Komín

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1169
Registrován: 24.08.2015 14:38

Komín

Příspěvek od Patrol »

Včera v noci nám chytly saze. :roll:
Po včerejším nočním zážitku jsem si říkal, že ač se zde už probíralo mnoho způsobů kolapsu domácnosti, tak tohle téma tady chybí. Bydlíme v baráku u lesa a topíme jen dřevem. Před cca 10 lety jsem vyboural starej komín, kterej měl mnoho trhlin a postavil novej. Je to takovej ten systém jako používá "Schidel", kde uvnitř jsou šamotový trubky (průměru myslím, že 180mm), který jsou v izolaci a celý to drží betonová tvárnice. Dvoupatrovej barák s vysokými stropy, takže slušná délka a tedy i solidní tah.
Nikdy jsem moc neřešil čištění komínu, protože tak jednou za rok se zastavil kamarád kominík a pročistil to. Občas, když jsem neměl úplně suché dřevo, tak jsem ještě v mezičase protáhnul komín a hlavně ty připojovací trubky sám, protože se zhoršil tah a při přikládání kotel trochu čudil do kotelny.
Včera v noci najednou zvuk, jako když startuje letadlo za domem, kouknu z okna a před barákem lehce oranžová záře.Z komínu šlehal ostrý asi 1,5m plamen, jako bývá na raketových kamnech(mělo to i podobný zvuk).Seběhl jsem do kotelny začuzenou chodbou a tam rudě zářil konec připojovací roury u ústí komína a hořel. Zahasil jsem to práškovým hasičákem, vypnul ventilátor na kotli, čímž hukot ustal, a začal větrat.
Když kouř prořídl, zjistil jsem, že čistící dvířka na patě komínu stále profukují a v komíně to stále hoří, i když už ne tak intenzivně. Zašprajcnul jsem dvířka, aby co nejvíce doléhala(mírný hukot opět zeslábl), vylezl jsem na komín a nastříkal tam taky z práškového hasičáku. Hukot ustal zcela, ale z komína se stále vydatně hulilo. Zaběhl jsem znovu do kotelny, na okamžik otevřel čistící dvířka za znovu použil hasičák. Rychle jsem zavřel dvířka a šel telefonovat o radu, co dál, protože hlavní průser byl zažehnán a teď šlo o co nejmenší škody.
Obvykle se prý komín nechává dohořet a hlídá se , aby to někde neprohořelo,nebo se odvážný hasič může pokusit prorazit špunt sazí a dole vše žhavé vybrat, a vyvozit ven. Tak jsem šel hledat komonickou kouli, ale bohužel v tom shonu jsem si nevzpoměl, kam jsem jí založil. Vzal jsem tedy v garáží dvě topenářské trubky, spojil je spojkou a prošťuchoval z vrchu. Trubka se vždy jen zapíchla do sazí, tak jsem tam opatrně prostředkem hodil dlažební kostku.Nepropadla,zapadla do sazí jak do peřinky, ale vznikl mi tak opěrný bod, do kterého jsem šťouchal trubkou, až jsem to protlačil dolů. Vyhrabal jsem plné kolečko sazí. Komín je čistý, ale dnes pro jistotu příjde kominík, ještě to přečistit odborně a prohlídnout, jestli někde není komín poškozen.
Závěrem několik poučení:
1) Čudí-li se vám z kotle při přikládání, je asi nejvyšší čas vyčistit komín.
2) Komín se má prý čistit tak šestkrát za rok. (takže asi co dva měsíce)
3) Pokud blafnou saze v komíně, v žádném případě to nehaste vodou(mohlo by dojít k explozi), ale hoďte tam z vrchu suchej písek, nebo použijte práškovej hasící přístroj.
4) Vypněte co nejrychleji fukar kotle a uzavřete co nejtěsněji přívod vzduchu zespodu.Musím nějak lépe zatěsnit dvířka(Asi šňůrou).
5) Mějte v koltelně po ruce rukavice a něco, čím protáhnete komín od sazí.
6) Hodí se mít i ochranné brýle a respirátor, protože čistíte-li horký komín, nejen že to čudí do ksichtu, ale ty saze letěj hodně vzhůru.Vybíráte-li saze dole, práší to jak sviňa.
7) Pozor při prošťuchování ucpaného komínu! V okamžiku prošťouchnutí může vyletět plamen, nebo roj žhavých sazí, takže nečumět tam jak husa do flašky.
8) Až to vychladne, nechte si komín odborně prohlídnout. Trhliny, nebo vypadlej šamot by mohly zapříčinit příští požár. Správně by vám po zahoření komína měl přijít prohlídnou komín revizák.Ti s kamerkou jsou dost drazí, ale kdo chce mít 100% jistotu, tak je to rozumná volba.
9)Pokud dole v kotelně použijete práškovej hasící přístroj, větrejte vrchní část domu odděleně. Ten jemnej prach z hasičáku máme díky větrání po celém domě.
10) Hasiče můžete volat, ale neudělají pravděpodobně nic jiného, než to co jsem popsal, akorát u toho nadělají daleko větší svinčík. Nic proti hasičům,jejich prioritou je ale uhasit požár a na přemejšlení nad škodama není čas. Já bych je volal pouze, pokud bych nezvládl uhasit ten oheň. Ostatní práce stejně nejsou jejich JOB.

