Výroba elektřiny

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
Joe Azbest
Příspěvky: 914
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Joe Azbest »

Tak dneska ráno se naše elektrárna po šesti měsících přepla na síť. Bohužel víc jak tři zataženy dny po sobě to nezvládne ani s 28kWh v baterkách. Máme velkou spotřebu. Teď jde všechno ze střechy do baterek a jak tam bude 60% tak se přepneme zpět na fv. Ale vzhledem k předpovědi počasí to vidím nejdřív zítra.
Kopour
Příspěvky: 93
Registrován: 08.01.2019 18:25

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Kopour »

No dneska už můžeš instalovat 20KWp bez problému pokud to máš jako ostrovní a bez dotace.Nad 20KWp už musíš zažádat o stavební povolení.A tuším,že nad 30KWp se museji platit daně.
Joe Azbest
Příspěvky: 914
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Joe Azbest »

Už je na stole návrh na max 50kWp a asi to projde. Ale mě to moc nepomůže protože ještě se mi na střechu a na fasádu vleze tak 5kWp a hotovo. Zahrádka u řadovky je malá, ale přes zimu bych tam dalších 5kWp narval, ale přes léto budou mít rajčata přednost před elektřinou.
Kopour
Příspěvky: 93
Registrován: 08.01.2019 18:25

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Kopour »

To je rozumný a viděl jsem i panely na plotě.Svisle na zimu ideální.
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od step »

Hlásím se od minulého týdne do solárního Victron klubu, povedlo se nainstalovat 9kWp rozdělené na východ a západ, 21 kWh baterie. Od instalace je hnusně a prší, slunce vykoukne jen místy. Ze sítě mi to na úvodní dobití baterií sežralo rovnou 14 kWh :lol: , ale i přes hnus venku mám denně 100% dobito a max. pokles byl na 60% kapacity. Jsem zvědav, jak moc budu deficitní v zimě. Klidová spotřeba baráku je kolem 200W (lednice, mrazák, wifi, kamery apod.)
Bohužel mi chybí PLC řízení na zužitkování přebytků do ohřevu vody v bojleru, nějak není vůbec nikde k dostání, tak musím zbastlit manuální řešení s dálkovým ovládáním.
TomSmith
Příspěvky: 1273
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od TomSmith »

Viděl jsem u kolegy "AZ Router" a vypadalo to jednoduše a funkčně, umí to 3F topnou spirálu do trojúhelníku tak, že vytěžuje každou fázi zvlášť. Jemu to montovali solárníci rovnou s FVE.
vrb
VIP
Příspěvky: 895
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od vrb »

Step: Já to řešil naprosto jednoduchým Schmidtovym klopnym obvodem a odporovym děličem na baterii.
Svítí, baterie je na maximu. Sepne se El. Sušička na ovoce. Přijde mrak. Napětí baterie o něco poklesne. Sušička je odpojena ale baterie zůstane nabitá max pár % dolu. Hystereze jde nastavit potenciometry dle roční doby.

Kopour: Ano. Solární plot začnu dělat o víkendu. Proč by tam měla být jen prkna když to může brát slunce nízko nad obzorem. Je až neuvěřitelné kolik jakou mají ploty vyuzitelnou plochu když jsem to počítal.
Joe Azbest
Příspěvky: 914
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Joe Azbest »

step píše: 20.09.2022 14:24 Hlásím se od minulého týdne do solárního Victron klubu, povedlo se nainstalovat 9kWp rozdělené na východ a západ, 21 kWh baterie. Od instalace je hnusně a prší, slunce vykoukne jen místy. Ze sítě mi to na úvodní dobití baterií sežralo rovnou 14 kWh :lol: , ale i přes hnus venku mám denně 100% dobito a max. pokles byl na 60% kapacity. Jsem zvědav, jak moc budu deficitní v zimě. Klidová spotřeba baráku je kolem 200W (lednice, mrazák, wifi, kamery apod.)
Bohužel mi chybí PLC řízení na zužitkování přebytků do ohřevu vody v bojleru, nějak není vůbec nikde k dostání, tak musím zbastlit manuální řešení s dálkovým ovládáním.
Vítej v klubu solárních baronů :-) Teď se z tebe stane odborník na sledování a předpověď počasí, a pro rodinu magor přes sledování spotřeby domu. S tou automatizací nespěchej. Na YT je video ve kterém vysvětlují, že i schopným ajťákům to trvá minimálně rok než vybudují tu technickou optimalizaci a automatizaci systému. A ta mentální optimalizace, zejména u rodiny trvá mnohem déle.
Malý příklad. Přijdu včera večer z práce a jede myčka. Nasraně se ptám proč to zapla. Odpověď - baterky byly na 85% (na kuchyňské lince je v držáku tablet, kde je zobrazen aktuální stav systému, předpověď počasí ap.). To že se zbytečně cykluje baterka, další den má být slunečno a dá se nastavit opožděný start myčky ... No, uvidíš sám. Rozjetí FV je jen první krok :yes
vrb
VIP
Příspěvky: 895
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od vrb »

