li-on akumulátoru funguje i jako powerbanka.
Čekám ještě na příchod 7W solárního panelu, který chci v této kombinaci také vyzkoušet. Doufám že to bude fungovat. Mam doma i 13W solární panel z Lidlu (viz první komentář na fóru.) Tak až bude sluníčko a čas, tak také vyzkouším, jestli dokáže solární panel přes tuto nabíječku baterie nabíjet.
Přílohy
20180115_195645.jpg
20180115_201959.jpg
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4240
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Přenosné nabiječky (solární, dynamo atd...)

Příspěvek od Lyster »

Hurá, dorazilo mi dalších pár dárečků z ebay. K již výše zmíněné nabíječce Liitokala Lii-100 jsem si objednal i od stejné firmy 4 ks li-ion 18650. K tomu mi ve stejnou dobu dorazilo i pouzdro (powerbanka) na taktéž 4 ks Li-on baterií zn Soshine a k tomu opět baterie 18650 od stejné firmy, jako powerbanka. Jedná se o Soshine E3S. Navíc mi asi před týdnem přišel 7W solární panel. Takže vyzkouším, nafotím a pokusím se porefereovat, co panel zvládne či nezvládne nabít a jak to všechno funguje.
Přílohy
20180202_123615.jpg
sigurd
Příspěvky: 376
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Přenosné nabiječky (solární, dynamo atd...)

Příspěvek od sigurd »

Predstavím aj ja svoj systém:-základom je skladací 7W solárny panel Nomad 7plus(s frekvenčným meničom a reguláciou na maximálny výstupný prúd).Energiu ukladám do poverbank:-Venture 30(30Wh),vodotesná,2 výstupy 2,4A,svetlo
-Lídlova štartovacia(25Wh)s akumulátoromLiFePO4 13V,štartovanie,reflektor a do modulovej(4moduly po 30Wh-vlastná konštrukcia)-celková kapacita je 0,2kWh,to je týždnova výroba solárneho panelu.
DSC03548.JPG
DSC03551.JPG
Dokážem tým poskladať( 3,6),5,12,24 a 220V.
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
TomSmith
Příspěvky: 1273
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Přenosné nabiječky (solární, dynamo atd...)

Příspěvek od TomSmith »

Ta lidlova powerbanka je sice deklarované jako LiFe, dokonce i napětí na článcích tomu cca odpovídá, ale pozor je to noname plastopytlíkový aku. Žádné kovové LiFe články se uvnitř nekonaj.
Přílohy
lidlovka.jpg
sigurd
Příspěvky: 376
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Přenosné nabiječky (solární, dynamo atd...)

Příspěvek od sigurd »

LiFePO4 články nie sú kovové(jediný normálny kov je tam hliníková folia ;) ),takisto Lion a Lipol články.Tam,kde sa môžu mechanicky poškodiť(napr.vymeniteľné batérie do mobilov),sa dávajú do kovového obalu...
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
TomSmith
Příspěvky: 1273
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Přenosné nabiječky (solární, dynamo atd...)

Příspěvek od TomSmith »

2sigurd:
Asi nevíš o čem píšu, ale nevadí.
Spoustu lidem plastopytlíky stačí. Znalým ne ... ;)
Obrázek
:D
PS: s noname článkem bez sehnatelného datasheetu opravdu nee.
pracintl
Příspěvky: 433
Registrován: 28.11.2013 9:37
Pohlaví: muž
Bydliště: okolí Prahy

Re: Přenosné nabiječky (solární, dynamo atd...)

Příspěvek od pracintl »

No, já bych třeba modeláře považoval za znalé ...
A kupodivu, všechny LiFe v nabídce modelářského obchodu jsou plastopytlíky
https://www.peckamodel.cz/produkty/rc-m ... /aku-li-fe

Pokud powerbanka má pevný kejs, není třeba pevného obalu aku.
TomSmith
Příspěvky: 1273
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Přenosné nabiječky (solární, dynamo atd...)

Příspěvek od TomSmith »

No jo jenže takto je to v pozici ... číňan natiskne na obal plastopytliku cokoliv a ono to pak to cokoliv nedělá.
Ta Lidlovka je i jako powerbanka značně drahá a přitom krom toho že to má výstup na 12V to neumí vůbec nic chytrého, nezvládá to žádné novější protokoly nabíjení a pod. Elektronika je klasický china hott čip (mám ji doma taky;)
Kupuje se to právě k vůli tomu LiFe na obalu ... ale pak uvnitř najdeš levný čínský platopytlík :(
To už raději osvědčené LiOnky aka tužkovka než LiFe plastopytlík od neznámého výrobce s neznýmými parametry a vlastnostmi.
sigurd
Příspěvky: 376
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Přenosné nabiječky (solární, dynamo atd...)

