Poloostrovní FVE krok za krokem

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od jerry.mysak »

jak radí Cipis, nakup aspon matroš. Hlavně hliníkový profily na který se to upíná. 4 m stojí cca 1000 kč. Zatím.

S nerezem si mákneš. Je třeba aspon 5mm, aby to bylo dostatečně tuhý, jinak se ti budou panely za větru kroutit a popraskaj.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Joe Azbest
Příspěvky: 914
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od Joe Azbest »

Určitě budu ještě nakupovat, ale zdražujou rychleji než stačím vydělávat :)
Joe Azbest
Příspěvky: 914
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od Joe Azbest »

Dotaz: při instalaci bez dotací a bez odesílání elektřiny do sítě je horní hranice výkonu FV taky 10kW?
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od ecart »

Nikoliv.
Pro ostrovní FVE nepřipojené do sítě defacto žádný limit neexistuje.

Akorát pro více než 20kWp panelů je potřeba mít stavební povolení, nejsou-li součástí již stávající stavby. Tzn pokud máš stodolu na kterou se ti vleze 50kWp, tak je tam můžeš dát bez ptaní.

Pokud bys chtěl instalovat 20kWp na pozemní konstrukci, už to bude chtít stavební povolení.
Joe Azbest
Příspěvky: 914
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od Joe Azbest »

Dík za informaci. Mám dvacet panelů, chtěl jsem dvacet dva, bylo by to 9,9kW, ale ideální by bylo 24, 12 východ, 12 západ, pasovalo by to na střechu tak akorát.
cipis
Příspěvky: 4833
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od cipis »

Ty 4 ještě někde sežeň. Pak si budeš nadávat, že tam zase znovu nahoru lezeš :D
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od jerry.mysak »

joe azbest

nevím jak máš během dne rozloženou spotřebu elektřiny, ale na východ bych dal panelů méně a na západ více.

Beru to tak, že ráno jsem v práci, spotřeba domu skoro nula. Největší je odpoledne.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od ecart »

Jerry.mysak,

jo, toto může být jeden z přístupů. Vždycky ale záleží na konkrétní situaci:
  • Někdo pracuje z domu, nebo má rodinu na mateřské, tak to bude mít jinak.
  • Jih, východ, západ nebývají u domů orientovány přesně, takže někomu může jedna nebo druhá strana dávat o dost víc. Například severo-východ je téměř k ničemu, mám-li k dispozici jiho-západ.
  • Někdo potřebuje ráno rychle nabít vytřískané baterky, takže by se mu hodil spíše východ.
  • Někdo to chce celé maximálně předimenzovat a pokusit se o soběstačnost i v zimě, tam pak má smysl nacpat vše na jih a nastavit úhel tak, aby panely braly i zimní slunce, které je nízko nad obzorem. Samozřejmě k tomu megalomanskou lithiovou baterku.
  • V některých lokalitách bývají ráno mlhy, večer slunečno. A jinde je to zase naopak - ráno slunečno, večer tma. To podle toho, jestli člověk bydlí ve svahu, u vody, u lesa atd...
Joe Azbest
Příspěvky: 914
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od Joe Azbest »

jerry.mysak píše: 20.10.2021 8:13 joe azbest

nevím jak máš během dne rozloženou spotřebu elektřiny, ale na východ bych dal panelů méně a na západ více.

Beru to tak, že ráno jsem v práci, spotřeba domu skoro nula. Největší je odpoledne.
Tak jsem to měl vymyšleny taky. Kdybych měl 22 panelů (9,9kW), tak dám deset na východ a 12 na západ. Primární pro mě ale bude, mít tak velky baterky (plánuji 20kW) abych tam při slušnym počasí natlačíl co půjde bez ohledu nba orientaci východ - západ.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od jerry.mysak »

joe azbest

Ber to takhle: Nejvíc žere to co dělá teplo. Bojler, žehlička , trouba a pod. Vem si že máš baterky 20kWh, bojler 150l a potřebuješ ohřát vodu z 10 na 80 °C. Na to potřebuješ 12kW energie. Kapacitu baterek využiješ na 90 procent, což je ,minus 2kWh. Když je hnusně a chčije, tak vyrobíš max 4kWh/ den.

Takže za jeden slunečnej den si uděláš zásobu energie tak na další den. Když je tejden pod mrakem, tak furt sosáš ze sítě.