Teda, řešit jednu myčku když máš ve sklepě 8 pylontechu... :wasntme

Kolega z baterek v noci natápi bojler. Prostě to neřeší.
cipis
Příspěvky: 4833
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od cipis »

Toš to se uvidí, řešit by to měl, protože z té baterky to vyjde dráž než ze sítě ...
Tohle považuji za naprostou pitomost.
Permonik
Příspěvky: 496
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Permonik »

Jak jsi spočítal, že to vyjde dráž? Když jsem si to naposledy počítal já pro nabíjení z NT - vybíjení při VT, tak mě to s pesimistickými čísly a účinostmi vyšlo na 2.98 Kč/kWh. Samozřejmě, že když máš origo pylontech baterky, ta cena bude trochu horší. Přitom je ale taky dost rozšířený názor, že pokud je baterka dost velká, zatěžuje se proudy do nízkých desítek procent kapacity a cykluje max jednou denně, tak dřív zdegraduje na věk, než na cyklování.
cipis
Příspěvky: 4833
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od cipis »

No vidis, tak to prepocitej ted znovu a lepe.
Nabijet NT a vybijet VT vyslo naprosto priserne.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od dracekvo »

Pokud vemu, že mi bateka vydrží 3000 cyklů a mám využitelnou kapacitu 20kWh. Tak mě to čistě v článkách baterie vychází na 2.4 Kč/kWh.
Do toho nepočítám ztráty při nabíjení a vybíjení a cenu dalších komponent, které taky mají určitou životnost.

Dřív se to nevyplatilo když jsem měl noční za 2 kč a denní za 4. Teď je rozdíl ceny mezi NT a VT absolutně zanedbatelný, takže se to nevyplatí už vůbec.
Permonik
Příspěvky: 496
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Permonik »

Přepočítávat netřeba, protože cena za kWh z baterky se nezměnila. Jen cena z DS, takže stále nevidím problém s tím, že když mám dobře velkou baterku, tak pusti něco večer místo ráno, tak není sice úplně ideální, ale určitě ne důvod se kvůli tomu dohadovat s manželkou.
Jinak s cenami ohledně nabíjení NT- spotřeba VT, tak já mám stále i od zářijového zdražení u Eonu s mým ceníkem NT 3.62 Kč, VT 7.64 (komplet ceny), takže furt se mi to vyplatí.

EDIT: úprava ceny dle nového ceníku
cipis
Příspěvky: 4833
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od cipis »

Nezapočítat účinnosti je poměrně vysoká chyba.
Na spotřebovanou 1 kWh padne z baterky 1,25 kWh při 80% účinnosti. Aby se do baterky nacpalo 1,25 kWh, tak při stejné účinnosti tam musíme dodat 1,56 kWh.
Když si vezmeme konkrétní baterku, třeba 5 kWh za 30 tis. Kč, tak při životnosti 1600 cyklů je to otočených 8000 kWh. Efektivních 6400 kWh na výstupu měniče. Tedy cena 4,70 Kč/kWh. Pokud bude životnost 3200 cyklů, tak to je 2,35 Kč/kWh. Ovšem při nabíjení ze sítě to vychází hůř, protože na tu 1 kWh na výstupu spotřebujeme 1,56 kWh ze sítě.
Tedy ve tvém případě, při NT 3,62, tě stojí výstupní 1 kWh 3,62*1,56 + 2,35 = 8 Kč/kWh.
A to nepočítám životnost měniče, která může být kolik? 20 MWh? A cena měniče řekněme 10 tis. Kč. To přidá dalších 50 haléřů na kWh. Měniče jsou na celé té srandě s životností hned po baterkách.

