Poloostrovní FVE krok za krokem

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
surikata
Příspěvky: 394
Registrován: 08.10.2012 22:56

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od surikata »

Asi tam bude ten zakopaný pes.
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od cipis »

Podle mne hledají zadarmo plochu pro své panely, které ti "vydechlé" po 15 letech nechají za korunu.
Defacto jim pronajmeš střechu za slib levnější elektřiny.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od bacil »

Dnešní návratnost při ceně 4kč/kWh, připadá za rok na 1W panelu vyrobená energie kolem 1,3kWh, tj 5Kč.

Pokud 100W panel stojí 2000Kč, vyrobí za rok 500Kč. Mínus ztráty, mínus instalace, mínus elektronika, mínus údržba a servis. Vychází mi to jako reálná návratnost kolem 8 let plus jim platíte a oni si ještě dodávají do sítě když neodebíráte. Jistota ve stovkách % zisku z investice. Protože ikdyž koupíte pak za kačku, dodáváte jim zadarmo nadále a servis a údržbu ale platíte už vy sami.
EDIT: kdyby to skládali ze 100W panelů. Ale 300W panel vychází v návratnosti na polovinu.

To si raději na tu střechu naskládám sám a pomocí levného powland měniče (viz aliexpress, PWM se sinusovou UPSkou), který připojím mezi jistič a výstup k zásuvkám budu napájet dmácnost přes něj). U něj ale je výhodou konfigurace buď 24V aku a 36V panel, nebo 48V aku a 2x 36V panely v sérii a to je i lepší z hlediska kabeláže. Bohužel, panely pro 12V aku (18Voltové) jsou 2x dražší než 36V.

Uvědomte si ale, že taháte stejnosměrný proud, který už při 50V pěkně kope a 50V je limit pro sáhnutí holou suchou rukou. Navíc nad 24V nejde použít obyčejné vypínače, ale všechno musí mít ověřenou vypínací schopnost, jinak se z toho stane svářečka a požár.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od cipis »

60V trvale a 120V krátkodobě, u SS (DC) napětí, v prostorách bezpečných a nebezpečných.
Tj. při řazení panelů do série je vhodné nepřekročit napětí na prázdno těch 120V, není pak potřeba to, co u vyšších hodnot.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od Joe Azbest »

jerry.mysak píše: 02.06.2021 8:09 Vím že tady je již velice podobný téma, nicméně myslím že by někomu jeden konkrétní příklad step by step přišel vhod.
Za současných cen elektřiny je návratnost nereálná, ale díky ekoteroristům očekávám ceny elektřiny cca 3-4 násobný během pár let. Díky nim budou i častější výpadky.
Tak s tím zdražováním to byl daleko rychlejší fofr. Teď už mám taky důvod do toho jít.
Uživatelský avatar
OldSoldier
Příspěvky: 181
Registrován: 25.02.2014 10:58
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha a okolí

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od OldSoldier »

jerry.mysak píše: 04.10.2021 7:22 uděláš ze 2 stykačů odpojovač sítí
Mám dotaz: jaký stykač jsi použil? Klasický nebo výkonový? Jde mi o to, jestli bude to přepínání pod zátěží fungovat spolehlivě i s klasickým stykačem. Mám totiž solar a dlouho mám v plánu to automatické přepínání na EPS udělat, ale nebyl čas (teď to mám zbastlené manuálně přes výkonový přepínač) tak bych se do toho pustil.
galamen
Příspěvky: 18
Registrován: 17.02.2019 19:32

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od galamen »

Zdravím,poptávám někoho z Ústeckého kraje na konzultaci a následnou realizaci elektrárny. Děkuji :hand
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od jerry.mysak »

oldsoldier
Dal jsem obyčejný stykače na DIN lištu. O výkonu 40 A. Nemá cenu tam prát něco drahýho, páč ten stykač 40 A uvidí maximálně při zkratu a sepne párkrát do roka. Jen je třeba aby měl pomocný kontakty, nebo možnost přicvaknout modul s kontaktama.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od jerry.mysak »

surikata píše: 08.10.2021 16:01 https://fzone.cz/clanky/chcete-solarni- ... d=13784048

Nechci dělat nikomu reklamu. Ale má s tím někdo zkušenost?
Byl bych opatrnej. Za náma byla v práci firma co nabízí to samý. Nic tě to nebude stát, jen od nich budeš odebírat vyrobenou elektriku za jejich cenu. Ta byla 2x větší než ta co byla nasmlouvaná. Tak jsem je vypoklonkoval
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
OldSoldier
Příspěvky: 181
Registrován: 25.02.2014 10:58
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha a okolí

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od OldSoldier »

@jerry.mysak: Diky.Nejaky konktetni, vyzkouseny typ?
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od jerry.mysak »

OldSoldier
ne, koupil jsem v Aspeře Siemense. Prakticky to máš jedno za splnění podmínek výše.

