Panelákový ostrovný energetický systém

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
steve_michalik
Příspěvky: 218
Registrován: 25.02.2020 15:27

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od steve_michalik »

Díky za aku. Kouknu na ně.

Pumpu s pracovním válcem zavěšeným ve studni znám, ale ta se mi bohužel vůbec nehodí.
drigon
VIP
Příspěvky: 2947
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od drigon »

steve_michalik píše: 06.10.2021 10:29 Poprosil bych místní zkušené solárníky o radu.
Přemýšlím o malé FVE pro zálohování baterek, rádia a takových drobnějších věcí na baráku.

ALE chtěl bych i zálohovat čerpadlo na studnu. Ruční pumpa to bohužel asi nedá. Sací výška je cca 6,5m + sací koš a 12m 6/4 hadice. Nejlepší pumpy, které jsem našel, mají 7m sací výšku. Obávám se, že to nebude stačit.

Denní spotřebu s rezervou odhaduju na 100Wh (i s čerpáním).

Panely - 2x115Wp by v uvažované orientaci měly dát průměrně 183Wh denně v lednu. Panely 36 článku. Panely zapojím nejspíš paralelně, max proud 12A.
Regl - 20A PWM regl. Má zde smysl si lehce připlatit za MPPT? Není vyšší účinnost vykoupená vyšší spotřebou regulátoru? Jakou značku? Victron/EPSolar/...? Cenově jsou tyto malé regly hodně vyrovnané.

Problém je akumulátor. Čerpadlo má 800W 1f motor, takže stálý odběr na 12V cca 800/12/0,8 = 83A. Rozběh netuším, ale tipl bych třeba 200A. To žádný jeden trakční aku sám nedá. Můžu začít různě spojovat aku, ale to vše dost zkomplikuje a prodraží.
Takže otázka - co kdybych místo trakčního Pb aku, tam dal aku startovací? Třeba nějaký 100Ah stojí kolem 3k. Pokud ho budu vybíjet max o 30% kapacity, vydrží nějakou rozumnou dobu? Doba čerpání budou jednotky minut denně.

Měnič - Jaký byste pro čerpadlo doporučili? Co jsem koukal, tak:
  • Epsolar IPower IP1500-12 - 12V, 1200W stále, 2400W špička.
  • Epsolar IPower IP2000-12-Plus-T - 12V, 2kW stále, 4000kW špička.
  • MHPower MP-1600-12 - 12V, 1600W/2000kVA stále. Přetížitelnost 130% na 30s. Je to prý nízkofrekvenční měnič, který má lepší přetížitelnost a je vhodnější k indukční zátěži.
Osobně se kloním k tomu MHPower. Na tom Epsolar Plus se mi líbí 0,1V krok pro nastavení napětí na aku, kdy se vypne výstup měniče.

Díky za rady.
U panelů v zimním období při zatažené obloze/inverzi počítej s výkonem okolo 2% nominálního výkonu po dobu cca 4 až 6 hodin denně. Panely pak vyrobí cca 1/10 instalovaného výkonu denně. A to i několik dní po sobě. Proto by jsi musel mít desetinásobný výkon panelů oproti spotřebě.
Jenže je třeba si uvědomit, že technologie FVE má též vlastní spotřebu. Tu je třeba ke spotřebě připočítat. A pak se lze snadno dostat do bludného kruhu.
Osobně bych to vyřešil baterií na 5 dní, panelů 3 až 5x tolik oproti spotřebě a záložním zdrojem (elektrocentrála s nabíječkou), je- li napájené zařízení kriticky nutné.
A pro start čerpadla počítej minimálně 3 až 5x silnější měnič.
Koukej tak, aby jsi viděl.
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1478
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od DanBlack »