Takže nabíjet NT a vybíjet při VT je naprostý ekonomický nesmysl, stejně tak to nahřívání bojleru v noci.
Permonik
Příspěvky: 496
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Permonik »

To máš ještě pesimističtější výpočet, než jsem použil já na základě měření. Ty 2.98 mám spočítané z ceny a změřené dodané-spořebované energie.

Plus je tam furt ta chyba v úvaze. Baterku, když budeš cyklovat jednou za týden, tak ti vyjde při 3200 cyklech životnost skoro šedesát let. Je jasné, že tak dlouho nevydrží žádná. Degradace je nejen cykly, ale i věkem. Navíc u FVE používáme při cyklování i méně než poloviční proudy, než co se očekává pro uvedenou životnost. Stejně tak měnič, nevěřím, že i když se k němu budu chovat sebelépe, že vydrží čtyřicet let a to ani LF měnič, který jsem pořídil doufaje v o něco větší spolehlivost. Pokud baterku/měnič nepřetěžuješ výkonově a tepelně, tak je blbos to koupit a nepoužívat. Při nepoužívání je ekonomika ta úplně nejhorší, když ti na elektriku sice jen 100% výhradně ze sluníčka umře po tisíci cyklech, protože jsi ji nepoužíval.
cipis
Příspěvky: 4833
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od cipis »

Tak samozřejmě, že když to je, tak je blbost to nepoužívat.
Nepochopil jsem ten směr té úvahy.
Já přece netvrdím, že baterka vydrží 60 let, naopak, po deseti letech se to začne rozpadat stářím, ne cyklama. Proto by se těch 8 MWh mělo prohnat do deseti let, aby se to využilo.
Stejně tak měnič, ten bude spíše horší, jak ta baterka, byť ho budeš zatěžovat na 50% atd. A nikdo ti na něj záruku víc jak dva roky stejně nedá. Na baterku záruku už teprve nemáš ...
A stejně tak netvrdím, jet jen ze 100% sluníčka.

Ale tvrdím, a za tím si stojím, že je kravina to NT/VT a ještě větší kravina nahřívat bojler z baterek.

Že někdo spotřebuje pračkou/myčkou/atd. 1 kWh mimo chvíle, kdy svítí slunko, tak to opravdu nestojí za hádky se ženou :D

Bojleru je úplně jedno, že přejde mrak a místo 1 kW to tam pere jen čtvrt. Pračka/myčka/atd. je ale už problém, tak se prostě cyklování a mikrocyklování neubráníš, protože to prostě přestat prát/mýt nemůže, a kvůli tomu tam ta baterka také je.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od dracekvo »

Tak třeba victron má záruku na svoje produkty 5 let.
cipis
Příspěvky: 4833
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od cipis »

Ale zase nestojí jenom 10 tisíc :D
Permonik
Příspěvky: 496
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Permonik »

Pro většinu lidí je nesmysl přelévání elektriky NT/VT, protože v dnešních cenících je rozdíl obvykle minimální. Já mám aktuálně rozdil 4 Kč a spočítaný náklad na 3 Kč při započítání maximálního využití cyklů. Kdybych řekl, že je životnost baterky 10 let, do kterých musím spotřebovat 3600 cyklů, tak mám jeden cykl denně v ceně, ať už ho spořebuju nebo ne. Pak když z nákladů NT/VT odečtu jeden cyklus denně zdarma (což mi s rezervou stačí), tak ty náklady vyjdou ještě nižší a byla by blbost to (s mými cenami) nedělat.

Stejně tak ten bojler. Pokud je to 1000l aku nádrž, tak tam je to zbytečnost a stejně by byl efekt jen malý. Plus platí samozřejmě, že bojler je nejlevnější akumulace energie, tak je lepší to cpát tam než do baterky. Když mám ale malý bojler (z libovolného důvodu) a kdybych ještě nedělal to NT/VT, tak s tím "jeden cykl baterky denně v ceně" si ten bojler můžu dohřívat s klidem.
Odpovědět