Výroba elektřiny

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Grunt »

ecart píše: 13.08.2021 20:09 Já mám samozřejmě hader tolik, že nemusím prát 3 týdny a stejně budu mít každej den čistý.
Tož ne každý je modelka a má šatník jak Paris Hilton. Já si čas od času oprat musím a jelikož s pračkou jsem na tom podobně jako třeba moje babička s počítačem/tabletem moc mi jinak než oprat si to v ruce ani nezbývá. Automatická pračka je prostě luxus moderní civilzace :D
cipis píše: 13.08.2021 20:21 Grunte, no však právě, tím se začíná. Drahé 4 baterie ... Po roce to sečteš a zjistíš, že by to s těma 48 V vyšlo lépe a efektivněji ...
No ty čtyři baterie počítám právě pro těch 48V. Nebo existují snad nějaké vhodné 48V akumulátory a to ještě tak aby šli třeba nabíjet z alternátoru jedoucího vozidla? Je to někde spočtené kolik vše vyjde u 48V systému? Docela by mě to zajímalo. Co tu počítám já tak přicházím na velice solidní pálku. Proto jsem zastáncem 12V.
PoE samozřejmě zastávám. Je to elegantí řešení (odpočtu-li fakt že moderní rychlé sítě využívají všechny káblíky v kabeláži), ale jelikož s Mikrotikama dělám a dělali jsme ve firmě i rozvod PoE si nějak nedovedu představit jak by tohle mohlo fungovat jako nouzový zdroj třeba pro osvětlení domu či pro napájení menších spotřebičů. Ale třeba to jde. Co já můžu vědět, že?
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od cipis »

POE je samozřejmě i Gbitové, jsou normy, napáječe i splitery.
Takže třeba máš někde v technické místnosti velký POE Switch a do každé místnosti dvojzásuvku.
Přes POE můžeš mít napájenou wifinu nebo třeba další switch anebo přes ten spliter cokoliv a jaký ten spliter seženeš. Já používám nastavovací přepínačem, 5, 9 nebo 12 V. Ale jsou i na jedno napětí a výkonější.

Však ano, to jsem právě myslel, musíš mít do začátku hned 4x 12V akku. Tím se ten rozjezd prodraží.
Jenže třeba, jak budeš brát solární regulátor, tak třeba 40A při 24V systému využije jen 1040 Wp, kdežto při 48V systému 2080 Wp. Tedy defacto na stejný výkon budeš na 48V systému potřebovat poloviční počet regulátorů jako u 24V systému. Čili na panely 2 kWp budeš potřebovat jeden XTRA4415 při 48V baterce, ale už dva při 24V baterce.
Ten regulátor "sice stojí" jen 3600 Kč, ale musíš počítat 2x kabeláž, 2x pojistkový odpínač, 2x přepěťovky, ...
Jinak teda regulátory pro vyšší napětí baterek mají zase vyšší napětí na PV vstupu, takže jich zapojíš víc do série.

Jenže tohle uvidíš, až když se rozjedeš tam, kam jsi původně ani nezamýšlel jet :D

Jediná výhoda těch více regulátorů je ta, že můžeš dávat ty panely všelijaké a všelijak, vždy nějaký ten komplet do toho 1 kWp na 40A regulátor.

48V oproti 24V systému máš třeba 2x delší (anebo tenčí) kabely při stejné ztrátě. Tedy s lehkým neprospěchem pro 24V, protože víc Ampér víc topí.
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od ecart »

Je to tak. 48V FVE systém ve skutečnosti vůbec není dražší.

Například regulátor Victron 150V/45A zvládne všechna 3 napětí baterie, akorát že se 48V AKU dodá mnohem větší výkon:
- při 12V AKU bude max výkon 540W
- při 24V AKU bude max výkon 1080W
- při 48V AKU bude max výkon 2160W
https://eshop.neosolar.cz/mppt-solarni- ... lar-150-45

Měniče na 48V také nejsou dražší:
- 12V měnič Victron 5000VA = 94 tisíc Kč
- 48V měnič Victron 5000VA = 63 tisíc Kč
https://eshop.neosolar.cz/menic-nabijec ... -100a-100a
https://eshop.neosolar.cz/menic-nabijec ... -100a-100a
(Victron Quattro je samozřejmě zrovna docela drahá věc, klidně lze sáhnout po nějaké číně a bude to podobné.)

Ani 48V baterka ve skutečnosti není dražší:
- Jeden článek LiFeYPO4, 3.2V x 100Ah stojí 3500 Kč.
- Když spojím 16ks článků sériově, tak vznikne 48V baterka s kapacitou 5kWh.
- Když spojím 16ks článků sério-paralelně 4s4p, tak vznikne 12V baterka také s kapacitou 5kWh.