Ještě bych měl zmínit, že manželka zvládla zabalit nejaké hadry pro děti, léky, cennosti, doklady..... asi během pěti minut. Takže dobrej nácvik na velkej průser. :rofl
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
jozur
Příspěvky: 11
Registrován: 23.05.2012 14:01

Re: Komín

Příspěvek od jozur »

Slusne zvladnuta akcicka...

Mam asi uplne stejny model kominu cca 5 let stare, EKO komin. netopim v kotli ale v kamnech - krbovkach. Klasicky celorocni barak.
Kominy mam naprosto cistounke a vymetam sam 3x rocne + mi jednou za rok prijde kominar dat stempl. Po kazdem vymeteni je dole cca vetsi lopatka sazi.
Ma otazka zni byli to saze nebo dehet? Nejde mi do hlavy jak muzu z vymeteneho komina dostat kolecka bordelu. Vyklizis po kazdem vymetani popel ze spodnich dvirek v komine nebo se to tam vrstvilo v case? I kdyz to horelo v komine nahore tak si myslim, ze pri nucenem tahu, ktery pouzivas je to schopno do nejake vysky ze spoda nasat - pokud tam nejaky bordel po vymeteni tedy zustal. Coz by samozrejme nemelo. Dej prosim vedet jak dopadl samotny komin, zda zvladl zar a nekde nepraskl.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Komín

Příspěvek od Baca »

Ukrok stranou od vyssie uvedeneho tematu.

Ma niekto aspon hrubu schemu, ako je mechanicky urobeny kominovy prietr v PLACHTOVOM STANE ?? Teda ten kus, ktory drzi komin v plachte. Este podrobnejsie, ide mi o ten stvorcovy kus plechu, v ktorom drzi kominova rura :-) AKo je to izolovane od stanovej plachty, aby nezahorela ci sa nepalila od konina. :-)
Prežiť !!!
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Komín

Příspěvek od Stenny »

Baca: jo, je to izolované gumou a plachta kolem se natírá nějakou nehořlavou směsí. Tady vidíš nějaké ty fitinky: https://www.canvascamp.com/en/tent-stoves.html
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Komín

Příspěvek od Baca »

Diky z aodkaz Stenny, ale mal som na mysli tie stare cisto plechove. Nemam to ako dostat do ruky a netusim, ako je to poskladane :-) Chcem to prisposobit do strechy karavanu :-) nielen na stanovu plachtu :-)
Prežiť !!!
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Komín

Příspěvek od Stenny »

IMHO se ten plechový čtverec nesmí dotýkat přímo roury, ale bude izolovaný azbestem, skelnou vatou nebo tak něčím.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Komín

Příspěvek od K4cer »

Baca: neviem či myslíme to isté, ale na klasickom vojenskom stane je to riešené tak, že je plech zasunutý do drážok otvoru v plachte (obdobne sů riešené aj okná) a v plechu je diera do ktorej sa následne prestrčí komín. Nič iné tam nie je a predpokladám že výrobca počítal s tým, že komínová trupka ten plech nedokáže rozžhaviť tak, aby mohol zapáliť celtu.

