Výroba elektřiny

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Rafael »

V rámci preventivních prohlidek v zaměstnání jsem byl nucen šlapat na nějakém "rotopedu".
A výsledkem toho byl nějaký číselný údaj ve wattech.
Nevím, nerozumím, nerozumněl jsem mu, ale přišlo mi to číslo velmi nízké.
A taky ti křečci mě tehdy napadli...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od dracekvo »

Aby si člověk představil kolik práce znamená třeba 36Wh, tj 0,036kWh (kapacita 2Ah 18V baterie do aku vrtačky) tak doporučuju si dát šroubovací závod vrutů do dřeva s onou vrtačkou.
Obráceně je princip stejný + ztráty při nabíjení. Oni vás ty nápady ručně vyrábět elektřiku přejdou.

A vzhledem k hmotnosti křečka se obávám, že jeho výkon nebude stačit ani na rozsvícení ledky.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od PeFi »

Kdybych si šlapacím kolem vařil vodu na kafíčko, tak bych měl stehna jako Sáblíková a i tak bych vypil jen polovinu kávy, než běžně piji. Tudy cesta opravdu nevede.

Pro cyklisty docela zajímavé video ohledně toho jak dlouho dokáže 440W generovat normální smrtelník, pravidelně jezdící hobík s velmi slušnou fyzičkou a cyklista-profík:
https://www.youtube.com/watch?v=JVO5ILQfx0Y

(440W po dobu 60 minut je nebo aspoň byl světový rekord).
Naposledy upravil(a) PeFi dne 18.11.2021 21:03, celkem upraveno 1 x.
Tazi
Příspěvky: 1087
Registrován: 06.02.2017 12:32
Bydliště: na samotě u vody

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Tazi »

V tom případě tedy hodně, ale opravdu hodně křečků ;)
TomSmith
Příspěvky: 1273
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od TomSmith »

Můj důvod proč zvažuji fotovoltaiku je jednoduchý - Zabezpečení v Důchodu.
Až budu důchodce, budu rád za každou ušetřenou korunu, a FVE s tepelným čerpadlem mi přijde jako nejlepší investice na stáří.
Uživatelský avatar
Vladimir
Příspěvky: 227
Registrován: 22.09.2016 14:04
Pohlaví: muž

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Vladimir »

Tak späť k tématu.

Ja mám odskúšané tieto komponenty, mám ich ako mobilný FVS, použiteľný aj doma na balkóne v prípade núdze:
Panel:
https://ecoprodukt.sk/p/81991-solarny-p ... -12v-21789
Regulátor:
https://www.esat.sk/solarny-regulator-p ... 12-24v-30a
Baterka:
Ja som kúpil olovenú presne takú, aby pasovala do auta (Etericka_bytost pre tvoje potreby bude stačiť aj nejaká staršia funkčná vyradená z vrakoviska, ak nechceš kupovať novú).

Etericka_bytost: k tomu nabíjačka na 12V na baterky a máš vystaráno. Plus kúpiš adaptér na notebook a mobil na 12V a máš zálohované aj to.
Vladimír
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od ecart »

Jsi prilis hodny. On chce jen solarni nabijecku na 3ks 18650. Notebook pouzivat nebude ani mobil ani nic jineho.

Zkusil bych toho krecka - v mezicase se snim muze pomazlit a pokecat si. :yes
Jardaxyz
Příspěvky: 62
Registrován: 10.12.2018 8:11

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Jardaxyz »

K solarnimu 12V panelu
https://ecoprodukt.sk/p/81991-solarny-p ... -12v-21789 anebo
https://www.i4wifi.cz/cs/244131-gwl-power-elerix-180mw

bych dokoupil regulator 10A EPSOLAR LS1024EU - ma rovnou i USB vystup a tedy regulaci na 5V

https://www.i4wifi.cz/cs/247976-epsolar-ls1024eu

Pozor nekupovat cinske kopie, i kdyz je o stovku levnejsi, tak to nici prebiji baterky

A k tomu pripojil libovolnou 12V baterku treba vyrazenou z auta - jako kondenzator…

Ty clanky a cokoliv jineho bych nabijel bud z USB z toho LS1024EU anebo z libovolne nabijecky na 12V pripojene na akumulator 12V
Jardaxyz
Příspěvky: 62
Registrován: 10.12.2018 8:11

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Jardaxyz »

Mrknete na tohle video, ma tam jak budku za skutra kde lze v mraze prespat, tak solar a energetickou krabici s vystupy usb 230V 12V a vstupy na solar…

[youtube]https://youtu.be/81PMZvG1VSE[/youtube]


Nedavno na podobnou bedynku delal promo tusim Chlibek. Kdo chce uhlazenou skladnou malou krabicku, a ma hodne penez, proc ne.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od jerry.mysak »

tomsmith
Jestli si myslíš že s tepelkem ušetříš, tak jsi na omylu. Osobní zkušennost. Mám voda-vzduch. Před 3mi ley jsem si to udělal kompletně sám, přišlo mě to na 60 000. Tedy skoro zadarmo. Protopím v tomhle počesí 30-50kWh.

kamarád má voda-zem a už 3 roky to nepustil. Je to moc drahý

Kup si radši malý kamínka.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Fabulous »

TomSmith píše: 18.11.2021 22:21 Můj důvod proč zvažuji fotovoltaiku je jednoduchý - Zabezpečení v Důchodu.
Až budu důchodce, budu rád za každou ušetřenou korunu, a FVE s tepelným čerpadlem mi přijde jako nejlepší investice na stáří.
Tepelné čerpadlo je absolutně nejlevnější komfortní zdroj tepla. Systém vzduch/vzduch je poměrně levný a nenáročný na údržbu.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od dracekvo »

No jo, ale na vzduch vzduch musí mít člověk vhodnou dispozici domu, nebo rekuperaci, které to po domě rozežene.

