Bezbateriová svítilna

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Nasgol
Příspěvky: 82
Registrován: 29.01.2012 11:37

Re: Bezbateriová svítilna

Příspěvek od Nasgol »

TREW píše: a ještě
http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/90196856/
Tak tahle lampička mě opravdu dostala, svítí parádně a nabíjecí solární panel se dá vyjmout a nabíjet samostatně, případně používat i k solárnímu nabíjení 3ks tužkových AAA baterií. Výběr z několik barev a cena 399,-Kč.
No myslím, že pro elektrokutili by vyšlo levnější a výhodnější si to vyrobit doma, např. tady z tohohle:
- solární články: http://aukro.cz/solarni-clanky-36-2ks-p ... 97195.html
- nějaký dráty
- a vysokosvítivé LED diody
Uživatelský avatar
Fenring
Příspěvky: 135
Registrován: 14.01.2012 11:33

Re: Bezbateriová svítilna

Příspěvek od Fenring »

Solární panel + nabíječka + nabíjecí baterky. Praktičtější, nicméně asi né moc mobilní.

Pokud tedy neuvažujeme nějaký minipanel.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8790
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Bezbateriová svítilna

Příspěvek od Fabulous »

Tu motorovou svítilnu v IKEA jsem viděl. Nic moc kvalita, škoda peněz.
Uživatelský avatar
TREW
Příspěvky: 201
Registrován: 05.01.2012 7:58

Re: Bezbateriová svítilna

Příspěvek od TREW »

To Fabulous: co je na ní nekvalitní a kde má ten motor?
Uživatelský avatar
TREW
Příspěvky: 201
Registrován: 05.01.2012 7:58

Re: Bezbateriová svítilna

Příspěvek od TREW »

Nasgol píše:
TREW píše: a ještě
http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/90196856/
Tak tahle lampička mě opravdu dostala, svítí parádně a nabíjecí solární panel se dá vyjmout a nabíjet samostatně, případně používat i k solárnímu nabíjení 3ks tužkových AAA baterií. Výběr z několik barev a cena 399,-Kč.
No myslím, že pro elektrokutili by vyšlo levnější a výhodnější si to vyrobit doma, např. tady z tohohle:
- solární články: http://aukro.cz/solarni-clanky-36-2ks-p ... 97195.html
- nějaký dráty
- a vysokosvítivé LED diody
Myslím, že levnějí určitě ne a nevím proč výhodnější. O víceúčelovosti a elegantním vzhledu ani nemluvím. Za čtyři stovky svítím bez potřeby 220V každý večer, nehledám zásuvky a je osvětlen (přiměřeně) celý pokoj. V případě potřeby si ještě mohu nabíjet další AA tužkové baterie do jiných spotřebičů. Při ekonomickém kolapsu v Argentině, když nešel proud, by byla k nezaplacení. Ale je to věc názoru, já jsem spokojen a z těch součástek v odkaze bych tohle nevyrobil.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8790
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Bezbateriová svítilna

Příspěvek od Fabulous »

TREW píše:To Fabulous: co je na ní nekvalitní a kde má ten motor?
Myslím tu svítilnu s kličkou. Při porovnání se svítilnou Evolve. Ta má mnohem "zdravější" zvuk při otáčení a je celkově mnohem robustnější.
Uživatelský avatar
TREW
Příspěvky: 201
Registrován: 05.01.2012 7:58

Re: Bezbateriová svítilna

Příspěvek od TREW »

No, svítilnu evolve "zatím"nemám, ale budu pořizovat :) Tahle IKEA mi připadala jako super nouzovka do auta, do rozvaděčové skříně apod. protože neobsahuje baterie ani akumulátor, tím pádem, mi v šuplíku bude fungovat i za pět let a celkem intenzivní světlo po dobu 1,5 minuty za třicet otáček kličkou a za cenu 99,- kč mi přijde jako dobrá investice.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Bezbateriová svítilna

Příspěvek od dracekvo »

Já mám takovou tu průhlednou klepací z tesca. Je tam civka s magnetem kondík a jedna obyč bílá led dioda. Musí se celkem dlouho klepat, než se dioa aspoň trošku rozsvítí, pak už to jde celkem rychle a po chvilce dalšího klepání to svítí tak 2 min. Nouzově na základní orientaci bych řekl dostačující.
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Bezbateriová svítilna

