Poloostrovní FVE krok za krokem

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
sigurd
Příspěvky: 393
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od sigurd »

Keď už píšete o veternej energii, -v mojej rodnej dedine bola od 60tych rokov po 1986 malá posádka s radarmi na hrebeni(800m.n.m).Mali tam meteostanicu,a dali mi(za 2 fľašky :) ) skopírovať ročné meteografy za obdobie 16 rokov.Objekt na hrebeni má silový prívod elektriny a je strážený SBS.V rámci vysporiadavania podielového spoluvlastníctva sa mi podarilo získať pás najvyššej časti "neúrodného,veterného" hrebeňa hneď vedľa objektu o dĺžke 360m a šírke 23-29m.Nechám to,ako investičnú príležitosť(spolu s malým kapitálom) vnukovi...
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
pracintl
Příspěvky: 435
Registrován: 28.11.2013 9:37
Pohlaví: muž
Bydliště: okolí Prahy

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od pracintl »

Tak mi přišla faktura za elektriku za minulý měsíc - spotřebovaná energie 30 Kč, služby sítě 60 Kč, podpora obnovitelných zdrojů energie 600 Kč. To mám za to, že do sítě zadarmo dodávám přebytky. :puke
dělník nejsem, rolník také ne, musím tedy asi být pracující inteligent
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od jerry.mysak »

se nám to posunulo trochu jinam. mohl by někdo z adminů ty naše pindy o větrákách hodit do samostatnýho vlákna, at to tu nezapleveluje?
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od jerry.mysak »

takže popojedem.
Včera mi elektrikář-revizák musel v 15 let starej kapličce vyměnit komplentně celej pajšl, páč stávající neodpovídal požadavkům Eg-d. Kromě jiného musí být hlavní jistič PL7 , ideálně se symbolem zámečku. Dále již před elektroměrem nesmí být krycí plech. Jistič pro HDO musí mít barevné označení páčky. Elektrárna by měla jít odpojit na dálku signálem HDO, kdy by po vyslání signálu mělo relé rozepnout kontakty aby nešla elektřina do DS a nesundalo to nějakýho elektrikáře ze sloupu při opravě. Vypadá to jako brnkačka, ale srali jsme se s tím 4 hodiny.

Papírování
Protokol výrobního modulu vyplnil revizák, stejně tak Eg-d chce prohlášení o funkčnosti chránění. Též vyplní revizák.

praktické poznatky:
Když už byla DS odpojená, otestoval jsem EPS (záložní systém). Při odpojení DS měnič automaticky odpojuje i soláry, takže EPS jede pouze na baterky. Mám 2 baterky což dává 200V a prej max 25A. To je ale vlhkej sen. Čerpadlo (3f) ve studni to utáhne, stejně tak veškerý spotřebiče na 1 fázi. Ale vše co je na 3f a má více jak 2kW má smůlu. Ty baterky nejsou schopný dát max proud. Když jsem zkusil 3 kW cirkulu , tak mi blikali světla (připadal jsem si jak Hitler v bunkru) a cirkula se jen poooomaličku protáčela.
Pokud bych zjistil jak přepnout měnič do ostrovního modu, tak by baterkám pomohli soláry a mělo by to chodit.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od jerry.mysak »

Kdybych dneska stavěl FV, tak bych dal měnič 10 kW, 6,5 kWp polykrystalů, druhý pole 3,2 kWp monokrystalů a minimálně 3 baterky po 4,5kWh, raději 4.

polykrystaly by dodávali při horších podmínkách, který panují většinu roku, monokrystaly by jim pomáhali když je hezky. 4 baterky by měli 400V a při nějakých 12A odběru by měli být schopný utáhnout 4kW motor
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od dracekvo »

Mono je k ničemu v tomto případě
Poly v létě vyrobí tolik, že člověk neví co s tím. Ve špatném počasí vyrobí o něco víc a to je pro ostrov / poloostrov důležité.
V ročním součtu vyrobí oba panely zhruba stejně.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od cipis »

