Výroba elektřiny

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
Permonik
Příspěvky: 496
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Permonik »

To je právě ale ne až taková výhra. Dvojité či vícenásobné rozvody. Speciální zásuvky a u víc napětí víc typů kvůli riziku záměny. Běžné zařízení nezapnu. Výběr zařízení je pak dost malý a ne vše na 12/24/48V je zrovna v kategorii A++, výběr je tam malý. Navíc třeba pro rozvod 48 V a 48 V LFP baterii, která má reálně až 56 V, tak kvůli nějakým zařízením je stejně potřeba DC-DC měnič z "poblíž 48 V" na 48 V. Stejně tak další měniče pro další zařízení na 24 V, 12 V a možná 5 V. A ty měniče nemají konverzi 99 %, ale nějakou vlastní spotřebu a dle zatížení se pohybují 81-93 %. No to tam ale stejně můžu rovnou prdnout měnič 48-230, který má taktéž nějakých 93 % účinnost a nemusím řešit žádné složitosti.
pyronovotny
Příspěvky: 22
Registrován: 17.07.2014 21:43

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od pyronovotny »

Já jsem se nakonec rozhodl pro ohřev TUV fotovoltaikou.Vyjde mě to cirka na 100.000 kaček.Půlku má pokrýt dotace.Má to utáhnout topné těleso 2 kw.
pekoz
Příspěvky: 251
Registrován: 04.07.2012 8:27

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od pekoz »

Je možné sem dát nějaký rozpis těch 100 000.- ?
To mě fakt zajímá.
pyronovotny
Příspěvky: 22
Registrován: 17.07.2014 21:43

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od pyronovotny »

Je v tom solar kerberos( s možným výstupem na baterii),4 kusy panelu(500 wp),kabeláž,konstrukce na taškovou střechu,projekt,vyřízení dotace,montáž.Prostě komplet.Bojler mám svůj ,dražice obojživelník(kvůli dotaci musí být na 1 kw minimálně 80 litrů)
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od dracekvo »

Reálná cena za 4 panely s natápěním do boileru může být tak 50 tis max.
S dotační prirážkou je cena 100 tis. Dotace křiví trh.

I lednice a mrazák existuje na 12V. Jen stojí trošku jiné peníze.
Ono říkat, že můžu s barákem přejít na 12V je krásné. Ale jen jako rada. Praxe je poněkud složitějíší, protože tam vyvstávají další problémy, které lezou do peněz.

A právě že kvůli lednici měnič většinou běží neustále. Tak místo nějakých extra rozvodů po baráku a bastlení všude možně vyjde daleko levněji prostě přikoupit pár panelů a smířit se s tím, že holt ta led žárovka místo 15W bere reálně z baterek třeba 22W.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2913
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od bacil »

Pyro, doufám, že jsi ještě nic nepodepisoval. Panely se dají koupit i tady levně (bazoš, Znojmo) a měniče v číně za půlku toho co na i4wifi. A na i4wifi jsou kity za půlku co máš s dotacema https://www.i4wifi.cz/cs/211164-xtend-s ... free-2000m

No a navíc do toho s dotacema nesmíš sáhnout. Tohle jenom připojíš do zásuvky na fázi, kde máš bojler a trafo cvakneš na tu fázi v rozvaděči.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
pekoz
Příspěvky: 251
Registrován: 04.07.2012 8:27

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od pekoz »

to Bacil:
I když to vypadá lákavě a funguje to má tenhle ongrid systém jednu nepříjemnou vlastnost - přetoky do sítě.
Což např v Německu nevadí ale u nás můžeš dostat od distributora docela mastnou pokutu pokud nebude vyřízena a schválena "Smlouva o připojení výrobny / mikrozdroje do DS".
Více tady:
https://solarforum.cz/viewtopic.php?t=827

Jinak taky mi přijde 100 000.- za ohřev vody teda sakra hodně. A to jsem myslel že bojler je v ceně :shock:
Za tyhle prachy celkem mám kromě TUV ještě 5kw kombi měnič a baterky
pyronovotny
Příspěvky: 22
Registrován: 17.07.2014 21:43

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od pyronovotny »

Ten kerberos nepotřebuje napájení ze sítě(může být,na případný ohřev,ale nemusí )Beru to tak že z mojí kapsy dám 50.000 kaček.Když si napočítám nový komponenty(kvůli záruce z ČR) připočítám nosnou konstrukci a vlastní práci tak budu přes těch 50.000. A to neberu v potaz že elektrice moc nerozumím.Jsu přes železo a pyrotechniku.Navíc když to zbastlím špatně a náhodou vyhořím,tak pojišťovna dá ruce pryč.
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Tomáš »

Souhlas...100k czk je děsná raketa ua ohřev TUV. Ale chápu, že firma si prostě musí vydělat :twisted: A že dělat si to samo-domo se každmu taky nechce.
Jenže ta návratnost pak dost trpí.

Sic to ještě nemám dostavené, ale myslím že se vejdu do 35k v pohodě.

