Panelákový ostrovný energetický systém

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
BOB2016
Příspěvky: 141
Registrován: 23.01.2018 9:50
Pohlaví: muž

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od BOB2016 »

Asi som mal napisat prikurovat :-). Ale Peltierove clanky maju rovnaky vykon na chladenie i kurenie. Nevyhoda je ze tepelny vykon sa vzdy rovna spotrebovanemu ekektrickemu. Vyhoda je ze tam nie je ziadny vysokotlakovy kompresor ako v klasickych klimatizaciach.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od cipis »

Akorát sehnat nějaký výkonný ... Co jsem našel, tak byly neskutečně drahé.
sigurd
Příspěvky: 393
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od sigurd »

Obyčajný Peltier modul 50-60W na 12V stojí na Aliku 2,5E- výkon si poskladáš ľubovoľný (sériovo-paralelné zapojenie podľa napájacieho napätia) + výhoda máš veľkú teplovýmennú plochu, a nemusíš mať komplikované a drahé chladiče na horúcej strane. Tie drahé moduly sú určené na chladenie elektroniky na malej ploche.
Kúriť sa s tým dá- ja to riešim tak, že pri chladení je klíma na balkóne- ochladený vzduch ide cez prechodku vo vetračke dnu a horúci fúka na balkóne. Keď dám klímu dovnútra a chladný vzduch ide von, tak mi horúci vzduch ohrieva miestnosť. Klíma má rozmer 7x18x40 cm, ventilátory sú tiché, príkon 200W- ešte je to len hrubý, nevzhľadný prototyp.

Potrebujem ale poradiť s týmto-4 príspevky späť.
sigurd píše: 27.03.2023 19:03 Panel by bol otočný okolo dlhšej strany o 180st s aretáciou po 10st. Napadá mi trubkový záves (ložisko) po celej dlžke panela s aretáciou bočnými polkruhovými plechmi s dierami po obvode- cez dieru by sa prestrčila skrutka, a zaskrutkovala do zosilneného rámu panela.
Nemá niekto skúsenosť s lepším riešením?- budem vďačný za každý nápad.
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
BOB2016
Příspěvky: 141
Registrován: 23.01.2018 9:50
Pohlaví: muž

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od BOB2016 »

Ak ma panel zosilneny ram, neda sa uchytit len pomocou klaviroveho zavesu?
JOBU
Příspěvky: 1820
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od JOBU »

Alebo pánty na dvere.V každých lepších domácich potrebách.
sigurd
Příspěvky: 393
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od sigurd »

Rám budem zosilňovať Al profilom ja- je to 2 m2- pri bočnom vetre okolo paneláku je to už riadna sila...
Rám je 4cm hrubý, výkyv bude 180st, čiže to chce min. 3cm odskok od základne, a to by s klavírovým nešlo.
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
sigurd
Příspěvky: 393
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od sigurd »

S tými pántami na dvere by to šlo, aj nasadzovanie by bolo jednoduchšie- ešte poriešiť tú aretáciu :)
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od Wdog »

Aretace - možná by to šlo vyřešit táhlem (kruhová nebo plochá tyč), které bude upevněno na volný spodní výklopný roh toho panelu, a na straně zdi bude procházet nějakým profilem, kde bude aretováno třeba šroubem v libovolné vysunuté pozici, a tím bude určen úhel vyklopení. Ideálně na obou stranách, kvůli pevnosti.
sigurd
Příspěvky: 393
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od sigurd »

To nepôjde, steny budú 50cm od panelu, a na strope bude zasúvaniu brániť strop. Asi to nechám voľne na pántoch- v zavretej polohe to zafixujem skrutkou, a v otvorenej (10st. a 40st. proti zvislej rovine) upevním o zábradlie...
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
BOB2016
Příspěvky: 141
Registrován: 23.01.2018 9:50
Pohlaví: muž

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od BOB2016 »

Ak je vedla panelov volne miesto, tak na strop zospodu polkruh s dierami. Na zosilneny ram na uholniku rurku cez ktoru pojde fixacna skrutka do diery na polkruhu. Mozno bude polkruh trcat mimo balkonu ale 15 az 20 cm polomer by mohol stacit. Mimo budu trcat 4 stvrtkruhy :-). A panel ked bude vyklopeny.
sigurd
Příspěvky: 393
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od sigurd »

Tak to sme sa vrátili na moje pôvodné riešenie. Asi to aj tak urobím+ k tomu extra pevné ukotvenie o zábradlie v polohách 80st a 50st oproti vodorovnej rovine (pre čas, keď nebudem doma) - po tom, čo som nedávno na vlastné oči videl, akú spúšť urobili dve zavesené skladacie stoličky na balkóne vzdialenejšieho suseda už nič nechcem podceniť...
Ešte mi napadlo, že spevnenie obvodu urobím s prevýšením 5mm, a budem tak zachytávať dažďovu vodu na polievanie pri vyklopenom paneli. Musím to stihnúť do stavebných prác na lodžii tak, aby mi pracovníci urobili skryté vedenia- nemám rád provizórne riešenia, potom to vyzerá, ako na vrakovisku.
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
BOB2016
Příspěvky: 141
Registrován: 23.01.2018 9:50
Pohlaví: muž