Já mám na východ (a ještě k tomu hodně malý sklon) 680Wp mono a na jih 1440Wp poly. Pak ještě teda na západ 680Wp mono a 810Wp poly. No a podle počítání mi nejvíc dají ty mono na východ (poměr vyrobené vůči nominálnímu), resp. se to přetahuje s těma poly na jih. Ale není to objektivní měření, protože mám zatím malou zátěž (tedy se regly dostanou do floatu a jih nemusí tím pádem zabrat co by mohl), no a co si budeme povídat, stěhovat několik panelů po střechách tam a zpátky není ideální :)
Aktuálně teď východ 493/680 a jih 957/1440.
Na základě tedy zatím zjištěných hodnot přihodím těch západní 680Wp v mono na východ (vleze se mi to tam) a na západě na jejich místo zvednu ty 810Wp poly, které jsou aktuálně pro test jen tak opřené o zeď.
U těch mono je to tak, že "když už svítí, tak do dá strašně moc", takže po noci se rychle začnou dobíjet baterie. A kdyby ne, tak to aspoň utáhne aktuální spotřebu a jak se slunko posune, tak začne dodávat jih. No a západ je jasný, tam už to svítí všelijak, tak by ty poly měly dávat více.
Mám ještě objednaných 1980Wp v mono, to dám na jih a bude to topit do bojlerů na TUV.
V nich vyměním spirálu 2kW za 2x1kW, jedna zůstane na síti s 35-40°C, tu druhou připojím na regulátor (který jede z panelů přímo do spirály) a bude mít nastaveno maximum, co snesou plastové trubky. V koupelně mám všude termostatické hlavice, takže když bude škaredě nebo bude pražit, tak si s tím ty hlavice poradí. Jen tedy když bude škaredě, tak holt bude té výsledné vody míň. Aktuálně mám na 2kW spirále spotřebu asi 1,6-2,5 kWh, takže by to mělo vyjít ...
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od ecart »

jerry.mysak
moc díky za skvělé dokumentární vlákno! Každý den se těším, až si tu přečtu jaké jsou u tebe novinky. Držím palce ať vše dobře dopadne.
jerry.mysak píše: 13.08.2021 7:33 Elektrárna by měla jít odpojit na dálku signálem HDO, kdy by po vyslání signálu mělo relé rozepnout kontakty aby nešla elektřina do DS a nesundalo to nějakýho elektrikáře ze sloupu při opravě.
Tady bych tě trošku doplnil:
Každý hybridní měnič má přímo v sobě funkci, že když vypadne DS, tak se sám odpojí. Právě, aby to nepozabíjelo elektrikáře. Důvod, pro distributor vyžaduje možnost odstavení FVE přes HDO je ve skutečnosti jiný: bude-li hodně svítit slunce, tak všechny soláry začnou cpát spoustu energie do distribuční sítě. Ve chvíli, kdy by té energie bylo fakt hodně, tak dojde ke zvýšení frekvence v celé síťi (z 50Hz třeba na 50,1Hz) což je signál pro všechny zdroje v síti, aby snížily svou výrobu. Na tento signál umí reagovat jak klasické uhelky, tak i solární elektrárny, včetně tvého měniče Solax. Jenomže to se nehodí energetické lobby, protože jejich uhelky a jaderky by pak nejely na optimální výkon. Takže jakmile taková situace začne hrozit, distributor pomocí HDO začne vypínat domácí fotovoltaiky, čímž zajistí, že uhelky a jaderky nebudou muset snižovat svůj výkon.

