Panelákový ostrovný energetický systém

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
steve_michalik
Příspěvky: 218
Registrován: 25.02.2020 15:27

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od steve_michalik »

Přišly mě nějaké USB nabíjecí moduly z Ali, tak jsem je chvílí testoval.

Bral jsem toto:
https://www.aliexpress.com/item/33023491067.html

Vstupní napětí 6-35V. Výstup USB-A a USB-C. Umí to různé nabíjecí protokoly. Doma jsem z toho nejvíc dostal při nabíjení powerbanky 9V/2A, krmeno z 12V nebo 24V. I v té šprce je to pouze lehce teplé. Má to prý i umět PD 20V/3A, ale nemám doma tak nenažraný USB-C spotřebič.
usb_modul.jpg
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od Pez »

Šikovná věcička 👍

Já nemůžu sehnat měnič co by uměl 12 /24/48 na 230V nejlépe tak 2kW. Nebo aspoň. 12/24.

Nemáte někdo tip?
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od dracekvo »

Pokud vím, tak takové měniče s těmato výkony nejsou. Alespoň né běžně dostupné.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od Pez »

Právě že sólo 12 nebo 24 nebo 48 se dělají
, I výkonnější, ale ne vše v jednom.
eotto
Příspěvky: 246
Registrován: 05.01.2017 12:35
Pohlaví: muž
Bydliště: Západní čechy

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od eotto »

Máte někdo pozitivní zkušenost s nějakým inverterem z číny? Neco kolem 100 dolarů a čistý sínus? Chtěl bych koupit, ale bojím bojím že to budou šlupky.
"Mors certa hora incerta"
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od dracekvo »

Bylo by vhodné uvést nějaké požadované parametry. Třeba na jaké napětí a na jaký výkon.
eotto
Příspěvky: 246
Registrován: 05.01.2017 12:35
Pohlaví: muž
Bydliště: Západní čechy

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od eotto »

Půjde to do auta, k trakční baterii Banner Energy Bull 95751 100Ah 12V (zatím nemám, bylo by něco vhodnějšího?). A v nouzi domů. Bylo by to pro počítač, světla, nabíjení baterek, vrtačku, pájecí stanici, fén (využití na dovolených, né jen pro rozpad). Takže z 12V na 220V a příkon tak 500W-750W trvale 1,5kW špička.
"Mors certa hora incerta"
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od Pez »

Tento by ti nestačil?

https://www.mulac.cz/menice-napeti/12v- ... carspa.htm

Edit:
tady je na ali za půlku ale asi bych vzal ten první.
https://www.aliexpress.com/item/4000750 ... ductlist.0
Jancog
Příspěvky: 9
Registrován: 18.01.2021 14:49
Pohlaví: muž

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od Jancog »

Vzhľadom na situáciu zvažujem kúpiť solárny panel + nabíjaciu stanicu. Nevyznám sa v technike, typoch použitých batérií a celkovo v tejto problematike, preto by som prosil o radu. Nakoľko bývam v dedine, som v prenájme v bytovom dome a na prízemí bez balkóna, tak sú moje možnosti dosť obmedzené. Zvažujem dať panel do okna - áno, všetci ho uvidia a budem v prípade núdze na rane, ale v tom byte inú možnosť získania energie nemám. Som síce 10 rokov "náplava", ale v dedine som aktívny a poznám sa s komunitou. Mám aj elektrocentrálu 1200w, ale kvôli hluku ju chcem používať iba v prípade núdze.
Zvažujem kúpiť solárny panel cca 100-120W - najväčší, ktorý sa mi zmestí do okna (120x73 cm) otočeného na východ - na juhu mi výhľad kryjú stromy, takže nemám inú možnosť.
Tiež zvažujem nabíjaciu stanicu s čo najväčším výkonom a kapacitou, ktorá by slúžila na nabíjanie telefónov, vysielačiek, bateriek, a ak by mi išiel v byte plyn (mám v byte vlastný plynový kotol), tak aj na jeho poháňanie.
Moja prosba znie, či by mi vedel niekto poradiť, ktorú nabíjaciu stanicu kúpiť. Máme nejaké zľavy v alze, takže bral by som pravdepodobne odtiaľ: https://www.alza.sk/nabijacie-stanice/18866890.htm

Panel zvažujem buď pevný, ktorý má však obmedzenie v prevoze na iné miesto v prípade núdze, alebo skladací, ktorý je však o dosť drahší.
V tejto téme sa už niekto na podobný systém z Alzy pýtal, ale bolo to tam vtedy skonštatované ako predražené a link už nefunguje.
Celková suma za komplet batériu + panel by mala byť okolo 700-900€, t.j. do cca 23000CZK, ale ak by bolo niečo výhodné a spoľahlivé, tak rozpočet samozrejme navýšim.

Ďakujem
Uživatelský avatar
tajfun
Příspěvky: 143
Registrován: 18.04.2020 14:30
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Praha

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od tajfun »

Já mam tu nabijeci stanici ecoflow river 600, da se to rozsirit baterkou na verzi max popr. pripojit autobaterku. Nabijecka je to slusna, utahne to jak lednicku, tak treba i vysavac. Ma to rychle dobijeni - s jednou baterkou to tlaci kolem 260w, takze kdyz jde proud, tak za hodku mas dobito… je to potichy, da se to dobit solarem ( mam od bluetti skladaci 120w) popr. v aute. ja jsem spokojenej
dr78
Příspěvky: 294
Registrován: 13.01.2016 19:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Středočeský kraj

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od dr78 »

