Poloostrovní FVE krok za krokem

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od PeFi »

Já bych hlavně chtěl, aby se elektřina nedotovala a prodávala se za tržní cenu v reálním čase. To, že se nadbytečná produkce nevykupuje (obzvlášť za dotované výkupní ceny), mi přijde celkem racionální. Aby to zůstalo fér, od toho tu je ERU.
Ovšem dokud tu budou dotace, tak to fér nebude.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od jerry.mysak »

cipis píše: 14.08.2021 0:41 Ale to nikdo samozřejmě nechce, však se tu o tom bavíme, že je to asi chyba nastavení ...
Koukal jsem do manuálu a nikde jsem tam nic o tomhle nenašel. Třeba jsem se jen blbě díval. A nebo jsem slepej.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od cipis »

Tak pak asi dotaz na dodavatele, proč se to tak chová.
Odpojení od DS přes HDO má být odpojení, ne vypnutí.
Stejně tak proč přestane dobíjet z panelů, když vypadne DS.
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od ecart »

Jerry.Mysak,

já v tom manuálu k Solaxu taky nic kloudného o tom, jak se měnič chová k panelům při blackoutu, nenašel. Tedy jestli v EPS režimu umí nebo neumí nabíjet z panelů. A logicky mi přijde, že kdyby to neuměl, tak to tam přeci napíšou.

Napadly mne ale tyto dva důvody, proč to tu 3kW cirkulárku nechtělo rozběhnout:

1) Není možné, že když jsi to zkoušel, tak byla baterka plně nabitá a tudíž to panely odpojilo, aby se baterky nepřebíjely? PS: Solax nenabíjí do 100% SOC ale jen do 90% SOC, aby baterky zbytečně neničil. Do 100% to nabije jen jednou za několik dní, aby sbalancoval články.

2) Baterky a tenhle měnič spolu datově komunikují. Možná, že baterky v tu dobu měniči dávaly informaci o tom, aby je nevybíjel příliš velkým výkonem. Kdybys měl baterku 2x větší, tak by BMS určitě povolovala větší vybíjecí výkon (proud x napětí). Jestli si správně pamatuji, tak si psal, že máš dva moduly, dohromady cca 200V AKU. A ono vyrobit z 200V DC třífazové sdružené napětí 3x400V AC není žádná sranda. Kdyby měly baterky 400-600V, tak je to pro měnič mnohem lehčí.

Neplánuješ v budoucnu přidat další dva bloky baterek?
pepaf
Příspěvky: 541
Registrován: 23.02.2018 18:27
Bydliště: blízko Brna

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od pepaf »

Řekl bych, že se systém chová jak má podle specifikace...

Síťový hybrid s baterií
VÝHODY
použití hybridních střídačů umožňuje použít baterii
baterie zvyšuje procento zachycené a doma využité energie
dodávku do sítě je možné díky chytřejšímu střídači omezit nebo zakázat
výroba je nezávislá na spotřebě, může docházet ke kolísání odběru, aniž by to mělo vliv na chod elektrárny
na rodinném domě lze zvolit libovolný výkon FVE od 0 do 3,6kWp jednofázově, 3,7 - 10kWp třífázově
na tyto typy elektráren je možné získat dotace
NEVÝHODY
pracuje dle specifikací jen pokud je připojeno k veřejné síti, při výpadku sítě umožňuje pouze omezené možnosti zálohování, často také s výpadkem napájení a po omezenou dobu
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od ecart »

Pefaf, tohle co píšeš ale není ze specifikace/manuálu Solaxu.
Jak jsem psal někde výše, všechny ostatní hybridy, které znám, dokážou v backup režimu používat baterie i panely zároveň. Solax by byl první, který by to neuměl.

Proto si stále myslím, že to bude spíše tou baterií, která Solaxu dávala pokyn, ať ji moc nevybíjí.
drigon
VIP
Příspěvky: 2947
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od drigon »

Před časem jsem na mypower četl, že některé hybridy umí zálohovat jen jednu fázi a to ještě se sníženým výkonem. O nenabíjení z panelů při nefunkční DS tam možná taky něco bylo, ale to už si nejsem jistý.
Koukej tak, aby jsi viděl.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od cipis »

To je ale pěkně ujetá a pokroucená definice ... To si někdo omlouvá chyby či neschopnost, ale principiálně je to úplně špatně.
Od toho je to hybrid, aby jel furt ze všeho, co je k dispozici. Tj. primárně panely, pak baterie a pak síť. A když něco z toho vypadne, tak jede z ostatních.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od jerry.mysak »

v český překladu manuálu píší:

 EPS status
Když je síť vypnutá, systém bude dodávat nouzovou energii z PV či z baterie do domácí zátěže. Při módu EPS je baterie nutná.

což se nechá pochopit pouze jedním způsobem. Otázka je proč to panely odpojí. Dodavatel na mě háže bobek. Tam je to černá díra, chlápek na maily neodpovídá.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
pracintl
Příspěvky: 435
Registrován: 28.11.2013 9:37
Pohlaví: muž
Bydliště: okolí Prahy

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od pracintl »

Mám také Solax ( X3-Hybrid-G1/G2) - zkusím ověřit, jak se to chová při vypnuté DS.

