Komín

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 311
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Komín

Příspěvek od Piston »

Černá kuchyně se dost běžně používala až do dvacátého století, hlavně v chudších a zaostalejších oblastech. Až když se snížila cena litiny, začali si lidi s radostí pořizovat sporáky. Trámy v komíně nejsou nic výjimečného, stejně jako požáry s nimi spojené. Nic to ale není proti tomu, že až hluboko do 18 století se často stavěly i komíny, i dýmníky černých kuchyní, dřevěné… Vedly většinou jen na půdu, kde se dým hromadil a unikal všemi četnými škvírami, eventuálně k tomu určeným otvory ve štítu. Přítrž tomu učinilo až císařské nařízení, přikazující stavbu zděných komínů. Obyvatelstvo však žehralo, že komíny stavbu prodražují, a dlouho ho ignorovalo.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Komín

Příspěvek od Pez »

Dík za reakce :yes
Mezitím jsem našel:
VÝVOJOVÉ EPOCHY A STUPNĚ TOPENIŠŤ V ČESKÉM A SLOVENSKÉM LIDOVÉM OBYDLÍ
VILÉM PRAŽÁK
https://www.jstor.org/stable/42702404?read-now=1&seq=1

Je to úplné pojednání o tom jak a v čem se topilo a jak se odváděl kouř.
Velmi poučné, člověk se celý život učí. ;)

O víkendu ten komín pořádně prohlédnu. Je vidět, že je postavený z cihel, ale nevím jestli to nejsou vepřovice, oklepu kus omítky a třeba to bude pálená cihla.
Taky tam jsou dva trámky ale jsou na zdech naproti sobě a na ně se dávaly tyčky na kterých viselo maso.
Ono bych to dokázal celé vyspravit nebo i vyvložkovat celé nerez plechem, revize by neměl být problém.

Docela by mě zajímalo, jak teplý kouř tam tehdy šel. Dokud to byla černá kuchyně nebo pak pec resp. kachlová kamna, tak ten kouř byl asi studený. Teď když jsem se díval na výstupní teplotu spalin z krbových kamen tak mají cca 150-230°C. Takže ta kombinace krbovky/uzení je nesmysl.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Komín

Příspěvek od Hohepa »

ono jde i o vzdálenost topeniště a "udírny" udícího prostoru, čím delší tím víc ti sníží teplotu.

Toto řešení býval dříve docela běžné . Široký komín že jím prolezl kominík a až pod krovem se zužoval a skrz střechu už měl "normální průřez". Takhle to bylo v tátově rodné chalupě dole byla v sednici pec se dvěma troubami na pečení a plotnou cca 1×1,5 metru, nahoře plocha na ležení cca 2×1,5 metru a z chodby byla ještě přes zeď trouba/pec na chleba. Táta vzpomínal, že tam měl děda maso pověšené třeba i měsíc . Dokonce v zimě občas přitápěli i uhlím a maso bylo prý i tak chutmé :wasntme
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Komín

Příspěvek od Pez »

Tak jsem to asi přivolal, komín je postavený z vepřovic. :( , je z nich i podlaha na půdě. U babičky byly vepřovice takové nepravidelné, bylo vidět, že to nejsou pálené cihly na první pohled. Tady jsou krásné jako cihla a jen když se do nich sekne tak jsou hnědé a měkké.
A to už jsem tam živé viděl viset maso a klobásky. :D
No nic, tak se to vyvložkuje nerez trubkou a udírna se postaví samostatně.
Martysedlak
Příspěvky: 553
Registrován: 08.04.2020 14:09
Pohlaví: muž
Bydliště: Pohledem Pražáka - dálný Východ

Re: Komín

Příspěvek od Martysedlak »

Já mám v našem domě, ve sklepě přímo v komínů zabudovanou udírnu. Původní dům stavěn v 50letech. Po mírně rekonstrukci výměna dvířek, proběhly dva pokusy uzení.
Po těchto zkušenostech nikdy více. Doporučuji postavte si udírnu zvlášť.
1) při uzení byl plný sklep kouře, pak celý dům, jak se prováděla kontrola, manipulace a vytažení masa atd.
2) jelikož topeniště je přímo pod prostorem na uzení tak to bylo spíše pečení než uzení fakt to bylo rychlé.
3) po ukončení uzení i když jsem uzák vyčistil tak došlo k degradaci příjemného uzené vůně na hnus smrdtý, zatuchlý který se ve sklepě držel několik měsíců. Jelikož hned vedle je prádelna tak si můžete představit připomínky ženského osazenstva.
4) kominu to také nedělalo dobře, silně zanesen dehtem.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Komín

Příspěvek od Pez »

V patek jsem zrovna boural spodní část toho komínu. K mému překvapení, se po odstranění omítky, objevila klenba a pod ní zazděný otvor. Tak jsme jej vybourali a byl tam čistý vymalovaný výklenek a v něm dole býval kotlík pod kterým se topilo na ohřev vody. Kouř se odváděl trubkou v rohu vyklenku právě do porostoru kominu na půdě kde se udilo.
Zitra to nafotim. Je to takove hodně rozpadlické řešení ale jistě jim to fungovalo.
V současném pojeti staveb a technik vytápění to není k upotřebení ale je to taková technická zajímavost.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Komín

Příspěvek od Pez »

Tak ještě fotky.
Tady byl dole zazděný kotlík, za povšimnutí stojí spirálové vyzdění kolem kotlíku aby oheň a kouř obtékal kotlík kolem dokola. Spirála končila do té trubky - kouřovodu v rohu. Ta prochází stropem, ve kterém jsou malá dvířka asi pro čištění sazí.
IMG_20200922_094523.jpg
IMG_20200922_094610.jpg
IMG_20200922_094600.jpg
Na půdě pokračování komínu s udírnou.
IMG_20200922_090235.jpg
IMG_20200922_090248.jpg
Odpovědět