Výroba elektřiny

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od ecart »

Asi nejdůležitější je si uvědomit, že se tu bavíme o několika diametrálně odlišných disciplínách:

A) žiju sám v maringotce u lesa, elektriku potřebuji jen na pidiledničku, světýlko a rádio
B) žiju s rodinou v baráku a připravuji se na dvoutýdenní výpadek
C) žiju s rodinou v baráku a chci co nejvíce snížit životní náklady
D) žiju s rodinou v pevnosti a chci si zachovat stejný komfort i při trvalém blackoutu, ať to stojí co to stojí

Problém FVE o libovolné velikosti je totiž ten, že v zimě to fakt vyrábí jen 10% potenciálu. Takže pokud člověk nemá tu maringotku, ale spíše dvoupatrovej barák plnej harantů, a chce si zachovat komfort, tak musí brutálně předimenzovat počet panelů. A ikdyž to předimentuje, tak ze tří zimních měsíců je cca 50% času tak hnusně, že FVE vyrobí úplnou nulu. Tedy méně, než kolik je vlastní spotřeba toho fotovoltaického herberku na jeho udržení v chodu.

To máme 45 dní x minimálně 20kWh, které člověk musí buď odebrat z ČEZu, nebo nahrkat centrálou. Když je vše v perfektním stavu a ideálním zatížení, tak elektrocentrály mívají spotřebu 0,6L benzínu na 1kWh vyrobené elektřiny.

Pro těch 45 temných dní tedy budu potřebovat:
45 dní x 20kWh = 900kWh elektřiny
900kWh x 0,6L = 540 litrů benzínu
540L benzínu x 35 Kč/L = 18 900 Kč ročně

Tarif s 1MWh koupenou od ČEZu přitom vyjde (po letošním zdražení) na cca 6 000 Kč ročně.

Centrála je prostě na provoz 3x dražší než ČEZ a to se nebavím o pořizovací ceně, životnosti a pravidelném servisu.

Zálohovat centrálou provoz celého baráku i s haranty tedy má smysl jen pro ty maximálně 14-ti denní výpadky elektřiny. Tady vychází centrála i s náklady na benzín (na těch 14dní je to cca 6 000 Kč) dokonce ekonomicky lépe, než FVE, která má pořizovací hodnotu několik set tisíc Kč.

Stejně tak, pokud mám na maringotce pár solárních panelů, spotřebu nula-nula-nic a dvakrát za zimu chci nahrkat pár kWh do baterky. Pak je centrála OK.

Pokud mám ale barák, manželku, tchýni a tři raubíře, tak ikdyž budu mít střechu plnou solárních panelů tak vždycky vychází lépe připojit se na zimu k ČEZu, než startovat centrálu. Ano, můžu si elektrocentrálu koupit jako terciální zdroj energie pro ty největší průsery, ale startovat ji budu opravdu až ve chvíli, kdy nefunguje ani FVE ani ČEZ. Hrkat centrálou každý den 10 hodin, měsíc a půl v kuse je prostě strašně drahá sranda.

Píšu to srozumitelně?
pracintl
Příspěvky: 435
Registrován: 28.11.2013 9:37
Pohlaví: muž
Bydliště: okolí Prahy

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od pracintl »

Maximus píše: 29.11.2021 12:42 Bez elektrocentraly si v nasich podminkach nedokazi moc predstavit ostrovni system (mam dum v ne moc optimalim umistenim v údolí obklopenem z JZ casti lesem), tedy pokud nevrazim nesmysl penez do baterií a nepredimenzuji to xx krat.

Mam doma BRIGGS & STRATTON SPRINT 2200 A a zatim spokojenost. Sice proti stejně vykonnemu invertoru 2x těžší, ale s par desitkami litru kvalitniho benzinu v NZ mam takovy pocit "sucha a bezpečí" pro pripad blackoutu.
Za posledních 20 dní jsem vyrobil dohromady asi 10 kWh (instalováno 6kWp)

Pořád vymýšlím, jak využít stávající infrastruktury (baterie, komponenty rozvaděče, měnič) i pro jiný zdroj. Chvilku jsem koukal na větrník, ale ten dával 24 V, dodavatel mi řekl, že můj měnič se aktivije, když má na DC vstupu přes 125 V. Dobíjení 1f benzínovou centrálou měnič neumí, chvilku jsem koukal na 3f centrály, ale žádná není invertorová, a bez toho si to nelajsnu připojit na AC vstup.