Pročítám příspěvky ve všech tématech o zálohách elektriky a zatím jsem nikde nenašel jednoduché řešení co napadlo mě - už před kovidem, v rámci nákupu jiné elektroniky jsem vzal CL zásuvku s kabelem a krokosvorkama, doplnil to USB nabíječkou (ta hezky do zásuvky zapadla a vypadá to jak originál řešení :ugeek: ).
CLkroko.jpeg
Tak přemýšlím - všichni máme v autě 12v aku, mnoho z nás i příslušnou nabíječku... Dokoupit ještě jednu autobaterii a uložit ji doma, je to asi nejsnadnější řešení a v případě nutnosti jí můžu použít v tom autě. Ale jako "powerbanka" má taky nevýhody - hlavně komplikovanou obsluhu (hlídání nabíjení, nejistá zbývající kapacita, odhalené kontakty, etc.).
Máte tip na nějaký malý měnič / nabíječ ke kterému bych tu autobaterku píchnul, udržoval jí hezky nabitou a v případě potřeby z něj nabíjel 5v/230v...?
Něco jako je tohle: https://www.tipa.eu/cz/zdroj-zalozni-ke ... /d-194546/
Obrázek
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od cipis »

To je sranda, ta krabice má už třetí název, teď se už ani neobtěžovali změnit název produktu, místo VoltPolska je tam Kemot :D
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od Stenny »

DanBlack: řešení "solární panel+autobaterie+zapalovačová zásuvka" a všechno potřebné krmit přes zapalovačový adaptér jsem tady na Rozpadu už určitě četl, jen si nepamatuju od koho.
Osobně bych zvážil, jestli se mi vůbec něco jako takový měnič vyplatí - jestli ty kritické věci typu rádio, svítilny, vysílačky a mobil nedokážu krmit přímo přes zapalovačovou zásuvku a občasnou kontrolu nabití nezvládnu inteligentní nabíječkou. Na nějaké zálohování 230V spotřebičů mi autobaterie připadá jako celkem malá kapacita, ale neznám tvoje použití.
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od Cep »

DanBlack píše: 06.10.2021 20:33 .. jsem vzal CL zásuvku s kabelem a krokosvorkama, doplnil to
Díky za tip, kvůli postřikovači jsem pořizoval 12V/7Ah baterii a aby přes zimu neležela jen tak, tak jsem se zrovna díval po nějakém stepdown měniči..
USB nabíječku do CL zásuvky bych měl někde doma mít..
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od bacil »

Aby to chodilo na plný výkon i při zatažené obloze (ale zas ne černé), tak je potřeba předimenzovat panely 5x, jen 3x je málo, to bude fungovat jen někdy, většinou jsou mraky hustší. Jenže kam to dát.

Díval jsem se i po ucelených řešeních i v číně jak to vychází s díly na ten můj relátkový. MPPT za 80, měnič 120, nabíječka za 60...

Nejlevnější dobrý MPPT je od Makeskyblue.

Pak se celkem levně dělají allinone boxy Powland <300$ ale s PWM regulací FVP. Na rovinu, při dnešních cenách panelů, pokud vás netlačí místo, dejte raději víc panelů. Ono to pro 12 a 24V systém nevychází nijak tragicky a ta režie MPPT taky není malá.

Našel jse 350W Gridfree za 50$ (v číně tomu říkají grid tie).
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od cipis »

Včera a předevčírem 4,29kWp vyrobilo po 1,3 kWh. Tj. 1/80 ...
sigurd
Příspěvky: 393
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od sigurd »

Na panelák je to slušné...
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od cipis »

Jenže to právě není panelák, to jsem tam jaksi nenapsal ...
sigurd
Příspěvky: 393
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od sigurd »

To si potom v blbom vlákne,pritom tu máš súkromné viewtopic.php?f=45&t=7193
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od PeFi »

Jelikož to byla informace o tom, jakou výrobu lze asi tak současných podmínek čekat za jeden den, to bylo ve správném vlákně. Spočítat si, že kdyby měl někdo na paneláku instalován jeden panel cca 210 Wp, tak by za takový den vyrobil jenom cca 65 Wh, snad zvládneme všichni. Nebo snad je matematika a fyzika pro ZŠ na místní rozpadlíky moc složitá?
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od bacil »

Pokud je panel na svislo, lze očekávat něco mezi třetinou až polovinou podle lokality a natočení (v létě 60°, tj polovina, v zimě 30° tj 3/4), vliv na to má vyšší účinnost v zimě, kdy moc nevyrábí. Pokud je vodorovně (v létě 3/4, v zimě 1/2), tak třetinu až 3/4 podle stavu špíny na něm a ročním období, které má na to větší vliv, než u šikmého nebo svislého panelu - viz průběh funkce cosinus (úhel od optimálního natočení). To ale ještě není všechno, panel sbírá i rozptýlené světlo ze svítící oblohy, což nějaká nezanedbatelná procenta také udělá, kupodivu více v zimě, než v létě a v tom má výhodu vodorovný panel.

