Výroba elektřiny

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Montezuma
Příspěvky: 378
Registrován: 08.06.2021 19:14
Pohlaví: muž

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Montezuma »

Tak ono když to člověk zredukuje na nějaké úplně nezbytné minimum, tak potřebuje hlavně:
- chladit a hlavně mrazit,
- nabít autobaterii do auta nebo traktoru (dá ze soláru),
- jednorázové nástroje (vrtačka, pila,...) se dají napájet z centrály,
Drobné elektrospotřebiče se dají nabít z centrály nebo ze soláru. Oběhová soustava v topení se dá nahradit kamny v místnostech (pokud na to má člověk starou chalupu), prát a mýt se dá eventuálně v lavoru nebo v manuální pračce (byť ano, je to voser).

Předpokládá to teda fakt, že člověk nežije v paneláku nebo v moderním pasivním smart domě, ale ve staré chalupě s klasickou studnou. Pak ale toho v podstatě fakt moc nepotřebuje k nějakému přežití.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od cipis »

No ona hlavně ta oběhová čerpadla moc nežerou a hlavně není potřeba, aby běžela furt. Nízkoodběrová mají tak 4-25W. Já mám původně samotížku předělanou na čerpadlo kvůli malým trubkách do plynového kotle.
Čerpadlo mám nastavené, že má zapnout při cca. 60°C, tedy běží, jen když se topí.
Samotný odběr kotle jsem ještě neměřil, má piezozapalování, takže potřebuje elektřinu, ale také nepředpokládám nějaké strašné odběry.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od dracekvo »

V tom je právě ten háček.
Tyto věci jsou určené na 230V. Takže je nutný běh měniče, který sám o sobě má vlastní spotřebu a při takto malé zátěži i mizernou účinnost. Takže pro 10W čerpadlo mám třeba z aku reálný odběr 30-40W.
Řešení by bylo použít oběhovku na DC napájenou přímo z baterek (nejlépe i bez DC-DC měniče). Při dobře zvolené velikosti aku, by oběhovka mohla běžet třeba týden bez toho, aby vyšlo slunce.
Také není třeba topit celý den. Když jsem byl malý, tak jsme v kotli zatápěli pouze k večeru a přes den se topilo jen v kamnech v kuchyni.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od cipis »

Už jsou přímo i na 12/24V.
A s tím měničem, tak je otázka, co vlastně kdo chce. Buď už ten měnič tak jak tak pojede anebo se prostě jen na chvilku zapne. Což samozřejmě některé měniče umí i na dálku.
Jinak samozřejmě, že první věcí bude nechodit doma v trenkách v zimě, že :D
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od ecart »

Já po několika letech zkušeností s ostrovní FVE došel k tomuto:

- Pomocí ostrovní FVE se dá zajistit veškerá potřeba elektřiny pro barák, kromě topení.
- Přitápět se dá, skutečně topit nikoliv.
- Klimatizovat se dá bez problémů.
- Nejdelší období v zimě, kdy FVE nevyrábí téměř nic, bylo zatím 8 dní v kuse. Tato období nevýroby se opakují cca 5x za zimu.
- Vařit na elektřině se dá celý rok, ale je nutné mít ještě zálohu ve formě sporáku na plyn nebo na dřevo pro těch 5 zimních výpadků výroby.
- Ohřívat voda na elektřině se dá celý rok, ale pro těch pár 5ti až 8mi denních úseků v zimě je potřeba mít opět kotel na dřevo či plyn.
- Prát a sušit prádlo se dá na elektřině celý rok. Záloha potřeba žádná není, stačí s prádlem týden počkat, což není problém.
- Elektřinu pro svícení LEDkami, nabíjení telefonů a tabletů vyrobí FVE i v těch nejhorších zimních dnech.

Sumář:
Spíše, než se snažit zajistit si k FVE ještě sekundární způsob výroby elektřiny, je důležité vyřešit topení, ohřev vody a vaření. Toto vše ideálně na dřevo z vlastního lesa a pak může být člověk energeticky soběstačný neomezeně dlouho.