Mám teď následující myšlenku: mám 2kW centrálu, co kdybych usměrnil AC výstup z centrály (230 V) a zapojil ho do DC vstupu jako druhý string panelů. Mohl bych "krátkým" během centrály dobít baterky a díky tomu využívat elektriku po celý den. Otázkou je, jak moc je nutné vyhladit napětí na DC straně? Neuvažovali jste o tom někdo ???? A co na to Josef? :angel
dělník nejsem, rolník také ne, musím tedy asi být pracující inteligent
drigon
VIP
Příspěvky: 2947
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od drigon »

U AC napětí pozor na jednu věc. 230V je takzvané efektivní napětí. Na sínusovce to vypadá, jako když uřízneš vršek. A skutečné napětí je na vršku sinusovky asi 380V. To z toho dostaneš po usměrnění.
16382049561704569283476729729457.jpg
A u třífázové centrály může nastat taky problém.
Týká se toho, že její budící cívky jsou napájené z jednoho zdroje a pracovní vinutí je spojeno v jednom uzlu. Zatížení všech tří fází tak musí být vyrovnané (pokud výrobce výslovně nepovolí opak). Pokud bude zatížení každé fáze jiné, budou se lišit i napětí na jednotlivých fázích. Lehce zatížená fáze ho bude mít při stejném buzení vyšší nežli fáze více zatížená. Tento problém bývá někdy za hořením spotřebičů v baráku připojených na 3f EC.
Koukej tak, aby jsi viděl.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Maximus »

Momentálně mi vyslo nejefektivnější mit zalohu pro svetlo, cerpadla,... pres menic 1500W ze dvou trakčních bateriich (zatim jen jedna trakční 100 Ah a automobilova z bouraneho auta+případně s odstavenych aut) dobijenych FV 275 W panelem a vse zalohovane elektrocentalou se zasobou benzinu.

V pripade nouze mohu obetovat cast vykonu FV ohrivani vody (2,7 kW) a posilit solarni dobijeni baterii. Kabelaž s konektory mam v zaloze. Jsem jen limitovany 20A MPPT regulatorem.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Pez »

Přednáška - Ing. Dana Drábová, Ph.D. (SÚJB): Předvánoční jaderné rozjímání [Fyz. čtvrtek, FEL ČVUT] + Pavel Šimák ČEZ
Velmi zajímavá přednáška o stavu energetiky, jaderné energetiky, budoucnost zdrojů + dobré otázky a odpovědi v diskusi.

https://www.youtube.com/watch?v=4-7vGhUQTeU
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Zapadlo »

Je to tady! Dnes ve 3:22 ráno Finsko spustilo Olkiluoto 3
Je to první jaderná elektrárna na území Evropské unie od spuštění Temelína v roce 2000!
Čekali jsme na něj déle, než bylo původně v plánu, ale teď už mu přejeme jen samé úspěchy:
spoustu vyrobené bezemisní elektřiny, krátké odstávky a skvělou disponibilitu.
Gratulujeme kolegům ze severu k jadernému miminku.
EPR_OLK3_TVO.jpg
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od PeFi »

To je velmi dobrá zpráva, smutné je, že zatím vypadá na totální nezájem našich médií.
zedik
Příspěvky: 987
Registrován: 29.03.2016 20:41
Pohlaví: muž

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od zedik »

Že by nový směr? Tohle už by z hlediska ukládání mohla být cesta - Vědci z belgické Lovaňské univerzity, která je považována za špičku v oblasti evropských inovací, vyvinuli fotovoltaický panel, který vyrábí vodík ze sluneční energie.
https://ekonomickydenik.cz/solarni-pane ... -v-lovani/
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od mart0 »

Je potřeba si uvědomit, co znamená 250l vodíku - standardně je to plyn, nikoli kapalina. Spousta lidí si řekne super, vodík má vysokou výhřevnost, tak to bude ještě lepší než 250l benzínu. Jenže hustota vodíku je velmi nízká (pokud neřešíme nějaké stlačování, nebo zkapalňování). Zatímco hustota vody je 1000kg/m3, hustota benzínu je cca 700kg/m3, hustota zemního plynu je 0,7kg/m3, hustota plynného vodíku je 0,09kg/m3. Takže 250 litrů za běžné teploty a tlaku znamená 0,0225kg. A při výhřevnosti 33kWh/kg (0,003kWh/l) máme denní produkci 0,745kWh. To už tak výborně nevypadá. Mimochodem litr benzínu má asi 8,9kWh/l = 12,9kWh/kg, zemní plyn má 10,55kWh/m3 = 15,1kWh/kg.
Takže byste mohli zjednodušeně říci, že z toho panelu jde ročně ekvivalent 25m3 zemního plynu. Kolik by jich bylo potřeba na vatápění Vašeho rodinného domu? 50? A o pohodlném skladování vodíku se každý může přesvědčit třeba při čtení článku o vzducholodi Hindenburg. Vodík možná bude do budoucna nějakým řešením, ale opatrně s tím nadšením. Spotřeba energie v ČR je cca 280TWh ročně netto (brutto kvůli účinnostem asi dvojnásobek) a na nahrazení plynu, ropy, uhlí, jádra, dřeva ... bychom tak potřebovali miliardu takových panelů.
Jardaxyz
Příspěvky: 62
Registrován: 10.12.2018 8:11

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Jardaxyz »

Joe Azbest píše: 29.11.2021 13:48 Taky se mi líbilo, že to celé buduje jako alternativu spoření na důchod. V tomto případě a za současné inflace a zdražování emergií má 100% pravdu. Jdu do toho i tohoto důvodu, je to pro mě velice aktuální :D
Prosimte na duchod :-) Prumerny duchodec v byte spotreboval v roce 2020 elektriny asi za 3-5 tisic korun (zlomek jednoho duchodu)…

Musis rict i B, tedy v jake situaci a pro jaky duchod chces “sporit”. Jinak ja uz od mych detskych let vim, ze sporit se muze v duchodu, v produktuvnim veku sporit je “cista ztrata casu a penez”.

