Panelákový ostrovný energetický systém

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od Germanik1 »

Jak poznáš, že je to "dočasné"? Jestli že půjde nějaká forma sdělovacích prostředků, tedy alespoň kolportace letáků od státní správy nebo obecní rozhlas, tak prosím, snad. V minulosti jsem tu uváděl 48 hodin. Nemám důvod řešit otázku života bez elektřiny ve městě na delší časový úsek že všech dříve uváděných příčin. Od potravy po bezpečnost. A je úplně jedno, jestli bych já moje rodina, tohle ve městě vydržel 14 dnů. Protože by mi ostatní pravděpodobně nedali šanci.
Udělám co musím
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od cipis »

Jednoduše, je to na stránkách edg, že je odstávka na celý den bo kuchaj trafačku ...
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od bacil »

Udělal jsem sondu co je dostupné, aby se toho muselo dělat co nejmíň. Samozřejmě jsem to našel, když jsem hledal něco jiného.

Tento měnič má funkci UPSky s nabíječem co dá 15A. UPSky dnes se většinou chovají tak, že jsou synchronizované se sítí, ikdyž mají nějaký krátký přepínací výpadek. To je dobré pro motory a ledničky, chtělo by tento konkrétní kus ale ověřit, jestli design nezakysnul v 90. letech.

12V - https://hadex.cz/g633-menic-napetiupsna ... cista-sin/

No a na akumulátor připojíme kromě tohoto i MPPT/PWM ze solárů.

Ale jak se zbavit sítě když svítí? Na rovinu to asi nejde úplně jednoduše koupit, ale možná někdo to dělá. Pro pokročilejší řešení opět prosím strpení.

- pro 12V aku a 18V panel only: 24V relé (1) paralelně k panelu. Relé spíná/odepíná rozvodnou síť UPSce (tak, aby když je tma, byla připojená). 24V relé nepřiskočí pod 16V a odpadne cca při 12V. Paralelně k baterii je připojen hlídací obvod (2) s relé, jehož kontakty jsou paralelně ke kontaktům toho prvního.

Tohle je asi tak nejjednodušší řešení, které je realizovatelné snad i pro zedníky. Kapišto, nebo to mám namalovat?

(1) s přepínacími nebo aspoň rozpínacími kontakty; proud lépe 30A, ty 10A při 10A vydrží jen pár desítek tisíc cvaknutí
(2) https://www.aliexpress.com/item/4000116838288.html nastavený na 12,8V

Aku nechceme úplně nabíjet ze sítě, tak ho nabijem jen napůl aby se pokryl případný výpadek a než ho nabije FV panel. Pokud ho chcete vynuceně nabít ze sítě, není problém přidělat vypínač paralelně na kontakty relátek.

Samozřejmě s elektronikou by se dalo kouzlit a pokud by tam byl procesor, tak by to snášelo i modrý z nebe. Ale v jednoduchosti je síla.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od viktor »

no prave, v jednoduchosti je sila, vzhledemk velice docasne "zivotnosti" cele stavby panelaku z hlediska selhani i dalsich zdroju nema cenu "prehanet" elektriku, protoze stejne nebude vyuzita. Na co ji budes potrebovat ? osvetleni to je par wat. mobil ? na par dni je to to same, PC ? k cemu ? vareni, nesmysl, plyn je lepsi,
Proste par svetel s baterkama Duracell ( jednak fakt dloho vydri a maji dlohou skladovatelnost ) a treba svetlo od Coleman treba tohle https://www.datart.cz/svitilna-coleman- ... black.html je to na baterie D a vydrzi pravdepodobne dele nez vse ostatni nutne k zivotu v tom panelaku... potom vesnice neni satelit, ubikace pro otroky ( satelity okolo vetsich mest napr. Prahy ) jsou vazne panelaky na "lezato" jsou vazne prevazne z "papiru" a stejne odolnosti, tj vse na elektriku atd jak ten panelak a sousedi se neznaj a jeste se zpravidla nesnasej. Proste sociopate jak dnes vetsina obavatel mest. Vesnice je jina, lide se znaj a to jak v dobrem tak ve zlem ale znaj a kolem me jsou steny silne 3/4m a to z kamene..
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
eotto
Příspěvky: 246
Registrován: 05.01.2017 12:35
Pohlaví: muž
Bydliště: Západní čechy