Ve většině případů je důvodem, proč někdo staví 12V FVE jen to, že chce ušetřit na baterce a spojí tak 4 články sériově. Baterka je pak levnější, ale také už nemá 5kWh ale pouze 1,25kWh.

Je taková FVE opravdu lepší? Já myslím že nikoliv - nic to neutáhne a baterka jen dostává na prdel. Jak to pak dopadá? No tak, že během několika let ten člověk postupně nakoupí ještě dalších x desítek článků a všecko to připojí do toho 12V systému, aby to mělo nějakou rozumnou kapacitu. Jenomže to už stejně nikdy nebude fungovat tak efektivně, jako by to fungovalo ve 48V systému, kde mají regly větší výkon a není potřeba tahat všude kabely tlusté jako okurky hadovky, aby utáhly 12V 1000A.

Druhým, tentokrát relevantním, důvodem proč jít do 12V FVE je to, že se dají lehce sehnat spotřebiče na toto napětí. Ty co jsou určené do aut a karavanů. Takže třeba na letní chatu to může mít smysl. Ale do rodinného baráku je 12V FVE nesmyslná kravina.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Pez »

Když to shrnu, tak u všech výrobních zdrojů el. energie pro rd, je lepší to hnát přes baterie 48V. Krátkodobě třeba centrála pro přímou spotřebu.
Řeším právě rekonstrukci RD a FVE je mi více méně jasné a počítám s ním v ostrovním provozu. Stejně tak počítám s centrálou LPG/ benzín.

Láká mě i ten dřevoplyn a Stirling, mám o tom načteno dost, k dřevoplynu jsou k dispozici i plány a technologické postupy, tak si myslím, že dřevoplyn bych zvládnul v pohodě. Stirling bude spíš o pokusech a zábava.
Tak si to nechám jako zábavu na dlouhé zimní večery.
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od cipis »

Hlavně si počkej, co ti nadiktují při té rekonstrukci. Už musíš mít, jinak ti nedají povolení, část spotřeby z obnovitelných zdrojů.
Radek07
Příspěvky: 1186
Registrován: 30.07.2011 11:30

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Radek07 »

Rekonstrukci bych raději nikam nehlásil:

V jakých případech je možná rekonstrukce bez stavebního povolení nebo ohlášení?
Rekonstrukcí nezasáhnete do nosných konstrukcí stavby a zachováte původní dispozice bytu.
Úpravy negativně neovlivní požární bezpečnost stavby.
Nebude třeba posoudit vliv na životní prostředí.
Nepoužijete neobvyklé materiály, které by se hmotností zásadně lišily od původních.
Nejčastěji prováděné úpravy, mezi které patří například rekonstrukce bytového jádra, revitalizace stěn a stropů, pokládka nové podlahové krytiny nebo kompletní výměna zařízení v koupelně a toaletě, tak stavební povolení nevyžadují.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Grunt »

Tak vám musím dát za pravdu. 42V elektrický systém není vůbec nic nového a je dost možné, že v budoucnu se s ním budeme –⁠ s tím jak budou vyřazovat spalovací motory –⁠ setkávat více a víc.
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od cipis »

Radek07: To zrovna moc rekonstrukce nejsou, to, co popisuješ. Většinou se mění střecha, stropy, atd. A to už prostě povolení/ohlášení potřeba je. A i když nebudeš dělat nic z toho, tak ti třeba vznikne další obytný prostor nebo dokonce další byt. Typicky podkroví. Ale nemusí to být "až" podkroví, ona stačí příčka ze sádrošu a změní se dispozice, třeba z 3+kk na 3+1 apod.

Pokud to přeženu s elektrárnou, polem panelů na střeše, tak je také potřeba povolení. To by mě zajímalo, jestli se to počítá na číslo popisné anebo na každého spoluvlastníka, ten limit bez povolení.
drigon
VIP
Příspěvky: 2951
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od drigon »

FVE je do 20kWp bez stavebního povolení/ohlášení. Platí jak pro ostrovní verzi, tak i tu spojenou se sítí.
A pro ty spojené se sítí platí ještě limit 10kWp. Co je pod nepotřebuje licenci, nad už ano.
Ohledně počítání si nejsem zcela jistý, ale mám za to, že se to týká objektu s vlastním parcelním číslem.
Koukej tak, aby jsi viděl.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Pez »

cipis píše: 14.08.2021 18:17 Hlavně si počkej, co ti nadiktují při té rekonstrukci. Už musíš mít, jinak ti nedají povolení, část spotřeby z obnovitelných zdrojů.
Stavební úřad mi nemá co diktovat, je to na ohlášení.
A obnovitelné zdroje splňují i kamna na dřevo.
U rekonstrukcí je to ještě volnější než u novostaveb.