Všetky tie plechy čo som videl, boli ohrdzavené nanajvýš pár cm okolo otvoru pre trupku, zbytok bol normálne natretý čiernou alebo zelenou farbou. On ten "bubínek" čo sa dáva do stanov zas taký výkon nemá, od neho po strechu je dosť dlhý kus komína, a plech sa trupky dotýka len na veľmi malej ploche, takže ani keby bola rozpálená dočervena tak by ten plech asi nezohriala tak aby to chytilo horeť. On ten plech má tiež nejakú plochu a je výdatne ochladzovaný vzduchom.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Komín

Příspěvek od Josef »

Tak, jak je popsáno, většinou hoří zbytky vrstvy dehtu, která se na stěnách usadily z nedokonalého spalování. Část dehtu se odpaří, část zuhelnatí a vytvoří takové drobné škvarečky. Pak ta vrstva chytne, jako by to byla vrstva uhlí. Když se to udrží pod kontrolou (komín je zděný a vložkovaný šamotem) dá se to nechat řízeně vyhořet. Dokonce se to někdy uměle zapaluje (hadrem s naftou vloženou do dvířek). Aby se komín nepoškodil a nepřehřál, nesmí se to vymknout kontrole. Problém je ale s plechovými komíny (např. u chatek), protože se rozžhaví a sálající teplo může zapálit stěny i na dost velkou vzdálenost (příčina devastujících požárů mnoha srubů na severu Kanady).

Požár v komíně potřebuje dvě suroviny.
1. palivo (saze, dehet), kterého je předem dané a při požáru už neřiditelné množství.
2. vzduch, což je veličina, kterou máte ve své moci a právě jeho škrcením lze požár buď úplně uhasit nebo ho alespoň řídit.
Do komína se dostává vzduch dvěmi cestami. Netěsnostmi vybíracích dvířek a potom kouřovodem skrz kamna nebo kotel. Komínová dvířka většinou docela těsní a vzduchu, který proniká netěsnostni není zase tolik, aby v komíně nastal takový žár, že by komín popraskal. Dvířka při požáru nikdy neotevírejte, napadají vám do nich nečistoty a v tu chvíli je už nedokážete zavřít tak těsně, jak byly původně. Mnohem horší je to se vzduchem, který prochází přes kamna. Pokud jsou kamna roztopená, je nutné je úplně uzavřít (na popelníkových dvířkách, škrtící klapkou na komíně, přisávací otvory v horních dvířkách). Totéž platí u kotle. Ale u kotle hlavně pozor na přívody tzv. sekundárního vzduchu. Pokud je omylem zapomenete otevřené, dokáže si tudy rozfofrovaný komín nabrat tolik vzduchu, že teplota v něm dosáhne teploty v kovářské výhni. Paradoxně mnohdy pomůže kamna nebo kotel čerstvě naložit palivem (ideálně mokrým) a zavřít. Nové palivo spálí prakticky všechen vzduch, který se do kamen spárami dostává a do komína odcházelí splodiny, neobsahující žádný kyslík. Výsledek je podobný, jako kdybyste do komína foukli sněhovým hasičákem. Bez kyslíku požár v komíně téměř nebo úplně ustane, ale dokud neklesne teplota, nesmí se tam další vzduch dostat, jinak dojde k samozápalu a pokračování hoření. Pozor, pokud do komína ústí více spotřebičů. To jsou totiž další zdroje vzduchu podporující požár. Vstupy těch spotřebičů, co se nepoužívají je potřeba při požáru ihned velmi důkladně zaslepit zděřemi nebo dokonce velkými chomáči skelné vaty. Chomáči minerální vaty lze hořící komín přes vstupní otvory rozdělit na kratší úseky, aby se požár snáz zadusil, případně se můžete pokusit komín "zazátkovat" i shora (obráceným kastrólem). Nikdy nepoužívejte do uzavřeného prostoru, jakým komín je, hasivo obsahující vodu nebo jiné odpařitelné kapaliny (tetrachlor aj.). Práškový hasičák také bohužel není ideálně účinný, protože saze hoří na svislé ploše a prášek je nedokáže plošně zakrýt a zabránit k nim přístupu vzduchu. Na vodorovné ploše by byl mnohem účinnější. Nikdy neuvolňujte hořící vrstvu uvnitř komína. Zvětšujete tím plochu, na které dochází k hoření. Jakékoli čištění zbylých sazí lze provádět až po úplném vychládnutí, nikdy ne při požáru. Náhle uvolněné saze mohou vytvořit se vzduchem výbušnou směs a explodovat nebo vyletět s proudem horkého vzduchu daleko od komína a způsobit další požár, který zákeřně propukne až po mnoha hodinách. Obojí je velmi nebezpečné.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Komín