Příspěvek od sigurd »

TomSmith máš pravdu,"znalý" zaplatí 3x viac za ten istý(noname) článok,ktorý si dala nejaká firma zakapotovať do plechu a označiť parametrami...Ak ide o článok,s ktorým samostatne manipuluje bežný(neznalý)spotrebiteľ,tak je to z hľadiska zameniteľnosti a bezpečnosti ok-kúpi si typ,ktorý tam výrobca doporučuje(a ktorý tam aj rozmerovo pasuje :) ),a je vystaráno.
Ak by konštruktér toho pomocného štartovača z Lídlu použil 4ks spotrebiteľských článkov,tak by cena a hmotnosť bola dvojnásobná,a výkonové parametre by boli tie isté...
A tiež by som modelárov označil za znalých ;)
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
sauerkraut
Příspěvky: 222
Registrován: 04.11.2017 1:27

Re: Přenosné nabiječky (solární, dynamo atd...)

Příspěvek od sauerkraut »

Jenom takove upozorneni: Pokud ma solarni nabijecka fungovat na nabijeni nejakeho pristroje, ktery nepocita s tim, ze proud urcuje nabijecka (treba telefonu), musi obsahovat baterku, nebo byt obrovska (a vetsinu casu nevyuzita) a nebo fungovat jen kdyz je uplne jasno a je nasmerovana primo na slunce.

Baterce samotne je v zasade jedno jakym proudem se nabiji (220Ah olova jdou nabit 3A, jenom to dlouho trva), takze i kdyz se za cely destivy den dobije treba na trictvrte hodiny dobijeni mobilu, coz je lepsi, nez nic.

Mobilu to jedno neni, ten si mysli, ze si muze vzit, co uzna za vhodne, na solarnim panelu poklesne napeti a konecna. Samozrejme by mohl existovat telefon, ktery by si bral jenom to, co zdroj da, ale o zadnem takovem jsem neslysel. Leda priletovat zdroj primo na baterku v tom mobilu a pridat omezovac napeti.
Mas mozek, tak se neboj ho pouzit!
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4240
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Přenosné nabiječky (solární, dynamo atd...)

Příspěvek od Lyster »

Dnes jsem si udělal takový nabíjecí den. Bude to pakárna :). Ale jelikož zas meteorologové vyhrožují nějakou vichřicí, tak to chci mí zas všechno v cajku.

Jen mi asi při včerejším výpadku elektřiny odešla do věčných lovišť má Soshine E3S, píše to System fail. viz foto č.2
Hlavně že akumulátory vypadají v pořádku. Ale štve mě to.
Asi bylo nějaké přepětí v sítí.
Podle toho co jsem zaslechl, vyhořelo nějaké vysokonapěťové trafo v Ústeckém kraji, a byl to prý velký výpadek. Nevíte někdo o tom něco víc?
Přílohy
Nabíjení.jpg
nabiječka fail.jpg
turista
Příspěvky: 67
Registrován: 27.08.2013 14:32

Re: Přenosné nabiječky (solární, dynamo atd...)

Příspěvek od turista »

K chybě SYS FAIL

http://www.soshine.com.cn/upfile/20188/ ... 242666.pdf

měli by ti to vyměnit tam, kde jsi koupil.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4240
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Přenosné nabiječky (solární, dynamo atd...)

Příspěvek od Lyster »

Díky, je to ale z ebay za pár kaček.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4240
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Přenosné nabiječky (solární, dynamo atd...)

Příspěvek od Lyster »

Právě mi přišla nová 16 kanálová nabíječka na AA a AAA baterie. po mé hurá akci "nabij a zkontroluj všechny své baterie a akumulátory", která trvala se 4 kanálovou nabíječkou Voltcraft 420 tři dny, jsem se rozhodl, pro takové to obyčejné nabíjení pořídit nabíječku Ever Active NC 1600. Mám jen něco kolem cca 30 AA a AAA baterií, ale trvalo to neskutečně dlouho. Takže jsem si pro obyčejné nabíjení pořídil právě tuto 16 šachtovou nabíječku (umí nabít, vybít a oživit). S Volcraft 420 budu dělat třeba jen jednou za rok diagnostiku. ale jinak budu používat asi toto. Protože jsem u toho zabil fakt hafo času.
Doufám, že bude vše fungovat jak má. Jen už mám právě teď téměř vše nabité, tak to vyzkouším na jednom nebo dvou AA nebo AAA jestli funguje. a plného nasazení se dočká tak za 3-4 měsíce.

PS: po zapojení a vložení AA baterie to vypadá, že vše funguje.
Jen budu muset zjistit, jak vše funguje, protože jsem zatím našel jen jedno tlačítko a to jen Refresh (to oživeni) Jinak nic.
Přílohy
Ever active 1.jpg
Ever active 2.jpg
Odpovědět