Příspěvek od Fjord »

:rofl "klepací" ...to slyším prvně.
Uživatelský avatar
nabu
Příspěvky: 102
Registrován: 07.02.2012 11:38
Bydliště: Praha

Re: Bezbateriová svítilna

Příspěvek od nabu »

Ikea, dětská svítilna = skvělé bartové platidlo...
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Bezbateriová svítilna

Příspěvek od dracekvo »

Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Bezbateriová svítilna

Příspěvek od Fjord »

aháá, jj tu znám. Ty magnety jsou hlavně na okrasu, jinak to jede na dvě malé baterie :lol: Po vybití už to nabít nešlo, ani s novými bateriemi.
Nasgol
Příspěvky: 82
Registrován: 29.01.2012 11:37

Re: Bezbateriová svítilna

Příspěvek od Nasgol »

Moje první "bezbateriová" svítilna na kličku...
http://aukro.cz/mini-led-svitilna-s-dyn ... 53266.html

:D :D
1. věc, co mě zarazila byla velikost: je fakt mini 3,2 x 4,3 x 1,5 [cm]
2. věc, co mě zarazila byla, když jsem ji rozebral, tak frčela na 2 hodinkové baterie, ale dynamo má a kličku taky..

Přemýšlím, že ji otestuju tak, že ji uplně vybiju (vypínání funguje tak, že zůstává v poloze ON a nebo v poloze OFF, takže netřeba držet, mačkat atd..) a pak se pokusím tou minikličkou nabít :D :D

---------------------------
EDIT: Dneska jsem si koupil :
http://www.gme.cz/rucni-svitilny/vodote ... -p759-202/
http://www.gme.cz/stolni-radia/evolve-r ... -p759-673/ - pomocí ní se dají nabijet mobily, mp3 apod. Ještě musím sehnat redukce a bude to cajk

BTW, ten test udělám jen s tou maličkou svítilnou, protože ty další 2 testoval MRAK..
- změřím, jak shruba dlouho vydrží svítit (fungovat), když si je koupíte od výrobce
- minimální nabití, které je potřeba pro chod, aneb zjistím, co je pravdy na tom co uvádí výrobce (1min točení kličkou se = ....)
Naposledy upravil(a) Nasgol dne 10.02.2012 22:36, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Bezbateriová svítilna

Příspěvek od Josef »

No, předpokládám, že by jsi se utočil k smrti, kdyby jsi tam chtěl naládoval vše, co v článcích původně bylo. Mám dva "knoflíkové" články (akumulátorky) v zahradním anemometru a nabíječka potřebuje celých 12 hodin, aby je plně dobila. Samozřejmě pokud by ruční dynamko dávalo mnohokrát větší proud, než jaký je tzv. jmenovitý nabíjecí* zvládne to za kratší čas, ale bude to určitě za cenu značného snížení životnosti článků. I tak to bude trvat řádově hodiny. Kdyby mělo nabíjení proběhnout ve "snesitelném" čase desítek minut, kdy člověk vydrží točit kličkou, musel by být nabíjecí proud tak velký, že by článek teplem explodoval jako poplašňák. Mlčky proto předpokládám, že s nějakým zásadnějším dobíjení výrobce vůbec nepočítá a předpokládá, že se na nějaké "sem-tam svícení" do konce záruky vystačí s energií z vestavěných baterií. Obávám se, že pokud si ji jednou hloubkově vybiješ (a nedáš nové baterky) nezbude ti, než ji dál používat už jen systémem - trochu natočím, trochu posvítím a s vybitými bateriemi odložím. Bohužel v tomto režimu se s bateriemi, byť by byly původně nabíjecí (o čemž ale silně pochybuji), poměrně rychle rozloučíš. Nakonec se bude svítilna používat jediným funkčním způsobem - točím = svítím / netočím = tma. Bohužel bez podstoupení tebou navrženého testu nezjistíme skutečnou praktickou využitelnost svítilny. :? Takový test by mě opravdu docela zajímal a asi nejen mě...