Příspěvek od viktor »

tak tohle by me hodmne zajímalo.
Mam komin prulezak tj hodne velkej, leze se do nej dverma. do toho komina usti dve kominove roury od kamen. ty jsou samozrejme plechove. Tah je dostatecnej. Dvere do konina jde bez problemu otevřít za chodu obou kamen. Roury se samozrejme zanaseji a tak 2 x rocne je dobře je vyčistit. Zanesene jsou prevazne hnedocernym ci sedym popelem, sazi minimalne. Komin je samozrejme cernej ale bez sazi, respektive bez nejakych nanosu co zaveji. Když jsem cistil komin tak jsem vyvezl asi dve kolecka popela z podlahy, ted asi tak vedro za rok. Podle me je moznost zahoreni takoveho komina prakticky vyloucena. Nebo ne ?
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Komín

Příspěvek od Baca »

K4cer Dakujem :-) Budem musiet skusat :-D
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1169
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Komín

Příspěvek od Patrol »

Tak komín je v cajku a zase topíme. Kominík říkal to samé co Josef, že sám by takhle dokonale komín nevyčistil, a že někteří odvážlivci takto komín čistí záměrně, ale nezná prý osobně nikoho, kdo by si to troufnul.

Co asi bylo příčinou: Část popela a dehtu v našem komíně byl zřejmě ještě pozůstatek od předešlého kotle. Ve starém kotli došlo k propálení výměníku a jak kapala voda do topeniště, tak to čudilo a dehtovalo. Šamot tak byl pokryt vrstvou dehtu, která tam zůstala i když jsem při výměně kotle komín protáhl růžicí. Postupem času, ohříváním a chladnutím, vlhkem ze vzduchu a dalšími sazemi, se na stěně šamotu vytvořila asi 2cm tlustá vrstva houbovité struktury(jakási ztvrdlá černá dehtová pěna). Dalším střídáním teplot při občasném topení se někde vrstva odloupla a působením gravitace a tepla se ohnula dovnitř, čímž se zúžil průduch a případné další odlouplé kousky se v tomto místě hromadily, až téměř ucpaly komín. Zahříváním a chladnutím se tato bariéra celkem pěkně spojila. Na komíně taky není stříška, takže tomu mohl pomoci i déšť.
V tomto okamžiku mi kotel dával signál, že něco není v pořádku tím, že když jsem přikládal, musel jsem rychle, protože to dost čudilo do místnosti. Sundal jsem plechové trubky a koukl zběžně do sopouchu, ale neviděl jsem žádné větší nánosy, tak jsem jen vyčistil ty plechové trubky, čímž jsem až do komína udělal přímo cestu. Lézt na komín nebo koukat zrdcátkem zespodu se mi nechtělo(Lenost se někdy nevyplácí.)

