Poloostrovní FVE krok za krokem

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Ibex
VIP
Příspěvky: 784
Registrován: 20.11.2015 8:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihočech

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od Ibex »

tak jsem právě podepsal smlouvu na stavbu FVE 7,2kWp do baterek o kapacitě 9,6kWh
Mělo by to dle dosavadní spotřeby baráku stačit...
Jeste se nestalo, aby to nejak nedopadlo..
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od jerry.mysak »

ibex
a cena bez dotace?
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
Ibex
VIP
Příspěvky: 784
Registrován: 20.11.2015 8:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihočech

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od Ibex »

356K včetně DPH na dotaci půlka zpět..
Jeste se nestalo, aby to nejak nedopadlo..
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od jerry.mysak »

ibex
půlka ano, ale max 150 000. bacha na to.

Počítej s tím, že to co dostaneš na dotacích, je zisk dodavatele FVE.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od ecart »

Teď na podzim zvedli limit dotace ze 150K na 200K.
Kromě toho se zjednodušily i některé formální požadavky.

Pokud je cena před odečtením dotace 356K, tak je to ten lepší případ.
Většinou je to skutečně tak, že dotace = marže, ale tady to asi tak nebude. 10kWh baterka mohla stát 100K, měnič 80K, panely 60K. Něco na hliníkové konstrukce a elektrickou bižuterii okolo.

Jasně, může se stát, že třeba chybí wattrouter a řízení ohřevu TUV pomocí přebytků, nebo že měnič neumí backup plným výkonem 10kW, atd. Ale to se dopředu nedá ohlídat, když člověk přesně neví po čem jít.

Tak snad se to povede dodat, protože ceny komponent se vydaly na pochod směrem nahoru a skladové zásoby panelů se rychle tenčí.
NZU2021.PNG
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od Joe Azbest »

Spotřebák (profily, háky) za velice zajímavou cenu: https://dum.bazos.cz/inzerat/142524402/ ... panely.php
Uživatelský avatar
Ibex
VIP
Příspěvky: 784
Registrován: 20.11.2015 8:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihočech

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od Ibex »

měl jsem poptávku u několika dodavatelů a překvapil mě rozptyl cen - od 280K až 440K
U těch levnějších byl rozdíl dán jiným druhem komponentů nebo dokonce chybějícím. Takže jsem srovnával technicky odpovídající.
Nedovedu, jako laik, posoudit veškeré materiály, ale mnou vybraného dodavatele dílo jsem viděl na 3 barácích v okolí a fungují bez problémů (je pravda, že nejstarší dílo, co jsem viděl je teprve 2 roky staré..)
Edit: překlepy
Jeste se nestalo, aby to nejak nedopadlo..
Permonik
Příspěvky: 496
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od Permonik »

Tak mě napadlo, spočítal někdo, jaký by musel být rozdíl v ceně mezi NT a VT, aby se vyplatilo nabíjet z NT akumulátory a spotřebovávat to v době VT? Bez pořizovacích nákladů, jen za předpokladu, že už FVE je doma.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od Joe Azbest »

Tak mě už VT a NT srovnali na skoro stejnou cenu. A nabíjením akumulátorů snižuješ jejich životnost - mají omezený počet cyklů. Určitě se to nevyplatí.
Permonik
Příspěvky: 496
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od Permonik »

Neříkám, jestli se to vyplatí s rozdílem koruna, to z 99% ne, ale ta hranice nevyplatí/vyplatí někde je a mělo by být možné ji i spočítat. Ať už by byla třeba i že až při rozdílu 50 Kč. Zajímalo by mě to a možná to zajímalo i někoho jiného, kdo to už i spočítal.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od cipis »

Kámoš si loni spočítal, kolik byl ušetřil, kdyby jel ten dvoutarif podle hodin. Zjistil, že sotva 500 Kč za rok, tak to vůbec neřešil. Bohužel nevím jeho roční spotřebu.
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od ecart »

Permonik píše: 22.10.2021 15:16 Tak mě napadlo, spočítal někdo, jaký by musel být rozdíl v ceně mezi NT a VT, aby se vyplatilo nabíjet z NT akumulátory a spotřebovávat to v době VT? Bez pořizovacích nákladů, jen za předpokladu, že už FVE je doma.
Ano.

Moc velký smysl to nedává, ale jsou lidé co to skutečně dělají.
Důležité je uvědomit si, že běh NT/VT má vliv na DVĚ položky v ceníku:
- cena silovky
- cena distribuce

Zatímco cena silovky je dnes často stejná, bez ohledu na to běží-li zrovna NT či VT, tak cena distribuce se může lišit velmi. Například u tarifů D25d, D27d, D61d. U jiných tarifů je však absolutní korunový rozdíl v distribuci NT/VT jen malý. Viz níže.

Každopádně, po započtení opotřebení to u moderní LiFePO4 baterie vychází tak, že cena za uloženou/odebranou kWh z této baterie je cca 1,7 Kč. Liion baterie mají nižší pořizovací cenu než LiFePO4, ale také mají menší počet cyklů. Takže i zde ta cena za kWh vychází podobně.