Není to žádná náročná aplikace.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
OldSoldier
Příspěvky: 181
Registrován: 25.02.2014 10:58
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha a okolí

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od OldSoldier »

ok - rozumim. Dekuju
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od Joe Azbest »

Syn chce zafinancovat na náš dům FVE a chce příští týden zajet pro tyto panely. Máte s nimi někdo zkušenosti?
https://dum.bazos.cz/inzerat/140463472/ ... 450-wp.php
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od bacil »

Zkušenosti ne, ale levnější MPPT a pwm mají limit vstupu 40V nebo 10A. Tak se musíš podívat na specifikaci.

Cena je dobrá, otázka je záruka a další parametry co nepíšou, třeba odolnost proti nárazu, to číslo by mělo být 5 a nějaký nuly, přesně nepamatuji. ALe dělají se panely i s polovoční.

Mě by se ale líbily celočerný panely, aby seshora to nešlo poznat co to je. Stříška prostě :)
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od cipis »

Na práci jsou to pěkná hovada, přes dva metry. A to člověk zápasí s 1,6m ...
Nenapsal si, co tam vše plánujete, tedy těžko říct, zda se to hodí na daný účel.
drigon
VIP
Příspěvky: 2951
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od drigon »

Joe Azbest píše: 16.10.2021 14:25 Syn chce zafinancovat na náš dům FVE a chce příští týden zajet pro tyto panely. Máte s nimi někdo zkušenosti?
https://dum.bazos.cz/inzerat/140463472/ ... 450-wp.php
Mám je na pergole. Jsou to pěkný plachty, ale pokud spojíte dva do série máte napětí na panelech vyhovující nové normě (otevřené napětí panelů snad v mínus čtyřiceti musí být do 120VDC.)
Používám regulátory typu PCM60X od mpp solar (kupované na ebay) a fungují spolehlivě. Regulační rozsah mají 60- 115V, max napětí z panelů 145V. Jsou na 3kWp panelů (6ks v řazení 2s3p tak akorát).
Koukej tak, aby jsi viděl.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od Joe Azbest »

Už mám dvacet kousků doma. Dojeli jsme si pro ně přímo do skladu, byli jsme poslední za tu cenu, zítra už to bude dražší. A plachty jsou to fakt velky. Montáž na střechu bude asi to nejhorší z celé solární akce. Ale už to nechám na příští rok.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od jerry.mysak »

joe azbest

věnuj pozornost montážnímu systému. Já byl opatrnej a koupil jenom jeden držák (stojí asi 400 kč a třeba jich bylo 40 ks) a zjistil jsem, že s mýma taškama je nekompatibilní. Naštěstí mám kamaráda co mi to na laseru nařezal jak jsem si nakreslil jen za náklady.

Bacha i na kabel. Je třeba větší průřez než pro střídavej proud a pokud je budeš dávat do serie, tak i bacha aby kabel vyhovoval napětím. 1000 V není žádnej problém dosáhnout.

Abys nebyl překvapenej. Panely bez zatížení mají nominální napětí, při zatížení (stačí připojit měnič) napětí klesne o 10-15 %.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od cipis »

Ty háky se furt ještě dají koupit pod 160 Kč/kus.
Jestli chceš nechávat instalaci na příští rok, tak nakup alespoň matroš, ať to máš pak na co instalovat.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od Joe Azbest »

Všechno konzultuji se synem, má přehled a představu jak by to mělo vypadat. Jsem strojař, vyrobit háky z nerezové pásoviny pro mě nebude problém a určitě i při dnešní ceně nerezi se dostanu na rozumnější cenu než za hotovej výrobek.
Ale mám takovou představu, že budu mít bateriovy úložiště tak velky, aby byly přebytky co nejmenší. Mám odpor k dotacím a chci to udělat bez nich. Ostrovní provoz, jen pokud nebudou nabité baterky, tak se přepne síť na čez. A přebytky bych raději vyzářil odporovou spirálou do vzduchu než čezu kW za korunu prodávat a pak za pětikorunu nakupovat až ji budu potřebovat.
Jako naprosto největší problém vidím montáž panelů na šikmou střechu. Budu muset nechat postavit lešení abych se tam odvážil a taky už nejsem nejmladší. Všechno ostatní už je stavebnice a konzultace se zkušenějšími praktiky na webu i jinde. To mě čeká ale až příští rok, mám celou zimu na studium a přípravu domu uvnitř.
A ti co prodávájí ty panely na Bazoši jsou normální firma. Ve skladu nám to naložili, v kanceláři jsem zaplatil, dostal všechny potřebny doklady a hotovo. Ke každymu panelu byl protokol o naměřených parametrech výkonu. Na stupnici rozdělení kvality panelů od 1 do 14 jsou tyto na pozici 4, tak snad budou kvalitní. Když jsem viděl co tam měli na paletách bateriových úložišť, tak jsem jenom hleděl.
Odpovědět