Je to tady OT
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od cipis »

Však jsem psal, z obnovitelných zdrojů. Tj. i ty "spešl" kotle pod to patří ...
Z těch variant, co tam "má být". mu přijde ta fotovoltaika nejrozumnější, sklon a směr střechy má tak akorát.
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od ecart »

Zkouknul jsem teď tři zajímavý videa k výrobě elektřiny ze solárů. Má to být seriál, ale zatím jsem našel jen tyhle:

Ostrovní solární elektrárna: https://www.youtube.com/watch?v=9nkCFEfZQQY
ostrovni fotovoltaika.PNG

Nabíjení elektromobilu ze solárů: https://www.youtube.com/watch?v=cibFXYBCO6g
nabijeni elektromobilu z fotovoltaiky.PNG

Rozdíly mezi ostrovní a hybridní solární elektrárnou: https://www.youtube.com/watch?v=YPcn-z_-AD0
Z tohodle videa mám pocit, že pro účely PA se hybridní FVE nemusí vždycky hodit a lepší bude mít rovnou FVE ostrovní.
rozdily mezi FVE.PNG
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od cipis »

Vzhledem k počasí, no a k tomu, že aktuálně nelze sehnat (za rozumnou cenu a rozumnou dobu) nabíječku na 24 V min. 20 A, tak jsem byl nucen improvizovat, abych netrápil baterie.

Moje současná konfigurace má jeden MPPT regulátor "volný" (je to zároveň s měničem a bypass ze sítě, co se používá, ale nemá to žádné vyčítání/nastavování hodnot), tak jsem mu na vstup dal DC zdroj s nastavitelným napětím a proudem až 10 A. Ještě musím nastavit pořádně napětí na tom zdroji, abych se trefil na 24, aby to už pracovalo naplno. Aktuálně 26,4, ale asi budu muset maličko přidat, protože mi baterky sjely až na 23,5. Zdroj je 300 W, zátěž také tolik, tak by to mohlo fungovat. Účinnost nepočítám, ale nemusela by být až tak špatná. Každopádně mi nejdou baterky až na 22,2, to se sice zapne integrovaná nabíječka 20 A, ale to už ty baterky trápím. Škoda, že ten VoltPolska nejde nastavovat, protože by to bylo mnohem jednodušší. Potočit na 24 a je vyřešeno.
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od ecart »

Tak tohle je fakt hustý - domek co si veškerou elektřinu vyrobí sám.
- V létě fotovoltaika
- V zimě Stirling.

Na tom posledním videu je pak vidět, jak je vyřešená strojovna fotovoltaiky - regly plus měniče Victron a baterky LiFeYPO4 Winston.

https://www.youtube.com/watch?v=AHJj2c5dLYc
1.PNG
https://www.youtube.com/watch?v=_rDrCgNBhX0&t=835s
2.PNG
https://www.youtube.com/watch?v=ShhmXS0snYA
3.PNG
oraj
Příspěvky: 55
Registrován: 13.07.2014 16:11

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od oraj »

Neni to náhodou ten dom na ktorého dokončenie majiteľ už nemal peniaze lebo ho všetky tie "serepetičky" stáli majlant?
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od proforma »

Vim, ze tu nekteri dotacim moc nefandi, ale mne tohle prijde zajimave: az 80 % nakladu pro FV elektrarnu DO 1 MWp. Ano, uz na to potrebujete nejakou licenci a ZL, ale pokud ma nekdo hodne velkou stodolu (nebo treba SVJ v nejakem panelaku apod.), kde by se daly pokryt stovky m2 na strechach nebo zdech, potom je to zajimava prilezitost. Alokace 1 mld. Kc, evidentne potrebujou rychle rozfrcat nejaky prostredky z minulych let.

https://www.sfzp.cz/dotace-a-pujcky/mod ... yzvy/?id=9

S timhle uz by i preziti blackoutu v panelaku melo nejaky sance :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od ecart »

Jo, taková fotovoltaická elektrárnička za mega, ta by v SHTF situaci zajistila slušnej komfort i několika okolním barákům. Akorát by to chtělo naskladit dopředu taky paletu panelů navíc, nějaký střídač a další elektro-komponenty. Pokazit se totiž může všechno.