Potřeboval bych poradit. Měnič z 12V na 230 pro napájení lednice. Je potřeba čistý sinus, nebo motor kompresoru dá i modifikovaný? Prohledal jsem diskuze, ale určitě chybně, neb věřím, že tato otázka už určitě zazněla. Prošel jsem asi 200 výsledků hledání, ale bez odpovědi. Tipuji, že budu potřebovat min. 1000W a krátkodobě 2000W pro rozběh.
Předem díky za odpověď.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od bacil »

Protože přetížitelnost těch samotných měničů je opravdu velmi krátkodobá a nestačí na rozběh ledničky, dej 2x tolik. Jenom hybridní měniče k solárům jsou dělané tak že to přetížení vydrží i půl minuty. Čistý sinus samozřejmě, je to indukční zátěž.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od cipis »

Pokud je to sto let stará chladnička, tak určitě.
Ale pokud nová moderní, tak ta 1kW bude stačit.
Jak jsem tu už někde psal, mám standardní kombinovanou chladničku s mražákem, 70W tabulkový odběr, a startuje na měniči 1,4kW, který má 300W konstantní zátěž a ten měnič sotva stihne trochu zafunět víc.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od dracekvo »

Čínské měniče startují lednice spolehlivě až od 2 kW. Je to značka od značky.
Kvalitní měniče už od toho 1kW.
Mě třeba tenhle měnič lednici i mrazák současně. Ale vypadne na přetížení, když zastartují obě věci současně. Což se mi stávalo tak jednou za týden.
TomSmith
Příspěvky: 1274
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od TomSmith »

Mám polský 1,2kW čístý sinus a v pohodě moderní lednice + kotel + další dvě oběhová čerpadla.
Popisoval jsem to i fotkou zde viewtopic.php?f=45&t=1849&p=237151&hilit=kotel#p237151
dr78
Příspěvky: 294
Registrován: 13.01.2016 19:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Středočeský kraj

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od dr78 »

Děkuji za odpovědi. Koupím tedy 1kW. Dle specifikace by měl vydržet několik minut dávat 1.3kW a krátkodobě 2kW.
Snad ho uživí 80Ah auto baterie. Musím se kouknout do diagnostiky, jestli mohu přes OBD zvýšit otáčky, aby se spustilo dobíjení.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od Fabulous »

Nejsem tedy odborník, ale považoval bych 2kW měnič za takové minimum z hlediska funkčnosti, rozšiřitelnosti a rezerv.
dr78
Příspěvky: 294
Registrován: 13.01.2016 19:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Středočeský kraj

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od dr78 »

Fabe, záleží k čemu to má sloužit. Pro mne je to nyní jen jako nouzovka, pro vyjímečný stav, kdy DS nepůjde jednotky hodin či max. dnů. Pro nouzové dochlazení mrazáku a lednice. Taky se může hodit pro kempování. Menší výkony (<1kW) jsou tak dobré jen pro to kempování a pak bych už ani nekupoval čistý sinus, ale modifikovaný za mnohem nižší cenu. Pokud 1kW zvládne lednici, jeho použití se stává všestranější. Může klidně sloužit i jako trvalá záloha oběhového čerpadla. Pro dlouhodobější a stabilnější dodávky je ten samostaný 12V->230V měnič nesmysl. Pro to už je potřeba myslet na jinou technologii, a za současných podmínek je asi nejvhodnější fotovoltaika, bateriový systém, a měnič 2-5kW se vstupem 48V. Pak je možnost dlouhodobého použití.

V paneláku jsou možnosti dosti omezené, na střechu domu (kde ten prostor je) není snadné instalovat panely (souhlasy dalších majitelů...) a balkón/lodžie je zase malá na prostor, tam se dá dát max. jeden panel. Za mne tedy v případě rodinného domu měniče dva, první na fotovoltaiku s pevným umístěním, druhý "cestovní" s výkonem 1kW. Samozřejmě ten výkon může být vyšší, pak je to jen otázka toho, kolik do toho chce kdo investovat :cash . Pokud cestovní zvládne utáhnout lednici, byl bych s ním schopen jednou denně zajet k rodičům, a domrazit jim lednici/mrazák, dobýt baterie, atd. za předpokladu, že jsou dostupná paliva - benzín, nafta. Přijde mi to jako efektivní využití prostředků, ale jak píšu, záleží na konkrétní situaci použití.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od Maximus »

Osobně mam měniče 3 ks vse čistý sinus _ 800W k obehovemu cerpadlu a takove to domaci nabijeni baterek. Silnější - mobilní 1500W utahne to lednici, mrazak a vsechno běžné domácí elektrické naradi. Pak jeden archaicky 150W měnič z drevnich dob eBay, stale funkční.
Pokud ma nekdo elektrocentralu, tak elektrospotřebiče napoji na primo a ne přes menic a baterie. Pouze v případě ze ma slabou elektrocentralu a silny měnič s dobrou baterii, tak je to snad použitelné nouzové řešení.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od cipis »

Ne snad, ale určitě :)
1kW prcek může chrchlat celou noc, aby dobil baterie, ze kterých se pak přes silný měnič pustí potřebná zátěž.
Jo, je to záhul pro baterii, takže třeba využít s rozvahou, ale defacto jediný možný způsob, jak rozjet větší zátěž než je maximální výkon centrály.
Kdysi při betonování nám odpojili elektřinu, nikoho nenapadlo se podívat na odstávky, no a potřebovali jsme rozjet stavební výtah, který měl sice jen 500W naviják, ale prostě ten můj 1kW prcek vždy umřel na náběh při startu. Kdybych v té době měl 2kW měnič a baterii, tak by se to dalo úplně v pohodě. Prcek by brblal přes nabíječku do baterie, no a výtah by si cucnul přes měnič při rozjezdu.
Tehdy musel švagr do půjčovny, naštěstí měli otevřeno. Teď už bych to zvládl :D
Odpovědět