Studánka - pramen vody

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1175
Registrován: 24.08.2015 14:38

Studánka - pramen vody

Příspěvek od Patrol »

Rád bych radu od někoho, kdo už nějakou studánku vytvářel, opravoval, nebo alespoň ví, jak to má být technologicky správně postavené.
Moje situace: Prudký svah v lese s pískovcovými skálami, na hraně lesa dole pod tím svahem se to lomí do mírnějšího svahu, který je celý podmáčený i v parném létě tak, že se člověk boří.
Dole pod tím mám malej rybníček. Poslední roky se voda stíhá zasakovat a odpařovat, takže hladina rybníčku v létě značně klesá.
Můj záměr: Zítra přijede bagrista a hrábne mi v patě toho ostrého zlomu pod lesem podélnou rýhu po celé délce nad tím podmáčeným svahem. Předpokládám, že je tam někde vyvěrající pramen, který se pak rozlévá po celém tom mírnějším svahu a zamokřuje jej. V místě , kde to nejvíc poteče bych chtěl udělat studánku a z ní svést vodu trubkou, nebo jedním korytem potůčku do rybníku. Tím bych získal pramen, neměl bych podmáčenej svah a do rybníku by přitékalo více vody, protože by se jí tolik nepromrhalo v rašelinovém svahu prosakem a odparem.

Když jsem hledal na netu nějakej konstrukční obrázek takové studánky, tak jsou všude jen rady jak dělat přístřešky a jak mapovat studánky pro veřejnost, ale nikde nic o realizaci.
Předpokládám, že v místě nejvydatnějšího na vodu bych vyhrabal jámu, sypnul tam na dno štěr, písek, drenážku do šneku zabalenou v geotextílii, obsypal štěrkem a pískem, vyvedl to níž, kde by byla nádržka na vodu, kolem který postavím domeček, či portál a z něho bude trčet rourka s tekoucí vodou ven.

Máte někdo zkušenost, co a jak jinak, nebo na co si dát pozor?
Vím, že pozor si musím dát hlavně na ty hledače studánek, aby mi jí některej z těch šmejdů nezakreslil do mapy.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Studánka - pramen vody

Příspěvek od Bill Masen »

Hlavně si dej pozor na ouřadu, je to na tvém pozemku?
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1175
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Studánka - pramen vody

Příspěvek od Patrol »

Všechny pozemky i les i vše okolo jsou moje.Sousedy nemám. ;)
Rygol po nalezení pramenu zase zahrábneme. Nebude hrabat nijak moc do hloubky. Složení podmáčeného svahu je cca 60cm rašelinné zeminy, pod tím vrstvička jemného písku, která se vyplavila a usadila na jílovém podloží.
Asi bych to dal i ručně, ale nadřel bych se jako kůň, strávil tam moře času a když to zvládnem hned, tak se to ještě ve vegetačním obdobi sthne hned okolo zazelenat a nebude vidět ani to průzkumný hrábnutí. Navíc vidím, že vody je málo už teď na jaře a nemusely by pak to parný léto přežít ryby.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Studánka - pramen vody

Příspěvek od Bill Masen »

V tom případě ti závidím, že to musíš řešit.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1175
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Studánka - pramen vody

Příspěvek od Patrol »

Tak se nám nepodařilo prameniště nalézt. :cry:
Rejhu jsme nakonec zkusili hrábnout i hlouběji, ale nemělo to smysl. Pod vrstvou rašeliny a písku byl mokrý jíl, ale nic z něj neteklo. Pod mokrým jílem už byl jíl suchý, takže hlouběji hrabat nemělo smysl. Nechali jsme to chvíli odhrábnutý, ale nic. Prohrábli jsme teda alespoň dvě původní rejhy svahem, které fungují jako drenážky. Hodně jsem musel vlastnoručně lopatou, protože pásovej bagřík jsme tam málem utopili. Sednul na břicho a pásy mu prokluzovaly. Bolí mě z toho celej člověk.

Rašelina ve svahu je nacucaná jak houba a jílové podloží pod celým svahem tvoří nepropustnou vrstvu, takže se nemá voda kam zasáknout hlouběji. Z obou drenážních přítoků tak teď zase teče malý čůrek vody jako kdysi. Ptali jsme se i proutkaře, jestli by nenašel hlavní zdroj, ale na 60cm vrstvě vodou nacucané rašeliny cítí proutkař vodu všude okolo sebe.
Je to zvláštní složení půdy, přemejšlím, jestli by ta rašelina nešla využít na pěstování něčeho, co potřebuje takhle hodně vlhka.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Studánka - pramen vody

Příspěvek od Bill Masen »

Tak to je škoda. V rašelině by se dařilo třeba orchidei, ale když nejsi puberťák, je to kytka k ničemu. Jíst se to nedá, kouřit se to nedá... :wasntme
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5348
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Studánka - pramen vody

Příspěvek od Rafael »

Asi to nebude tvůj případ, tak se omlouvám za možné OT.
*
Ale z vlastní zkušenosti boje s vodou si dovolím něco napsat:
Hodně zajímavě se chovají staré drenáže. Tím nemyslím zrovna přímo ty které budovaly JZD.
V době moravských povodní anebo nějakých silných dešťů mi na některých místech stříkala voda ze země až 30 cm vysoko.
(Můj děd si pozemky na mírném svahu odvodňoval a ty z kamenů složené korýtka se někde dole ucpaly.
Byly v hloubce okolo 1m. Neskutečná práce a dřina to musela být. Některé větve šly najít celkem lehce, na některé jsem narazil náhodou a o některých nevím dodnes. Ale v posledních suchých létech to už neřeším a beru to spíš jako přednost, že mi odněkud ze svahu a lesa přitéká voda).
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1175
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Studánka - pramen vody

Příspěvek od Patrol »

Taky jsem narazil na několika místech na ty staré cihlové trubky. Bohužel už naprosto nefunkční, protože byly ucpané-plné rašeliny. Na jednu nevhodně umístěnou jsem narazil při bagrování rybníka.Abych jí nemusel dolovat pryč, nacpal jsem do ní jíl, našťouchal ho tam klackem co nejvíc a frknul jsem do ní jako další špunt montážní pěnu. Brala by mi vodu. 8-) Tady jsem na ní taky narazil, prochází dnem jedé té drenážní strouhy, ale nezkoumal jsem jestli je průchozí. Vede správným směrem k rybníku, tak mi nevadí.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Studánka - pramen vody

Příspěvek od Bill Masen »

Představoval bych si tu tvojí studánku asi takhle.
Uživatelský avatar
MPSMacek
Příspěvky: 109
Registrován: 03.09.2014 20:21
Pohlaví: muž
Bydliště: Středočech

Re: Studánka - pramen vody

Příspěvek od MPSMacek »

V rašelině a vlhku se bude dobře dařit kanadským borůvkám...
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Studánka - pramen vody

Příspěvek od jerry.mysak »

do toho rašeliniště může zasahovat nějaký laz odspodu kterej to napájí
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Odpovědět