V závěru posledního topení před zahořením komínu, kdy už dřevo bylo vyhořelé a zbývalo jen pár uhlíků v topeništi snažil se ventilátor nuceným rozdmýcháváním ještě o dokonalé dohoření zbytků, a jiskřička měla přímou cestu až ke zůženému místu, kde měla dostatek materiálu i tah pro hoření.V hnaném vzduchu bylo i dost kyslíku, protože jej oheň v kotli nespálil. Dokonalá raketová kamna i s elektrickým fukarem zespodu. :devil

Komín je nyní vyčičtěn, v kotli to pěkně hoří a při přikládání nečudí.
Moje úkoly:
1) Lépe utěsnit čistící dvířka.
2) Dodělat stříšku nad komínem.
:mrgreen:
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1169
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Komín

Příspěvek od Patrol »

To Jozur:
Sopouch je asi 2m nad zemí a saze při vymetání komína samozřejmě vybírám, takže zespodu to moc nenasaje.
Popraskaná byla jen poslední vrchní šamotová tvarovka, která čumí ze 2/3 ven z komína( jde snadno vyměnit).
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1294
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Komín

Příspěvek od Kapo »

No, kúrim v kotli štvrtú zimu. Drevoplyn, 1000l akumulačka a nerez komín od schidelu. Pri kontrole komína spokojnosť. Komín zvnútra stále ako nový. A to som ešte nemal drevo, čo by bolo riadne suché. Základ je správne kúriť. Ísť na optimálny výkon kotla 80-85C . K tomu pomáha aj akumulačka a správne zapojenie.
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Uživatelský avatar
sroub
Příspěvky: 261
Registrován: 05.08.2012 10:42
Bydliště: Poblíž Kladna

Re: Komín

Příspěvek od sroub »

Josef píše:...dá se to nechat řízeně vyhořet. Dokonce se to někdy uměle zapaluje (hadrem s naftou vloženou do dvířek)...
Rozhodně ne odspodu!!!
Dá se to zapálit, ale protože jak správně píšeš, nevíš kolik tam toho dehtu doopravdy je, zapaluje se to zezhora, z komína, a regulace přívodu vzduchu, a tim i hoření se dělá nejspodnějšími dvířky.

Veselá historka nakonec, jeden soused od nás z vesnice, se rozhodl vyčistit si takhle svépomocí zadehtovanej komín. Zavřel všechny dvířka krom spodních, vylez na střechu, prolil dehet v komíně petrolejem aby šel líp zapálit, (musí bejt politá stěna komína) a zezhora zapálil. Nečistoty hořely, tah vzduchu jim dával dost kyslíku aby hořely dobře, a zároveň foukal dost proti směru hoření, aby nehořely moc rychle nebo na velký ploše....
Nojo, ale milýmu sousedovi se zdálo že to trvá moc dlouho, a rozhod se tomu "trochu" pomoct, a zapálil to i zespoda. Výsledek byl jako to popisuje Patrol, komín vypadal jako když je do střechy zabodlá raketa se zažehlym motorem, nebo jako když je tam vyvedenej obrovskej hořák autogenu s hodně ostrym, kyslíkovym plamenem :D
Ale přežili to oba, soused, i komín
Non multi, sed multa
Uživatelský avatar
El Yubiyo
Příspěvky: 12
Registrován: 10.12.2017 9:29
Pohlaví: muž

Re: Komín

Příspěvek od El Yubiyo »

Náš komín je ako nový už 5 rokov a to som kúril ( i topil) všeličím. Všetok decht totiž zachytí teplovodný výmenník.
Je to poctivý výrobok západonemeckých súdruhov, disponuje 24 ks prieduchov. Tie sú krásne zaprasené po sezóne, to je pravda, ale vďaka nim sa do komína dostávajú už iba čisté spaliny.
Vždy sa "veľmi" teším na posezónne čistenie, vyšťáram z toho asi kýbel škváry.
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Komín

Příspěvek od Jason »

Na komin mi chodi pravidelne kominik, vzdy perfektne cistej.. Ted jsem parkrat pridal do krbovek takovy ten sacek "kominicek" - myslim ze je to chlorid mednaty. Docela me zarazilo ze ve vybiracich dvirkach mam cca lopatu takovych cernych skvarku... Myslite ze je to alespon nejaka prevence pouzivat tyto chemicke cistice?
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
Fantozzi
Příspěvky: 117
Registrován: 13.03.2016 17:27

Re: Komín

Příspěvek od Fantozzi »

Jsem ve fazi kdy stavajici cihelny komin s pruduchem 150*150 mm ve vrchni casti silne naruseny, nahrazuji novym systemovym kominem z cihelnych tvarovek s vnitrni nerezovou vlozkou a izolaci.Bohuzel firma zatim stihla instalovat vlozku od sklepa pod strechu a vyzdit taktez pod strechu a nadstresni cast komina ktera bude z betonovych prstencu vzhledem k pocasi neni ted schopna dodelat. Od patku je sice pocasi celkem ok, ale jaksi nedorazili, tak sem zvedav kdy si konecne pritopim v kamnech aby to nebylo az na jaro...