S tím souvisí fakt, že při instalaci měniče je potřeba vědět (a vyzkoušet) jak se to pak bude chovat v reálu. Ideální je, když na pokyn z HDO dojde k odstavení výroby FVE do distribuční sítě, ale stále bude zachována výroba dovnitř baráku. Jinak by za pár let (až bude EU hodně zelená) mohly nastávat paradoxní situace, že právě v dnech největšího slunečního svitu bude majitel domácí fotovoltaiky konzumovat placenou elektřinu ze sítě, místo své vlastní, kterou by mohl mít zdarma.
jerry.mysak píše: 13.08.2021 7:33 Když už byla DS odpojená, otestoval jsem EPS (záložní systém). Při odpojení DS měnič automaticky odpojuje i soláry, takže EPS jede pouze na baterky.
.
.
Pokud bych zjistil jak přepnout měnič do ostrovního modu, tak by baterkám pomohli soláry a mělo by to chodit.
Jestli se to opravdu chová jak píšeš, tak je to dost na prd. To jsem netušil ani já, že Solax nedokáže přepnout z Hybridního režimu na EPS tak, aby přitom stále mohl používat panely. Nemůže to být jen nějaká dodatečná volba v nastavení? Přepínat kvůli tomu Solax manuálně do ostrovního režimu není úplně dobré řešení.

Mimochodem, na Solaxu je trochu blbý už to, že přechod z normálního režimu do backupu (EPS) není bezvýpadkový, tak jako u jiných měničů, ale přepíná se tam stykač, na což některé citlivější spotřebiče reagují restartem.
PS: Dělá ti to také, nebo máš nějakou novější verzi Solaxu, která drží EPS výstup stále online a stykač nepotřebuje?

PS2: Solax vůbec není špatný měnič. Jak si napsal už někde na začátku, ono toho v téhle cenové kategorii na výběr stejně moc není. A třeba zmiňovaný GoodWe GW10K-ET má sice některé vlastnosti lepší, ale zase mívá v hybridním režimu příliš velké přetoky Z a DO DS, což kazí ekonomiku. Takže ať si člověk vybere jakkoliv, nakonec vždycky narazí na nějaký háček.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od cipis »

Dá se vůbec do těchto "dotačních" instalací nějak šáhnout?
Jednak teda je potřeba pořešit to, aby neodstavil FV, tj. to cpal do spotřeby a baterie, no a pak to přepínání.
Jak jsem jinde psal, tak jsou na trhu redundantní přepínače, které se přepnou stejně nebo rychleji jak klasická offline UPSka. Ten stykač třeba pozná monitor, prostě problikne.
Zase když už se do toho člověk pouští, tak by měl mít ta citlivá zařízení jištěná dvakrát, tj. třeba klasický zdroj pro zabezpečovačku s baterií, která se furt nabíjí a výstup je přímo z baterie, tudíž tam není žádný výpadek. Jen je potřeba občas ty akumulátory měnit.
Že problikne trouba, sporák a jiné spotřebiče, tak to nevadí, i pračka to ustojí a pokračuje pak dál, ale opravdu něco citlivého chce mít ještě extra.

Jinak jsem celkem rád, že jsem do dotace nakonec nešel, sice v tom budu za chvíli asi finančně stejně (nešel jsem kvůli počáteční investici, kdy pro i tu nejmenší elektrárnu to bylo na mě dost peněz naráz), ale mám to dle sebe a můžu se v tom hrabat :D
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od jerry.mysak »

ecart píše: 13.08.2021 11:50

Jestli se to opravdu chová jak píšeš, tak je to dost na prd. To jsem netušil ani já, že Solax nedokáže přepnout z Hybridního režimu na EPS tak, aby přitom stále mohl používat panely. Nemůže to být jen nějaká dodatečná volba v nastavení? Přepínat kvůli tomu Solax manuálně do ostrovního režimu není úplně dobré řešení.
jestli tu v historii nalistuješ to schéma co jsem dával, tak mě napadlo jedno řešení.

Nevím jak moc by to bylo košer, ale mohlo by to být funkční, jen to musím prokonzultovat s někým kdo se vyzná.

každopádně je třeba zachovat podmínku, aby to nesundalo elektrikáře. Jak jsou v pravo dole na náčrtu ty 2 stykače, tak je měnič připojenej paralalně NAD levým stykačem, který při výpadku rozepne a odpojí dům od DS. Pokud by se napětí do měniče připojila až za tímto stykačem, tak by napětí od EPS simulovalo DS a měnič by si myslel že je DS připojena. Přitom by DS byla od EPS stále odstřižena. Jen by se asi musely srovnat fáze z EPS a DS, aby se to nervalo. Stejně budu muset vyhodit ty 2 stykače a už mám dvojitý stykač jako přepínač sítí s mechanickou blokací. Tím se mi uvolní šířka jedný jednotky do který dám malý relátko, který bude řídit HDO a bude rozepínat ovládací napětí cíky levýho stykače (odpojení DS).