Pokud chce někdo zvýšit míru svého pohodlí, tak stačí nejobyčejnější benzínová nebo plynová elektrocentrála a pár lahví/kanystrů. Centrála se zapne denně na cca 2-3 hodiny a v optimální zátěží se provede dobití baterií. Není to tedy tak, že by centrála musela běžet celou dobu, co je potřeba prát, vařit, svítit, pracovat na PC.

Pokud by mělo dojít k takovému průseru, že už nebude možné koupit ani benzín a plynové lahve, tak ten týden chození ve špinavých hadrech přežije každý.

Mít možnost vyrábět elektřinu přímo z kotle, na který jede ústřední topení, by bylo super. Bohužel, problém všech takových řešení je obrovský nepoměr mezi tepelným a elektrickým výkonem. Navíc, například u zde zmiňovaných termočlánků (TEG) je potřeba intenzivní chlazení, což tento jinak velmi jednoduchý systém komplikuje a zvyšuje náklady na jeho provoz.

Až někdo přijde s nějakým komerčním generátorkem, který bude možné připojit na stávající kotel ústředního topení a bude mít výkon alespoň 1kW elektrických z 6kW tepelných, bez potřeby chlazení a bez spotřeby vody, tak si to pořídím taky. Do té doby ale pořád vychází nejlépe elektrocentrála :(
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od dracekvo »

Ano jsou na 12/24V.
Ale ostrov, který má fakt nahradit DS se musí stavět na 48V. Jinak je to řada kompromisů. Každý kdo si postavil systém na 24V potom litoval, že nešel rovnou na 48V.
Oběhovku by asi bylo nejlepší nahradit nějaký BLDC motorem s regulátorem, který by běžel přímo na systémové napětí, bez nutnosti další konverze.

100% souhlas s ecart. Až na to týden chodit ve smradlavých hadrech. Prádlo se nechá vyprat i v ruce :-D

Jinak pro skutečně spolehlivou zásobu elektřiny pro rozpadlíka by asi bylo nejlepší si sehnat konstrukční plány nějakého stabilního parního stroje. To je nejsnadnější způsob jak získat mechanickou sílu z libovolného paliva.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od cipis »

Jo, 24V mám taky. A také jsem to měl udělat na 48V ... Co už. Napiš si čárku :D
Jj, praní bych vůbec neřešil. To se dá i v potoce :-)
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od dracekvo »

Ještě po trošku výzkumu na internetu.
Možná by šel na parní stroj předělat i klasický spalovací motor 4 takt. Ale těžko odhadnout jaký by měl třeba výkon takový motor ze sekačky s objemem 135ccm.
Také samozřejmě materiály nejsou vhodné pro styk s vodou. Takže při každé delší odstávce důkladné vysušení a promazání.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Grunt »

dracekvo píše: 13.08.2021 12:37 100% souhlas s ecart. Až na to týden chodit ve smradlavých hadrech. Prádlo se nechá vyprat i v ruce :-D
Jenže o tomhle to je. Valná většina lidí ani neví, že se to takhle dělalo. Ohřát voda se dá třeba v bojeru na dříví (já ještě zažil), ale to bude IMHO úplně stejně vzácná komodita jako ta valcha a mandlovačka.

Jestli se můžu s dovolením vetřít do vaší velice zajímavé diskuse, tak zde přihodím svoje. Měl jsem tu čest uklízet 25.6 u jisté nejmenované rodiny v Moravské Nové Vsi po následcích tornáda. Tudíž i když velmi lokalizovaná, tak velice dobrá simulace SHTF situace. Bohužel se mi nedaří najít fotografie ihned ještě ten den večer, ale tornádo zpřetrhalo vedení vysokého napětí, takže ve vesnici si ani blbá lampička neškytla. Asi si dovedete představit jak to mohlo vypadat. Tma jak v pytli, jediné co prořeže tmu jsou reflektory projíždějících aut a sem tam nějaká svítilna. V místech kde byla napadaná suť a ani se tam nedalo vjet prostě tma a docela challenge je takovou vesnicí se vůbec probít z hospody domů.