*) Jmenovitý nabíjecí proud akumulátoru je většinou roven jedné desetině kapacity článku. nabíjecí proud I(mA) = 0,1* kapacita C(mAh)Tj. např. tužkový akumulátorek o kapacitě 2700mAh se má nabíjet proudem 270mA (0,25amp.)
Větší proud (rychlonabíjení, ho zahřívá a výrazně ubírá na životnosti. Stejné pravidlo můžete použít i při nabíjení auta. Autobaterce s kapacitou 65 ampérhodin, při nabíjení nabíječkou která dává max. 6 ampér, určitě neublížíte.
Nasgol
Příspěvky: 82
Registrován: 29.01.2012 11:37

Re: Bezbateriová svítilna

Příspěvek od Nasgol »

Tak test skončil..
5:49 - jesm začal svítit
9:00 - pokles svítivosti na úroveň normální LED diody
15:10 - stále svítí jako normální LED dioda, tak jsem to ukončil

Po dobu 1 min, jsem točil kličkou = +- 5-10 min svícení
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Bezbateriová svítilna

Příspěvek od dracekvo »

Fjord píše:aháá, jj tu znám. Ty magnety jsou hlavně na okrasu, jinak to jede na dvě malé baterie :lol: Po vybití už to nabít nešlo, ani s novými bateriemi.
On je tam fígl, že ty baterie co v tom jsou, jsou 2x3V ale jsou to nějaké zmetky a každá měla 1,5V. Byli tam jen na udržování minimálního napětí v kondenzátoru.
Takže sem je vyhodil, tím se stalo to, že se musí klepat o poznání déle, než se v kondíku naschromáždí dost energie, aby se rozsvítila dioda.
Možná jak si tam dal ty nový baterky 2x3V=6V tak to celé odešlo a už to nesvítí.
Základ je z toho vyhodit ty baterky. Mám to tu asi 2 roky a furt to funguje. Jo a klepat se samozřejmě musí při vypnuté diodě a opravdu celkem dlouho, než se aspoň malinko rozsvítí.

Sem koukal na ty věcišky hedka vejš a podle mě to bude ten samej princip. Pokud dojde k vybití baterek, tak tam udělají víc škody, než užitku. Takže baterky vyhodit a mělo by to šlapat.
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Bezbateriová svítilna

Příspěvek od Fjord »

Aha, to asi budeš mít pravdu-jsem laik co se týká elektriky a elektroniky, max jen podle návodu :mrgreen: No, už to ale nevyzkouším, asi si "lebedí" na plastovým skládkovým "nebi". :)
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: Bezbateriová svítilna

Příspěvek od felix5 »

a co něco takovýho ?
http://www.tritiumshop.cz/tritium-prive ... 54019.html

na netu je k sehnání i "baterka" ale čert ví jak to bude svítit. nedávno sem si jeden "velkej" přívěček pořídil . je fakt že to svítí mizerně ale na odečtení kompasu nebo přečtení něčeho to jako nouzovka stačí . skoušel sem se s tim pohybovat v uplný tmě a i to šlo i když bylo vidět fakt skoro kulový .

další věc co by mě zajímala sou lightsticky .vyprodukují 100x více světla než tritium . problém je že do 2 dnů zhasnou .navíc výrobci uvádí životnost 2 roky i když to asi vydrří déle , má někdo zkušenost se starim lightstikem ?
Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Re: Bezbateriová svítilna

Příspěvek od Pepe »

Velice zajímavé, proklikal jsem se az na toto forum, kde typek prodava ruzna tritova svititka. Má i shop na ebay, kde se dá za stejnou cenu jako na shopu v ČR koupit větší svítítko. Jinak nejstarší lighstick, který jsem lámal byl cca rok po expiraci a fungoval v pohodě. Jen jsem kdysi někde četl, že by se neměl vystavovat na světle, ale toto nemám potvrzené ani jsem po tom blíž nepátral.
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: Bezbateriová svítilna

Příspěvek od felix5 »

díky za tip. Škoda že neumim nakupovat na e-bay :-( .kdyby někdo objednával. 2 kousky bych taky bral.
Odpovědět