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od eotto »

to: bacil
Namaluj to, jeden obraz dá za tisíc slov.
"Mors certa hora incerta"
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od bacil »

FV schema.png
FV schema.png (10.4 KiB) Zobrazeno 3588 x
Ty MPPT mají někdy ještě ovládaný výstup, který se vypne pod nastavené napětí aku. Ale většinou neumí nastavit moc velké napětí, což 12,8V už celkem je. Pokud by to šlo, tak hlídací obvod být nemusí a relé se přoipojí na tento výstup. 12,5V, které to umí, je podle mně málo (nechci aku vybíjet až sem), ale za vyzkoušení dáš jenom to 12V relé.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od PeFi »

JOBU píše: 30.09.2021 10:03 Záleží od toho,koľko toho máš...Keramický kvetináč a zakryť vreckom so suchým kremičitým pieskom.
Vzhledem k tomu, že na vedlejším pracovišti kolegové zažili před pár lety požár při nabíjení (tuším že šlo o LiFeYPO4, které měly být dle výrobce nehořlavé), tak mám k tomu celkem respekt a nerad bych si zapálil "střechu nad hlavou". (O zasahujících hasičích pak kolegové mluvili s neobvykle velkou úctou, takže to selanka asi nebyla :lol: )

Tohle video mě docela zaujalo: https://www.youtube.com/watch?v=Qzt9RZ0FQyM&t=213s
Přemýšlel jsme o zavření aku do nehořlavé ocelové "skříně" a až díky uvedenému videu mi došlo, že musím počítat s tím, že články mohou v případě poruchy dost podstatně zvětšovat objem.

Keramický květináč je možná dobrý nápad, ale je to trochu jako moje řešení dodatečného elektrického krytí venkovní elektrické zásuvky pomocí plastového květináče.

Z jiného zdroje - tlustý hliníkový plech má pro mě překvapivě podstatně nižší požární odolnost než celkem tenký ocelový plech (integrita tuším E10 vs E90). Můj dotaz proto směřoval k tomu, zda někdo z rozpadlíků neřešil požární odolnost na trochu vyšší odborné úrovni a jaké úrovně EI/EW asi tak může být potřeba dosáhnout, než zblázněná chemická reakce skončí.
Zajímavým zdrojem informací jsou dokumenty k sádrokartonovým protipožárním stěnám.
http://eustavby.cz/wp-content/uploads/K ... chrana.pdf
Naposledy upravil(a) PeFi dne 01.10.2021 16:44, celkem upraveno 1 x.
JOBU
Příspěvky: 1820
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od JOBU »

Hliník je reaktívny kov, ten by som nepoužil ani náhodou.
To s tým kvetináčom som myslel vážne, v prípade požiaru batérie sa obal vrecka prepáli (pretaví) a piesok zasype batériu. Sú na to aj origo keramické "odkladače" na úplne rovnakom princípe , ale neviem ako sa to origo volá.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od PeFi »

Ten keramický květináč je fajn nápad, jen bych se bál, aby ten květináč třeba nepraskl. Zásyp z písku nebo požárního prášku / hasicí koule mi pak přijde jako super nápad.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od Lyster »

Křemík zdražil o 300 procent, zamává to s výrobou aut i solárních panelů
https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranic ... anicni_maz

Už něco kolem dvou měsíců dumám jestli mám pořídit solární bateriový záložní zdroj s panely, mám vyhlednutý Poweroak AC200P LiFePO4 + 3x 200W skládací solární panely. Stále jsem si říkal že nedám přes 80K za něco, co nikdy nepoužiji, ale po přečtení tohoto článku a když vidím, kam lezou ceny energií, tak aby to za půl roku nestálo třeba 160 K a nebo i víc.

Fakt budu mít o čem přemýšlet.

Chápu že kdyby se koupily klasické panely, baterie a střídač, tak to vyjde levněji, ale tohle je takové lépe přenosné. i když poměr cena/kapacita/výkon je o dost dražší.

Co vy si o tom myslíte? Jak se budou ceny panelů, a Li-on baterií dále vyvíjet?
Přílohy
71O+rEwumVL._AC_SL1500_.jpg
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od PeFi »

Pokdu ti nejde o mobilitu systému, tak mi lepší než all-in one přijde systém poskládaný z diskrétních komponent, protože snáz dokážeš nahradit porouchanou komponentu. Integrované řešení je super - dokud všechno funguje.