Pan Bajer to ma jako hracku pro velky kluky jak sam rika. Ekonomicky to zacne davat smysl az po splneni urcitych predpokladu. V postapo je to ale moc na rane, okamzite by mu to ocesali.
JirkaK
Příspěvky: 411
Registrován: 23.12.2013 20:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihomoravský kraj

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od JirkaK »

Jardaxyz
"Musis rict i B, tedy v jake situaci a pro jaky duchod chces “sporit”. Jinak ja uz od mych detskych let vim, ze sporit se muze v duchodu, v produktuvnim veku sporit je “cista ztrata casu a penez”."

Jsem sice mimo téma, ale tento názor mě rozesmál a pobavil, proto se nedivím, že v ČR je každý 9-10 obyvatel v exekuci.

Spoření a investovaní je základ finanční gramotnosti - nezávislosti. Víc radši psát nebudu.
Jardaxyz
Příspěvky: 62
Registrován: 10.12.2018 8:11

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Jardaxyz »

Jednak mapa exekuci kopiruje mapu Sudet (proc asi, źus na to prijit) a druhak sporeni a investovani NENI synonymum.

Zkus si znovu, za domaci ukol precist muj vyrok.

Dnes je kazdy skolou povinny chytry jak radio, protoze za posledni rok se roztrh pytel s influensrama a vavrama a jinejma. Me to povidej, ja zacal investovat az v 2016 do ty doby jsem prave ze sporil jak pako. Proto rikam co rikam. Znovu si to precti. Sporeni <> investovani.

Pointa byla ale o “sporeni do elektriny”, to dela vetsina lidi tak: nastavi si vysoky zalohy a dostanou preplatek :-) Vubec nevi cenu za kwh, vi jen zaloha/preplatek
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Joe Azbest »

Tak já mám ve vlasním domě spotřebu okolo 20kW za den a to se krotím. Jak to zapojím tak se rozjedu :-) Klimatizace, vodotrysk, filtrace a provzdušňování vody v jezírku. Lednička na rybářské návnady v garáži a spousta dalších zbytných žroutů elektřiny... Já nebudu průměrný důchodce :-)
Jardaxyz
Příspěvky: 62
Registrován: 10.12.2018 8:11

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Jardaxyz »

Myslis asi kWh (kW je jednotka vykonu a ne spotreby).

7,3 MWh za tok, pokud EL neohrivas vodu, netopis, tak to je opravdu zbytna rozezranost :-)
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Joe Azbest »

Vodu ohřívám. Dva bojlery 120 a 50l. Ten menší má syn ve svém privátku. Jsou to největší žrouti.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od cipis »

80l bojler mi spotřebuje v průměru 2,33 kWh/den.
Co je teda ten zbytek?
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Joe Azbest »

Tak to ještě cely zmapovany nemám, ale je to dení průměr vypočítaný z roční spotřeby. O víkendu se pere, vaří, něco kutím v dílně nebo v garáži. Občas přitápím v dílně přímotopem... Ono se to nasčítá. Měřič spotřeby jsem si koupil nedávno a postupně proměřuji co si kde bere. Momentálně měřím synův privátek, pracuje z domu jako programátor, a nestačím se divit jak kWh naskakují rychle.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od dracekvo »

No, pokud má našláplé stolní PC a pracuje celý den, tak to může být zajímavá spotřeba.
Pokud má notebook, tak by to nemělo být nic závratného. Když jsem makal doma, tak jsem měl spotřebu minimální. Jen noťas a lampička + PLC siemens, kterej byl podle mě největší žrout podle tepla, které z něho šlo.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od jerry.mysak »

největší žrouti jsou spotřebiče co dělají teplo. Bez diskuse.

Jink spotřebu elektřiny na ohřev vody spočítáte podle vzorce:
E=m*c*ΔT

E=energie
m= množství vody v litrech
c=měrná tepelná kapacitu=4,18
ΔT= rozdíl teplot mezi studenou a cílovou teplotou
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od cipis »

Anebo to člověk zadá sem:
https://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a- ... teple-vody

Co se týče homeoffice, tam to sakra hraje roli, a jak píše kolega, chce to spíše notes s dokovačkou, mám tu k němu 2x 24" monitory a žere to celé do 70 W.
Takže jestli kvůli programování honí nabušený herní počítač, tak to zrovna šetření není.

Já si topím elektřinou, tak jsem za ty lockdowny měl samozřejmě zvýšenou spotřebu, ono je rozdíl ráno odejít a večer se vrátit anebo být celý den doma a tím pádem si i topit. A při práci v sedě o to víc.

Těch měřáků chce víc, plus obíhat každý den hlavní elektroměr (případně nainstalovat sds nebo podobné krámy, co zpracují impulsní výstupy), jinak se těch výsledků člověk hnedka tak nedobere.
Odpovědět