Rodina u které jsem uklízel já měla dvě funkční elektrocentrály (mám pocit že jedna vlastní a jedna dobrovolnický dar) a v podstatě obě neustále hrčely. Dobrovolníci se střídali v neustálém hadovi pro benzín (který byl mimochodem zdarma). Tak nějak to měla většina ulice. Prostě veškerý hluk v pozadí hrčící elektrocentrály. Voda tekla, plyn myslím taky fungoval. Jenže, co je to platné když v podstatě bez elektřiny v domě pomalu nefunguje ani hajzlík. Na elektrocentrály nejprve rychlovarná konvice a dobíjení mobilů (co taky s indukční plotnou), potom veškeré nářadí a ve volných chvílích se to připojovalo na dochlazení lednic a mrazáků. V noci zase bylo potřeba svítit na stavbu. Kupodivu čím víc elektrocentrál, tím líp protože se dají rozdělit na různá místa po domě. Veškeré nářadí které nepotřebuje k chodu elektřinu má v takové chvíli cenu zlata, protože neubírá už tak potřebné místo v elektrocentrále. Bojler samozřejmě na elektřinu, takže s teplou vodou se rodina mohla na nějaký čas zrovna rozloučit a i když obydlí bylo opraveno v rámci dejme tom víkendu, bydlet v takové lokalitě kde třeba elektřina nejede týden žádný med a něco co bych chtěl zažít. Bohudík, že se to stalo na sklonku pozdního jara, protože přijít něco takového třeba v zimě, kdy by do těch sutin ještě mrzlo a sněžilo, byl by to velmi solidní FUBAR.

Ten návrh s rozvody po domě jinými než 230V, k tomu se přidávám. Nechápu proč to tak není při stavbách nových domů ve výchozím stavu. Veškeré svícení už jsou stejně LEDky a v případě nouze se to dá snadno přepnout a aspoň není člověk v nouzi po tmě. Osobně jsem pro 12V. A k tomu pár trakčních akumulátorů (deep-cycle). Ty se dají v případě nouze dobíjet i alternátorem nastartovaného vozidla (pokud vám ho teda zrovna jako naschvál neodnese tornádo). Ono se to třeba vůbec nezdá, ale i velká spousta zařízení jsou schopna fungovat na mnohem menší napětí (TTL-logika) a mít možnost si třeba po týdnu absolutní tmy zapnout večer televizní noviny a podívat a poslechnout si co se vlastně ve světě a okolí děje je celkem k nezaplacení.
sigurd
Příspěvky: 393
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od sigurd »

K tým TEG článkom-laický zovšeobecňujúci výrok typu
ecart píše: 13.08.2021 12:27 Navíc, například u zde zmiňovaných termočlánků (TEG) je potřeba intenzivní chlazení, což tento jinak velmi jednoduchý systém komplikuje a zvyšuje náklady na jeho provoz.
bez bližšej špecifikácie,okamžite posúva TEG do nepoužiteľnej roviny.Pritom nie je problém ohriať 6kW kotlom na drevo horúcu stranu TEG na 280st C,a studenú chladiť na 80st C výmenníkom chladeným samotiažným okruhom kúrenia,a vyrábať tak 200W elektriny vždy,keď sa kúri.Je to len otázka správneho nadimenzovania kotla,plochy TEG,výmenníka a kúrenia.Žiadne extrémne chladenie,ani zvyšovanie nákladov...
A ešte jedna vec mi nejde hlavou-variť na elektrine z batérii.Dať prebytky zo soláru do boilera je ok.
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od dracekvo »

Jenže kde vemeš tu vodu na chlazení?
Otopnou soustavu v domě přehřeješ za chvilku. A mít venku chladič a pouštět teplo do luftu kvůli pár wattům energie mi nedává smysl.
Také si stačí spočítat jaké čerpadlo (o kolik wattů příjdu) budu potřebovat, abych byl schopen ten TEG dostatečně chladit.

Už si s tím hrálo dost lidí, aby zjistili, že kromě malých výkonů (dobíjení telefonu) v řádech jednotek wattů je to nesmysl. Naco opět objevovat slepé uličky už dávno objevené?
Kdyby to bylo tak super, tak se to prostě používá alespoň v nějakém malém měřítků. Jenže ono se to fakt nehodí k ničemu. Kromě domácích pokusů, kde jsem schopen svíčkou rozsvítit ledku.