Používáte někdo Solax ve spojení s openHAB či jiným systémem automatizace? Zatím tahám data z Číny, ale rád bych je měl lokálně.

Otázka dva: Platí někomu distributor (resp. dává slevu) za dodanou energii do DS?
dělník nejsem, rolník také ne, musím tedy asi být pracující inteligent
pepaf
Příspěvky: 541
Registrován: 23.02.2018 18:27
Bydliště: blízko Brna

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od pepaf »

ecart píše: 16.08.2021 11:11 Pefaf, tohle co píšeš ale není ze specifikace/manuálu Solaxu.
Jak jsem psal někde výše, všechny ostatní hybridy, které znám, dokážou v backup režimu používat baterie i panely zároveň. Solax by byl první, který by to neuměl.

Proto si stále myslím, že to bude spíše tou baterií, která Solaxu dávala pokyn, ať ji moc nevybíjí.
Zmiňovaný SOLAX je síťový hybrid - to je základní info a síťové hybridy mají z principu nějaké dané vlastnosti - viz můj příspěvek výše.

Fotovoltaický hybridní měnič, který umí pracovat v ostrovním režimu (zálohovaném AC generátorem nebo veřejnou sítí ) – zmiňoval jsi např. VICTRON, Studer, Infinisolar…je zase jiná skupina měničů

Pro ilustraci část příspěvku z fora mypower.cz od Youdy (což je docela uznávaný borec) k tématu Solax X3-Hybrid-10.0T VS GoodWe GW10K-ET :
...
Ani SolaX ani GoodWe nemá smysl konfigurovat pro zálohování celého domu z FVE. Na backup je vhodné napojit jen pár vybraných okruhů. Ani jeden z těchto měničů totiž na trvalý provoz bez podpory DS není stavěný a jakmile by se na jedné fázi sešla pračka s rychlovarnou konvicí, okamžitě by došlo k přetížení. Pro totální, bezstarostnou zálohu RD, dává smysl jen velmi silná 1f FVE, tak jak zmínili kolegové na předchozích stránkách. Něco takového ale využije málokdo, proto doporučuji řídit se jednoduchým pravidlem:
- samodomo ostrovní FVE v CZ => 1F s výkonem dle libosti a bez omezení
- legální hybridní FVE v CZ => 3F s výkonem 3x3.3kW aka 10kWp MAX
...

http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... 7&start=60
pracintl
Příspěvky: 435
Registrován: 28.11.2013 9:37
Pohlaví: muž
Bydliště: okolí Prahy

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od pracintl »

Tak jsem dneska otestoval můj Solax - vypnul jsem přívod a půl hodiny jsem sledoval stav.
Barák standardní odběr kolem 300W, PV dodávala kolem 700W, baterie se za tu dobu dobila o 1%
dělník nejsem, rolník také ne, musím tedy asi být pracující inteligent
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od cipis »

To jedno procento nic neznamena, to nech cely den, co to udela. Mas z toho grafy napeti?
pracintl
Příspěvky: 435
Registrován: 28.11.2013 9:37
Pohlaví: muž
Bydliště: okolí Prahy

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od pracintl »

Protože nemám celý barák zapojený na zálohu, tak to celý den nechávat nebudu. Pro mne je důležité, že PV je schopná dobíjet baterii i v režimu výpadku gridu.
dělník nejsem, rolník také ne, musím tedy asi být pracující inteligent
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od ecart »

Díky za otestování. Důležité je, že to dobíjení funguje. A jestli to jelo pomalu, tak to určitě bude jen tím, že zrovna moc nesvítilo Slunce.

Pokud to tedy Jerry.mysakovi nedobíjí, tak tam bude mít někde botu. Musíme počkat, až to prověří znovu i on :)
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od jerry.mysak »

tak jsem upravil rozvaděč tak, aby si EON mohl odpojit FVE přes HDO. Protože tam už není místo (musel jsem do kouta dokonce přidělat krátkou DIN lištu pro relé, protože zabírá 1,5 jednotky a já měl místo pouze pro 1), vyhodil jsem 32A jistič který sloužil k ručnímu odepínání a nahradil jej stykačem. Cívka stykače je stále pod proudem a na straně Nuly je jednofázový jistič, který ovládá ten stykač. K tomu je druhý relé, který rozepne řídící napětí stykače a tím dojde k odpojení FVE. To je spínaný přes HDO. Obrázek snad napoví.
Funguje to na jedničku.
Přílohy
FVE.jpg
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od jerry.mysak »

pracintl

když bych ti napsal parametry v nastavení, zkouknul bys to podle svýho měniče, abych si to kdyžtak porovnal?
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od cipis »

Nemáš tam jištěné cívky stykačů nebo jsem slepej :) Min. to HDO nemáš odjištěné.
Dávají se tam 2A jističe.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od jerry.mysak »

cipis
nemám. Vidíš dobře. Rozvodnice je na 72 modulů a už tam prostě není místo. Cívky se musí obejít bez ochrany. Když je to odpálí, tak mám náhradní, ale fakt už tam není kus volnýho místa.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od jerry.mysak »

cipis
HDO je jištěný v hlavním rozvaděči.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Odpovědět