Svislé panely mají navíc tu výhodu, že nejsou vidět z leteckého snímkování. To považuji do budoucna za velmi důležitý aspekt. Pokud vás nenapráskají závistiví sousedi.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1478
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od DanBlack »

Jak jsem psal výše, chystám sestavu autobaterie + nabíječka + CL zásuvka s krokosvorkama + CL USB nabíječka + CL měnič 12v/230v
Většinu potřeby pokreju jinak (svícení, vaření,...), ale jediné co jsem nedořešil je záloha akvarijních filtrů.

Počítám dobře spotřebu/výdrž (?):
Filtry 2*13W (230v), baterie 60Ah (12v), měnič 75% účinnost
26/230=0.84A ampérová spotřeba filtrů
60/0.84=71hod výdrž na baterii
71*0.75=53hod započtení účinnosti měniče

Takže i s nějakým nabíjením mobilu to dva dny zvládne?
smiley_math.gif
smiley_math.gif (6.7 KiB) Zobrazeno 4292 x
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od bivoj »

Ty AH autobaterie ber spíš jako teoretické. V praxi ti začně už ve dvou třetinách padat pomalu napětí a je jen na měniči, jestli poté baterii vydojí "do mrtva", či se inteligentně vypne. Bez fyzického pokusu jak to s konkrétnímí komponenty vše pojede (a měření napětí a proudů v průběhu času) je ten výpočet spíš taková optimistická předpověď.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
steve_michalik
Příspěvky: 218
Registrován: 25.02.2020 15:27

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od steve_michalik »

Najdi si pro svůj aku datasheet od výrobce. I vybíjení trakčních Pb aku přes 50% kapacity jim dává zabrat, natož startovacích.
Permonik
Příspěvky: 496
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od Permonik »

Počítáš to nějak divně. Protože nemůže porovnávat ampéry u různých napětí, musíš počítat ve Wh.

Spotřebu máš 26 W, baterie 12 V 60 Ah, takže 720 Wh teoretická kapacita. Snížit o ztáty a využitelnou kapacitu baterie, tak i když započítám 75 % účinnost (spíš bude menší), jsi na 720*0.75 = 540 Wh. To vydělíš spotřebou 540/26 = 20.7 hodin

EDIT: Kdybys to chtěl počítat přes ampéty, tak těch 26 W vydělíš napětím baterie -> 26/12 = 2.17, vydělíš účinností /0.75 = 2.89 A a tím vydělíš kapacitu baterie 60 / 2.89 = 20.7 hodin
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1478
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od DanBlack »

Já si říkal, že ty dva dny výdrže vypadaly až moc dobře... :sad
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
drigon
VIP
Příspěvky: 2947
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od drigon »

Jenom drobná technická.
Pokud se z olověné baterie odebere více než 30% její kapacity ( 70% ještě zbývá) je poté potřeba ji co nejrychleji nabít. Jinak dojde k její sulfataci. Startovací baterie jsou na sulfataci obzvláště náchylné, startovačka ponechaná ve zcela vybitém stavu může být po několika hodinách zcela zničená.
V praxi to může znamenat to, že se z olověné baterie stane po delším blackoutu bez možnosti nabití baterie na jedno použití (vlastní zkušenost- po dvoudenním výpadku to startovačka pohánějící UPSku už nerozchodila).
Koukej tak, aby jsi viděl.
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1478
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Panelákový ostrovný energetický systém

Příspěvek od DanBlack »

Pri delsim blackoutu asi nastanou i jine starosti. :tmi
Kazdopadne baterie bude AGM (mam docela nove auto), ta by mela byt proti sulfataci odolnejsi...
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Odpovědět