Ptal sem se kominika co mi to delaji, jestli na smysl pouzivat toho kominicka a ze pry jako prevence to nejaky smysl ma, ale zaklad je suche drevo a pravidelne vymetani.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Komín

Příspěvek od Pez »

Je tu i téma Uzení masa ale toto je spíš o komínu, případně prosím přesunout.

Mám dilema, řeším komín ve stavbě z r. cca 1900, staré stavení po Němcích v Sudetech. Dřív zemědělská usedlost/hospoda. Přízemní se sedlovou střechou a velká půda.
Jsou tam tři komíny, dva pro vytápění a jeden jsem objevil na půdě, který je v přízemí vybouraný ale šel by jednoduše obnovit.
Ten na půdě, byl pravděpodobně z kuchyně a je v něm udírna cca 1000x600 vnitřkem na výšku tak 2000. Pak se zužuje a procházel střechou.

Teď ta úvaha: líbilo by se mi, udírnu zachovat a udit v ní, komín je dispozičně taky dobře umístěný a topit by se mělo v krbových kamnech s výměníkem + elektrokotel. Palivo pouze dřevo.

Kominík je k tomu skeptický a nesdílí mé nadšení, tvrdí vyvložkovat nerez trubkou a na uzení postavit udírnu. Navíc vůbec neví jak řešit spodní ubouranou část. A co jsem se poptával, tak dnešní kominíci, buď staví nějaký systémový komín nebo nerez a zděný skoro nikdo, aspoň jsem na nikoho v okolí nenarazil.

Prošel jsem zde a i na jiných webech témata uzení a našel jen velmi málo informací k tomuto způsobu uzení. Myslím, že to dříve muselo být hodně rozšířené a tím, že se topilo v kuchyni prakticky stále, tak neměli potřebu dělat samostatné udírny.

Nemáte někdo podobný komín?
Pokud ano, jak je řešena spodní část? Je užší a rozšiřuje se až v udírně nebo je komín stejně široký od spodu?
Udíte v něm?
Uvítám i odkaz na tento způsob uzení, resp. našel jsem že je to spíše sušení ( studeným kouřem).
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Komín

Příspěvek od Pez »

Tak jsem ještě narazil na pojem Černá kuchyně.
Měl jsem ji spojenou s hrady ale jak to vypadá, tak byla běžná i v normálních staveních.
Tomu by odpovídalo i to, že spodní část chybí a je tam velký výklenek ve stěně.
Akorát krbová kamna potřebují tzv. tahový komín :( a tedy by to spolu asi nefungovalo, uzení a krbovky.
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1002
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Komín

Příspěvek od Hdm »

Předělával jsem dům z 16. století tak k tomu zkusím něco napsat.

Ano, píšeš správně, že to byla černá kuchyně. Obvykle se v průběhu času otvor obezdil a nechala se jen dvířka. Jako náhrada nebo lépe řečeno inovace té doby byla kachlová kamna, která se napojila na bývalou černou kuchyň. Velký vnitřní prostor bývalé černé kuchyně se hodil právě na uzení.
Asi se ti to nebude líbit, ale souhlasím s kominíkem.
V mém případě byl komín vystavěn z opukových kamenů spojovaných asi nějakou hliněnou mazanicí (nevím přesně) a nahoře ukončen pískovcovou koncovkou. Navíc do komína byl zazděný i jeden z trámů (tehdy běžná praxe), takže jsem ho nakonec celý rozebral a ve vzniklém prostoru postavil obyčejný moderní tříplášťový komín.
Pokud bych uvažoval o zachování, tak bych to vyboural a vystavěl znova ze šamotek do původního tvaru, přece jen bezpečnost především. Otázkou pak je, jestli ti na to nějaký kominík pak dá revizi.
Odpovědět