Poláci to maj lepší. Co dodaj do sítě, tak 80 procent si můžou vysosat zpět. a výkup je za tržní ceny.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od jerry.mysak »

tak mám za sebou i kontrolu ze Zelený úsporám.

Ptal jsem se na budoucé rozšíření a bylo mi řečeno že jim je to jedno, jen nesmím systém ponížit. Asi kvvůli tomu, aby někdo nesebral dotaci a pak vše prodal.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od ecart »

Jerry.mysak,
Jsi hustej borec!!!
Gratuluji k zajisteni elektricke nezavislosti!

Prosim te, mel bych par dotazu:
- Kdo ti nakreslil projekt a schema zapojeni?
- Protokol o nastaveni ochran?
- Jak ses vyporadal s pozadavkem na vyhl 50?
- Jak ses vyporadal s pozadavkem na zkousku "elektromonter fotovoltaickych elektraren"?

Diky!
Ecart
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od jerry.mysak »

ecart
navrhnul jsem si to sám ( po nějaké době studia), projektant to pak nakreslil dle mých podkladů a prakticky nic tam neměnil. Kontakt na něj ti když budeš chtít hodím do PM.

Co se týče zbytku, tak mi to zkontroloval kamarád co má na vše licenci. Z fleku mi navrh, že s ním můžu ject dělat rozvaděče do Francie:-). Prej to je nejen plně funkční, ale i hezky udělaný. Měl jsem na to čas a nikam nechvátal.

Jsem strojař, ale 30 let dělám ( nebo mám na starosti) s elektrikářema. To už se něco málo naučíš.

protože to dělám pro sebe a chci aby to bylo bezpečný, tak jsem šel kolikrát i do dražších a výkonnějších řešení než stanoví norma. A kámoš nic neodpustí. Nechce se nechat zavřít, takže šel drát po drátu a když si nebyl jistej, tak konzultoval s nějakými známými z TIČRu.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od Germanik1 »

Smekám 👍🙂
Udělám co musím
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od jerry.mysak »

germanik
život tě naučí :-)

trochu OT
ted jsem dodělal rozvaděč pro řízení topení. Je tam pár termostatů, relátek. Můžu topit nezávisle kotlem na tuhý paliva, tepelkem, akumulační nádobou (když je nabitá) nebo elektrokotlem. Bojlery jsou kombinovaný a nahřávaj se bud tepelkem, elektrikou, nebo podle solárů elektrikou přes wattrouter.

amatérský schema vypadá takhle:

je to primitivní, ale funkční a vše lehce opravitelný
Přílohy
tepelné čerpadlo-new.jpg
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
pekoz
Příspěvky: 251
Registrován: 04.07.2012 8:27

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od pekoz »

Prosím tě Jerry jak máš vyřešenu střechu - teda myslím ochranu před bleskem.
To je věc která mě teď docela trápí.
Ano dá se to předimenzovat, pospojovat všechno se vším ale někdy je to právě u tohoto špatně.
Jinak zapojení zajímavé, musím pochválit.
Už z důvodu pracovního zařazení.
Jsem také příznivcem v rámci možností co nejjednoduššího (spíše elektromechanického) řešení.
Ono nacpat všude počítač je krásné ale stačí vyschlý blbý EL kondenzátor a je vymalováno.
Navíc po X letech..... :sad
dR94HWVa
Příspěvky: 95
Registrován: 21.07.2016 14:00

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od dR94HWVa »

Gratulace, to ses dostal asi dál než polovina lidí na mypoweru :))) Tam se nedávno řešila revize a ticho po pěšině. Kdybys mě mohl poslat kontakt na toho známého, že bych ho třeba na jaře kontaktoval?
cipis
Příspěvky: 4833
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od cipis »

Tam je obecně ticho po pěšině (anebo děsný řev), když se zmíní jištění, ochrany, normy, revize apod. :D
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od jerry.mysak »

dR94HWVa
sorry, to ti nepomůžu. Kámoš to pro mě udělal jen ze známosti. U cizího by si to nelajznul.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od jerry.mysak »

Pekoz
postavil jsem před cca 15 lety (takže novej dům) a hromostvody mám tak jak mi je navrhnul projektant.
Tj, drát po hřebeni, nějaký tyče a 2 svody, z každý strany jeden. Uzemnění pásy pod základy.
Mám celkem malej barák, jen 11x13m, takže nemuselo bejt nic extra. navíc v okolí jsou vysoký stromy co to většinou stáhnou.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Odpovědět