Navíc musím do toho rozvaděče dotáhnout signál HDO, protože kablík je vyvedený u bojlerů co jsou 15m jinde.


jinak ty 2 vteřiny prodlení je prej výhodou (snad se nechá nastavit delší interval) protože většina výpadků jsou kratší než vteřina. Ale každopádně jsem zainvestoval a nakoupil několik přepětovek třídy D a nastrkal je k háklivým spotřebičům.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od jerry.mysak »

cipis
mám takovej pocit, že 10 let do toho nesmíš hrábnout. Ale když dáš větší baterky, kdo to uvidí? A když přidáš panely, tak kdo ti může vlézt do baráku, aby zkontroloval kam je to připojené? Kdo ti může zakázat druhý ostrovní systém? A když už se ti budou chtít nasrat do baráku, tak to odpojíš a co ti kdo může? Je nějakej zákon co zakazuje si dát nepřipojený panely na střechu?
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od cipis »

To už z techniky jdeme k legislativě, ale defacto tím, že ten systém není 100% tvůj, tak by nějaké podmínky být mohly. I pro tu případnou kontrolu. Připojování dalších baterií je v pořádku, to jsem se tehdy s tím borcem bavil. Stejně tak přidání dalších panelů. A že si uděláš další systém, to také určitě v podmínkách není, že nesmíš.
Samozřejmě, že není žalobce, není soudce.

To dálkové odpojení zdroje není zaplombované?
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od ecart »

jerry.mysak,
jestli tu v historii nalistuješ to schéma co jsem dával, tak mě napadlo jedno řešení.
Jasně, schémata jsem prohlédl, díky za ně :)
Pokud by se napětí do měniče připojila až za tímto stykačem, tak by napětí od EPS simulovalo DS a měnič by si myslel že je DS připojena. Přitom by DS byla od EPS stále odstřižena. Jen by se asi musely srovnat fáze z EPS a DS, aby se to nervalo.
No, já se docela vyznám :) A tohle fungovat opravdu nebude. Ten Solax má venitř jen jeden měnič a na jeho výstupu je relé. To relé funguje tak, že to silový výstup pošle buď do svorek AC IN/OUT, nebo do svorek EPS. Jakmile měnič opět ucítí napětí z DS na svorkách AC IN/OUT, tak provede sfázování interního měniče podle frekvence sítě a to relé pak opět přehodí. Tím EPS výstup odpojí.

Prostě EPS výstup určitě nezkoušej proklemovat se svorkami AC IN/OUT. V nejlepším případě to bude cvakat, v nejhorším se to odpálí.

Funkce, aby měnič dokázal používat panely ikdyž je odpojená DS bude buď v softwarovém nastavení, nebo prostě možná není. Schválně se zkusím dnes mrknout, jak to popisují v manuálu, protože se mi to opravdu nezdá.
jinak ty 2 vteřiny prodlení je prej výhodou (snad se nechá nastavit delší interval) protože většina výpadků jsou kratší než vteřina.
Když nad tím přemýšlím, tak jediná výhoda je, že díky bliknutí světel a restartu routeru či PC poznáš, že došlo k výpadku DS.

Jiný hybridní měniče to mají většinou tak, že jejich výstup "backup" je pod napětím trvale. Když vypadne DS, tak přestanou dodávat do sítě a během vteřiny tedy na jejich svorkách AC IN/OUT není žádné napětí. Výstup "backup" ale krmí stále bez přerušení. Stejně tak provádějí i nabíjení akumulátoru z panelů. Takže se to vlastně chová jako online UPS, s trvalým dobíjením baterie pomocí panelů.