Proč by se třeba v karavanech používalo toto https://www.conrad.cz/p/efoy-comfort-14 ... -v-1487819 za cenu 100 tis kč, když by to šlo nějak pořešit článkem TEG a hořáčkem na plyn? Protože to prostě reálně nejde provozovat ve vyšších výkonech.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od PeFi »

Grunt píše: 13.08.2021 13:27 Ten návrh s rozvody po domě jinými než 230V, k tomu se přidávám. Nechápu proč to tak není při stavbách nových domů ve výchozím stavu. Veškeré svícení už jsou stejně LEDky a v případě nouze se to dá snadno přepnout a aspoň není člověk v nouzi po tmě. Osobně jsem pro 12V.
Při 12V ti hrozí, že ti dlouhými rozvody potečou velké proudy a pokud nebudeš mít roztahané po domě tlusté dráty, tak tam budeš mít velké úbytky napětí.

Například pokud ti bude 50 metrovým drátem CYKY 2x1,5 (25 metrů od zdroje ke spotřebiči, 25 metrů zpět, odpor smyčky 0,75 ohmu) téci proud 2A, tak na zdroji budeš mít 12V, na spotřebiči už alej jen 10,5. Do zásuvky jsi připojil jeden cca 50W spotřebič a 10% napětí se ti ztratí cestou.

Pro vzdáleně podobné účely se v USA už delší dobu požívají rozvody 48V.
Těch 48V je dobrý systém - je to ještě bezpečné malé napětí, ale proud 2A ti poteče až když spotřebováváš cca 200W. Z tohoto rozvodu bez problémů ukrmíš všechny běžné malé domácí spotřebiče.

Takže za mě tedy 12V určitě ne. Pokud něco, tak minimálně 24V. Nabídka DC/DC měničů z 24V i 48V na jiné napětí je velmi pestrá a účinnost slušná.

Napětí 12V má jedinou výhodu - je bezpečné i v prostorách kde je velmi mokro.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Grunt »

OK, to je rozumné. Jenže do těch 48V ty baterie musíš skládat nebo existují rovnou 48V baterie? Navíc si nejsem vědom že by byly běžně dostupné 48V spotřebiče (žárovky/cokoliv).
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od dracekvo »

Co jsem zkoušel, tak na 48V (reálně je to napětí třeba 52V) řada věcí se spínanýma zdrojema funguje.
Hodně jich má psáno 85-250V, ale na 50V už fungují. A pokud ne, tak stačí přemostit usměrňovací můstek, aby nebyl úbytek na diodách a pak se to třeba taky rozjede. Akorát pak je potřeba zajistit přepólování a nikdy už nestrkat do sítě.
A druhá moje zkušenost hovoří trošku proti používání 48V na běžných rozvodech doma. To 48V už tahá docela oblouky. Obyčejné domácí spínače na to nebudou stavěné a budou se opalovat kontakty.
Na dlouhodobý provoz by bylo potřeba vyrobit spínače s fetama, kde by spínání bylo bezkontaktní.

48V bateky jsou. Ale vesměs jsou drahé. Stavbou svépomocí je to levnější a za méně peněz více muziky.
Taky řada měničů je na vyšší napětí. Třeba měnič victron umí až 66V. Takže v případě LIFEPO se nabízí místo 16ks použít 18ks a snížit si tak proudy a zvýšit účinnost měniče.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od PeFi »

Obrázek

Ten RC člen by měl hodně pomoci, protože DC oblouk pod 80V DC by měl být nestabilní a slabý.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od cipis »

48V se používá i na POE, právě kvůli těm úbytkům, aby to po 100m UTP kabelu zvládlo ještě něco napájet.

Tahat 12V po baráku je nesmysl, obzvlášť při dnešní ceně mědi.

Pokud má někdo natahanou datovou síť, tak to může tahat po ní, viz. první věta o POE.
Na aktivní síťové prvky, světla a další ptákoviny to bohatě stačí.