Každopádně pozor, s tou dotací je to tak, že se proplatí "až 80% způsobilých nákladů", ale maximálně 50% celé investice. Takže by to v nejlepším případě bylo třeba 500tis z vlastního + 500tis z dotace. I tak je to ale pro megalomanské projekty lepší než dotace NZU, která má limit 150 tisíc Kč.
zedik
Příspěvky: 987
Registrován: 29.03.2016 20:41
Pohlaví: muž

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od zedik »

Jak se hasí elektroauto vím, šoupnou ho na dva dny do kontejneru. Jak se hasí dům s podobnou FV a větším baterry packem raději nechci vědět
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od ecart »

Základy ostrovních solárů:

https://www.youtube.com/watch?v=7WpgZqYH7Ao
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Josef »

Když si prohlížím obrázek domku na obrázcích z předchozích příspěvků, kde se vše točí jen okolo elektřiny, říkám si, jak jsem se já, potažmo můj otec a děda vůbec mohli dožít dnešních dnů. Jak bylo vůbec možné pro naše předky přežít dvě světové války a různá jiná SHTF. Mám pocit, že něco v dnešních úvahách a v plánování přípravy na (horší) budoucnost je zcestně a špatně. Když si tak prohlížím tu technilogii (vše závislé na zahraničních výrobcích) a uvážím finance, co to stojí, dalo by se to úsilí i peníze nasměrovat do pořízení jiných technologií, které také udělají spoustu práce (ale fyzikálně jinak) a elektřinu k tomu nepotřebují. Když se pak ponechá elektřina jen na to, kde rozumnou náhradu nemá (svícení, radiokomunikace), pak by tenhle jeden solární domeček pokryl spotřebu celé vesnice.

Za koronaviru byly chvíli zavřené okresy a teď si představte, že by byla situace tak nebezpečná (válečná a pod.), že za tu hranici okresu opravdu raději nebudete strkat nos. Internetové obchody pochopitelně v tu dobu dávno nebudou funkční, přeprava jakýchkoli zásilek - poštou počínaje a PPLkem konče nebude fungovat, se státy co komponenty vyrábějí nebude náš stát udržovat styky, někteří výrobci zkrachují a pod. A vy se teď budete snažit tuto technologii udržet provozuschopnou. Dobře, dejme tomu že si nakoupíte nějaké náhradní díly. Ale jak známo, pokazí se vžydy to, co neočekáváte. Nějaká zdánlivě nepokazitelná blbinka, kterou však nejde nahradit, ani obejít nebo něco, co se vykytuje v systému tak často, že nemáme skladem náhradu úplně za všechny (např. vyschne většina elektrolytických kondenzátorů) a pojednou bude celý systém zcela nefunkční nebo výrazně oslabený a odkázaný na neustálé ruční zásahy. Pokud funguje svět normálně, přibližně jako nyní (pokud se tomu dá tedy říkat "normálně"), proč ne. Trošku si hrajeme na ekologii a s obnovitelnými zdroji, trošku si zaexperimentujeme a něco se u toho naučíme - např. jaké máme možnosti, jaké máme technické limity atd. Každý si nějak "hraje", na tom není nic špatného, naopak. I já sám mám solární elektřinu a tyhle věci rád. Ale když se svět skutečně "přidře", zjistíte, že se dá počítat jen s tím, co se dá sehnat v rámci kraje, města, vesnice, či v nejhorší situaci pouze jen za humny (a to ještě s rizikem prostřelené kebule). A do této strategie přežití mi nic moc elektrického nezapadá. Pak dokážete možná postavit a udržet v provozu chlebovou pec, vodní kolo, dřevěný vůz, z bezpečnostních důvodů obehnat dům kamennou zdí. O moc víc neuděláte. Ani okno si nezasklíte, když zásoby náhradních tabulek dojdou. Prostě vítejte nazpět v "době dřevěné".

Prostě je to podle mého názoru moc složité, moc práce, moc financí, velmi obtížná udržitelnost v dlouhodobém horizontu a nejistý přínos pro reálný život ve změněných životních podmínkách které by v budoucnu nastaly (a to nezapočítávám nějaké klimatické pokromy typu superkroupy či tornádo). Spíš bych za ty peníze nakoupil dobrá kamna, kuchyňský sporák, dobrou rámovou pilu (včetně hromady pilových listů a všech nástrojů potřebných na její ostření), sekerky, ruční vrtačku na kliku, dostatek hřebíků, vázacího drátu, šlapací šicí stroj nebo na kliku a tak podobně... na to tu máme na fóru specializovaných vláken dost. Ale je mi jasné, že tahle moje myšlenková cesta pro mnohé zde diskutující, zejména z mladší generace, nebude průchodná (jen jsem to chtěl nastínit v trochu jiném světle, v jiných souvislostech a nebudu už dále prudit).
Odpovědět