Tak jak popisuji to umí například Victron, Studer, GoodWe, InfiniSolar. Na druhou stranu, oproti Solaxu mají zase jiné problémy, takže už se s tím netrap. Navíc, ony ty výpadky DS jsou tak 3x do roka, takže to není žádná tragédie, že se ti resetnou routery či PC. O to víc si budeš vážit, že ostatní mají tmu a ty jedeš :)
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od cipis »

Tohle osobně považuji za celkem dost špatnou vlastnost ... A nechce se mi věřit, že u systémů za desítky/stovky tisíc to nemají pořešené ... Redundantní přepínač stojí 5000 Kč ...
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od ecart »

Co přesně vidíš jako tu "dost špatnou vlastnost"?

1) To, že nejdou panely v EPS režimu? (To se mi právě taky nezdá, v manuálu o tom není ani slovo.)
2) Nebo to, že backup výstup není funkční trvale, ale připíná se až po výpadku?
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od cipis »

Oboje, ale to první může být chyba nastavení.
To druhé je ale závažnější, 2 sec výpadek ...
Proto mluvím o tom redundantním přepínači, co to zvládne za pár milisekund.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od PeFi »

ecart píše: 13.08.2021 11:50 Jenomže to se nehodí energetické lobby, protože jejich uhelky a jaderky by pak nejely na optimální výkon.
Naše jaderky rozhodně nejsou dělané na to, aby sloužili pro regulaci sítě. Jsou dělané jako base-load. To znamená, že každá změna výkonu jaderky znamená celkem šílené náklady, protože některým komponentám každá změna výkonu reaktoru zkracuje životnost.

Ty uhelky zase rychle sníží výkon leda tím, že energii z uhlí, které se spálilo, vypustí pánu bohu do oken, tzn opět značné náklady. Zatímco regulace na straně solárníků neznamená náklady, ale pouze to, že solárník nevydělá (a neshrábne dotaci). Chápu, že by se solárníkům líbilo kdyby uhelka posílala energii pánu bohu do oken, aby oni mohli prodávat za dotované ceny, ale to je fakt :puke

Na regulaci se dají použít plynové elektrárny, ale těch je málo.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od cipis »

PeFi souhlas, prvně jsem chtěl něco podobného napsat, ale nakonec jsem radši psal techniku ...
Kámoš si ze mě dělal prdel, že vítej mezi solárními barony, když uviděl na mé střeše ty moje mrzké 4 panely :D
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od ecart »

PeFi, samozřejmě že jaderky jsou na baseload. Nejde ani tak o techniku, ale spíš o to, že aby jaderka ekonomicky dávala smysl, tak musí jet stále v ideální zátěži. To proto, že spousta nákladů na provoz jaderky je fixních, bez závislosti na tom, kolik energie to zrovna vyrábí.

Ohledně solárních baronů a HDO ale pleteš dohromady dvě věci:

FVE solárních baronů nemají HDO, ale mají takzvané "dispečerské řízení". Jejich měniče jednak umí samy regulovat svůj výkon podle stavu v distribuční síti - jsou to funkce P(f), P(U), Q(U) atd. Druhnak je tam právě navíc možnost zásahu dispečera.

FVE na rodinných domech také často mají výše uvedené funkce automatického plynulého řízení, ale nemají dispečerské řízení a místo toho mají jen to HDO. A domácí FVE jsou ty o kterých se tu bavíme.

Takže až nastane "přetlak" v síti, tak to klidně může dopadnout tak, že FVE solárního barona pojede pořád, včetně toho že holomek bude čerpat zelený bonus (co se pamatuji, bývalo to 6 až 11 Kč za kWh). Zatímco chudák domkař obdrží povel z HDO, jeho FVE se vypne a on bude muset i v letním dni elektřinu nakoupit.

To chceš?
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od cipis »

Ale to nikdo samozřejmě nechce, však se tu o tom bavíme, že je to asi chyba nastavení ...
Odpovědět