Aby tedy přelévání energie mezi NT a VT dávalo smysl, musí být rozdíl silovky + distribuce mezi NT a VT větší než 1,7Kč.
distribuce.PNG
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od Tomáš »

Platí furt, že na dotaci, musí dělat stavbu firma?
Já vím, asi hloupý dotaz, ale nějak jsem to narychlo nenašel :?
Myslím to tak, že bych si to jako elektrikář zapojil sám, nakoupil sám dle SVT kodů , pozval revizáka aby na to byl papír a pak zažádal o dotaci?
A nebo musí instalaci prvádět firma jako tomu bylo dříve?
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od Tomáš »

A ještě jedna věc...našel jsem (nechci dělat reklamu) panel AEG AS1411 450W mono
za 4300kus.
Ta firma vypadá lehce pofiderně, ani není vidět jestli to mají skladem, ale cena se mi zdá dost dobrá.
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od ecart »

Tomáš píše: 25.10.2021 13:40 Platí furt, že na dotaci, musí dělat stavbu firma?
Já vím, asi hloupý dotaz, ale nějak jsem to narychlo nenašel :?
Myslím to tak, že bych si to jako elektrikář zapojil sám, nakoupil sám dle SVT kodů , pozval revizáka aby na to byl papír a pak zažádal o dotaci?
A nebo musí instalaci prvádět firma jako tomu bylo dříve?
Bohužel ano. Nemusí to být přímo "firma", ale na zpracování projektu a na fyzickou realizaci potřebuješ člověka s razítkem viz níže. Nad to samozřejmě ještě klasická revize el.

Oprávnění zpracovatelé projektové dokumentace
Fotovoltaické systémy
  • Držitel platného oprávnění dle § 10 vyhlášky Českého úřadu bezpečnosti práce a Českého báňského úřadu č. 50/1978 Sb., o odborné způsobilosti v elektrotechnice, ve znění pozdějších předpisů (pouze projektové dokumentace zpracované do 30. 6. 2022).
  • Osoba znalá pro řízení činnosti dle § 19 odst. 2 zákona č. 250/2021 Sb., o bezpečnosti práce v souvislosti s provozem vyhrazených technických zařízení a o změně souvisejících zákonů (pouze projektové dokumentace zpracované od 1. 7. 2022 včetně).
  • Osoba nebo firma oprávněná dle § 10d zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, k instalaci fotovoltaických systémů.

Realizace
  • Instalace podporovaných zařízení využívajících energii z obnovitelných zdrojů musí být provedena dodavatelem s oprávněními dle § 10d zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, v platném znění.

Každopádně, s některými projektanty a realizátory se dá domluvit na oboustranně výhodné spolupráci, viz právě zkušenost Jerryho, zakladatele tohoto vlákna ;)
.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od jerry.mysak »

znova opakuju. Kdo můžete, nakupujte nyní. Na jaře to bude minimálně o polovinu dražší.
Zaprvé kvůli dotacím a za druhé se to mnoha lidem začne vyplácet kvůli cená elektřiny. Za třetí se budou lidi snažit ulejt prachy před inflací a za čtvrté protože bude velká poptávka.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od Tomáš »

rád bych, bohužel jsem do problematiky začal pronikat až teď a přemýšlím jestli vůbec jsem schopen dopracovat se rozumně(poměr cena/výkon) k tomu rožumu, který bych chtěl...

Moje představa je mít na střeše blíže nespecifikovaný výkon (1-3kWp?).
Z toho bych honil přes den spotřebiče, které jsou zapnuté furt (vzduchotechnika, lednice,mrazák, v zime čerpadla topení, server, případně ještě něco?) Z toho co by panely dávaly navíc bych krmil baterie (a kdyby byly plné tak nahříval bojler).
Baterie by přes noc napájely výše zmíněné spotřebiče, které jedou furt. A zároveň sloužily jako záloha pro výpadky elektřiny. Takže by za noc nesmělo, při plném zatížení, spotřebovat víc jak 30% kapacity? Aby to neztratilo funkci zálohy na další den.
Nevím, zatím jsem neměl čas spočítat kolik by byla a spotřeba a z toho odvodit ten zbytek (to je ten problém:D)
Ale souhlasím s tebou, bude jen dráž, ale zase nakupovat teď když vlastně nevím co... :D :D

No a pak jako třešnička na dortu, udělat si to sám a schrábnout dotaci :angel ALe to už víme, že nejspíš nepůjde:(
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od cipis »

S tím rozsahem 1-3 kWp, co plánuješ, tak jednoduše - zapomeň. To neukrmíš ani v létě, natož v zimě.
Začni počítat, jinak se výsledku nedobereš a budeš jen nasraný.
Jukni sem:
https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/#PVP
Zadej polohu, umístění panelů, ty tvoje 1-3 kWp, no a uvidíš, kolik ti z toho vyleze reálný (samozřejmě průměrný) výkon.
No a pak vem kalkulačku a měřák spotřeby a oměř, co jak žere.

Servery, switche, wifiny, kamery, ... o odběru 300W + chladnička, o štítkovém příkonu 70W, tak sežere za 24 hodin 8,3 kWh. A s mýma 4+ kWp (a 15kWh v baterkách) to občas neukrmím ani v létě, když je druhý den škaredě.

Jestli máš možnost dát jen ty 2kWp +/-, tak to dej jen na ohřívání vody v bojleru.
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od Tomáš »

Jo no, koukám :?
Díky za info.

U toho 3kWp jsem si fakt myslel, že by to dalo, případně bych něco oželil.

Jak píšeš, musím to napočítat, ale mám zrovna střechu orientovanou na VZ a místa tam moc není.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od jerry.mysak »

Tomáš
vše pod 5kWp jsou vyhozený peníze. Těch 10 kWp je rozumný kompromis.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Odpovědět