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od BOB2016 »

To Sigurd
"Kúriť sa s tým dá- ja to riešim tak, že pri chladení je klíma na balkóne- ochladený vzduch ide cez prechodku vo vetračke dnu a horúci fúka na balkóne. Keď dám klímu dovnútra a chladný vzduch ide von, tak mi horúci vzduch ohrieva miestnosť. Klíma má rozmer 7x18x40 cm, ventilátory sú tiché, príkon 200W- ešte je to len hrubý, nevzhľadný prototyp."

Pokial viem tak Peltietove clanky menia chladnu a teplu stranu podla toho ako sa pripoji napajanie. Takze zmenou polarity by sa mal dat zmenit rezim kurenia na chladenie... Alebo mam chybne informacie?
Takze jednotka by mohla byt trvale namontovana tam kde najmenej zavadzia, napriklad zvonku tesne vedla balkona??? Len by musela byt v dvojitom kryte aby nazatiekka do nej voda a dvojmo ventilatory kvoli redundancii aby sa neuvarili clanky...
sigurd
Příspěvky: 393
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od sigurd »

Peltierové články majú z dôvodu konštrukčne vyššej účinnosti určenú teplú a studenú stranu a príslušne označenú polaritu...
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1478
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od DanBlack »

Tady to někdo vzal naplno... :mrgreen:
.
Obrázek
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
sigurd
Příspěvky: 393
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od sigurd »

12 príspevkov späť popisujem klímu s Peltierovými článkami. Počas posledných slnečných dní som rozbehol skúšobný chod prototypu, a došiel som k zaujímavému poznatku- keďže pre dobrú účinnosť potrebujeme aj na studenej strane väčší prietok vzduchu (oproti bežnej klíme), tak po jeho ochladení vykondenzuje väčšie množstvo vody (mne to pri príkone 200W dáva 0,2l/hod). Ak sa tá voda neodvedie hneď, a vytvorí na chladičoch film, tak ten vytvára námrazu, a účinnosť ide dole.
Musím teda upraviť prototyp s ohľadom na okamžitý odvod kondenzátu. Zároveň zvýšim aj výkon tak, aby som dosiahol produkciu kondenzátu okolo 1l/hod (len keď to bude treba). Chcem takto vyskúšať produkciu pitnej vody pre prípad nejakej energetickej krízy- samozrejme po filtrácii, remineralizácii a dezinfekcii.
Holt, hravý dědek- hotová pohroma...
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od bacil »

To je kondenzát, taková docela vražedná voda, vůbec není k pití, musí se tam dodat minerály.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
sigurd
Příspěvky: 393
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od sigurd »

Je to horšie ako dažďovka- plné prachu, peľu, preto píšem, že pitná po filtrácii, remineralizácii a dezinfekcii- nič, čo by dobrý rozpadlík nemal zvládnuté...
Ale tá myšlienka výroby pitnej vody zo slnečného žiarenia sa mi celkom páči ;) .
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1478
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od DanBlack »

Hezkej rozbor jak off-grid solár funguje mají na kanálu Ambition Strikes... (sleduju pravidelně, jak se zabydlujou v divočině :yes )

The TRUTH About OFF-GRID Solar | Winter Update
https://www.youtube.com/watch?v=fv68DWKQ9zA

A nově se chystají i na kondenzátor vody. 8-)

HUGE Upgrade to Our OFF-GRID Water System!
https://www.youtube.com/watch?v=bh9_5Yssmi8
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
sigurd
Příspěvky: 393
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od sigurd »

Dnes od rána máme plánovaný blackout (výmena trafa- v nedeľu kvôli blízkym školám), a tak som naštartoval môj bytový ostrovný systém. Ide všetko, okrem výkonových spotrebičov (rúra, pračka, konvica). V optike je signál, a tak funguje aj káblovka, pevná linka a internet.
Od posledného príspevku som rozšíril celkovú úložnú kapacitu na 3kWh ( z toho ostrovný systém 2kWh) a zostavil nabíjačku 12V/40A pre prípad, že by nastala situácia, že pôjde elektrina prídelovo len 3-5h denne.
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
BOB2016
Příspěvky: 141
Registrován: 23.01.2018 9:50
Pohlaví: muž

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od BOB2016 »

A kolko mas panelov ked chces nabijacku 40A? Alebo je myslene ze ked bude elektrika v sieti tak budes nabijat? Lebo ak raz k tomu dospejeme, tak siet bude vypadavat, lebo nebude dodrzana sudobost spotreby...
Odpovědět