Co se týče posledního dotazu - podle mě se svět v :moon obrací.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od Lyster »

Právě i o tu mobilitu mi jde. Ale chápu že to je kvůli tomu třeba o 1/3 dražší než by mohlo být. Ale za všechno se holt platí no. :(
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od Lyster »

Tak jsem si nechal pořádně vše projít hlavou a na konec jsem upustil od koupi té nabíjecí stanice Bluetti AC200P + 3x 200W solární panely, prostě cca 2999 Euro (cca 76000 Kč) za to nedám. Jak už zde někdo konstatoval, když budu chtít nějaký větší solární systém tak je nejlepší stavebnice. Ale i přesto jsem chtěl mít nějaký malinkatý záložní zdroj pro strýčka příhodu, tak na konec jsem objednal Bluetti EB55, spolu s 1x 200W solárním panelem. Vyšlo mi to na Baťovských 999 Euro (cca 25 500 Kč).

PS: Na americkém trhu se dá sehnat i verze EB70, s větší kapacitou baterie, ale tu jsem u evropského prodejce bohužel nenašel.

Tak mi držte palce ať vše funguje jak má a nemusím nic reklamovat, já jsem na to totiž děsný smolař.
Přílohy
EB55-GRAY_939a6227-dbcf-4c7f-a423-21b22371b147_700x.jpg
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od cipis »

Proč blbnout s relátkama atd?
Vždyť to dělá třeba VoltPolska edisce sinus pro s https://voltpolska.pl/fotowoltaika/inwe ... orem-mppt/ - rovnou s MPPT regulátorem a nabíjením ze sítě, bypassem atd.

Či tu stejnou krabici, ale v černé barvě, dělá MHPower, tam se to zase jmenuje MSKD. Třeba zde https://solar-shop.cz/vyhledavani?contr ... rch&s=MSKD


Jen mě sere, že u toho není žádná komunikace, žádné další nastavování. Ale pro toho, kdo chce jen toto a neplánuje ani omylem nějaké rozšiřování, tak to budeš stačit.
Uživatelský avatar
tajfun
Příspěvky: 143
Registrován: 18.04.2020 14:30
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Praha

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od tajfun »

Lyster píše: 03.10.2021 19:02 Tak jsem si nechal pořádně vše projít hlavou a na konec jsem upustil od koupi té nabíjecí stanice Bluetti AC200P + 3x 200W solární panely, prostě cca 2999 Euro (cca 76000 Kč) za to nedám. Jak už zde někdo konstatoval, když budu chtít nějaký větší solární systém tak je nejlepší stavebnice. Ale i přesto jsem chtěl mít nějaký malinkatý záložní zdroj pro strýčka příhodu, tak na konec jsem objednal Bluetti EB55, spolu s 1x 200W solárním panelem. Vyšlo mi to na Baťovských 999 Euro (cca 25 500 Kč).

PS: Na americkém trhu se dá sehnat i verze EB70, s větší kapacitou baterie, ale tu jsem u evropského prodejce bohužel nenašel.

Tak mi držte palce ať vše funguje jak má a nemusím nic reklamovat, já jsem na to totiž děsný smolař.
tak ja resil trochu prenosnejsi variantu, panel mam 120w - realne dava i pres 100 w a pouzivam v kombinaci s ecoflow river 600, ke kteremu je dalsi baterie dopojitelna….dokaze mi na to bezet lednicka a utahne to i fen ci vysavac, ale to bezne nepouzivam. kdyz nesviti, dobiju z auta… letos otestovano na cestach na severu a slape to spolehlive…
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od Lyster »

O Ecoflow River 600 jsem také přemýšlel, líbila se mi tam právě ta možnost připojit právě tu další externí baterii, ale na konec jsem spíše kvůli bezpečnosti šel do LiFePO4 a to vyhrála právě ta Bluetti EB55. I když EB 70 byla díky větší kapacitě akumulátoru lepší, ale jak jsem psal, tu jsem v u EU prodejce nenašel a nechtělo se mi platit daň a clo z ciziny. Myslím že na to základní dobíjení běžné nenáročné elektroniky bude ale i ta stačit.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od bacil »

Cipis - protože 700W dělají největší model a to na ledničku nestačí. Leda k tomu koupit ještě 2kW sinusový měnič, ale pochybuji, že by to dobíjelo baterku nějakým rozumným proudem když slunko bude vypnutý. Tyhle věci se dělají buď malé, nebo obrovské. Nic mezi tím. A to ten můj zjednodušený návod má vyplnit tak, aby si to mohl poskládat opravdu každý. Tím, že jsem našel tu UPSku, se zjednodušilo nabíjení "svářecím" proudem a nemusí být on-line řežim, který má velké ztráty.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od cipis »

?