Jinak baterie se stejně vždycky nějak skládají.
Jde jen o to, kolik jich máš na začátku. A já holt měl jen dvě 60Ah baterie, no a pak už se mi to nechtělo předělávat. Teď všem samozřejmě říkám, 4 baterie do série a balancér. Nebo samozřejmě 48V Li ....
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Grunt »

Jo tak POE je docela dobrý nápad, jenže nezapomeň že třeba i takový POE injektor prostě nepřipojíš na 12V baterii (a to vůbec nepočítám odběr který takový POE router má).
cipis píše: 13.08.2021 16:48 Jinak baterie se stejně vždycky nějak skládají.
Jde jen o to, kolik jich máš na začátku. A já holt měl jen dvě 60Ah baterie, no a pak už se mi to nechtělo předělávat. Teď všem samozřejmě říkám, 4 baterie do série a balancér.
Jenže čtyři trakční baterie, to už je celkem solidní pálka. Nezapomeň, že potřebuješ ještě nějaké náhradní aby se daly nabíjet (pokud je chceš měnit). LED žárovka ti pojede na nějakou lodní baterii solidně dlouho, samozřejmě za předpokladu že ji do toho zapojíš napřímo s minimálními ztrátami. Aspoň už vím proč se teda 12V rozvody dělají tak maximálně u vozidel a ne v domě :D
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od ecart »

dracekvo píše: 13.08.2021 12:37 100% souhlas s ecart. Až na to týden chodit ve smradlavých hadrech. Prádlo se nechá vyprat i v ruce :-D
Tak tohle mne rozesmálo :lol:

Já mám samozřejmě hader tolik, že nemusím prát 3 týdny a stejně budu mít každej den čistý. Rozhodně lepší, než vytahovat tu valchu. Akorát po těch třech týdnech dostane pračka i sušička dost na prdel, to je fakt :roll:
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od cipis »

Grunte, no však právě, tím se začíná. Drahé 4 baterie ... Po roce to sečteš a zjistíš, že by to s těma 48 V vyšlo lépe a efektivněji ... Já si to samozřejmě vše četl před tím, ale v některých věcech jsou asi osobní zkušenosti nepřenositelné. To je asi něco podobného, když každému říkáš, že musí za kolimátor uvalit min. 5, spíše 6 a více tisíc. Neposlechnou ... Ani s puškohledem ...

Na lodi/autě se nedělá rozvod jen 12 V kvůli délce/tloušťce kabeláže, ale díky tomu, že je to bezpečné malé napětí do velmi nebezpečných prostor. 48 V (60 V SS) splňuje jen do nebezpečných prostor.

48 V právě kvůli tomu POE. Prostě jet vše v těch 48 Voltech.

Hlavně si nemyslet, že začneš s něčím malinkatým a nebudeš to pak chtít rozšiřovat :D

Ad špinavé trenky - přesně tak, na co troškařit, koupil jsem si 20 stejných trenek, tak to peru nejdřív za 14 dní naráz :D
sigurd
Příspěvky: 393
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od sigurd »

dracekvo píše: 13.08.2021 14:02 Jenže kde vemeš tu vodu na chlazení?
Otopnou soustavu v domě přehřeješ za chvilku. A mít venku chladič a pouštět teplo do luftu kvůli pár wattům energie mi nedává smysl.
Také si stačí spočítat jaké čerpadlo (o kolik wattů příjdu) budu potřebovat, abych byl schopen ten TEG dostatečně chladit.

Už si s tím hrálo dost lidí, aby zjistili, že kromě malých výkonů (dobíjení telefonu) v řádech jednotek wattů je to nesmysl. Naco opět objevovat slepé uličky už dávno objevené?
Kdyby to bylo tak super, tak se to prostě používá alespoň v nějakém malém měřítků. Jenže ono se to fakt nehodí k ničemu. Kromě domácích pokusů, kde jsem schopen svíčkou rozsvítit ledku.
Keby si riadne prečítal,čo píšem,a bol tomu schopný rozumieť,tak by ti to možno dalo zmysel ;) .Píšem jasne,že studenú stranu TEG budem chladiť na 80st C-na to mi bohate stačí teplota vstupnej vody 60st C,čo už je pre vratnú vodu samotiažného kúrenia safra vysoká hodnota.Keď už teda tým 6kW ohrevom dom prehrejem za "chviľku",tak znížim výkon kúrenia,a holt budem vyrábať menej elektriny pre akumulátory.Neviem teda,o akej vode na chladenie a čerpadle to píšeš.
Existujú už dlhšie sériovo vyrábané generátory až o výkone 5kW elektriny,len sú trošku drahé...
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Odpovědět