Panely 9*2500= 22500,- (á270Wp)
BEL regulátor= 4100,-
Konstrukce, nerez háky 2000,-
Hliník a úchyty 1500,-
kabeláž 200,-
přepěťovka 2000,-
odpínač, jistič 400,-
Plus nějaká ta práce no.
cipis
Příspěvky: 4834
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od cipis »

100 za vodu je fakt moc. Ale kdyz jsi na to levej, tak holt tech dalsich 50 zaplatime my :-D

Tomasi, ty panely ted stoji ponekud vice, nez cos to nakoupil ... Anebo se daji jeste nekde za dva a pul sehnat ty 270? Bych pro dva jel hned z fleku.
drigon
VIP
Příspěvky: 2923
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od drigon »

Důrazně doporučuji si na Mypower.cz přečíst
vlákno:Elektrolýza v bojleru za vyšší teploty a tlaku, případně vlákno: Hrobař varuje.
Ať vidíte, co firmy dovedou.

Edit: ta dnešní "bomba" s bojlerem stojí fakt za to. Byl to skoro pokus o hromadnou vraždu.
Koukej tak, aby jsi viděl.
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Tomáš »

cipis píše: 03.06.2022 9:11 100 za vodu je fakt moc. Ale kdyz jsi na to levej, tak holt tech dalsich 50 zaplatime my :-D

Tomasi, ty panely ted stoji ponekud vice, nez cos to nakoupil ... Anebo se daji jeste nekde za dva a pul sehnat ty 270? Bych pro dva jel hned z fleku.
Dobře, to je fakt:)
Kupoval jsem přes secondsol a ještě jsem měl trošku kliku, že zrovna bylo euro za 24,3czk, na druhou stranu jsou to frameless a z toho plynoucí dražší konstrukco kolem.
Ale i tak...když se dneska podívám
https://www.secondsol.com/de/anzeige/30 ... cs3w-455ms
cena 0,304 EUR /Wp, bez DPH, takže 7,7czk/wp bez dph a s dph potom 9,37czk/wp?
Tedy jestli dobře počítám :idea:
my vyšly na 9,25czp/wp bez dopravy - a ta byla docela mastná :evil:
Joe Azbest
Příspěvky: 914
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Joe Azbest »

Tak se stalo to čeho jsem se obával. Přestal pracovat jeden string. Po proměření jsme zjistili, že to je problém na střeše. S největší pravděpodobností některý konektor, protože k poklesu na nulu došlo náhle. Ale nechápu co se mohlo na MC4 pokazit. A sranda je, že konektory na panelech canadian solar jsou trochu jiné konstrukce a nejdou rozpojit běžným klíčem na MC4. Tak to mi ta radost dlouho nevydržela. Zbývajících 75% sice nabije baterku do plna jen o něco později, tak to není takový problém, ale řešit to musím a múže to skončit znovupostavením lešení a postupnou demontáží a montáží těch šesti panelů postiženého stringu :head
Saddáma
Příspěvky: 23
Registrován: 30.05.2022 1:06
Pohlaví: muž

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Saddáma »

To me privadi k otazce, jaka je odolnost FV panelu proti poskozeni, treba prustrelu ? Udela to jen dirku a vyradi ten kousek, nebo jeden prustrel znefunkcni cely velky panel ?
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Tomáš »

Řekl bych, že záleží kam...
nějaký šťastný zásah do juction boxu by to vyřaril, ale kdyby kulka prošla jen jedním článkem, tak vyřadí serii toho jednoho článku (např na mých panelech je 6x10článků) takže by pak už jen jelo 5x10.
Ale to je jen můj nefundovaný odhad :mrgreen:

@Joe, přeju ať se problém brzo podaří opravit.

Tohle je jedna z věcí, tkerá mě furt hlodá v hlavě, aby nedával panely na střechu a dal je na pergolu, protože tam když to bdue zároveň sloužit jako krytina, tak bude vždy snadný přístup zespoda na servis...
Joe Azbest
Příspěvky: 914
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Joe Azbest »

Jo, jo. Dát to někam kde se to dá snadno servisovat (teda pokud to je bez dotací, mám pocit, že umístění na střechu je také jednou z podmínek dotace) Ona ta oprava nebude žádná hrůza, akorát to člověka nase.e.
Kdybych měl rovnou střechu, tak se o tom ani nezmiňuji, ale na šikmé a vysoko to je opruz. Ale zbývajících 75% by vyrábělo až do září víc než spotřebuju, ale nedá mi to a budu to řešit radši hned. Samotného mě to zajímá co se vlastně stalo.
cipis
Příspěvky: 4834
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od cipis »

Sere se vsechno, ja konecne zapojil 2kW menic, jeden den na nem jelo max. 1100W (jen pres den) no a druhy den byl zhasnuty a uz nenajel ... Tak reklamacka atd. :-(
Joe Azbest
Příspěvky: 914
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Joe Azbest »

Taky jsme měli první podezření na regulátor. To by bylo jednodušší řešení, protože i dva stringy přes druhej regulátor by teď daly dost než by se to vyreklamovalo. Ono když se to s..e tak pořádně.
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Tomáš »

Je to asi lehce OT, kdyžtak se omlouvám...

Jaké používáte krimpovací kleště? Po něčem pokoukávám, ideálně něco univezrálního (tedy asi výměnné čelisti?), co by šlo použít na solární konektory, fastony a koncové dutinky. Cena do 1500kč :cash :lol:
cipis
Příspěvky: 4834
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od cipis »

Srandisto :-D
Odpovědět