Ty Sinus pro s dělají 500/700/1050/1400 W ve 12 V verzi, ve 24 V verzi mají pak 1400 a 1800 W a ve 48V 2100/3500 W.
Vše W, ne VA.

Síťovou nabíječku to má 20 A. Bypass je dostatečně rychlý i na citlivou elektroniku.

Na 24 V/2000 VA, tedy 1400 W, mám připojenou trvalou zátěž 350 W a chladničku, ten měnič si sotva stihne víc fouknout, když zabere kompresor.

Jak jsem psal, kdyby tam bylo nastavování nabíjení a nějaké statistiky, tak by to bylo úplně ideální.
Já jsem nakonec pořídil další regulátory kvůli zcela odlišným stringům, takže u tohoto mám prázdný vstup z panelů, resp. jsem na něj připojil zdroj a slouží to jako "inteligentnější" nabíječka, protože nejde v té krabici nastavit vyšší hodnotu napětí baterky, aby to prostě dříve zaplo bypass a nabíjení, než na 20% baterie. A já je tak moc trápit nechci.
steve_michalik
Příspěvky: 218
Registrován: 25.02.2020 15:27

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od steve_michalik »

Poprosil bych místní zkušené solárníky o radu.
Přemýšlím o malé FVE pro zálohování baterek, rádia a takových drobnějších věcí na baráku.

ALE chtěl bych i zálohovat čerpadlo na studnu. Ruční pumpa to bohužel asi nedá. Sací výška je cca 6,5m + sací koš a 12m 6/4 hadice. Nejlepší pumpy, které jsem našel, mají 7m sací výšku. Obávám se, že to nebude stačit.

Denní spotřebu s rezervou odhaduju na 100Wh (i s čerpáním).

Panely - 2x115Wp by v uvažované orientaci měly dát průměrně 183Wh denně v lednu. Panely 36 článku. Panely zapojím nejspíš paralelně, max proud 12A.
Regl - 20A PWM regl. Má zde smysl si lehce připlatit za MPPT? Není vyšší účinnost vykoupená vyšší spotřebou regulátoru? Jakou značku? Victron/EPSolar/...? Cenově jsou tyto malé regly hodně vyrovnané.

Problém je akumulátor. Čerpadlo má 800W 1f motor, takže stálý odběr na 12V cca 800/12/0,8 = 83A. Rozběh netuším, ale tipl bych třeba 200A. To žádný jeden trakční aku sám nedá. Můžu začít různě spojovat aku, ale to vše dost zkomplikuje a prodraží.
Takže otázka - co kdybych místo trakčního Pb aku, tam dal aku startovací? Třeba nějaký 100Ah stojí kolem 3k. Pokud ho budu vybíjet max o 30% kapacity, vydrží nějakou rozumnou dobu? Doba čerpání budou jednotky minut denně.

Měnič - Jaký byste pro čerpadlo doporučili? Co jsem koukal, tak:
  • Epsolar IPower IP1500-12 - 12V, 1200W stále, 2400W špička.
  • Epsolar IPower IP2000-12-Plus-T - 12V, 2kW stále, 4000kW špička.
  • MHPower MP-1600-12 - 12V, 1600W/2000kVA stále. Přetížitelnost 130% na 30s. Je to prý nízkofrekvenční měnič, který má lepší přetížitelnost a je vhodnější k indukční zátěži.
Osobně se kloním k tomu MHPower. Na tom Epsolar Plus se mi líbí 0,1V krok pro nastavení napětí na aku, kdy se vypne výstup měniče.

Díky za rady.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od PeFi »

Taky jsem žil v bludu, že ruční pumpa končí kolem 7 metrů. Není tomu tak:
https://www.profivoda.cz/rucni-pumpy/

https://www.cerpadlabezstarosti.cz/rucn ... d-ii-modra
----
Mrkni se na baterie optima yellow top, jsou to napůl trakční, napůl startovací a 200A jim problém dělat nebude.

Případně tady trakční, co zvládne startovací proud 700A:
https://www.battery-import.cz/overdrive ... 02ah--12v/
Odpovědět