Alternativní klimatizace

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5352
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Alternativní klimatizace

Příspěvek od Rafael »

Jsme v práci používali něco možná podobného. Hadice se stlačeným vzduchem umístěná ve vratech a druhá ze které do proudu toho vzduchu kapala voda a vytvářelo to takovou chladicí mlhu. V hutním provozu při vysokých teplotách to fungovalo velmi dobře a ochlazení celé haly bylo při vhodném proudění hodně citelné. V domácích podmínkách to je samozřejmě nepoužitelné.
*
My zůstaneme u osvědčené zeleně, obrovského ořešáku před oknem apod.
Jen mě tak nějak zajímá co se kde objeví a jak co funguje. Zmiňovali tam nějaké nanotkaniny..., tak co kdyby...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5352
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Alternativní klimatizace

Příspěvek od Rafael »

Na chalupě se silnými zdmi, velkým ořechem těsně vedle okna a vůbec se spoustou stromů v okolí vnitřní teplota stále 19-21°C.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5352
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Alternativní klimatizace

Příspěvek od Rafael »

Východní a západní klimatizátor. V chalupě je i v těch vedrech stále teplota kolem 21°C. A to i přes to často otevřená okna i dveře během dne.
Ale moje zásluha to není, to můj děd před mnoha léty.
Udělejte taky něco podobného pro své potomky!
(Ale jak občas čtu na zahrada.cz o sousedských sporech kvůli podobným stromům, tak by mě z těch diskuzí a názorů jeblo).
picsay-1534511064_20180817150437316.jpg
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
BOB2016
Příspěvky: 142
Registrován: 23.01.2018 9:50
Pohlaví: muž

Re: Alternativní klimatizace

Příspěvek od BOB2016 »

proforma píše: 14.05.2018 6:48 Ohledne klimatizace bez klimatizace mam ve svem byte v podkrovi s okny na jih bohate zkusenosti. Nejlepsi klimatizace je pres den zatahnout rolety (idealne predokenni, nebo alespon meziokenni), vecer (22-23 hod.) otevrit okna a dvere, udelat pruvan a hodit pred okna mokre prosteradlo. Je-li hodne velky horko (pres den okolo 40 C a v noci nad 25 C), tak i nekolikrat za noc menit. Tak se teplota v byte da udrzet na snesitelne urovni.

Problem jakekoli klimatizace s pouzitim vetraku je ten, ze jednak jen honi vzduch dokola, ale neochlazuje, jednak jeste sam svou cinnosti vyrabi teplo. Takze vetraky jsem az na vyjimky (kdyz je v byte pres 30 C, ale to uz se mi moc nestava) zavrhla.Varianta dat neco mokrreho pred ten vetrak je malo ucinna - mala plocha toho mokreho ve vztahu k proudu vzduchu z vetraku.
Ide len o to najst miesto kde moze byt vonkajsia jednotka. Ak sa jedna o podkrovny byt, tak mozno na strechu, tak aby nebol vidiet z ulice. Pamiatkari zatial neriesia pohlad z vrtulnika. Videl som uz aj vonkajsie jednotky montovane ku povodnym komijom. Pripadne do vnutroblokovej stupacky, casto sluzili ako vetracie sachty pre kuchyne, pripadne kupelnu a WC... Ak sa take miesto najde, tak je to potom len otazka prepoctu a ceny.
CO2 su narocnejsie na tlak v potrubiach. Cpavok je jedovaty, takze cpavkove chladiace a mraziace zariadenia sa uz nemozu pouzivat ani na zimnych stadionoch.
Klimatizacie s vyuzitim Peltierovych clankov maju ucinnost, efektivitu 1:1 a potrebuju dva ventilatory a teda su relativne hlucne...
Este je moznost ako teplovodne medium voda, ale tiez narocne na strojovnu kde sa bude studena voda "vyrabat"...
Odpovědět