Podle mě nejlepší je vzduch voda, co se týče celkových nákladů. Kdo ví co zase bude za trend až čerpadlo odejde. Na vodní okruh můžu napojit cokoliv.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Fabulous »

Jasně, pokud máš rozvod do radiátorů, tak vzduch/voda. Já mám v zásadě dvouprostorový, slušně zateplený dům, takže mě stačí dvě vnitřní jednotky, které (pokud nezavírám dveře do pokojů) vše celkem slušně vytopí (a také vychladí, což v případě radiátorů moc nejde).
drigon
VIP
Příspěvky: 2947
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od drigon »

Dnes byly panely celý den zachumelené. Výkon tedy čistá 0.
Nemám je jak odhrabat, neboť jsem s rodinou v izolačním bytě.
A dnes taky moc nefoukalo, tudíž jestli budou chtít příznivci sv gréty chtít odstavit atomky a uhelky nechť si začnou vyrábět šlapací kola podobná těm na středověkých jeřábech (vypadá to jako kolo na křečka, akorát v tom běhá chlap. Nebo chlapi).
Koukej tak, aby jsi viděl.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Joe Azbest »

Pro zájemce o fotovoltaiku sem dávám odkazovany videa. Naprosto perfektně vysvětlena funkce a použité komponenty. Dotyčný má dar to naprosto srozumitelně vysvětlit a hlavně vysvětluje, kde udělal při zřizování a instalaci chyby, které ho stály hodně peněz. A má to přesně tak, jak si to chci na jaře udělat (ostrov). Akorát, že zrušil elektrocentrálu, což si myslím, že je chyba, ale vysvětluje proč. A vysvětluje taky proč ne dotace (pro toho kdo se o to zajímá hlouběji a chce si to udělat sám), proč ne virtuální baterku od čezu, proč ostrovní provoz, a spoustu dalších užitečných informací souvisejících s provozem. Přesně takové video jsem potřeboval vidět. Videí je celkem pět nebo šest, pokud vás to zaujme, tak si dohledejte zbytek. První tři díly jsou tady:
https://www.youtube.com/watch?v=9nkCFEfZQQY
https://www.youtube.com/watch?v=7WpgZqYH7Ao
https://www.youtube.com/watch?v=hH5BfEf1vec
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od jerry.mysak »

jeo azbest
jsi rozhodnutej, nic tě nepřesvědčí. Ale čistej ostrov je v našich podmínkách hloupost. Taky mám zapadaný panely 15 cm sněhu, takže 0 za den. Ale odhrnovat to nepolezu, těch pár kWh za den mi nestojí za to, abych sletěl ze střechy.

Každopádně přeji úspěch a založ na to extra vlákno, až to začneš realizovat.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Joe Azbest »

Asi ses nedíval na ty videa. Není to čistý ostrov ale hybrid (blbě jsem se asi vyjádřil). ČEZ je záloha pro ty dny kdy to nic nevyrábí. Proto jsem mu psal v diskuzi, asi pod druhým videem jestli neplánuje návrat centrály z důvodu nebezpečí blackoutu. On tam vysvětluje chyby ktery při budování udělal a čistý ostrovní provoz byla jedna z nich. Jak píšu, koukni se na videa.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Maximus »

Bez elektrocentraly si v nasich podminkach nedokazi moc predstavit ostrovni system (mam dum v ne moc optimalim umistenim v údolí obklopenem z JZ casti lesem), tedy pokud nevrazim nesmysl penez do baterií a nepredimenzuji to xx krat.

Mam doma BRIGGS & STRATTON SPRINT 2200 A a zatim spokojenost. Sice proti stejně vykonnemu invertoru 2x těžší, ale s par desitkami litru kvalitniho benzinu v NZ mam takovy pocit "sucha a bezpečí" pro pripad blackoutu.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od dracekvo »

Joe Azbest: toho týpka znám osobně. Kdo by se chtěl podívat podrobněji na to jak probíhal jeho vývoj. Tak na mypower uživatel youda.

A vyzkoušel reálně to co si myslím. Na normální barák musí stačit 10kWp. Když svítí, tak to stačí a když nesvítí, tak nestačí ani dvojnásobek.
Od určité velikosti už to prostě jsou vyhozené peníze.
Záloha čez nebo centrála, podle uvážení každého. Kdo se umí uskromnit, tak pro něj bude těch pár litrů spálených v centrále levnější, jak platit stálé poplatky čez po celý rok.
Solárníci co málo odebírají klidně mají v součtu ročních poplatků kWh za 20 Kč.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Joe Azbest »

Taky se mi líbilo, že to celé buduje jako alternativu spoření na důchod. V tomto případě a za současné inflace a zdražování emergií má 100% pravdu. Jdu do toho i tohoto důvodu, je to pro mě velice aktuální :D
Odpovědět